Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Deschidere magazin online

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
iuli2019

iuli2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.05.2019
Buna ziua ! Ma gandesc sa deschid un magazin online cu ajutorul caruia sa comercializez articole din segmentul produselor de gradinarit , bricolaj ....Ce parere aveti ? Merita sa incerc ?
          Pana o sa reusesc sa - l promovez , magazinul online va avea un rol secundar in vanzari .... in paralel cu actvitatea pe online , o sa abordez impreuna cu asociatul vanzarile B2B , am de gand sa interactionez cu diversi parteneri . E cineva care a abordat aceasta varianta de lucru si ar putea sa-mi oefere ceva detalii vis a vis de costurile aferente acestei metode de lucru ??
         Multumesc !

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Cand tu intrebi pe altii daca merita atunci cu siguranta poti sa te lasi de afaceri.
O afacere are sanse cand tu o simti la fata locului, nu ca spunem noi creanga de pe net pareri din cu totul alte locatii.
Restul e cancan.

#3
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 16.05.2015
Crezi ca ai vreo sansa sa concurezi cu Hornbach, Dedeman si restul care mai sunt?

Edited by borhot, 04 May 2019 - 11:50.


#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postiuli2019, on 04 mai 2019 - 11:33, said:

Buna ziua ! Ma gandesc sa deschid un magazin online cu ajutorul caruia sa comercializez articole din segmentul produselor de gradinarit , bricolaj ....Ce parere aveti ? Merita sa incerc ?
  Pana o sa reusesc sa - l promovez , magazinul online va avea un rol secundar in vanzari .... in paralel cu actvitatea pe online , o sa abordez impreuna cu asociatul vanzarile B2B , am de gand sa interactionez cu diversi parteneri . E cineva care a abordat aceasta varianta de lucru si ar putea sa-mi oefere ceva detalii vis a vis de costurile aferente acestei metode de lucru ??
Multumesc !
Buget initial? Asa din burta, dar realist: fara 100k eur de start, nici n-are rost, ca te iei la tranta cu o anumita competitie.

PS: 100k e limita de jos de tot, nu de sus.

PPS: 100k se ard rapid.

#5
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 24.02.2011
Zero șanse, piața e plină

#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Platformă shopmania pe entry level e moka
Trebuie să contactezi diverși distribuitori de echipamente de profil, să obții acordul de distribuție și să începi

#7
iuli2019

iuli2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.05.2019

View PostBloodRa, on 04 mai 2019 - 11:58, said:

Platformă shopmania pe entry level e moka
Trebuie să contactezi diverși distribuitori de echipamente de profil, să obții acordul de distribuție și să începi

Salut !
   Asta e varianta pe care am si demarat in tipul asta de comert ....am contactat echipa Shopmania pt unul din modulele de vanzare pe care le pun la dispozitia celor interesati. ....Am ca si furnizor un producator din zona prelucrarilor mecanice  , ..sper sa pot trezi interesul potentialilor clienti , mai ales ca pana anul trecut eu si cu asociatul am lucrat timp de 10 ani in vanzari teren / distributie
     Am postat comment-ul , in ideea ca o sa primesc un feedback din partea unora care poate au bussines-uri active de acest tip
    AM IN PLAN SA-MI DESFASOR ACTIVITATEA IN PROPORTIE DE 80 % PE PIATA DIN ZONA RURALA ...
Multumesc !

Salut !
   Asta e varianta pe care am si demarat in tipul asta de comert ....am contactat echipa Shopmania pt unul din modulele de vanzare pe care le pun la dispozitia celor interesati. ....Am ca si furnizor un producator din zona prelucrarilor mecanice  , ..sper sa pot trezi interesul potentialilor clienti , mai ales ca pana anul trecut eu si cu asociatul am lucrat timp de 10 ani in vanzari teren / distributie
Am postat comment-ul , in ideea ca o sa primesc un feedback din partea unora care poate au bussines-uri active de acest tip
    AM IN PLAN SA-MI DESFASOR ACTIVITATEA IN PROPORTIE DE 80 % PE PIATA DIN ZONA RURALA ...
Multumesc !

View Postiuli2019, on 04 mai 2019 - 12:29, said:


Salut !
   Asta e varianta pe care am si demarat in tipul asta de comert ....am contactat echipa Shopmania pt unul din modulele de vanzare pe care le pun la dispozitia celor interesati. ....Am ca si furnizor un producator din zona prelucrarilor mecanice  , ..sper sa pot trezi interesul potentialilor clienti , mai ales ca pana anul trecut eu si cu asociatul am lucrat timp de 10 ani in vanzari teren / distributie
Am postat comment-ul , in ideea ca o sa primesc un feedback din partea unora care poate au bussines-uri active de acest tip
AM IN PLAN SA-MI DESFASOR ACTIVITATEA IN PROPORTIE DE 80 % PE PIATA DIN ZONA RURALA ...
Multumesc !

View PostBloodRa, on 04 mai 2019 - 11:58, said:

Platformă shopmania pe entry level e moka
Trebuie să contactezi diverși distribuitori de echipamente de profil, să obții acordul de distribuție și să începi

View Postsandel1, on 04 mai 2019 - 11:57, said:

Zero șanse, piața e plină

View PostOriginalCopy, on 04 mai 2019 - 11:56, said:

Buget initial? Asa din burta, dar realist: fara 100k eur de start, nici n-are rost, ca te iei la tranta cu o anumita competitie.

PS: 100k e limita de jos de tot, nu de sus.

PPS: 100k se ard rapid.

View Postneagu_laurentiu, on 04 mai 2019 - 11:46, said:

Cand tu intrebi pe altii daca merita atunci cu siguranta poti sa te lasi de afaceri.
O afacere are sanse cand tu o simti la fata locului, nu ca spunem noi creanga de pe net pareri din cu totul alte locatii.
Restul e cancan.


#8
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Ce as face eu in locul tau:
1. As face magazinul online (probabil as folosi Shopify)
2. N-as investi nici un ban in produse pentru inceput, ci as face dropshipping - cat sa-mi dau seama daca merge si cum merge.
3. Daca ar merge cat de cat, as incepe sa listez pe site si produse de-ale mele, preferabil alte marci/modele decat cele vandute de Dedeman sau Hornbach.



View Postiuli2019, on 04 mai 2019 - 11:33, said:

Buna ziua ! Ma gandesc sa deschid un magazin online cu ajutorul caruia sa comercializez articole din segmentul produselor de gradinarit , bricolaj ....Ce parere aveti ? Merita sa incerc ?
  Pana o sa reusesc sa - l promovez , magazinul online va avea un rol secundar in vanzari .... in paralel cu actvitatea pe online , o sa abordez impreuna cu asociatul vanzarile B2B , am de gand sa interactionez cu diversi parteneri . E cineva care a abordat aceasta varianta de lucru si ar putea sa-mi oefere ceva detalii vis a vis de costurile aferente acestei metode de lucru ??
Multumesc !


#9
iuli2019

iuli2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.05.2019

View PostIsaak, on 04 mai 2019 - 12:44, said:

Ce as face eu in locul tau:
1. As face magazinul online (probabil as folosi Shopify)
2. N-as investi nici un ban in produse pentru inceput, ci as face dropshipping - cat sa-mi dau seama daca merge si cum merge.
3. Daca ar merge cat de cat, as incepe sa listez pe site si produse de-ale mele, preferabil alte marci/modele decat cele vandute de Dedeman sau Hornbach.
ok , Multumesc pt sugestie !

#10
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
La oras piata e super-acoperita de magazinele mari iar in rural omul nu acceseaza netul ci cumpara ce vede in magazin satesc achitand cash.

Deci numai varianta de online + mag satesc ar merge la tara. Oamenii cumpara cele mai iefine priduse care li se par lor ca merita.
Daca Dedeman ar gasi o solutie de livrare de lucruri marunte la tzara si-ar tripla vanzarilie si totul in jurul lor ar da faliment.

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postiuli2019, on 04 mai 2019 - 11:33, said:

Buna ziua ! Ma gandesc sa deschid un magazin online cu ajutorul caruia sa comercializez articole din segmentul produselor de gradinarit , bricolaj ....Ce parere aveti ? Merita sa incerc ?
  Pana o sa reusesc sa - l promovez , magazinul online va avea un rol secundar in vanzari .... in paralel cu actvitatea pe online , o sa abordez impreuna cu asociatul vanzarile B2B , am de gand sa interactionez cu diversi parteneri . E cineva care a abordat aceasta varianta de lucru si ar putea sa-mi oefere ceva detalii vis a vis de costurile aferente acestei metode de lucru ??
Multumesc !
O sa-ti iasa afacerea ( pe nas ) numai daca investesti in scule , cel putin 20k euro ca sa ai la comanda sa livrezi rapid nu sa amani clientu 7-10 zile !
Binenteles ca nu te vad bagand atatia bani in afacere asa ca mai bine ramai la stadiu de idee .

#12
iuli2019

iuli2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.05.2019

View PostKres, on 04 mai 2019 - 13:00, said:

La oras piata e super-acoperita de magazinele mari iar in rural omul nu acceseaza netul ci cumpara ce vede in magazin satesc achitand cash.

Deci numai varianta de online + mag satesc ar merge la tara. Oamenii cumpara cele mai iefine priduse care li se par lor ca merita.
Daca Dedeman ar gasi o solutie de livrare de lucruri marunte la tzara si-ar tripla vanzarilie si totul in jurul lor ar da faliment.
Marii retaileri nu sunt interesati de distributia produselor in sistem presale..sunt costuri logistice ridicate ...distanta mari intre sate ..comenzi mici ......nu au interes sa dezvolte aceste zone atata timp cat cei interesati viziteaza magazinele

#13
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Cauta niste produse de nisa,ca dupa cum spuneau si ceilalti useri cu produse obisnuite nu poti concura Dedeman & Co.Du-te pe la expozitii si targuri de specialitate din strainatate ca vei acumula foarte multe informatii care stii si tu costa bani.Incearca sa creezi servicii la client acasa cu masini portative mobile.Online-ul nu-ti va functiona la comenzi numai pentru zona de raza max. 50km.
Iti dau un exemplu:ma uitam ieri pe net sa inchiriez un compresor la 230V de capacitate mare pentru o zi.Singura firma la care am gasit avea filiale una in Bucuresti alta in Satu Mare.Si mie imi trebuia in jud. Alba.Deci iti dai seama ca transportul ar fi depasit de cateva ori valoarea inchirierii.

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Ce anume vinzi?Sa cauti firme de distribuite marfa Pe net este o nebunie.tot timpul goagal imi da reclame de la marfa firmelor al căror site l-am accesat nu imi da marfa similară de la alte firme pe care nu le cunosc dar pe care le caut tot timpul.important este pretul,calitatea,seriozitatea.de ex ce șanse am eu sa dau peste tine pe net?

#15
iuli2019

iuli2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.05.2019

View PostKean, on 04 mai 2019 - 14:17, said:

Cauta niste produse de nisa,ca dupa cum spuneau si ceilalti useri cu produse obisnuite nu poti concura Dedeman & Co.Du-te pe la expozitii si targuri de specialitate din strainatate ca vei acumula foarte multe informatii care stii si tu costa bani.Incearca sa creezi servicii la client acasa cu masini portative mobile.Online-ul nu-ti va functiona la comenzi numai pentru zona de raza max. 50km.
Iti dau un exemplu:ma uitam ieri pe net sa inchiriez un compresor la 230V de capacitate mare pentru o zi.Singura firma la care am gasit avea filiale una in Bucuresti alta in Satu Mare.Si mie imi trebuia in jud. Alba.Deci iti dai seama ca transportul ar fi depasit de cateva ori valoarea inchirierii.
Multumesc pt sfat ! zi buna !

View PostEMPP, on 05 mai 2019 - 07:57, said:

Ce anume vinzi?Sa cauti firme de distribuite marfa Pe net este o nebunie.tot timpul goagal imi da reclame de la marfa firmelor al căror site l-am accesat nu imi da marfa similară de la alte firme pe care nu le cunosc dar pe care le caut tot timpul.important este pretul,calitatea,seriozitatea.de ex ce șanse am eu sa dau peste tine pe net?
ok Multumesc !

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
Ce ar merge e ca concurenta lui Ruris, aia aduc tot din China si le asambleaza aici la cele mai mici preturi de pe piata.

#17
iuli2019

iuli2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.05.2019

View PostMizu, on 06 mai 2019 - 07:43, said:

Ce ar merge e ca concurenta lui Ruris, aia aduc tot din China si le asambleaza aici la cele mai mici preturi de pe piata.

View PostMizu, on 06 mai 2019 - 07:43, said:

Ce ar merge e ca concurenta lui Ruris, aia aduc tot din China si le asambleaza aici la cele mai mici preturi de pe piata.
OK Multumesc !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate