Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Amenajare alee/curte la tara

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu e cacanarie.
   Asa se construiesc drumurile inca din perioada romana. Unele dintre ele exista si azi.
    Omu zice ca a lucrat la drumuri nu ca e inginer la drumuri(daca ma intelegi).

#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 86-APP, on 04 mai 2019 - 18:58, said:

Mama lui de geotextil ...crezi ca ala face minuni ? Se duce dracului cu tot cu piatra cind o baga tractorul ..

       Perfect de acord.
        Pui geotextil cand vrei sa faci o alee pietonala.
        Daca pavezi cu dale de beton sau pavele trebuie sa pui nisip dedesupt.
        Ca atare trebuie sa pui geotextil dedesupt( unii folosesc folie de plastic).
         Geotextilul permite curgerea apei dar previne spalarea nisipului de sub dalele de ciment.

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pui geotextilul sa nu ti se afunde piatra sparta in pamant cand ploua , astfel rezista mai bine lucrarea si nu se fac sleauri .

#22
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Geotextilul nu are rol de rezistenta el impiedica pamantul sa ajunga la suprafata prin capilaritate.Daca nu se niveleaza si nu se compacteaza inainte,piatra sparta il face bucatele,ce se gaseste in comert e foarte subtire si slab iar cel pentru drumuri e scumpisor.

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Se cam bat cap in cap afirmatiile tale , nu e bun dar e bun numa ca " scumpisor " , pai cum e pana la urma ?!

#24
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut !

Casă terminată în 2020, aruncat 3 mașini de gunoi după construcție, întins pământul rămas prin curte cu buldo, ca să-mi fac o idee de nivel (dacă mai trebuie sau nu pământ), motosăpat și urmează să mai vin din nou cu un buld să-mi curețe ceea ce a scos motosapa  (a intrat cam 15-20 de cm în pământ).

După ce „scap” de stratul vegetal& pietre/ gunoi, doresc să fac câteva alei/ o mică platformă în sistem DIY. Varianta betonată iese din discuție, deoarece presupune echipă, fier, beton, din nou murdărie prin curte.

La ce mă gândesc:

- sap cca. 15-20 cm;
- balastru cca. 10-15 cm, compactez cu o placă vibrantă/ compactoare;
- folie geotextilă antiburuieni peste balastrul compactat;
- pietriș rotund 4-8 mm cca. 5 cm (depinde ce găsesc în zona mea).
- eventual compactez din nou pietrișul.

Din ce am calculat eu, pentru cca. 30 mp, mi-ar trebui 4,5 mp de balastru, 1.5 mp de pietriș, 30 mp de folie antiburuieni (diferă destul de mult prețul de achiziție...)

Ar funcționa această variantă ? Precizez că accesul va fi doar pietonal, parcarea este în fața casei.

Mulțumesc !

Edited by cain2k, 10 August 2022 - 17:33.


#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ai calculat bine. 30mp x 0.2m = 6mc de material.

Daca nu vrei sa faci mizerie (prea mare) poti amesteca niste nisip cu ciment ca pentru sapa uscata si sa imprastii peste balast. Eventual lasi cateva zile sa isi traga umezeala din aer si dupa aia pui pietrisul rotund.
Sa se stabilizeze cat de cat balastul si sa nu se amestece prea tare cele 2 straturi.

E doar o idee.

Sau poti pune un pavaj subtire mai ieftin. Fiind platforma de forma probabil rectangulara va fi usor de pus. Nu va trebui sa tai, sa aliniezi sau mai stiu eu ce chestii din astea.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate