Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Inscriere in programul rabla 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bo00om

bo00om

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 09.02.2012
Salutare, am o masina de 14 ani vechime, inamtriculata in tara de 5 ani, as vrea sa o duc la remat pentru a-mi achizitiona o masina noua.
Masina are unele probleme la instalatia electrica si cei de la service mi-au zis ca nu prea mai merita reparata. Tot ei mi-au zis ca nu o sa fie primita in program deoarece nu are 8 ani de cand e in tara, ceea ce mi se pare o aberatie, daca statul tot vrea sa scape de rable, de ce nu ar accepta o masina doar pentru ca nu a fost inmatriculata de mai putin de 8 ani.
Stie cineva daca este vreo portita, sau sub nici o forma nu am cum sa o transform in voucher anul acesta?

#2
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 bo00om, on 04 mai 2019 - 12:34, said:

Salutare, am o masina de 14 ani vechime, inamtriculata in tara de 5 ani, as vrea sa o duc la remat pentru a-mi achizitiona o masina noua.
Masina are unele probleme la instalatia electrica si cei de la service mi-au zis ca nu prea mai merita reparata. Tot ei mi-au zis ca nu o sa fie primita in program deoarece nu are 8 ani de cand e in tara
Asta-i din seria, orice harb adus de afara cu 500 euro sa dea statul undeva la 1000 euro. Mai asteapta inca 3 ani si zi mersi pe urma ca o sa-ti dea careva banii aia pe rabla aia la vremea respectiva. Mai stiu pe unu care avea o Dacia zambetul lu' iliescu... de prin 2000 vroia sa-i dea statul 1000 de euro pe jegul ala prin programul rabla. Hai sa umplem tara cu rablele de pe la cimiterele de masini de afara si pe urma sa asteptam "para malaiatza" de la stat sa ne dea bani pe harburile alea. Dpmdv trebuia mentinuta si chestia cu RAR-ul trecut la masina veche.... din cvarii motive printre care cel mai important este acela ca prin inspectia RAR si autorizatia de la RAR dovedeai ca nu esti samsar de masini ocupandu-te de aceea/acele masina/masini.

PS- n-are masina aia si ceva probleme pe la frane si directie... daca instalatia electrica zici ca nu-i OK??? Posted Image uite asa omorati in trafic oameni nevinovati... lipsa un bec, o semnalizare... merge si lipsa o placuta de frana si ceva volan ramas in brate. Sunteti unii pe aici... spaima frate...ai masina varza... la fier vechi nu o duci... in schimb ti se pare ca se comporta statul roman aiurea cu tine ca... din seria ca sa vezi... "n-am instalatia OK da' as vrea sa-mi bage harbul la programul rabla". Sfatul meu... du-o la fier vechi... sau da-i foc... pana sa ajungi sa omori oameni nevinovati in trafic cu harbul tau. Masina este o arma, in caz ca n-ai constientizat

Edited by tico18, 04 May 2019 - 13:09.


#3
bo00om

bo00om

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 09.02.2012

 tico18, on 04 mai 2019 - 12:57, said:

Asta-i din seria, orice harb adus de afara cu 500 euro sa dea statul undeva la 1000 euro. Mai asteapta inca 3 ani si zi mersi pe urma ca o sa-ti dea careva banii aia pe rabla aia la vremea respectiva. Mai stiu pe unu care avea o Dacia zambetul lu' iliescu... de prin 2000 vroia sa-i dea statul 1000 de euro pe jegul ala prin programul rabla. Hai sa umplem tara cu rablele de pe la cimiterele de masini de afara si pe urma sa asteptam "para malaiatza" de la stat sa ne dea bani pe harburile alea. Dpmdv trebuia mentinuta si chestia cu RAR-ul trecut la masina veche.... din cvarii motive printre care cel mai important este acela ca prin inspectia RAR si autorizatia de la RAR dovedeai ca nu esti samsar de masini ocupandu-te de aceea/acele masina/masini.

PS- n-are masina aia si ceva probleme pe la frane si directie... daca instalatia electrica zici ca nu-i OK??? Posted Image uite asa omorati in trafic oameni nevinovati... lipsa un bec, o semnalizare... merge si lipsa o placuta de frana si ceva volan ramas in brate. Sunteti unii pe aici... spaima frate...ai masina varza... la fier vechi nu o duci... in schimb ti se pare ca se comporta statul roman aiurea cu tine ca... din seria ca sa vezi... "n-am instalatia OK da' as vrea sa-mi bage harbul la programul rabla". Sfatul meu... du-o la fier vechi... sau da-i foc... pana sa ajungi sa omori oameni nevinovati in trafic cu harbul tau. Masina este o arma, in caz ca n-ai constientizat

Draga domnule, inteleg ca opiniile tale sunt indreptatite, dar nu ar trebui sa ii arunci pe toti in aceasi oala. Masina asta chiar si acum e mai sigura decat un Logan nou, e euro 4, de acord, are o vechime, dar asta nu inseamna automat ca nu e o masina sigura, sau intretinuta, chiar acum 2 saptamani am fost cu ea la itp si noxele au iesit ca in carte, sa nu mai zic ca in perioada in care a fost la mine a avut parte de revizii la 8000 km. Singura problema e ca incarcarea e deficitara, chiar dupa un schimb de alternator si o gramada de reparatii inca nu i-am dat de cap mecanici si m-am plictisit sa incerc sa o repar. Nu vreau sa "jumulesc" statul, dar mi se pare oarecum nedrept ca, sa beneficieze de programul asta masini tinute ani e zile prin spatele blocului pe pana, dar ca nu pot beneficia eu, o persoana care de 5 ani de zile am platit anual 800 de lei impozit auto.

#4
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
"g) autovehicul uzat - orice autoturism, autoutilitară uşoară sau
autospecială/autospecializată uşoară, înmatriculat/înmatriculată în România, care conţine
cumulativ componentele esenţiale (motor, transmisie, tren de rulare, caroserie, şasiu,
precum şi echipamentele electronice de gestionare a funcţiilor autovehiculului şi
dispozitivul catalizator, dacă acestea au fost prevăzute din fabricaţie) şi care are în cursul
anului înscrierii în program o vechime mai mare sau egală cu 8 ani de la anul fabricaţiei.
Dacă anul înmatriculării înscris în cartea de identitate este anterior anului fabricaţiei, se
consideră an de fabricaţie anul înmatriculării;"

Sursa: http://www.mmediu.ro..._Ghid_RABLA.pdf

8 ani vechime, domiciliul în RO, fără datorii la stat.

Pașii sunt destul de simpli, prima oară te hotărăști asupra modelului iar apoi stai de vorbă cu un dealer. Atenție, programul a început deja, ar trebui să te grăbești.

Dacă dorești informații mai amânunțite, îți pot da câteva, recent am trecut prin toți acești pași.

Edited by aiulianctin, 04 May 2019 - 13:27.


#5
SilvaDark

SilvaDark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.10.2008
Unii delireaza pe aici. In loc sa raspunda la obiect ca da, trebuie minim 8 ani vechime in Ro ca sa se incadreze in program, scriu foiletoane lungi cum ca esti milog si ceri bani la stat, omori oameni nevinovati etc.
Nu cred sa existe vreo portita pentru ceea ce zici tu. Sfatul meu e sa incerci sa o vinzi asa si sa faci rost de un voucher din alta parte. Conform aplicatiei PSIPAN inca mai sunt fonduri suficiente disponibile, deci mai ai timp sa te inscrii.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 aiulianctin, on 04 mai 2019 - 13:24, said:

Dacă anul înmatriculării înscris în cartea de identitate este anterior anului fabricaţiei, se
consideră an de fabricaţie anul înmatriculării;"

Nu poate sa se duca la rabla cu masina inmatriculata de 5 ani.

#7
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Arată-i inițiatorului unde scrie asta. Condiția pe care o știu este ca vehiculul să fie mai vechi de 8 ani, nu de 8 ani înmatriculat în România.

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,933
  • Înscris: 24.04.2013

Ghidu’ Rabla (link mai sus) said:

ART. 3 Obiectul, scopul şi obiectivele programului, indicatorii de performanţă

(4) Nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului ghid:
a) …
- pentru anul 2019: autovehiculul uzat a cărui primă înmatriculare în România a avut loc ulterior datei de 31 decembrie 2011, cu excepţia celui aflat în proprietatea unei unităţi administrativ-teritoriale sau a unei instituţii publice;


#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 aiulianctin, on 04 mai 2019 - 16:38, said:

Arată-i inițiatorului unde scrie asta. Condiția pe care o știu este ca vehiculul să fie mai vechi de 8 ani, nu de 8 ani înmatriculat în România.
Nu inteleg.
Tu ai dat citatul din lege.
Eu ti-am subliniat exact unde zice ca nu este OK.
Da, poate ar fi trebuit sa bolduiesc si pe asta: "şi care are în cursul anului înscrierii în program o vechime mai mare sau egală cu 8 ani de la anul fabricaţiei."
Si tot nu intelegi ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate