Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Inginerie Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
513 replies to this topic

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

• Grup: Senior Members

View Postschnupe, on 13 noiembrie 2019 - 14:12, said:

Cate din patentele lor iesite din comun, practice, avantajoase pentru tine ca fotograf, le-ai vazut implementate in ultimii ani? Nu le mai numara ca le calculez eu. Zero.

Pe aici cite patente or fi ascunse?
https://www.lensrent...-200mm-f2-8-is/

Edited by Taxon, 10 December 2019 - 16:00.

Dizlpower

Dizlpower

Active Member

• Grup: Members
Canon inca nu isi bate capul forte tare, pentru ca vinde binisor, si are acaparata o piata destul de importanta: China. Tot mai multi chinezi au inceput sa faca bani in ultimii ani.

Am iesit cu cei din grup, intr-o dimineata la un rasarit si cand am ajuns, erau vreo 100 de chinezi in locul respectiv. Cand m-am uitat mai bine, am realizat ca vreo 90 aveau Canon, restul Sony , Nikon , Fuji...

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

Impresia mea, dimpotriva, e ca cei de la Canon isi bat capul foarte tare iar pariul lor pentru viitor este pe mirorless-urile FF.

Edited by Taxon, 11 December 2019 - 14:38.

calexe

calexe

Senior Member

Da. Dar va dura. Încă sunt foarte multe obiective dSLR în piață. Știu că există adaptor de ML, totuși la obiective tele / super-tele poate fi nasol dacă mai pui și un TC peste adaptor. În acest moment dacă băieții de la Canon scot un obiectiv nou RF acesta va putea fi utilizat numai pe EOS-Rx, adică are un număr foarte limitat de clienți potențiali --> costurile de dezvoltare vor cântări mai greu. Poate acesta e motivul pentru care majoritatea obiectivelor RF aruncate în piață sunt din gama high-end, adică între altele și foarte scumpe. Astfel costul de dezvoltare e un procentaj mai mic din costul total. Însă fiind (foarte) scumpe va dura mai mult până vor reuși să forțeze camerele Canon ML FF pe piață. Vom vedea. Eu unul nu m-aș arunca pe ML FF, cel puțin nu acum.

Personal mă bucur că am scăpat de stresul schimbării camerei la fiecare 3-4 ani. Cu dSLR-ul curent pot sta și peste 10 ani în regim hobby. Și am timp să devin un fotograf mai bun prin lectură și prin experimente pe teren. Sau mă pot gândi la achiziția unui obiectiv un super-tele. Încă nu am văzut un ML, la Canon sau la alții, care să mă pună pe gânduri despre o eventual schimbare de sistem. Vorbesc de cumul de proprietăți de sistem; avantaje punctuale pot exista la unele sisteme ML, dar trebuie judecat per ansamblu sistem.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Canon a apucat-o cam pe acelasi drum pe care era sony in urma cu cativa ani.
In prezent, cel mai complet sistem (scuzati exprimarea) este sony. Ai tot ce vrei, mai putin fisheye de sony. In rest, ai chiar tot. Ma refer la obiectivele sony.
Third party facute special pentru sony ml, cu duiumul, inclusiv fisheye.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

View PostReactor2015, on 11 decembrie 2019 - 21:40, said:

Canon a apucat-o cam pe acelasi drum pe care era sony in urma cu cativa ani.
In prezent, cel mai complet sistem (scuzati exprimarea) este sony. Ai tot ce vrei, mai putin fisheye de sony. In rest, ai chiar tot. Ma refer la obiectivele sony.
Third party facute special pentru sony ml, cu duiumul, inclusiv fisheye.

Nikon F si Canon EOS sunt "mai complete" decat Sony... au si Tilt-Shift de calitate, au si o varietate mai mare de teleobiective (atat pentru consumatorii de rand cat si pentru profesionisti)... Plus niste obiective mai speciale (DO/PF, Canon 11-24L, 8-15 fish pentru ambele, optica cu 1.2 de la Canon).

Cam la acelasi nivel de "complet" cu Sony se regaseste si sistemul m43 (cel putin dpdv al unghiurilor de cuprindere acoperite, cred ca singurul obiectiv care lipseste m43 si il are Sony e 12-24mm...).

Edited by StefanSC, 11 December 2019 - 22:06.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Ziceam de ML.

katran

katran

Senior Member

https://petapixel.co...70-200mm-f-2-8/

edri

edri

Senior Member

Parca ziceati pe aici ca la ML nu mai exista front si back focus. Posted Image

katran

katran

Senior Member

La marcile "clasice" de ML : Panasonic, Olympus, Sony, Fuji, este adevarat. Nu sunt astfel de probleme decat accidental, atunci cand obiectivul are probleme - este decalibrat...etc.

Nu stiu ce inginerie a folosit Canon la obiectivul asta. Poate ca sunt niste probleme de proiectare.
Altfel obiectivul este interesant. Poate ca problemele astea merg rezolvate totusi printr-un firmware.

Edited by katran, 12 December 2019 - 09:05.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Teoretic, până când imaginea nu este perfect focalizată, nu trebuie să ai confirmare de focus.
Acum na, nu știu eu ce fac inginerii de la Canon. :P

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View PostReactor2015, on 12 decembrie 2019 - 10:15, said:

Teoretic, până când imaginea nu este perfect focalizată, ..
Si cand/cum stii ca imaginea este perfect focalizata?

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Ia-ți ML și afli :D

DaculScoril0

DaculScoril0

Senior Member

View PostReactor2015, on 11 decembrie 2019 - 21:40, said:

, cel mai complet lăudat sistem (scuzati exprimarea) este sony. Ai tot ce vrei, mai putin fisheye de sony. In rest, ai chiar tot.
nu ai două sloturi de carduri, nu ai construcție cu adevărat rezistentă, nu ai servicii post vânzare la nivel profesional, nu ai garanția că nu vor abanona linia de produse și vor lăsa utilizatorii cu ochii în soare așa cum s-a întâmplat în repetate rânduri la Sony.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Vezi "bre" că nu știi ce vorbești. Ăia de care zici tu sunt Canon, nu Sony :)

cristi_cost

cristi_cost

Member

• Grup: Members

View Postkatran, on 11 decembrie 2019 - 23:33, said:

https://petapixel.co...ix-coming-asap/

Se pare ca o sa fie remediata problema printr-un update de firmware

DaculScoril0

DaculScoril0

Senior Member

View PostReactor2015, on 13 decembrie 2019 - 16:51, said:

Vezi "bre" că nu știi ce vorbești. Ăia de care zici tu sunt Canon, nu Sony Posted Image
???
ai adormit cu capul pe tastatură sau ce-i cu tine?
pune măcar un citat să înțeleagă lumea la ce te referi.

Edited by DaculScoril0, 14 December 2019 - 00:54.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Toate alea pe care le-ai înșirat acolo sunt tocmai punctele forte ale sistemului Sony. Nu slabiciunile sau că nu ar exista.
Sony are doua sloturi de card, are constructie rezistentă la vreme rea și body full magneziu, ai servici Sony PRO de top și ba mai mult au cea mai completă linie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate