Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cont HBO

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Bună ziua! Help! Am uitat mailul/contul de la HBO GO si imi retrag astia lunar cate 15 lei si fara sa pot beneficia de serviciu. HBO ma trimite la bancă si invers. Am verificat mailurile stiute si ... nk. In mesajul care-mi vibe pe tel si ma instiinteaza ca mi s-au retras 15 lei nu se pomeneste nk de cont. Merci!


#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Daca esti logat in aplicatie pe telefon, mergi la Settings/ Account Management, aici ar trebui sa vezi detalii despre cont, automat si adresa de email.

#3
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

View PostMihaimirceamihai, on 04 mai 2019 - 06:53, said:

HBO ma trimite la bancă si invers.
Trebuia sa ceri bancii sa nu mai faca plati.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Schimbi cardul si spui la banca sa il blocheze pe cel vechi din acel moment.

#5
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Multumesc!
1. Nu vreau sa inchid contul/cardul.
2. Nu imi stiu contul ca sa îi dau dezactivare. La cel pe care il banuiesc imi da eroare si nu ma pot loga.

Multumesc!
1. Nu vreau sa inchid contul/cardul.
2. Nu imi stiu contul ca sa îi dau dezactivare. La cel pe care il banuiesc imi da eroare si nu ma pot loga.

Nu mai sunt logat si nu gasesc nici in mailuri detalii. Probabil ca mailul in cauza a fost uitat...

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Nu inchizi nici un cont bancar, doar schimbi cardul... asa cum se face cand expira cardul.

Iar apoi incep sa se aplice termenii HBO GO:

Quote

6.5 În cazul în care Utilizatorul nu pune la dispozitie suficiente fonduri la data la care plata este datorata, HBO va emite a notificare de ”plată nereușită” printr-un email trimis la adresa de poștă electronica furnizata de Utilizator urmând ca HBO sa încerce din nou, dar nu mai mult de 5 (cinci) ori, sa traga suma aferenta tarifului de pe cardul de credit sau de debit al Utilizatorului.
6.6 Daca plata nu este efectuata la timp, HBO va avea dreptul sa suspende sau sa limiteze deîndata accesul Utilizatorului la Serviciu. HBO are, de asemenea, dreptul de a rezilia Contractul cu efect imediat daca întârzierea la plata depășește douazeci (20) de zile.

Edited by tigerheart, 04 May 2019 - 08:29.


#7
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Daca schimb cardul - plasticul nu am rezolvat nimic. Ca e acelasi cont. HBO isi ia bani din cont...Trebuie inchis contul. Insa asta vreau sa evit.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Posttigerheart, on 04 mai 2019 - 08:25, said:

Nu inchizi nici un cont bancar, doar schimbi cardul... asa cum se face cand expira cardul.
Iar apoi incep sa se aplice termenii HBO GO:
Daca schimba doar cardul bancar, HBO ia bani din acelaasi cont.
Cel putin asa mi se pare mie logic ! ca e acelasi cont bancar desi cardul e altul.

Iar daca @OP decide sa inchida contul bancar (desi nu vrea), nu il cauta HBO sa recupereze suma / sumele neplatite la timp de pe vechiul cont ?!
Eu cred ca solutia e sa dea telefon la HBO si sa le ceara rezilierea contului.

#9
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.01.2004
Un serviciu online iti foloseste CARDUL, nu contul; totusi, platesti cu cardul, si nu prin ordin de plata, nu? Atata vreme cat schimbi cardul (iar cel pe care HBO il are in baza de date devine nul), serviciul se va afla in imposibilitatea de a debita suma => va suspenda contul.
Mai plastic, cardul e cheia catre cont; schimb cheia...contul e innaccesibil.

Parerea mea insa e ca trebuie incercat la suportul HBO - oamenii de acolo vor putea, cu usurinta, sa faca legatura intre factura si contul existent. Nu stiu eu exact ce i-ai intrebat, dar ar trebui sa fie in masura sa-ti spuna mailul atasat commentului de-l vezi pe extrasul de cont.

Edited by Immortal, 04 May 2019 - 09:12.


#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Deoarece nu mai pot modifica postul de mai sus (#8) scriu aici:
@Mihaimirceamihai, daca nu mai cunosti contul la HBO GO ai doua solutii:
1) iei legatura cu HBO sa isi anuleze contul la ei;
2) mergi la banca sa schimbi cardul bancar ori contul.

Personal nu cunosc daca la schimbarea cardului nu ti se va mai trage sau nu bani din contul bancar !
Dar daca schimbi contuil sigur nu mai au cum sa traga bani.

Ideea e ca dupa neplata contului HBO ti se va anula contul fara sa platesti daune deoarece nu ai un contract semnat si poti renunta oricand sa mai platesti.

#11
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Multumesc!
Cei de la hbo nu vor sa ma sprijine...ca, de ce am uitat contul?
Nu am contract cu ei...
Am amenintat cu OPC...nk

In caz de schimbare a cardului, noul card va avea acelasi numar, acelasi cod PIN si acelasi cod CVV pe spate.
Singura soluție e să închid contul. Credeam că găsesc altă sugestie. Mulțumesc!


#12
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View PostImmortal, on 04 mai 2019 - 09:10, said:

Un serviciu online iti foloseste CARDUL, nu contul; totusi, platesti cu cardul, si nu prin ordin de plata, nu? Atata vreme cat schimbi cardul (iar cel pe care HBO il are in baza de date devine nul), serviciul se va afla in imposibilitatea de a debita suma => va suspenda contul.
Mai plastic, cardul e cheia catre cont; schimb cheia...contul e innaccesibil.

Parerea mea insa e ca trebuie incercat la suportul HBO - oamenii de acolo vor putea, cu usurinta, sa faca legatura intre factura si contul existent. Nu stiu eu exact ce i-ai intrebat, dar ar trebui sa fie in masura sa-ti spuna mailul atasat commentului de-l vezi pe extrasul de cont.
Daca schimbi cardul, nu ti se va mai putea extrage bani din cont. Ti-ai facut contul lasand informatiile de pe card pe pagina HBO, nu ? Asa am patit cu Netflix si cu HBO-ul. Mi-am primit noul card si nu s-au putut efectua platile decat in clipa in care am modificat informatia legata de noul card bancar. Mi se pare absurd sa nu ai nicio metoda sa intri in contul HBO, chiar de ai uitat parola sau username.

#13
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Absurd, asa e.
Solutia cu schimbarea numai a cardului nu e buna. Noul card va avea acelasi numar, acelasi cod PIN si acelasi cod CVV pe spate.
Deci, trebuue inchis contul.ok.

#14
acstech

acstech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.04.2019
Absurd, ne absurd, asta este. Alta data sa fii atent, sa nu iti mai uiti datele. Sau platesti. Neatentia costa!

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013

View PostMihaimirceamihai, on 04 mai 2019 - 11:19, said:

… Solutia cu schimbarea numai a cardului nu e buna. Noul card va avea acelasi numar, acelasi cod PIN si acelasi cod CVV pe spate. Deci, trebuie inchis contul.ok.
Nu, nu va avea neaparat acelasi numar. Daca se reemite la expirare da, desi nici atunci nu sunt sigur ca CVV este acelasi. Cere bancii sa blocheze vechiul card si sa iti emita unul nou, atunci evident datele vechiului card nu vor mai fi acceptate (ca doar acesta e scopul blocarii). In cel mai rau caz schimba Visa <-> Mastercard si atunci nu poate fi decat diferit.

Edited by sags, 04 May 2019 - 12:12.


#16
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

View PostMihaimirceamihai, on 04 mai 2019 - 10:20, said:

In caz de schimbare a cardului, noul card va avea acelasi numar, acelasi cod PIN si acelasi cod CVV pe spate.
FALS. Nu stiu cine ti-a zis asta, dar nu e adevarat. Zici bancii ca ai pierdut cardul si nu are cum sa iti dea unul identic, nu se face duplicat.

View Postsuper8, on 04 mai 2019 - 09:07, said:

Daca schimba doar cardul bancar, HBO ia bani din acelaasi cont.
HBO are acces la datele de pe card, nu direct la cont. Cum datele vor fi anulate de catre banca la schimbarea cardului, vechile date nu vor mai putea fi folosite indiferent de cine are acces la ele.

Edited by tigerheart, 04 May 2019 - 13:02.


#17
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
O solutie care nu implica schimbarea cardului ar fi limitarea tranzactiilor. In principiu ar trebui sa se poata pune limite pe fiecare tip de tranzactie. Se discuta cu cei de la banca, sa iti spuna tipul tranzactiei facute de catre HBO si se cere ca pentru tipul ala de tranzactii limita sa fie <15lei. @Mihaimirceamihai, daca ai Internet Banking atunci verifici acolo daca nu poti seta asta. In caz ca te afecteaza la alte tranzactii atunci pui o limita mai mare doar cand trebuie sa faci o tranzactie si apoi schimbi cu o suma mai mica de 15lei.

#18
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu mai esti logat pe nici un dispozitiv ?

Te-ai logat vreodata pe calculator / pe browser ?
Nu s-a pastrat acolo adresa de mail, la cimpul respectiv, auto-complete ?

Anuleaza [cont +] card vechi si faci unul nou.
NU inlocuiesti cardul vechi.
Intreaba la banca daca noul card (daca NU anulezi si cont) va avea acelasi numar.
Daca e la fel, anulezi si cont.

Vorbeste la banca daca se poate refuz orice plata, pe viitor, de la acea firma (cum apare pe extrasul de cont....)
Sau vorbeste la banca sa anuleze platile recurente (parca asa se cheama) pentru acea firma...

Goleste cardul ala complet, pentru cel putin 30 de zile, si sa speram ca-ti anuleaza contul HBO.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate