Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

SmartTV vs Non-smart + tv box

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Salut,

Buget: 1300-1400 lei

Utilizare: ocazional, 5-6 ore pe saptamana.
Eu il folosesc ca sa vad cate un film/episod dintr-un serial si prietena pentru Pro 2, motiv pt care voi face un abonament la voyo asa ca trebuie sa mearga aplicatia lor.

Problema:
Nu stiu care varianta ar fi mai ok.
Sa iau un smart tv pe care sa mearga aplicatia de la voyo (ex WebOS de la LG) sau un media-player cu android?

Pt smart tv singura solutie in buget e acesta: https://www.pcgarage...cm-gri-full-hd/

Pt non-smart + tv box ma gandeam la:
https://www.pcgarage...-full-hd/Â Â
+
https://www.emag.ro/...2/pd/DFRP37BBM/

Din scurta mea documentare am inteles ca ar fi bine sa caut media-player cu android 9, dar nu am gasit pe la magazinele mari din tara.
Am gasit in schimb pe gearbest/aliexpress, dar atunci nu ma pot baza pe garantie/retur daca ceva nu e ok.

N-am mai utilizat de nici-care pana acum, ma bazez pe sfaturile si experienta voastra. Posted Image
Multumesc!

#2
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Non-Smart + TV Box e cea mai buna varianta.
Am 3 TV-uri smart (1 Samsung, 1 LG si un Horizon) si 1 LG non-smart cu TV Box montat (Tanix TX3 mini). Nu se compara din punct de vedere al vitezei si numarului de aplicatii. In plus, pe TV Box am montat un gamepad si se joaca fiu-meu diverse jocuri (FIFA, NFS, etc).

#3
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Daca te hotarasti sa alegi varianta Smart TV:

Voyo merge pe LG si Samsung. (extras de pe site-ul lor)
Samsung ==1400 lei=== -> https://www.emag.ro/...h/pd/DSLT4FBBM/
LG ===1450 lei ===-> https://www.emag.ro/...a/pd/DDLQ9SBBM/
LG putin mai bun ca cel de sus + stand in centru == 1500 lei ===-> https://www.emag.ro/...

Cele 3 TV-uri sunt 4K, 100/108 cm.
Pe Samsung nu o sa ai sunet la filmele cu sunet DTS redate de pe stick/HDD etc.

Edited by uNNNk, 04 May 2019 - 10:53.


#4
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
Ia smart si daca peste 4-5 ani nu mai actualizeaza producatorul aplicatiile, iei un tv box si gata.

#5
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Un tv non-smart + chromecast de la google si l-ai facut smart instant. Faci cast la orice app de pe telefon, il poti lua cu tine in concediu, la hotel, wireless sa ai si timp liber.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Smart TV-ul este mai convenabil dpmdv (subiectiv). De ce? Pentru ca Smarturile au aparut sa te scuteasca de dispozitive separate, prize, mufe, cabluri si spatiu.

Edited by MembruAnonim, 04 May 2019 - 11:15.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dacă așa ceva îți provoacă silă, nu-i nimic, altora ve provoca bucurie.
http://superocazii.r...NKEN-LED-55-UHD

Edited by ericmario, 04 May 2019 - 11:19.


#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Bugetul este extrem de mic pt. un tv bun. Banii aia asa putini cum sunt directioneaza-i spre un tv nu mai taia din ei pentru altceva (mediaplayer).
La banii aia incep sa apare tv-urile 4K 43" . Ai si smart cu OS Tizen sau WebOS.

#9
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 uNNNk, on 04 mai 2019 - 10:50, said:

[...]
Am uitat sa precizez ca spatiul unde va fi pus ma limiteaza la o inaltime maxima de 50 cm cu tot cu suport (nu pot pe perete). In plus, cred ca pt distanta de la care privesc, ce e peste 80-81 cm diagonala va fi prea mult (aprox 1m - 1.5m max, nu pot sa masor chiar acum).

Observ ca parerile sunt impartite, speram sa fie mai usor de ales. Intr-un fel mi-ar fi mai confortabil cu un smart avand in vedere ca nu am nevoie de multe aplicatii.

Intre acel LG cu WebOS si un tv box cu android 6 sau 7, oare care isi va pierde suportul (upgrade soft) si utilitatea (hardware care sa nu mai faca fata) mai repede? As prefera ca macar 5 ani de la momentul achizitiei sa nu mai cheltui vreun banut pe asta.

 primuministru, on 04 mai 2019 - 11:08, said:

[...]
Inteleg ca poate fi utilizat doar cu un alt dispozitiv (laptop, telefon); daca e asa nu-mi pare foarte util, poate uneori nu le am la indemana.

Edited by Corupt, 04 May 2019 - 11:33.


#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Cu smart e mai comod și în general panelurile mai bune sunt puse pe modelele mai de sus care sunt numai smart.

#11
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Alege smart tv.Nu te mai complici cu tv box si altele.bafta.

#12
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Ce legătură are software cu hardware ?? Panelul e acelasi, indiferent că e Smart sau non-smart.

#13
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,402
  • Înscris: 06.11.2014
Unii inca sunt ancorati in trecut, cand existau si televizoare non-smart bune. Acum nu se mai fabrica asa ceva.

#14
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Avand in vedere bugetul destul de mic si eu recomand tv non-smart si un media box
Oricum ambele nu vor fi performante din cauza bugetului , dar daca le vei folosi asa cum ai scris in primul post prea putin conteaza
Atu-ul cel mai mare a unui media box in general este ca e mai versatil decat un smart-tv si ma refer la diversitatea aplicatiilor pe care le poti instala pe un media box
E adevarat ca cel mai bine ar fi un media box cu android 9 si asta deoarece , cam toate aplicatiile incep sa aibe ''pretentii'' hardware si de aici si lipsa suportului software pt unele dintre ele
Acest lucru poate fi valabil si la smart tv-uri , modele mai vechi si la care numai se ofera suport software/upgrade-uri
Device-urile all-in-one de regula nu sunt prea bune , fiind de fapt un ''compromis'' intre mai multe......
In schimb device-urile dedicate merg pe calitate/performanta in domeniul respectiv , dar si cu un pret pe masura
Deci pt tine nefiind prea prtentios cred ca un tv non-smart , dar fullhd + media box e solutia ideala , insa depinde de ce fonduri dispui
Poti merge si pe un ''compromis'' ( device-all-in-one/tv smart ) , dar macar cauta un model 2019 fullhd ca sa fii sigur ca un an/doi ai si suport software la el

Edited by wather, 05 May 2019 - 05:41.


#15
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
O varianta cu o singura telecomanda !
Smart la 1500 de lei este cam greu de gasit !

#16
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,402
  • Înscris: 06.11.2014
La 1400 lei exista Samsung 40NU7122. La ~1500 exista 43NU71xx sau LG. Or fi entry level, insa fata de FHD-urile de pe piata, stau mai bine pe imagine. Plus ca si smartul e ok, nu e nevoie de investitie de chromecast ori android box (cel putin momentan, peste 5 ani... cine stie).

Sau daca vrei mai mare, exista un Vortex V48CN06, care-i 1000 lei la Altex/Media Galaxy. Vede foarte bine (si l-a luat un prieten si e mai multumit de el, decat de un LG mai vechi) si n-are smart asa ca alegi ce smartbox vrei sa-i atasezi.

Edited by iZet, 05 May 2019 - 09:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate