Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

noi metode de a putea circula in Italia cu numere Romanesti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postgabriel1981, on 04 mai 2019 - 10:01, said:

in primul rand ei o fac pentru a economisi in jur de 1500-2000euro pe an (asigurare su impozit) in Italia la o masina cu 160 cp.impozitul costa 400 euro pe an....
se stie ca au taxe mari.....
eu personal voiam sa aflu noile metode si cum functioneaza....nu sa imi sariti in cap ca vreau eu sa fac treaba asta...

Schema este că faci o firmă în România de închiriat mașini, treci mașina pe firmă și tu ca persoană fizică închiriezi mașina de la firmă, dar este discutabil, adică să faci o firmă special pentru asta nu cred că rentează.
Mulți care au făcut asta aveau deja firma în România au făcut rahatul praf cu firma și au intrat în datorii și au plecat la muncă în Italia, și fiindcă tot aveau de gând să se "pună pe picioare" și să reîntoarcă după o perioadă nu au închis firma, așa că acum doar au mai băgat mașina pe firmă, unii o aveau deja iar ca firmă în orice stat din EU ai dreptul să îți folosești mijloacele de producție fără restricții, probabil nu va dura mult și vor găsi italienii o soluție și la sistemul ăsta.

#20
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Nu stiu cum e in Italia, dar prin vestul europei dupa o anumita perioada de la dobandirea rezidentei (de la o luna pana la maxim 6 luni functie de tara) nu mai ai treaba sa conduci masini inmatriculate in alte tari. Nici pe numele tau, nici pe numele prietenilor, nici pe numele familiei, nici inchiriate.

Motivul este simplu: nu s-a intalnit hotul cu prostul.

Singurii care au voie sa conduca masini cu numere straine sunt non-rezidentii. Adica muncitorii delegati de firme de la ei din tara, cu masini inmatriculate pe numele acelor firme. Altfel ai probleme si ca non-rezident daca conduci masini cu numere straine fara nicio legatura cu locul de munca.

Tarile civilizate, adica iesite de mult din evul mediu, ev din care Romania inca nu a reusit sa iasa, inca este la stadiul construirii de catedrale, au camere cu recunoastere placute de inmatriculare peste tot. Politistul se duce la el in masina si cauta pe computerul de bord numarul masinii. Se vede exact in baza de date de cand e masina aia in tara si pe unde s-a miscat.

Edited by abac, 04 May 2019 - 10:50.


#21
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006
Exemplu clasic de "diaspora"/"rezistent" care urla isteric pe retele, strazi, piete, etc. cum fura dragnea si psd.
Sau cum urla ce rau e in Ro si cum sunt taxele si impozitele mari de n-au cum sa dea de mancare la copii iar cand ajung in alte parti si vad care e realitatea incep sa-i injure si pe aia.
Si asta pt toti stiu exact ce e mai bine si cum trebuie facut.


View PostPaz, on 04 mai 2019 - 10:13, said:

In Italia e o dictatura financiara. Nu mai ai voie sa ai bani.

Interesant. Mie mi-au spus ca pot sa am cati bani vreau eu ca nu-i nici o problema.
Daca mai sti d'astia care au interdictie la bani sa-mi spui sa le dau contul meu unde sa trimite banii ca sa scape de griji!

#22
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
In Italia italienii au un salariu mediu de 1200-1800 in mana...
numai chiria este de 400-600 euro pe luna
afara de toate cele.....
din 2 adulti si doi copii daca munceste numai un parinte este greu tare...

#23
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postdanaciu, on 04 mai 2019 - 15:18, said:

Interesant. Mie mi-au spus ca pot sa am cati bani vreau eu ca nu-i nici o problema.
Daca mai sti d'astia care au interdictie la bani sa-mi spui sa le dau contul meu unde sa trimite banii ca sa scape de griji!
Aha... si ti-au spus si cum sa-i castigi in mod legal ? Sau cum sa-i aduci acolo fara sa trebuiasca sa-i justifici ?

Sau poate nu stii ca daca tu maine depui 100.000 de euro in banca, sau iti cumperi o casa sau te imprumuta cineva cu cateva zeci de mii, ca sa-ti cumperi un cotet nici nu te intreaba de sanatate, iti trimit direct cartella cu ce ai de platit cu tot cu sanctiuni.

Sau tu vorbeai de 1000 de euro ? Sau te-ai trezit in forma azi ca ai dormit bine azi noapte ?

Dar cine erau aia care "ti-au spus" ca vreau sa-i intreb si eu ? Sa le cer mai multe amanunte.

View Postgabriel1981, on 04 mai 2019 - 16:30, said:

In Italia italienii au un salariu mediu de 1200-1800 in mana...
numai chiria este de 400-600 euro pe luna
afara de toate cele.....
din 2 adulti si doi copii daca munceste numai un parinte este greu tare...
Cu banii aia nu e greu. Se moare pur si simplu de foame.

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postgabriel1981, on 04 mai 2019 - 10:01, said:

in primul rand ei o fac pentru a economisi in jur de 1500-2000euro pe an (asigurare su impozit) in Italia la o masina cu 160 cp.impozitul costa 400 euro pe an....
se stie ca au taxe mari.....
eu personal voiam sa aflu noile metode si cum functioneaza....nu sa imi sariti in cap ca vreau eu sa fac treaba asta...
cad galoanele de romanash fudul daca circuli cu o masina de 100 de cai, care are vreo 150 euro impozit? sau poate una de 75, care are 100 euro?
si asigurarea poate fi si de 300 euro daca ai istoric bun.

#25
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
la un fiesta cu 68 cai impozitul este 142 euro iar la asigurare abia dupa 8 ani de asigurare fara accidente din vina ta ajungi sa dai 3-400 euro


#26
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postgabriel1981, on 04 mai 2019 - 16:30, said:

In Italia italienii au un salariu mediu de 1200-1800 in mana...
numai chiria este de 400-600 euro pe luna
afara de toate cele.....
din 2 adulti si doi copii daca munceste numai un parinte este greu tare...
Pai in conditiile alea pentru ce mai stau in Italia? Ar castiga mai bine in Ro. Plus ca si-ar permite asigurarea si impozitul auto.

#27
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postgabriel1981, on 04 mai 2019 - 18:16, said:

la un fiesta cu 68 cai impozitul este 142 euro iar la asigurare abia dupa 8 ani de asigurare fara accidente din vina ta ajungi sa dai 3-400 euro
Sa vezi tu taxe in Irlanda. Pentru astia incepatori sau fara istoric asigurari 3-4000€ pe an. Plus cateva sute de € taxa anuala,in functie de masina...Crezi ca are cineva de comentat?

#28
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,149
  • Înscris: 24.06.2006

View Postgabriel1981, on 04 mai 2019 - 10:01, said:

eu personal voiam sa aflu noile metode si cum functioneaza....
observ ca-i o adevarata cultura la romanii din Italia pentru asa ceva, bravo baieti!

nu pot sa nu remarc inocenta initiatorului, aferim!

#29
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postgabriel1981, on 04 mai 2019 - 18:16, said:

la un fiesta cu 68 cai impozitul este 142 euro iar la asigurare abia dupa 8 ani de asigurare fara accidente din vina ta ajungi sa dai 3-400 euro
Eu am 20 de ani fara accidente cu vina si ultima oara am platit 450. In 2018 am platit 400. Mi-au marit cu 50€ fiindca am fost lovit de o vecina in parcare fara vreo vina. Platesc taxa 50€ fiindca am luat-o bifuel cand erau "incentivele". Trebuia sa nu platesc nimic dar au schimbat ideea dupa 2 ani.

View Posteireman, on 04 mai 2019 - 20:00, said:

Sa vezi tu taxe in Irlanda. Pentru astia incepatori sau fara istoric asigurari 3-4000€ pe an. Plus cateva sute de € taxa anuala,in functie de masina...Crezi ca are cineva de comentat?
Spune si ce salarii sunt, si pana la cat coboara pt cei care nu provoaca accidente.

Si oricum daca acolo e asa scump, nu inseamna nici ca e corect, nici ca trebuie sa fie asa peste tot.

View Postdan210, on 04 mai 2019 - 20:51, said:

observ ca-i o adevarata cultura la romanii din Italia pentru asa ceva, bravo baieti!

nu pot sa nu remarc inocenta initiatorului, aferim!
Dar de miliardarii care fac jonglerii financiare ca sa plateasca mai putine taxe ce-mi zici ? Si oricum, nu mi se pare ca intrebat cum sa comita un delict.

#30
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postgabriel1981, on 04 mai 2019 - 10:01, said:

in primul rand ei o fac pentru a economisi in jur de 1500-2000euro pe an (asigurare su impozit) in Italia la o masina cu 160 cp.impozitul costa 400 euro pe an....
se stie ca au taxe mari.....
eu personal voiam sa aflu noile metode si cum functioneaza....nu sa imi sariti in cap ca vreau eu sa fac treaba asta...
impozite de 400 sunt si la noi numai ministereasa si-a dus masina la bulgari sa nu-l plateasca.de coate goale suntem plini pretutindeni

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate