Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Probleme cu vecinii galagiosi/scandalagii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 AlexEn, on 04 mai 2019 - 15:07, said:

Nu tii ocupati operatorii de la 112 cu muzica tare cand aia ar trebui sa se ocupe de probleme de viata si de moarte. E vorba de bun simt elementar.
Nu stiu de cate ori ai sunat tu la politia locala noaptea dar mie mi-au raspuns in maxim 2 minute. Nu este obligatoriu sa il cunosti dar il poti gasi imediat, mai ales in era internetului.
Prietene iti dau doar un exemplu in care numarul de telefon al politiei locale este 112! in mod oficial! Nu stau sa caut mai mult dar in era internetului poti sa te documentezi tu mai departe
http://primariabalot...litie-locala-2/
nu ti pe nimeni ocupat, spui ce te doare si esti redirectionat imediat catre cei care au competenta necesara, se vede ca nu ai sunat la 112 ...nici nu-ti doresc dealtfel
legea iti permite, esti chiar indemnat sa suni in anumite cazuri clar specificate daca aveai rabdare sa citesti pe site-ul 112.ro, tulburarea linistii publice fiind unul din cazuri. Lasa bunul simt atunci cand nu este cazul si nu mai da sfaturi aiurea.

Edited by alexpet, 04 May 2019 - 16:38.


#38
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Nu am sunat fiindca am sunat direct la politia locala, fara sa mai trec prin 112. Cata vreme pot face ceva sa degrevez serviciul ala de un apel inutil, de ce sa nu fac asta?
Sfatul nu e deloc aiurea decat pentru cei care nu isi pot rupe un minut sa caute un nr de telefon si sa ajunga direct la tinta.

Inteleg sa suni la 112 daca e vorba despre agresiune fizica, nu doar despre volum deranjant. Tu ai sunat vreodata la politia locala direct?

Edited by AlexEn, 04 May 2019 - 18:06.


#39
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
suna tu la politia Balotesti direct, fara 112, daca reusesti anunta-ma si pe mine pe ce numar ai facut-o. Siteul 112.ro si informatiile de acolo sunt de la Serviciul de Telecomunicatii Speciale, nu de la cine stie ce habarnist....acum ca nu vrei tu sa suni din motive de bun simt este altceva, eu am spus ca se poate!
spune foarte clar
Sunați la 112 dacă sunteți martor sau implicat în una dintre următoarele situații
...
Tulburarea liniştii şi ordinii publice!
....
deci cineva (autoritatile) considera ca asta este un motiv suficient de bun ca sa suni la 112, deci suni....acum ca tu vrei sa cauti pe net numarul de la politia locala, nimeni nu te impiedica. Asa tocmai le oferi un motiv suficient de bun sa se sterga cu sesizarea ta telefonica la dos, pe 112 nu-si permit.

Edited by alexpet, 04 May 2019 - 19:30.


#40
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018
Ok, am primit o multine de raspunsuri,  unele serioase, altele mai in gluma, acum simt nevoia sa detaliez unpic,

Dupa ultimele sesizari, politia locala a luat legatura cu mine si mi-au spus ca sa sun de fiecare data cand aud galagie, ei vor interveni si  vor argumenta ca zona e in apropierea unei maternitati si ca deranjeaza institutia,  ca tipatorii sa plece,

Oarecum, nicelul mediu de zgomot, a scazut dar acum vine caldura si astia se activeaza pe caldura

Din pacate sunt singurul din zona care are casa aproape de parculetul cu pricina si ma tem ca majoritatea din zona ar opta pentru mentinerea bancilor in parc( sunt singurele banci care au ramas in zona datorita acestei probleme)

Am vorbit si la primarie cu administratorul public ca sa taie bancile de langa curtea mea si sa inalte gardul dintre mine si parculet argumentanad ca cladirea si terenul unde este parcul este in administratia primariei,  Acesta ( + primarul)  mi-au zis ca vor face acestea dar ma amana din August anul trecut si nu stiu cum pot sa mai presez ca sa se rezolve,

Ma gandesc sa demontez aceste banci pe durata mai multor nopti sau sa plantez in zona mai multe bombe urat mirositoare....

Mai astept pareri...

#41
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018
Nu cred ca intra sub incidenta legii penale. Eventual daca ar fi distrugere sau ceva de genul.

#42
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Problema este legata de educatie, atat si nimic mai mult.

Depinde de societate si cat s-a inchis ea, am fost ieri printr-un parc si era plin de mamici si pensionari, atat, restul pe calculator acasa.
Ma uit si prin cartierele astea, seara pe strada iese numai si doar saracia, ma scuzati ca scriu asta dar asta este adevarul, restul is la cluburi, terase sau acasa pe calculator ca asa s-a inchis societatea.

Cine nu are bani face ce faceam si noi prin 90(doar ca la noi asta era obisnuinta si normalitatea perioadei) ne strageam cu toti prin fata blocului, pe langa gradinile de langa bloc si mancam seminte, cand reuseam sa strangem(Facem cheta) cumparam si o sticla de 2.5 litri de bere.
Cum vremurile au avansat nu prea mai sta nimenea la o samanta si o sticla de bere, cel putin nu persoane cum eram noi, gen noua ne ziceau cei din zona ca facem mizerie? Ok, luam matura si maturam, aveam grija sa nu strigam prea tare ca iti era rusine dupa o ora sa faci galagie.

Deci saracia, din pacate saracia se vede seara pe bancute, prin autobuze cu manelele care rasuna din telefoane.
Si cred ca isi dau seama si ei ca sunt praia care or sa plece la furat prin strainatate, la cersit, sunt aceeasi care merg fara bilet pe autobuz, sunt aceeasi care arunca gunoaie pe jos.

Din pacate sfaturile colegilor sunt bune, ia de te mu-ta, stiu ca suna extrem, dar asa este. Ia de izoleaza casa, ia de pune un zid de beton.

Am locuit intr-un cartier de puneau ulei ars pe bordurile de langa bloc, asta dupa 2000, din cauza la ce ti-am zis, inainte se statea la bloc, pe langa bloc, era civilizatie, acum cei care stau pe bancile de langa bloc sunt dastia care ori nu au net, ori nu au ce cauta pe net.

Edited by Argent, 05 May 2019 - 07:19.


#43
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

 Argent, on 05 mai 2019 - 07:17, said:

Problema este legata de educatie, atat si nimic mai mult.

Depinde de societate si cat s-a inchis ea, am fost ieri printr-un parc si era plin de mamici si pensionari, atat, restul pe calculator acasa.
Ma uit si prin cartierele astea, seara pe strada iese numai si doar saracia, ma scuzati ca scriu asta dar asta este adevarul, restul is la cluburi, terase sau acasa pe calculator ca asa s-a inchis societatea.

Cine nu are bani face ce faceam si noi prin 90(doar ca la noi asta era obisnuinta si normalitatea perioadei) ne strageam cu toti prin fata blocului, pe langa gradinile de langa bloc si mancam seminte, cand reuseam sa strangem(Facem cheta) cumparam si o sticla de 2.5 litri de bere.
Cum vremurile au avansat nu prea mai sta nimenea la o samanta si o sticla de bere, cel putin nu persoane cum eram noi, gen noua ne ziceau cei din zona ca facem mizerie? Ok, luam matura si maturam, aveam grija sa nu strigam prea tare ca iti era rusine dupa o ora sa faci galagie.

Deci saracia, din pacate saracia se vede seara pe bancute, prin autobuze cu manelele care rasuna din telefoane.
Si cred ca isi dau seama si ei ca sunt praia care or sa plece la furat prin strainatate, la cersit, sunt aceeasi care merg fara bilet pe autobuz, sunt aceeasi care arunca gunoaie pe jos.

Din pacate sfaturile colegilor sunt bune, ia de te mu-ta, stiu ca suna extrem, dar asa este. Ia de izoleaza casa, ia de pune un zid de beton.

Am locuit intr-un cartier de puneau ulei ars pe bordurile de langa bloc, asta dupa 2000, din cauza la ce ti-am zis, inainte se statea la bloc, pe langa bloc, era civilizatie, acum cei care stau pe bancile de langa bloc sunt dastia care ori nu au net, ori nu au ce cauta pe net.
Eu nu îi înțeleg pe ăștia care se strâng și stau la banca de la bloc, acolo unde este. Stau 3-4 pe bancă și încă câțiva in picioare, se hahaie, beau bere și semințe, mai tipa uneori etc. Mie unul mi se pare foarte boring și lipsa de ocupație. La mine la scara cei care mai stau pe banca sunt persoane ok, dar tot mai beau bere și semințe și mai lasă mizerie, lucru pe care nu-l înțeleg. Ce vad ei interesant la banca aia, nu știu. Eu as muta banca asta de la scara mea, că sa nu se mai adune, deși în lipsa băncii, stau jos, pe treptele de la scara și asta de multi ani. Bine, n-au nimic cu tine, te saluta și îi saluti dar fac mizerie uneori. Unu din bloc s-a supărat că de ce a fost mutată banca, lol, disperați oamenii.

Edited by Vlad_22, 05 May 2019 - 16:14.


#44
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
S-au dus vremurile astea.
Ma uit si pe strada care se mai joaca, kinderi din familie saraca, patura de jos a societati, care mai alearga cate un pisica sa o chinuie, in rest nu prea mai vezi nimic.

Copii de oameni calumea nu mai bat mingea pe strada si nu sparg samanta la bancuta, asta daca nu vor cumva sa plece la furat de portofele in italia, spania etc...


Stiu si ei ca sunt niste ratati.

#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

 Vlad_22, on 05 mai 2019 - 16:13, said:

Eu nu îi înțeleg pe ăștia care se strâng și stau la banca de la bloc, acolo unde este.

De ce? Nu mai intelegi socializarea fata in fata?
Nu, nu sunt de acord cu galagia si mizeria care ramane in urma si ar trebui amendati pentru asta, dar simplul fapt de a se aduna intr-un loc si a socializa nu mi se pare deplasat in niciun fel.

Edited by AlexEn, 06 May 2019 - 09:53.


#46
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018
N-are treaba cu socializatul. Are treaba cu modalitatea de a te exterioriza. Ce fain ar fi sa poti da si in realitatea block ca pe facebook sa nu te mai deranjeze toti dezaxatii.

#47
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
De ce sunt dezaxati?

#48
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018

 AlexEn, on 06 mai 2019 - 09:55, said:

De ce sunt dezaxati?

Este evident ca nu ai avut de-a face cu gypsies, sau poate ai avut de-a face cu de-aia cuminti....


#49
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Se numesc rromi, nu gypsies. Nu, nu am avut de a face, din acest motiv intreb. Sau, pentru tine, daca e rrom e, automat, si dezaxat?

#50
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 ClaudiuRizescu, on 04 mai 2019 - 19:31, said:

Ma gandesc sa demontez aceste banci pe durata mai multor nopti sau sa plantez in zona mai multe bombe urat mirositoare....
Mai astept pareri...
Nu stiu cat de legal e sa te duci noaptea in parculet sa demontezi pe furis bancile, dar cred ca trei lucruri se va intampla dupa:
1. autoritatile vor fi sesizate de cineva sau chiar autosesiza (!) incepandu-se o ancheta "cine a furat bancile din parculet";
2. autoritatile vor monta alte banci la cererea altor oameni;
3. posibil ca autoritatile sa fie "nepasatoare" si cazul "bancilor demontate pe furis" sa ramana fara vinovat cautat si nici alte banci puse la loc.

Acuma tu decizi daca risti sa demontezi (ilegal) acele banci !
Iar cu bombele urat mirositoare vei reusi sa alungi oamenii din parculet doar o perioada.
===============================================

 AlexEn, on 09 mai 2019 - 09:05, said:

...Sau, pentru tine, daca e rrom e, automat, si dezaxat?
99% din rromi sunt "dezaxati".
Mai bine sa nu ai de-a face cu ei decat sa iti complici viata.

Edited by super8, 14 May 2019 - 12:34.


#51
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Intrebarea mea este,daca sunt doar romani unde fugi de ei?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate