Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Luminite pe cer

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Lampion chinezesc nu putea fi, deoarece alea sunt de obicei portocalii iar intensitatea luminii lor e mult mai profunda (la apogeul lor cel putin). Teoria mea e ca ar putea fi vorba de un soi de miraj optic captat de camera telefonului tau, posibil chiar un sundog...o forma incipienta de sundog.
Ar trebui sa deschizi un thread pe forumul specializat RUFON, acolo ai putea primi insinght mai in tema decat pe aici.

Edited by doxan, 04 May 2019 - 21:40.


#20
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View PostFjell, on 04 mai 2019 - 21:10, said:

Ai incercat la History Chanel : Ancient Aliens ?
Man, ideea de a face debunking la ceva de genul asta nu inseamna apriori sa facem misto de om. Stie si el ca nu e vorba de ET, stiim toti asta, totusi fenomenul fizic respectiv trebuie explicat.

Edited by doxan, 04 May 2019 - 21:30.


#21
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Te suna anii '50. Isi vor mandria inapoi.

#22
ozn1

ozn1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.05.2019
N-am facut eu poza  aia , e de pe net, am zis ca semana .

Daca ati fi vazut-o in realitate, v-ati fi mirat, cred ca toti soferii  de pe sosea  au vazut-o.
De era Craciunul, ati fi zis ca-i steaua de la Betleem.
Era de o intensitate mare  cum era si Luceafarul de seara, numai ca era inca luminat de zi, desi innorat, pe la ora sapte, in preajma orei opt.

Ce  m-a facut sa deschid insa topicul efaptul ca a aparut tocmai cand era foarte innorat si  modul brusc cand s-a stins.   Era de culoare alba.  Si nu se misca deloc, statea tintuita.

Deci ipoteza cu lampionul cade.  

Raman la ipoteza ca ar fi fost un balon meteo reflectat, desi era innorat.
Chiar, particulele de lumina ale Soarelui pot reflecta intr-un obiect si cand e innorat?

Edited by ozn1, 04 May 2019 - 21:41.


#23
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Intra pe rufon si vezi daca au mai existat si alti martori independenti, e un prim inceput.

#24
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postaliency, on 04 mai 2019 - 20:28, said:

Felinar de hirtie
Asta cred si eu. Un balon de hirtie cu aer cald care vine de la o luminare sub balon. Am mai vazut asa ceva, dar se miscau.

Edited by Dihorul Razboinic, 04 May 2019 - 22:27.


#25
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postdoxan, on 04 mai 2019 - 21:43, said:

Intra pe rufon si vezi daca au mai existat si alti martori independenti, e un prim inceput.
Cei de pe Rufus sunt mai rai decat cei de la History Chanel.

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postozn1, on 04 mai 2019 - 20:12, said:

Nu avea cum sa fie o nava spatiala sau un avion, ca am citit o gramada de romane si am vizionat filme SF. Navele nu arata asa de la departare, nu lumineaza   pe timp de zi , chiar si cand e innorat, plus ca nu stau nemiscate decat daca ar fi ceva elicopter.

In mod sigur parea a fi un obiect foarte minuscul, ca de marimea unei drone care statea pe loc.
Acuma vrei sa ne dezamagesti, dupa ce ai vazut stele verzi, ca era vorba de fapt de o drona, o amarata de drona pe care nu esti capabil s-o identifici? Nu-i frumos? Deja eram sigur ca ai vazut un "a zene"!

#27
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007

View Postozn1, on 04 mai 2019 - 20:12, said:

Nu avea cum sa fie o nava spatiala sau un avion, ca am citit o gramada de romane si am vizionat filme SF. Navele nu arata asa de la departare, nu lumineaza   pe timp de zi , chiar si cand e innorat, plus ca nu stau nemiscate decat daca ar fi ceva elicopter.

Bai baiet, pe ce lume traiesti? Fix asa arata navele spatiale. OZN-urile astea din generatie noua acum pot sta nemiscate. Si pe timp de zi, s-a dat o lege in care nu mai pot umbla prin galaxie pe drumurile publice cu farurile stinse.

Edited by laffin, 05 May 2019 - 07:29.


#28
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu zic ca e vorba despre o minune dumnezeiasca. El si pretenarii aia doi sunt insemnati.
Cine stie ce stele verzi o fi vazut asta...si noi..scoatem piatra din apa..

#29
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Statia orbitala internationala ISS are momente cand traverseaza foarte apropiat de verticala locului si uneori se vede foarte stralucitoare, dar totusi se misca, nu sta pe loc.

#30
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Personal, sunt tare curios cu ce fel de cuvinte relevante si-ar putea descrie, oricare dinte noi, oameni ai sec. 21, observatia unui fenomen care poate incalca regulile cunoasterii !
Daca in trecut, oricare privitor ar fi descris, conform cunoasterii tehnologiei timpului respectiv, ca o astfel de aparitie s-ar datora oarecum prezentei pe bolta cereasca a tehnologiei specifice, car cu boi, farfurie...etc., mai nou, balon meteo, drona, si totusi nu suntem in stare a distinge elemente care sa ne conduca la o concluzie, atunci se poate presupune, totusi, ca a fost ceva diferit de o experienta comuna !
Sugestia mea este ca ar fi corect sa avem parte de o descriere mai ampla a fenomenului !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate