Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ajutor achizitie NAS pentru birou

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Bobikus

Bobikus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.05.2019
Salut,

Avem nevoie la birou de o solutie pentru backup date si lucru in retea pe un hdd extern, m-am gandit la un NAS si am gasit pe acesta :Synology DiskStation DS218j.
Lucreaza 4 calculatoare pe acest NAS si vreau sa stiu parerea voastra despre el, daca avem destula viteza? Lucram in autocad si nu sunt fisiere foarte mari.

Multumesc

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Backup si activitatea zilnica nu se tin in acelasi loc.
Cat % e utilizat discul local pentru un user ca sa vedem solutiile pentru 4 in paralel (doar nu vrei sa astepte unul pe altul).
Spune un ordin de marime al fisierelor in cauza.

Edited by neagu_laurentiu, 04 May 2019 - 16:53.


#3
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
DiskStation DS218j A versatile entry-level 2-bay NAS for home and personal cloud storage -> deci nu e pentru utilizare profesională. Synology din cate știu e bun pentru NAS, de văzut modelele profesionale... plus cat duce reteaua voastra si cum functioneaza AutoCad cand deschide un fișier în rețea.

Edited by EMotanuIO, 04 May 2019 - 17:46.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
In viata de zi cu zi modelele ieftine se misca greu, parca tot timpul sunt in reluare.
In mod normal ar trebui sa mearga fara probleme pt ceea ce vrei tu + iti recomand si un serviciu de back-up in cloud (exista suport direct pe nas).

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
din ce m-am documentat eu, Qnap oferă mai multă performanță pentru aceeași bani ca și Synologi.
Nu vorbesc din experiență, mă interesează subiectul pentru că o să fac și eu o achiziție curând.

#6
Bobikus

Bobikus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.05.2019
Ca sa înțelegeți mai bine, in acest moment lucram toți pe un HDD extrem, my book, legat la pc-ul meu prin rețea wireless si merge foarte bine.

Vreau ca NAS-ul sa fie in RAID si sa ii fac backup, cum a scris Adm. Nu vreau cine știe ce forța sau viteza.

Si eu am fugit toată viața de entry-level incercand sa cumpăr mid level, dar nici nu vreau sa plătesc in plus.

După aceasta descriere ce părere aveți? Pot încerca si alte firme dar inteleg ca synology merita.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Merita prietene. Am vazut firme cu astfel de diskstation si merge minunat. Pentru o firma mica nu iti trebuie altceva.

Preferabil ar fi sa incui dispozitivul intr-o cutie metalica, un cabinet cu cheie, ceva, ca e foarte usor de furat. Adica sa nu ramai la mana oricarui angajat nervos.

Daca adaugi si un cloud backup extern ai o solutie completa.

Synology are o solutie mega interesanta: poti face offsite backup pe un alt diskstation identic aflat intr-o alta locatie.

Adica iti mai instalezi un diskstation identic acasa la tine si tot ce se intampla pe diskstationul de la birou se intampla identic si pe ala de acasa.

Edited by abac, 05 May 2019 - 09:31.


#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Synology sau QNAP - sunt similare ca functionalitate. Un model cu minim 1GB RAM.
Daca un HDD extern accesat prin wifi iti este suficient, performanta unui model entry level de asemenea iti va ajunge. Nu cred ca e cazul de SSD cache, tier storage samd.
Poate doar sa incepi sa te prinzi ce poate un asemenea NAS, si sa vrei sa-l folosesti la din ce in ce mai multe lucruri...

#9
Bobikus

Bobikus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.05.2019
Merci pentru ajutor, o sa cumpăr un j si revin cu pareri. Am niste HDD pe acasa mai vechi, 5400rpm si voi încerca cu ele la inceput sa vad cum merge.

#10
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Dacă tot il folosiți pentru uz profesional, poate n-ar fi rău să-i pui 7200 RPM.

#11
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007
Merg si cele la 5400rpm mai ales daca sunt cele special concepute pentru NAS, ex WD Red.


#12
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Io le vad a fi tocmai la 7200: https://www.wd.com/e....html#WD101KFBX

RPM Class
7200

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Acum, daca folosesti o solutie de backup (cloud sau offsite), poti pune hardurile in raid 0 si atunci o sa ai o performanta superioara. Problema e atunci cand unul dintre harduri crapa pentru ca pierzi tot.

#14
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostEMotanuIO, on 06 mai 2019 - 07:13, said:

Io le vad a fi tocmai la 7200: https://www.wd.com/e....html#WD101KFBX

RPM Class
7200
Alea-s Red Pro.

View Postabac, on 06 mai 2019 - 07:55, said:

Acum, daca folosesti o solutie de backup (cloud sau offsite), poti pune hardurile in raid 0 si atunci o sa ai o performanta superioara. Problema e atunci cand unul dintre harduri crapa pentru ca pierzi tot.
Mai bine nu.
De "performanta superioara" n-o sa aiba parte, intrucat oamenii acceseaza NAS-ul prin wifi; si nici Ethernetul nu e asa rapid.
Daca ar vrea performanta, exista alte metode - 10GbE, SSD cache...

#15
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View PostTS030, on 06 mai 2019 - 08:55, said:

Alea-s Red Pro.


Mai bine nu.
De "performanta superioara" n-o sa aiba parte, intrucat oamenii acceseaza NAS-ul prin wifi; si nici Ethernetul nu e asa rapid.
Daca ar vrea performanta, exista alte metode - 10GbE, SSD cache...
pai pro pentru utilizare pro

#16
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Doua hdd-uri pe un NAS entry level?
N-are rost. WD Red (non-pro) si unul sau chiar doua backup-uri.

#17
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
am in lucru 2 synology ds411j - cu 4 bayuri. 4 disk-uri de 1Tb, cate 2 in raid 01.
Ambele merg non stop de 6 ani.
Se conecteaza la ele ~200 useri :)

Ale dracu, se incapatzaneaza sa #rezist :)

#18
Bobikus

Bobikus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.05.2019
Domnilor, am comandat, il testez si revin.

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate