Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Constructie leagan copii

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013
Salutare!
Specific ca nu am mai facut lucrari cu lemn sau beton.  Vreu sa construiesc un leagan dublu pentru copii si am nevoie de cateva sfaturi, daca sunteti amabili sa ma ajutati. Vor fi 4 stalpi de 240 cm inaltime cu 60x120mm, iar grinda de sus va fi de 4m cu 120x120mm sau 140x140mm lemn de molid stratificat imbinat in dinti.
1) Este solid acest leagan pentru a tine doi copii de 30kg fiecare? Tine si un adult de 100 kg? Sa iau de 140 mm, sau e ok si de 120?
2) Stalpii vreau sa-i prind in papuci de reazem 121x60x102mm cu prindere in beton, dar nu stiu ce fel de beton, sau daca exista ceva mai dur, mai rezistent. Tija aia se baga in beton sau mai exista alt tub in care se baga? Am vazut ca mai exista si Fiola sticla cu rasina pentru fixari chimice in beton. Nu stiu cat de mare trebuie facuta groapa, adancime, inaltime, trebuie armata, sau cofrata?
3) Nu stiu ce suruburi sa iau pentru prinderea stalpilor de papucii de reazem, pentru ca pe siteuri nu se da si diametrul gaurilor.
4) Cu ce fel de suruburi prind stalpii de penele dintre ei, dar grinda de stalpi? Suruburi autofiletante, cu piulita, prezoane?

Attached Files



#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Daca as face eu as face din tevi fier sudate, ca in poza de jos.. asa am avut cand eram copil Posted Image
Nu din lemn fiindca fierul rezista MULT mai bine in timp.. anii trec si nu cred ca vrei sa-l refaci, adica alti bani si efort !
Cu bancuta mai mare, nu locuri individuale fiindca in general sunt stramte si incomode.

Si nu te gandi "daca tine 2 copii" .. acei copii cresc si SIGUR se vor da si adulti in leagan !!

O poza din lemn dar fix asa din tevi de fier cu bancuta mare Posted Image
https://i.dedeman.ro...8/0/8023699.jpg

Edited by sirgoofy, 04 May 2019 - 18:18.


#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Nu-l vad bine pe ala care l-ai pus in poza.
Foto cu leaganul facut de mine acum 10 ani pare mult mai rezistent decat ce vrei sa faci.
Ma tine si pe mine, am 120 de kile Posted Image

Attached Files



#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
^ Bine, asta e pt un copil slabut care se da usor, aveam din tevi MULT mai groase (8-9cm diametru) si bancuta mare... dar acela e stilul Posted Image

Jos in pamant tevile erau unite cu niste tevi mai mari care se umplu cu pamant si evident se baga IN pamant pt stabilitate.
Asa imi amintesc.. acum poti baga tevile si in beton sau alte metode...

Edited by sirgoofy, 04 May 2019 - 18:21.


#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Vrei leagan? Fa-l in forma literei A, nu te juca cu viata copiilor.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Asa, da, laterale in litera A Posted Image

Oricum fa-l cum trebuie daca-l faci, se pot accidenta serios daca structura e nesigura.

Inca o chestie buna la bancuta vs scaune individuale, bancuta are spatar asa ca e imposibil sa cada in spate, doar in fata.
Deci elimini 50% din risc... de fapt mai mult ca e mai probabil sa cada in spate din neatentie imo

Edited by sirgoofy, 04 May 2019 - 18:41.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postsirgoofy, on 04 mai 2019 - 18:04, said:

Daca as face eu as face din tevi fier sudate, ca in poza de jos.. asa am avut cand eram copil Posted Image
Nu din lemn fiindca fierul rezista MULT mai bine in timp.. anii trec si nu cred ca vrei sa-l refaci, adica alti bani si efort !
Cu bancuta mai mare, nu locuri individuale fiindca in general sunt stramte si incomode.

Si nu te gandi "daca tine 2 copii" .. acei copii cresc si SIGUR se vor da si adulti in leagan !!

O poza din lemn dar fix asa din tevi de fier cu bancuta mare Posted Image
https://i.dedeman.ro...8/0/8023699.jpg
Cam cati ani rezista lemnul si cat dureaza ca "copii" sa nu mai fie de dat in leagan?Sau pui si pensionarii la calcul?
Fa-l nene din orice, ca mai mult de 6 luni nu mai prezinta interes. Decat asa sporadic, cand vrei sa te harjonesti cu nevasta.

Edited by myshyk, 04 May 2019 - 19:04.


#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Te dai si la 8 ani si la 80, doar viteza difera Posted Image

Leaganul l-am folosit pana am vandut casa, e drept ca nu aveam telefoane/ tablete sa stam cu ochii in ecrane.

Edited by sirgoofy, 04 May 2019 - 19:32.


#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am facut si eu un leagăn cu lateralele in forma de A. A prezentat interes fix o luna. Dupa un an l-am demontat ca ocupa locul degeaba.

#10
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013
Stiu ca in A, sau de fier este mai rezistent, dar eu vreau de lemn pentru aspect, usurinta de realizat, plus ca in forma aia ocupa mai putin spatiu. Lemnul asta este rezistent + ca il voi da si cu o lazura. Nu pot sa il fac din fier pentru ca vreau sa il fac eu si eu nu sudez si nici nu am curent acolo. Nu vreau banca, vreau leagane individuale + un leagan dala mare rotund, paianjen pe care sa il montez daca scot cele doua leagane. V-as ruga daca se poate sa-mi raspundeti punctual la intrebarile mele din primul post, pentru ca cea mai mare dilema a mea este daca papucii aia de reazem ofera rezistenta pentru ca pe laterala unde va fi balansul nu au tabla, sau trebuie sa iau stalpii mai lungi si sa il bag in beton 1m?

Attached Files



#11
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013
Sau pot sa montez stalpii invers, ca sa am o stabilitate mai mare la balans.
Sau sa iau stapli patrati de 10cm, doar ca sunt aproape dublu ca pret si 4 Papuci reazem cu tija 100x100x125x4mm
Grinda de 4m 140x140 costa aproximativ 250 lei
10 m pentru stalpii de 60x120mm costa aproximativ 220 lei
10 m pentru stalpii de 100x100 ar costa aprox 400 lei

Attached Files



#12
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013
Am terminat de facut leaganul, a iesit foarte bine, e foarte rezistent, nu are joc. Tine si doi adulti in acelasi timp. Prinderile superioare le-am facut cu tije filetate de 12 mm. L-am vopsit in doua straturi cu lazura protectie superioara V33 stejar mediu. Leaganul se va cupla printr-un monkey bar de o alta constructie cu topogan

Attached Files



#13
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013
Am cuplat leaganul, printr-un monkeybar, de o constructie cu topogan

Attached Files



#14
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013
Pe spate am montat si un panou de escalada. Atat de mult i-a placut unui prieten proiectul, incat a dorit sa faca ceva semanator la el in curte. El a facut constructia mai inalta si a pus panoul de catarare inclinat. Deci se poate face si asa un leagan foarte rezistent, in ciuda tuturor recomandarilor ca trebuie in A si de fier.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate