Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Este obligat sau nu este obligat procurorul, in cazul in care dispune clasarea sau renuntarea la urmarirea penala sa solicite instantei de judecata an

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019

Buna ziua indrasnesc a intreba despre Art. 549^1. Procedura de confiscare sau desfiintare a unui inscris in cazul clasarii

Printr-un fals în acte comis de un angajat al primăriei mi s-a furat, practic, un teren care apoi a fost vândut.
In anul 2005 un secretar de primarie a emis unei persoane, fara a exista vreun act doveditor al proprietatii mai multe acte false: Fisa de punere in posesie conform legea nr.18/1991, Adeverinta provizorie conform legea 18/1991 si un proces verbal.
Cu aceste acte, o anumita persoana a mers la notariat si a vandut terenul.
Cu mentiunea din anul 2002  pentru acest teren exista o hotarare a comisiei judetene de fond funciar care atribuia  terenul tatalui meu (decedat in 2003)
Intamplator de curand in 2018 am aflat de la o persoana  din primarie ca acest teren a fost vandut de mult timp mai exact in anul 2005.
Am facut ceva  ''sapaturi'' si am intrat in posesia actului de vanzare- cumparare cat si a inscrisurilor pe baza carora sa facut contractul de  vanzare-cumparare. (Totul prin fals)
Am mers la politie unde am facut plangere penala privind falsul intelectual,uzul de fals. Problema este ca termenul de prescripție pentru infracțiunea de fals intelectual a trecut......
Ma astept ca politia si procurorul sa claseze cazul pentru prescierea faptelor penale.
De aici vin si intreb:  ????
- Este obligat sau nu este  obligat procurorul,  in cazul in care dispune clasarea sau renuntarea la urmarirea penala sa solicite instantei de judecata anularea actelor false si a celor subsecvente, aici ma refer la Fisa de punere in posesie conform legea nr.18/1991, Adeverinta provizorie conform legea 18/1991 si un proces verbal. si contractul de vanzare cumparare ?  Este obligat ? sau este facultativa si la aprecierea procurorului ?
Intreb deoarece cineva mi-a indicat; Art. 549^1. C.p.p. ????

Art. 549^1. Procedura de confiscare sau desfiintare a unui inscris in cazul clasarii

(1) In cazul in care procurorul a dispus clasarea sau renuntarea la urmarirea penala, confirmata de judecatorul de camera preliminara, si sesizarea judecatorului de camera preliminara in vederea luarii masurii de siguranta a confiscarii speciale sau a desfiintarii unui inscris, ordonanta de clasare sau, dupa caz, ordonanta prin care s-a dispus renuntarea la urmarire penala confirmata de judecatorul de camera preliminara, insotita de dosarul cauzei, se inainteaza instantei careia i-ar reveni, potrivit legii, competenta sa judece cauza in prima instanta, dupa expirarea termenului prevazut la art. 339 alin. (4) ori, dupa caz, la art. 340 sau dupa pronuntarea hotararii prin care plangerea a fost respinsa ori prin care a fost confirmata ordonanta de renuntare la urmarire penala.
-------------------------------//----------------------------------------
(2) Judecatorul de camera preliminara stabileste termenul de solutionare, in functie de complexitatea si particularitatile cauzei, care nu poate fi mai scurt de 30 de zile.

(3) Pentru termenul fixat se dispune incunostintarea procurorului si se citeaza persoanele ale caror drepturi sau interese legitime pot fi afectate, carora li se comunica o copie a ordonantei, punandu-le in vedere ca in termen de 20 de zile de la primirea comunicarii pot depune note scrise.

(4) Judecatorul de camera preliminara se pronunta prin incheiere, in sedinta publica, dupa ascultarea procurorului si a persoanelor ale caror drepturi sau interese legitime pot fi afectate, daca sunt prezente. Dispozitiile cuprinse in titlul III al partii speciale privind judecata care nu sunt contrare dispozitiilor prezentului articol se aplica in mod corespunzator.

(5) Judecatorul de camera preliminara, solutionand cererea, poate dispune una dintre urmatoarele solutii:

a) respinge propunerea si dispune, dupa caz, restituirea bunului ori ridicarea masurii asiguratorii luate in vederea confiscarii;

b) admite propunerea si dispune confiscarea bunurilor ori, dupa caz, desfiintarea inscrisului.

(6) In termen de 3 zile de la comunicarea incheierii, procurorul si persoanele prevazute la alin. (3) pot face, motivat, contestatie. Contestatia nemotivata este inadmisibila.

(7) Contestatia se solutioneaza potrivit procedurii prevazute la alin. (4) de catre judecatorul de camera preliminara de la instanta ierarhic superioara celei sesizate ori, cand instanta sesizata este Inalta Curte de Casatie si Justitie, de catre completul competent potrivit legii, care poate dispune una dintre urmatoarele solutii:

a) respinge contestatia ca tardiva, inadmisibila sau nefondata;

b) admite contestatia, desfiinteaza incheierea si rejudeca propunerea potrivit alin. (5).

#2
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
tu crezi ca astia tin cont de lege ei tin cont de timpul lor, chef, interes...

#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
da este obligat sa ceara desfiintarea, asta numai daca claseaza fapta pe prescriptie. daca o claseaza pe 16 alin 1 lit a,b,c, atunci nu cere

#4
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019

View Postzile_san, on 04 mai 2019 - 11:16, said:

da este obligat sa ceara desfiintarea, asta numai daca claseaza fapta pe prescriptie. daca o claseaza pe 16 alin 1 lit a,b,c, atunci nu cere
Multumesc,
Personal am solicitat politiei si parchetului sa faca adresa la notariat. Politia are inscrisurile ;  Fisa de punere in posesie conform legea nr.18/1991, Adeverinta provizorie conform legea 18/1991 si un proces verbal.cat si contractul de vanzare-cumparare.

folosite la efectuarea, contractului de vanzare-cumparare. Iar eu am depus la politie inscrisurile care dovedesc faptul ca pentru acel teren exista un act de vanzare - cumparare din 1954 al tatalui meu. Am depus Hotararile comisiei judetene prin care atribuia terenu tatalui meu. Am depus fisa de punere in posesie a tatalui meu. Toate actele care dovedesc faptul ca sau emis acte false.
Sa vedem ce spune politistul (care nu este o persoana tocmai ok.) Sa vedem ce solutie va da? ce propuneri va face procurorului ?
Mutumesc,


#5
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019

View Postzile_san, on 04 mai 2019 - 11:16, said:

da este obligat sa ceara desfiintarea, asta numai daca claseaza fapta pe prescriptie. daca o claseaza pe 16 alin 1 lit a,b,c, atunci nu cere
Stimate domn va rog sa ma scuzati ca indrasnesc a va intreba ?
Trebuie sa-l instiintez personal pe politist despre acest continut al, ''Art. 549^1. Procedura de confiscare sau desfiintare a unui inscris in cazul clasarii''
pentru ca dupa cum am scris, politistul un subofiter Ag.de politie nu este un impartial, este un tip care tipa,urla, se rasteste, diferite forme de aroganta, de parca as fii eu infractorul. Nu am incredere deloc in el. Mai mult in aproape 2 ani a luat 2 declaratii si inscrisurile (false) de la notariat.
Chia nu stiu cum sa pun problema pentru ca sincer imi da impresia ca incearca a acoperii faptele.



#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postctud204, on 04 mai 2019 - 12:09, said:

...politistul un subofiter Ag.de politie nu este un impartial, este un tip care tipa,urla, se rasteste, diferite forme de aroganta, de parca as fii eu infractorul.
Nu am incredere deloc in el. Mai mult in aproape 2 ani a luat 2 declaratii si inscrisurile (false) de la notariat.
Chia nu stiu cum sa pun problema pentru ca sincer imi da impresia ca incearca a acoperii faptele.
Sa nu fie mână-n mână cu ăla de a falsificat actele sa fure terenul tataului tau !

Eu zic sa te duci la alt politist sau chiar la un procuror (!) sa depui plângerea cu dovezile.

#7
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Deși toți petenții ar dori că dosarele lor să fie instrumentate de profesori de drept, în practică, agenții și ofițerii de poliție fac asta.
Totuși, cercetarea penală se efectuează sub supravegherea ministerului public, în speță un procuror. Sugerez să luați legătura cu acesta, preferabil prin intermediul unui avocat și să lămuriți aspectele care va interesează.

Edited by Amaryl, 04 May 2019 - 12:18.


#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

View Postctud204, on 04 mai 2019 - 12:09, said:

Stimate domn va rog sa ma scuzati ca indrasnesc a va intreba ?
Trebuie sa-l instiintez personal pe politist despre acest continut al, ''Art. 549^1. Procedura de confiscare sau desfiintare a unui inscris in cazul clasarii''
pentru ca dupa cum am scris, politistul un subofiter Ag.de politie nu este un impartial, este un tip care tipa,urla, se rasteste, diferite forme de aroganta, de parca as fii eu infractorul. Nu am incredere deloc in el. Mai mult in aproape 2 ani a luat 2 declaratii si inscrisurile (false) de la notariat.
Chia nu stiu cum sa pun problema pentru ca sincer imi da impresia ca incearca a acoperii faptele.
asa sunt politistii de pe judiciar... dar trebuie sa retii ca ei lucreaza sub coordonarea unui procuror, nu ei dau solutiile ci procurorul. de miscat asa se misca precum mortii, nimic special ca dureaza 2 ani . poti face si contestatie privind durata procesului penal, sunt cateva parhii pe care le ai la indemana dar trebuie angajat avocat. cauta bine ca si printre avocati sunt impostori :)

#9
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
afla calitatea persoanei de la care recuperezi pamantul daca are f multi bani, e sau are in familie pe cineva din familia justitiei (av., judecator...) ca vei ajunge sa platesti mai multi bani la av decat face pamantul si nici sa til recuperezi!!!

#10
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019
Eu atat doream sa stiu daca procororul este obligat ori nu este obligat sa aplice art.549(1) din ncpp ?
Acestea deoarece am intrebat mai multi domni,doamne avocati. Unii spun ca nu este obligat, alti spun ca este obligat !
Nu stiu ce sa mai cred despre : . 549^1. Procedura de confiscare sau desfiintare a unui inscris in cazul clasarii

(1) In cazul in care procurorul a dispus clasarea sau renuntarea la urmarirea penala, confirmata de judecatorul de camera preliminara, si sesizarea judecatorului de camera preliminara in vederea luarii masurii de siguranta a confiscarii speciale sau a desfiintarii unui inscris, ordonanta de clasare sau, dupa caz, ordonanta prin care s-a dispus renuntarea la urmarire penala confirmata de judecatorul de camera preliminara, insotita de dosarul cauzei, se inainteaza instantei careia i-ar reveni, potrivit legii, competenta sa judece cauza in prima instanta, dupa expirarea termenului prevazut la art. 339 alin. (4) ori, dupa caz, la art. 340 sau dupa pronuntarea hotararii prin care plangerea a fost respinsa ori prin care a fost confirmata ordonanta de renuntare la urmarire penala.

#11
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019
Eu atat doream sa stiu daca procororul este obligat ori nu este obligat sa aplice art.549(1) din ncpp ?
Acestea deoarece am intrebat mai multi domni,doamne avocati. Unii spun ca nu este obligat, alti spun ca este obligat !
Nu stiu ce sa mai cred despre : . 549^1. Procedura de confiscare sau desfiintare a unui inscris in cazul clasarii

(1) In cazul in care procurorul a dispus clasarea sau renuntarea la urmarirea penala, confirmata de judecatorul de camera preliminara, si sesizarea judecatorului de camera preliminara in vederea luarii masurii de siguranta a confiscarii speciale sau a desfiintarii unui inscris, ordonanta de clasare sau, dupa caz, ordonanta prin care s-a dispus renuntarea la urmarire penala confirmata de judecatorul de camera preliminara, insotita de dosarul cauzei, se inainteaza instantei careia i-ar reveni, potrivit legii, competenta sa judece cauza in prima instanta, dupa expirarea termenului prevazut la art. 339 alin. (4) ori, dupa caz, la art. 340 sau dupa pronuntarea hotararii prin care plangerea a fost respinsa ori prin care a fost confirmata ordonanta de renuntare la urmarire penala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate