Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

noi metode de a putea circula in Italia cu numere Romanesti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
Salut! de curand am auzit ca tot mai multi "aranjeaza" inchirierea masinilor personale pentru a putea circula cu ele in Italia.
voiam sa stiu daca este adevarat? si care sunt riscurile?
personal nu cred ca este sigur,ca sa ai un contract de inchiriere pe 1 an nu trebuie sa lucrezi sau sa fii asociat/colaborator cu firma respectiva? sau se fac ceva acte " false"
sunt curios cum functioneaza treaba asta.....

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Fa-o mai baiatule. Fa-o linistit.  Romanii nu sunt hoti. Nu fura. Nu mint. Dar ca sunt niste jeguri care se kk pe ei pentru cateva sute de euro.Si se mai si lauda.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vecine nu exagera. Nu toți.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 gabriel1981, on 04 mai 2019 - 07:59, said:

sunt curios cum functioneaza treaba asta.....
De ce ti-ai bate capul cu asemenea prostii?
Mai bine iti iei o ''coaja'' inmatriculata acolo, eventual de la dealer, sa ai si ceva garantie, si circuli cu ea. Cand mai strangi bani o vinzi si iti iei ceva mai ca lumea, dar 2-3 ani nu-ti cade coroana nici daca umbli cu asa ceva: https://www.automobi...tline/137893552

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Majoritatea celor care au rezidenta in Italia, au stiut sa fie corecti. Dar au mai ramas niste rahaturi pe margine care toooot scurma,......

#6
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Eu totusi nu inteleg ceva:cat de ratat sa fii sa faci rahaturi de astea,mai ales dupa ce stai ani buni in Italia?Care ar fi motivul,cateva sute de euro diferenta? Oare cu chiria cum fac respectivii?Stau 30 intr-o casa ,sa fie mai ieftin?Sau isi pun cortul in camp?
Asta e unul dintre motivele pentru care imi place Irlanda,astia nu pun botul la vrajeala.Ca rezident nu poti conduce masini cu numere straine,ai 7 zile sa o inmatriculezi,dupa ti-o confisca direct indiferent pe numele cui sunt actele.

#7
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

 Karhu, on 04 mai 2019 - 08:33, said:


De ce ti-ai bate capul cu asemenea prostii?
Mai bine iti iei o ''coaja'' inmatriculata acolo, eventual de la dealer, sa ai si ceva garantie, si circuli cu ea. Cand mai strangi bani o vinzi si iti iei ceva mai ca lumea, dar 2-3 ani nu-ti cade coroana nici daca umbli cu asa ceva: https://www.automobi...tline/137893552

5700???pe coaja asta?pai am dat pe un rav4 mai putin..si aia e masina.
Ce preturi au frate..


#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

 Karhu, on 04 mai 2019 - 08:33, said:

Mai bine iti iei o ''coaja'' inmatriculata acolo, eventual de la dealer, sa ai si ceva garantie, si circuli cu ea. Cand mai strangi bani o vinzi si iti iei ceva mai ca lumea, dar 2-3 ani nu-ti cade coroana nici daca umbli cu asa ceva: https://www.automobi...tline/137893552
2010 - 114.000 km?  ma lasi...

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 foxbat, on 04 mai 2019 - 09:04, said:

5700???pe coaja asta?pai am dat pe un rav4 mai putin..si aia e masina.
Ce preturi au frate..
Am pus asa, un exemplu, aia de acolo isi pot cauta mai ieftine, n-am stat sa studiez.
Probabil gasesti si  masini noi, in leasing, daca vrei ceva bun, ca Italia e tara mare, cu concurenta pe piata dealerilor auto. Aici la mine, un Land Rover Discovery Sport, de exemplu, la 3 ani/ 60 000 km e 899 euro/ luna. Daca vrei sa fii smecher iti iei asa ceva, oricine care are o meserie sau o mica firma de ceva isi permite, aia-s bani marunti...

Nu-i asa?

Attached Files

  • Attached File  lr.jpg   35.73K   9 downloads


#10
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
in primul rand ei o fac pentru a economisi in jur de 1500-2000euro pe an (asigurare su impozit) in Italia la o masina cu 160 cp.impozitul costa 400 euro pe an....
se stie ca au taxe mari.....
eu personal voiam sa aflu noile metode si cum functioneaza....nu sa imi sariti in cap ca vreau eu sa fac treaba asta...


#11
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
In Italia gasesti Fiat-uri. Lancia, Alfa cacalau. Cum sunt la noi Daciile aka Loganurile. Orice model, de la cele mici de oras care sunt cele mai cautate ( de ex Fiat 500) pana la cele din clasa medie si mare. Sigur, daca ai bani si iti permiti iti poti comanda chiar si un Lamborghini.
Iti permiti sa platesti taxele bine, nu, i-ati o bicicleta ca nu-i nicio rusine.

#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 eireman, on 04 mai 2019 - 08:59, said:

Eu totusi nu inteleg ceva:cat de ratat sa fii sa faci rahaturi de astea,mai ales dupa ce stai ani buni in Italia?Care ar fi motivul,cateva sute de euro diferenta? Oare cu chiria cum fac respectivii?Stau 30 intr-o casa ,sa fie mai ieftin?Sau isi pun cortul in camp?
Asta e unul dintre motivele pentru care imi place Irlanda,astia nu pun botul la vrajeala.Ca rezident nu poti conduce masini cu numere straine,ai 7 zile sa o inmatriculezi,dupa ti-o confisca direct indiferent pe numele cui sunt actele.

Motivul este ca nu toti sunt bazati ca voi sa castige peste 250 de mii de euro pe an, asta e motivul, saracia, sau traiul la limita, cat despre Irlanda....incep sa inteleg si eu cate ceva

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 gabriel1981, on 04 mai 2019 - 10:01, said:

in primul rand ei o fac pentru a economisi in jur de 1500-2000euro pe an (asigurare su impozit) in Italia la o masina cu 160 cp.impozitul costa 400 euro pe an....
se stie ca au taxe mari.....
Eu aici platesc vreo 2000 pe an pt 3 masini, vine vreo 180 pe luna, nimica toata...

#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Lucrurile nu sunt chiar asa de simple. In primul rand nu doar romani, ci mai degraba foarte multi italieni isi inmatriculeaza masinile in Romania. Si nu e chestie de economisit bani, aia chiar sunt o minoranta si se recunosc usor dupa harburi.
Aici problema e ceea ce rezulta la FISC. In Italia e o dictatura financiara. Nu mai ai voie sa ai bani. Daca ii ai la vedere, statul se impune asociat majoritar. Daca ii ascunzi, nu poti sa-i cheltui. Si atunci lumea isi inventeaza ce poate.

Oricum, cu noul guvern s-au dat la ei rau.

#15
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 gabriel1981, on 04 mai 2019 - 10:01, said:

in primul rand ei o fac pentru a economisi in jur de 1500-2000euro pe an (asigurare su impozit) in Italia la o masina cu 160 cp.impozitul costa 400 euro pe an....
se stie ca au taxe mari.....
eu personal voiam sa aflu noile metode si cum functioneaza....nu sa imi sariti in cap ca vreau eu sa fac treaba asta...

Si ai venit sa intrebi aici, unde sunt numai patroni, numai bazati care castiga sfertul de milion pe an.....cauta si tu pe alte forumuri, intreaba pe altii, sa nu uit de ecologistii care iubesc planeta de numai arunca uleiul folosit in canalizare

#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Karhu, on 04 mai 2019 - 10:12, said:

Eu aici platesc vreo 2000 pe an pt 3 masini, vine vreo 180 pe luna, nimica toata...
Da, dar tu ii si castigi. Altii nu ii castiga dar trebuie sa-i plateasca. Un liber profesionist daca nu plateste cat stimeaza statul ca trebuie, e luat la controale.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 gabriel1981, on 04 mai 2019 - 10:01, said:

in primul rand ei o fac pentru a economisi in jur de 1500-2000euro pe an (asigurare su impozit) in Italia la o masina cu 160 cp.impozitul costa 400 euro pe an....
se stie ca au taxe mari.....

Pai iti iei masina cu motor mai mic daca nu ai bani sa platesti sau iti iei 7 joburi si ai masina cu multi CP ...

#18
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 Platon, on 04 mai 2019 - 10:12, said:



Motivul este ca nu toti sunt bazati ca voi sa castige peste 250 de mii de euro pe an, asta e motivul, saracia, sau traiul la limita, cat despre Irlanda....incep sa inteleg si eu cate ceva
Pai si italienii castiga 250k€ pe an? Si totusi au masini. Cum naiba sa stai de 10 ani in Italia si sa ai masina cu numere de Ro?
Si culmea,unii le mai iau apararea.Dupa care,tot astia se arata indignati ca unii circula in Ro cu numere de BG...
Pai daca in Ro ai fost sarac si in Italia esti tot sarac,dupa ce stai si te chinui pe acolo? Te duci frumos si stai in Ro, ca acolo e ieftina asigurarea si impozitul e mic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate