Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inginerie Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
513 replies to this topic

#505
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 22 iulie 2021 - 22:43, said:

Dar nici echivalentul FF al unui 7D nu o sa coste cat un 7D.  Posted Image   Avantajul pretului pentru senzorul mic se pastreaza si in gama aia.
R6 actual cu ce ar fi mai prejos fata de 7D?

#506
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcrokodilu, on 22 iulie 2021 - 13:31, said:

Care ar fi motivul sa scoti un body cu aceeasi montura dar un senzor mic micut cum e cropul de la Canon, cand ai FF-ul?

Cea mai scumpa componenta a unui aparat foto este, inca, senzorul. Un APS-C cu montura R va fi sensibil mai ieftin ca un FF cu montura R si performante similare.

Nu stiu cum e piata in ziua de azi, dar in 2017-2018, vanzarile de FF erau doar 10% din totalul camerelor (nu cred ca s-a schimbat prea mult intre timp raportul). Chiar stau producatorii asa bine sa ignore o parte atat de mare din piata?

Acum, mai este efectul D300/D3 ori D500/D5... Lansezi un produs foarte performant si o varianta a acestuia care la prima vedere difera doar prin dimensiunea senzorului (ca mai sunt mici diferente, alea sunt usor de trecut cu vederea) si lumea va considera ca produsul "junior" are un raport foarte bun calitate/pret. Si chestia asta merge, se poate vedea in numarul extrem de mare de unitati de D300 si D500 vandute.

Plus, mai este efectul de blocare in ecosistem la upgrade... Daca ai un cumparator care a luat un body APS-C la 5-600 de dolari, eventual 2-3 obiective si apoi ii spui ca pentru a trece la FF trebuie sa schimbe montura, sa renunte la ce are acum, acel cumparator va fi liber sa se uite la alti producatori. Daca insa poate folosi body-ul APS-C ca back-up, eventual si 1 sau 2 obiective ce deja le are ce acopera FF, e mai usor sa ramana in ecosistemul tau.

View Postcrokodilu, on 22 iulie 2021 - 13:31, said:

Tele-urile au cam aceeasi dimensiune indiferent ca au in spate senzor crop sau FF. Daca vrei more reach cu FF, fie faci crop fie pui TC.

Din experienta mea, daca un obiectiv e suficient de bun, e mai ok sa pui un body crop cu densitatea de pixeli ridicata decat un FF cu TC pe el.

Edited by StefanSC, 23 July 2021 - 10:56.


#507
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcrokodilu, on 23 iulie 2021 - 08:28, said:

R6 actual cu ce ar fi mai prejos fata de 7D?


R6 este mai "presus", costa dublu.  Posted Image Vad ca este 13500 de Ron la F64.


Pai cu banii aia pe crop iti cumperi corp + obiectiv , nu mai vorbesc de faptul ca nu ai nevoie de 600mm pentru crop.  Ajung 400mm.

Edited by katran, 23 July 2021 - 10:59.


#508
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Alte zvonuri spun "Canon rumored to be launching the cheapest ever full-frame camera", pe la 800USD. Cred ca FFurile ieftine sunt viitoarele APS-C in aceasta perioada a ML-urilor. Formatul APS-C nu se mai prea justifica acum, chiar daca a dominat piata cu 85-90% din vanzarile DSLR, in perioada lor de varf. Canon au fost cei care au introdus acest format astfel incat sa fie disponibile DSLR-uri pentru tot poporul. Nu cred ca ar avea o problema sa schimbe montura si sa renunte la M, au schimbat si pe vremea SLR-urilor cand inertia era mai mare. Acum nu mai este piata de acum cativa ani, in care cei care nu aveau nici o treaba cu fotografia aveau cate un DSLR ca dadea bine, un APS-C fiind alegerea uzuala. Majoritatea celor care mai cumpara acum ILC-uri au anumite cunostinte cel putin minimale despre fotografie si stiu ce vor, daca nu stiu intreaba pe forumurile de specialitate Posted Image Acum exista FF-uri oarecum accesibile ca pret, iar pentru aplicatii in care se doreste de exemplu  tele, macro, sau chiar fotografie generala, cu un setup cat de cat mai usor, la preturi care nu sunt astronomice, exista formatul m43. In era ML, APS-C ul va deveni un format de nisa pe langa FF si m43, asa ca nu prea mai are sens pentru Canon sa consume resurse pentru montura M care ofera posibilitati limitate de dezvoltare.

Edited by edri, 23 July 2021 - 13:52.


#509
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 23 iulie 2021 - 10:52, said:

Cea mai scumpa componenta a unui aparat foto este, inca, senzorul. Un APS-C cu montura R va fi sensibil mai ieftin ca un FF cu montura R si performante similare.
Pai si le convine sa scoata un aparat  mai bun dar mai ieftin? Din cate observ cam toate flagshipurile actuale pe crop sunt in acelasi segment de pret - 2000 coco (k3, oly m1, ..), deci chestia cu senzor mic = pret mic nu vad ca tine de nicio culoare, as zice chiar ca cu cat e mai mic cu atat mai scump (m1x parca era spre 3000 la lansare, nu?).

Edited by crokodilu, 23 July 2021 - 13:55.


#510
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pai ce un flagship FF costa 2000 $ ?   :)  Daca vrei varf de gama FF dai intre 4500 si 7000$.


E-M1X este o exceptie, a avut pretul umflat la lansare.   Dar acum se vinde pe la 1600-1700 de Euro, pret care este super ok.

#511
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Eu comparam flaghsipurile crop cu R6, cu ce este mai prejos R6 fata de cropuri ca sa necesite ca Canon sa produca cropuri pe ML montura R gen 7dR?

Edited by crokodilu, 23 July 2021 - 14:31.


#512
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcrokodilu, on 23 iulie 2021 - 13:52, said:

Pai si le convine sa scoata un aparat  mai bun dar mai ieftin? Din cate observ cam toate flagshipurile actuale pe crop sunt in acelasi segment de pret - 2000 coco (k3, oly m1, ..), deci chestia cu senzor mic = pret mic nu vad ca tine de nicio culoare, as zice chiar ca cu cat e mai mic cu atat mai scump (m1x parca era spre 3000 la lansare, nu?).

Am zis eu undeva ca e un aparat mai bun dar mai ieftin? Am zis un aparat cu performante similare dar mai ieftin, in care principala diferenta sa fie senzorul... Si legat de flagship-urile actuale, numai performante similare nu au... Unele stiu 11 fps, altele stiu 30, unele au buffer de 50 de cadre, altele au buffer infinit, unele stiu high-res, star tracing, star AF, animal detection samd.

In fine, esti baiat istet si cred ca pricepi si tu de ce e un crop in montura R ar fi util pentru Canon (elasticitatea cererii cu pretul, segmentarea pietii, upgrade path samd), dar iti place sa te alinti :P

#513
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Discutia aia nu a "scapat" intamplator. Nu cred ca se pune problema daca sa faca sau nu APS-C pe montura R si sa inchida montura M, se pune problema cand vor face asta. Seria M si-a facut datoria, acum e vremea ca utilizatorii sa bage mana mai adanc in buzunar si sa treaca la R. De fapt toti producatorii vor ca utilizatorii de echipamente foto care au mai ramas sa bage mana mai adanc in buzunar, cei de la Canon au dovedit pana acum ca sunt cei mai convingatori, orice fac vand cel mai bine.

Edited by edri, 23 July 2021 - 16:38.


#514
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postedri, on 23 iulie 2021 - 13:51, said:

Alte zvonuri spun "Canon rumored to be launching the cheapest ever full-frame camera", pe la 800USD.

pina la aia cheapest ... iaca biju pentru cei cu buzunarul gros: https://ymcinema.com...er-and-a-price/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate