Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Inginerie Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
513 replies to this topic

#37
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Canon mai au de lucrat mult la senzori,apoi pe partea de filmare.
Stabilizarea e doar un aspect.

#38
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Canon revealed their latest Cinema EOS camera: the full-frame EOS C500 Mark II. The camera may not be of much interest to photographers, but its 5.9K full-frame sensor with dual-pixel AF, user-swappable mounts, 5-axis electronic stabilization, and dual CFExpress slots might give us a glimpse at some of what’s possible in future EOS R cameras.

#39
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Uite si un zvon pentru crocodili (si nu numai pentru ei) :)
"the EOS Ra is a version of the EOS R designed for astrophotography", and that it has "approximately four times the transmittance of hydrogen-alpha light (656nm) as the EOS R".

#40
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Asta da inginerie canon, 4x mai mult Ha. Dar cred ca este aranjata, prea s-a potrivit cu stirea despre stelele sony.

Edited by crokodilu, 19 September 2019 - 12:04.


#41
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
https://www.dpreview...ontrolled-focus

... mai, si ce misto era vizorul ala la Elan II, chit ca avea numai alea 3 puncte de (ochi)focalizare ...

#42
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 geo123, on 03 iulie 2019 - 17:39, said:

Canon mai au de lucrat mult la senzori,apoi pe partea de filmare.
Stabilizarea e doar un aspect.
știi că Canon are linia de aparate și obiective EOC C, plus o linie de camere  de televiziune?
Eu cred că se pricep cât de cât la partea de filmare și stabilizare.

#43
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ei... toata lumea are dreptul la o opinie, indiferent cit de bine stapineste domeniul. Iar opinia in sine face diferenta intre cel care stie si cel care doar sparge saminta.
Trecind peste asta, iaca niscai actualizari:
https://petapixel.co...n-eos-r-and-rp/

Chiar, are cineva pe aici R sau RP?

#44
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Mai jos puteti afla despre marile inovatii Canon EOS R.
Tot aici am aflat ca desi sistemul IS stabilizeaza doar 5 stopuri (sub concurenta), este mult mai bun decat cele de pe alte sisteme.   Posted Image  Posted Image  Probabil se merge pe principiul : "less  is more". Posted Image

https://www.canon.ro...r-knew-existed/

Edited by katran, 04 October 2019 - 18:13.


#45
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cineva pusese o imagine cu un zgomot imens la iso6400 dar zicea că a tras calea lactee din mana cu nu stiu ce aparat care stabilizeaza cum nu stabilizeaza nimic pe lumea asta. Imaginea era useless dar nu stii cata lume era wow.
Eu am mare incredere in Canon si Nikon. Astia chiar stiu foarte bine ceea ce fac.

#46
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ziceau unii că obiectivele Sony sunt scumpe?
https://www.f64.ro/c...less/p?search=1

#47
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

 Reactor2015, on 04 octombrie 2019 - 18:21, said:

....
Eu am mare incredere in Canon si Nikon. Astia chiar stiu foarte bine ceea ce fac.

Canon, Fuji, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax/Ricoh, Sony toti astia stiu foarte bine ceea ce fac, chiar si atunci cand din cand in cand scot pe piata modele mai putin reusite sau upgradeuri nesemnificative la un pret mare ;) Nu cred ca azi mai exista vreun producator consacrat care sa scoata camere, obiective facute pe genunchi dupa ureche. Eu nu sunt ingrijorat de nici unul dintre acesti producatori de echipament foto pentru popor, in afara de inchiderea tarabei din motive financiare ce se poate intampla?

#48
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
..via Canon Rumours:

Canon is adding 24p video recording to the EOS 90D, EOS M6 Mark II, EOS RP and more!
From Canon: In response to feedback from our customers about some of our recently launched EOS and PowerShot models, Canon plans to introduce 24p mode (23.98fps) for movie recording via a series of future firmware updates for select models. After the firmware updates are downloaded it will be possible to shoot 24p (23.98fps) in 4K and Full HD for the select models.
The first models to benefit will be the EOS 90D and EOS RP at the end of October. The PowerShot G7X Mark III and G5X Mark II will follow at the end of 2019 and the EOS M6 Mark II during the first half of 2020.

#49
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Cica unii ciocnesc sampanii, dau cu artificii, samd:
https://www.dpreview...le-lens-cameras

#50
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Cica 1 DX mk3: 2 procesoare Digic 9, 30 fps, IBIS si 28 MPx.

Hai, aia cu 30 fps si IBIS o fi abureala, nici nu vad cum s-ar putea un asemenea fps cu shutter mecanic, dar daca e adevarat ca va avea procesoarele alea...

Deocamdata zvon. Sau or fi incurcat turnatorii DSRL-ul cu ML-ul pro la care lucreaza Canon.

#51
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
IBIS in DSLR-uri s-a mai vazut (Olympus, Pentax, Sony Konica-Minolta).

30 de FPS in Live VieView cu shutter electronic nu vad de ce nu ar fi posibil.

#52
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
M-a bufnise risul cind am citit asta:
The only problem will be the decision which wing/feather position the photographed birds will be favourite - if you get 300 shots in 10 seconds...

#53
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Eu tot ma intreb de ce nu fac unul hibrid, ovf ca si standard si evf atasabil ( vezi 6mii) pt cei ce vor cu oglinda sus - plus ca evf poate fi upgradabil cu timpul.

LE: o sa fie interesant daca chiar au bagat 2 procesoare de ultima generatie tinand cont de ce poate 90d/6mii

Edited by cristi_cost, 14 October 2019 - 15:37.


#54
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
O sa fie lansat in februarie, o sa stim atunci ce va putea. Procesoarele alea impreuna au o putere enorma, presupun ca nu sunt bagate aiurea.
Daca o fi si asta adevarat, ramane de vazut daca baga 2xDigic9.
\
DX-ul se ia in principal pentru tras si trimis rapid, am mari dubii ca o sa vedem profesionistii tinand in aer DX-ul in live view. Cred ca e o abureala asta cu 30 fps. Dar e foarte posibil sa fie implementata in DX-ul ML. Cred ca va fi cam ultimul Dx dslr.

Edited by schnupe, 14 October 2019 - 15:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate