Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Mufare utp

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Buna ziua. Am nevoie de un sfat. Vreau sa conectez la router 4 camere de supraveghere prin 2 cabluri utp. Deci, 4 fire pentru fiecare din cele 16 ar fi ok. Insa eu am ocupate 2 fire cu intrarea net-ului spre router. Nu pot adauga un fir. Pereti...parchet... Cum pot rezolva? Pot folosi 2 fire din cele 4 din mufa concomitent pentru 2 camere? Pe care? In prezent am conectate 2, un pc, fiind mufate cate 4 fire in mufa si functioneaza ok. Merci!

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Nu, nu poți. Poti adăuga însa pe traseu, înainte de router, un switch în care sa intri cu toate camerele si cu un singur fir sa intri in router

Nu ai precizat ce rezoluție au camerele. La rezoluție mare ar fi nevoie de switch gigabit și router gigabit. În acest caz, toate cele 4 perechi dintr-un cablu ar merge la o cameră.
Nu ai precizat dacă ai POE sau alimentare locală.

Edited by orlandobarbulescu, 04 May 2019 - 07:17.


#3
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Intrebarea era daca din cele 4 fire care alimenteaza ... cu net...o camera, 1 fir sau 2 ar fi un fel de nul...ceva universal sau în plus...pe care sa le folosesc la cealalta combinatie de 2 fire ... pe care mi le pot lega in mufa la ce pini vreau. Camerele sunt de 1mpx.

#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Nu. Comunicarea bidirecțională pentru dispozitive ethernet se face pe două perechi de fire (Tx este denumirea pt transmitere, RX pentru receptie.)
TX1 merge în RX2, TX2 merege în RX1. Nu există nul comun sau altceva. Pentru lățime mare de bandă se va folosi , pentru corecția erorilor și păstrarea pachetelor la dimensiune maximă ( protocol TCP IP) si celelalte perechi dintr-un cablu UTP.   Dacă te hotărăști pentru PoE ( Power Over Ethernet) trebuie vorbit de tipul de standard pe care îl poți folosi.

Fă un desen cu amplasarea camerelor, traseu de cabluri, amplasare router...etc

Ce router ai, ce net ai, mai multe detalii


Ceva teorie http://www.scritub.c...trator52871.php

Edited by orlandobarbulescu, 04 May 2019 - 09:29.


#5
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Da. Util link. Merci!
Asadar, firele sunt așa:

1. + Tx < -> + Rx
2. - Tx < -> - Rx
3. + Rx < -> + Tx
4. neutilizat
5. neutilizat
6. - Rx < -> - Tx
7. neutilizat - la mine intrare net
8. neutilizat- la mine intrare net.

Deci, pot asocia firele 4 si 5 cu un rx si/sau tx, deja utilizate, si astfel fac 2 rx si 2 tx? Sper ca ma intelegeti!

Am router Huawei hg658 de la Telekom. In prezent am ocupate 3 din 4 mufe lan. ...

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Cu o mică obiecție. Trebuie ca perechile Tx-Rx sa fie din aceelași fir răsucit.  Uită-te la poza de jos. Fie că alegi standardul A sau B ( nu conteaza care atâta timp cât e același la ambele capete) ai sa observi ca nu se pun cu culorile în ordine. Se inverseaza astfel încât pe același fir răsucit să fie Tx1 cu Rx2  si respectiv Tx2 cu Rx1

Adică ar fi 4 cu 7 si 5 cu 8

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 04 May 2019 - 10:15.


#7
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Domnul Barbulescu, firele 7 si 8 sunt ocupate ...

Imi intra netul la router pe ele

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai usor e fie sa pui niste camere wifi sau analogice cu balaun. Cu ip nu ai nicio sansa sa pui si alimentare si semnal pe acelasi cablu fiindca ai nevoie de minim 3 perechi pentru o singura camera (2 perechi date si o pereche pentru alimentare)

#9
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Sunt cu wifi dar nu bate wi-fi pana acolo. Daa... Router mai bun...stiu.
Nu vreau sa am alimentarea pe aceleasi fire ca am prize in zona. Merci!



#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Nici „net”-ul nu poate „intra” pe două fire.
1. Ce fel de internet ai?
2. Ce router
3. Cum sunt firele.
4. Poze cu cablarea
5  Desen cu amplasarea camerelor si a „net”-ului.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bine inteles ca se poate ca netul sa vina pe 2 fire fiindca mai sus era o referinta la un modem xDSL (hg658).

#12
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Merci Addelin!

#13
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Deci, pot face 18 fire din 16?

Deci, pot face 18 fire din 16?

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
NU, pe UTP/FTP nu se poate si camerele de asa ceva au nevoie.

Daca ‘netul care vine’ e pe ADSL/VDSL, atunci da, se folosesc doar 2 fire pentru ca e vorba de o linie telefonica. Dar pentru cabluri UTP/FTP/variatiuni NU se poate, ai nevoie de 4 (max 100mbps) sau 8 (clasa gigabit) fire. In aceste cabluri semnalul este diferential, conteaza diferenta de potential dintre cele 2 fire ale perechii (pentru a se anula reciproc interferentele induse in conductorii perechii), si ai nevoie de minim Tx + Rx deci 2 perechi.

Ce poti face ti-au spus deja colegii mai sus: instalezi un switch undeva mai aproape de camere. De la un punct incolo oricum trasele pentru camere diferite sunt diferite. Exact in acel loc pui un switch, in care intra pe de o parte firul (lung si comun) catre router si firele (individuale) catre camerele din apropiere.

LE:
O alta solutie ar fi sa utilizezi un kit powerline cu WiFi inclus. Asa nu mai ai nevoie de nici un fir pentru ca:
  • camerele vor fi conectate la unul din elementele kit-ului, aflat in apropiere (poate chiar in priza de unde le alimentezi), prin WiFi (spui ca sunt WiFi)
  • cele 2 componente ale kit-ului comunica intre ele prin reteaua electrica existenta
  • al doilea element din kit va fi undeva aproape de router si conectat la acesta
Daca nu ai WiFi la camere, poti folosi si conexiune cu fir intre ele si kit. va fi insa un fir scurt, strict local acolo unde sunt plasate camerele.

Edited by sags, 04 May 2019 - 18:28.


#15
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Mulțumesc sags! Profi!

#16
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Powerlink e soluția.


#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu zic ca solutia cu switch e cea mai buna.
Ai 2 cabluri utp.Pe unul vii cu ADSL si pe unul faci legatura gigabit cu switch-ul gigabit din apropiere.
Asa o sa ai performanta si stabilitate maxima.Powerline nu isi are rostul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate