Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Probleme cu vecinii galagiosi/scandalagii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018
Salutari! Cu toate ca am atins frumoasa varsta de 27 de ani, bu prea imi cunosc bine drepturile,  
In ultimii 2 ani, in  zona mea s-au mutat extrem de multi rromi, care fac galagie, scandaluri si deseori sunt cu chef de scandal,  langa mine am un parculet ( cateva banci sub niste pomi unde acestia se aduna zilnic sa piarda timpul)

Uneori in miez de noapte vecinii de vis a vis, au muzica tare... ce as putea sa fac? Sun la politie sau la politia locala? As putea suna la 112  cu riscul sa opreasca muzica inainte de venirea politiei si sa am probleme cu politia apoi?

Alteori este galagie in parculet, injuraturi, tipete (zona este folosita de acestia si ca cresa) ce pot sa fac? Politie locala?  

Cum as putea alerta autoritatile sau ce suport as putea obtine de la autoritati?

Mentionez ca multi din acesti indivizi sunt interlopi, parnaiasi, betivi si foarte prosti, sufuecient cat sa nu vreau scandal cu ei

Voi ce ati face in locul meu?

Rog  respectuous doar sfaturi serioase

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 ClaudiuRizescu, on 04 mai 2019 - 12:00, said:

Voi ce ati face in locul meu?
Eu m-as muta de acolo.

#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
interlopi si parnaiasi de unde ai concluzionat?
suna la politia locala

#4
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018

 zile_san, on 04 mai 2019 - 12:10, said:

interlopi si parnaiasi de unde ai concluzionat?
suna la politia locala

Cunosc clanul din care fac parte.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
care parculet (google maps) ?

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru muzica tare/galagie NU SUNI LA 112!
Suna la politia locala. Dupa mai multe 'vizite' la mine s-a rezolvat cu iubitorii de muzica la miezul noptii. Daca nu se potolesc, singura solutie este sa te apuci de sesizari in scris, eventual sustinute si de vecini, presupun ca ii deranjeaza si pe ei.

#7
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018

 Mihai_3, on 04 mai 2019 - 12:19, said:

care parculet (google maps) ?

Din pacate nu pot intra in asemebea detalii, este o zona de cativa metri patrati, unde primaria a decis sa puna cateva banci ca sa faca o zona de relaxare, intravilan,

#8
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Problema e sa nu afle cine suna la politie. S-au mai intamplat situatii cand s-a aflat cine a facut sesizare si a avut probleme din cauza ca scandalagii aveau relatii.

La Politia Locala apelurile astea sunt anonime sau e maneleala clasic romaneasca ?

Si eu zic ca asa ar fi cel mai bine. Sa suni si sa vina sa-i amendeze si sa se certe intre ei pana cand ori termina cu prostiile ori se iau la bataie si pe urma ajung (speram) si la inchisoare.

#9
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018

 AlexEn, on 04 mai 2019 - 12:21, said:

Pentru muzica tare/galagie NU SUNI LA 112!
Suna la politia locala. Dupa mai multe 'vizite' la mine s-a rezolvat cu iubitorii de muzica la miezul noptii. Daca nu se potolesc, singura solutie este sa te apuci de sesizari in scris, eventual sustinute si de vecini, presupun ca ii deranjeaza si pe ei.
Noaptea trecuta a fost rromie in timpul noptii si cand am sunat la pol locala, m-au intrebat cum ma numesc, sunt obligat sa le raspund? Sunt ei obligati sa preia apelul daca ma numesc anonim?

#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
ClaudiuRizescu: nu inteleg....
nu ne poti da locatia unde este parculetul asta ?
de ce iti este frica ?

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ClaudiuRizescu, on 04 mai 2019 - 12:00, said:

Politie locala?  
Da, suna si anunta.
La telefon e bine sa fii pregatit sa iti spui numele pt ca mai nou nu se mai admit plangeri anonime, e parte din masurile prin care statul roman PSD incurajeaza infractorii si descurajeaza cetatenii onesti

 vidiandrei, on 04 mai 2019 - 12:24, said:

Problema e sa nu afle cine suna la politie. S-au mai intamplat situatii cand s-a aflat cine a facut sesizare si a avut probleme din cauza ca scandalagii aveau relatii.

La Politia Locala apelurile astea sunt anonime sau e maneleala clasic romaneasca ?

Si eu zic ca asa ar fi cel mai bine. Sa suni si sa vina sa-i amendeze si sa se certe intre ei pana cand ori termina cu prostiile ori se iau la bataie si pe urma ajung (speram) si la inchisoare.
nu sint anonime, dar cine te obliga sa spui numele real??

#12
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008

 ClaudiuRizescu, on 04 mai 2019 - 12:30, said:

Noaptea trecuta a fost rromie in timpul noptii si cand am sunat la pol locala, m-au intrebat cum ma numesc, sunt obligat sa le raspund? Sunt ei obligati sa preia apelul daca ma numesc anonim?

Nu, nu esti obligat sa le spui cum te numesti.

Ai dreptul sa faci un denunt inform cu privire la anumite aspecte pe care le-ai constatat si e obligatia lor, in calitate de politisti, sa verifice.

Ameninta-i ca daca nu vin sa verifice le faci sesizare/plangere penala. Si inregistreaza si apelul, cu ora exacta la care ai sunat, sa ai dovezi apoi.

Insa nu suna aiurea la 112 sau la politia locala, altfel poti sa primesti amenda.

Citeste aici situatiile in care poti suna: https://www.sts.ro/r...ciul-de-urgenta

Edited by TheShen, 04 May 2019 - 12:40.


#13
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018

 Mihai_3, on 04 mai 2019 - 12:32, said:

ClaudiuRizescu: nu inteleg....
nu ne poti da locatia unde este parculetul asta ?
de ce iti este frica ?

Am o regula, fara informatii prea personale pe internet,  de-a lungul vietii mele am vazut ce poate face rautatea, prostia, invidia si toate acestea adunate.

Si daca as arata ce parculet, cu ce m-ati ajuta?

#14
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
credca trebuie sa te muti
organele locale sunt impotente in astfel de cazuri

#15
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
Nu vad de ce nu poti spune unde este parculetul cu pricina. Esti prea fricos daca nici asta nu poti sa spui.

#16
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018
Asa cum am mai spus, mutarea nu este o optiune... chiar daca stiu ca o sa imi de in cap intr-o buna zi tot nu ma mut,

 Celtic, on 04 mai 2019 - 12:56, said:

Nu vad de ce nu poti spune unde este parculetul cu pricina. Esti prea fricos daca nici asta nu poti sa spui.


Doar daca imi poti spune cu ce te ajuta informatia...

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

 ClaudiuRizescu, on 04 mai 2019 - 12:30, said:

Noaptea trecuta a fost rromie in timpul noptii si cand am sunat la pol locala, m-au intrebat cum ma numesc, sunt obligat sa le raspund? Sunt ei obligati sa preia apelul daca ma numesc anonim?

Ar fi bine sa le spui, ca sa ai mai departe dovezi ca ai facut sesizare. Oricum or sa iti ceara buletinul daca se opresc si pe la tine.
Retinerea ta e fata de faptul ca ar putea sa te gaseasca dupa nume daca are relatii la politia locala?

Edited by AlexEn, 04 May 2019 - 13:01.


#18
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Daca ti frica, rabda!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate