Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Am mers 30m pe contrasens

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
jj1411

jj1411

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2019
Salut. Astazi am patruns intr-o intersectie cu insula care "arata" a sens giratoriu, dar nu este. Am iesit de pe strada de pe care veneam, trebuia sa o iau la stanga, si in loc sa ma incadrez pe sensul meu de mers, am ramas pe contrasens timp de 5 secunde, mergand pe langa bordura, dupa care am realizat greseala, si am luat-o repede la stanga pe o alta strada. Drumul era prevazut cu linie discontinua, iar in acel moment nu circula mai nimeni pe acolo. Nu stiu cat de tare conteaza asta...

Problema este ca pe un stalp de pe "insula" erau montate camere, care , pe buna dreptate, cred sunt montate acolo pentru de-astia ca mine. Din cate am inteles, pentru circulatie pe contrasens se primeste amenda clasa 3, si 6 puncte penalizare, si suspendarea permisului pe 60 zile. Nu stiu cat e amenda totusi...am vazut diverse sume, unii ziceau 600 lei, altii 1300..

Cum ar vedea politia situatia? Ar lasa-o balta sau mi-ar frige o amenda. Stiu ca o sa aflu raspunsul cat de curand posibil, dar as vrea sa stiu niste pareri intai.
Daca se uita pe camere si ma vad, o sa imi trimita prin posta o instiintare si o sa ma puna sa ma duc la politie sa platesc si sa predau permisul? Cam in cat timp imi trimit instiintarea aia?

#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
In Romania?
Stai linistit, nu o sa primesti nimic prin posta.
In alta tara?
Ai rabdare vreo 3 luni si o sa vezi.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Vezi ca nu toate camerele sunt pt asta. Multe sunt doar pt o simpla supraveghere. Mai bine nu te lega la cap pana nu vine durerea.

Pune un link cu maps s-o vedem si noi.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Am impresia că pentru mers pe contrasens, ți se dau 6 puncte. Nu se suspendă permisul.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu se va intampla nimic. Agentul de politie trebuie sa constate cu simturile lui incalcarea OUG 195/2002, nu urmarind o camera de luat vederi.

În domeniul circulaţiei pe drumurile publice, Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, stipulează în mod expres două modalităţi distincte de constatare a încălcării normelor la regimul circulaţiei pe drumurile publice, respetiv în mod direct, prin propriile simţuri (ca regulă) şi cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic, consemnându-se despre aceasta în procesul-verbal de constatare a contravenţei (ca excepţie).   Din motivele expuse, rezultă că poliţiştii rutieri nu pot constata şi dispune măsuri sancţionatorii în alte condiţii decât cele menţionate mai sus, deoarece aceasta ar fi de natură să excedeze cadrului legal al normelor rutiere”
semneaza: Inspectoratul General al Poliţiei Române.

Edited by pasilla, 03 May 2019 - 18:39.


#6
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Ai deranjat politic sau institutional pe cineva? Ai deranjat niste securisti?
Daca raspunsul e da la oricare din intrebari, sunt mari sanse sa te trezesti cu cineva pe la usa.
Daca nu, atunci vei scapa.
Cam asa functioneaza tara.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
99.99% nu primesti amenda.
Camerele alea nu sint supravegheate in timp real.
Doar in cazul unui incident sau reclamatie este vizionata inregistrarea.
Si eu am patit ceva similar, intersectie cu sensurile despartite, am intrat pe sens invers la fel, camere.... asta era acum 5 ani, n-am primit nici o amenda.

#8
jj1411

jj1411

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2019

 Paz, on 03 mai 2019 - 18:12, said:

Vezi ca nu toate camerele sunt pt asta. Multe sunt doar pt o simpla supraveghere. Mai bine nu te lega la cap pana nu vine durerea.

Pune un link cu maps s-o vedem si noi.

uite:
Posted Image

am urmat traseul marcat cu rosu de mn, si eram in pozitia masinii rosii din imagine.

Posted Image

si am mers cam toata distanta asta, pana am luat-o la stanga. Am incercuit si camerele.

Attached Files



#9
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Intors recent din UK sau prima data in Buzau? Daca erai atent la indicatoare, vedeai clar ca nu e giratoriu. Amenda pentru asta nu o sa primesti, stai linistit.

#10
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eu in Austria, la Viena am trecut pe rosu, iar in Muntenegru am intrat din greseala pe un alt drum si nu am putut intoarce decat la iesirea dintr-un tunel lung de peste 5 Km. La iesirea din tunel, pana la turmicheti de platit tunelul, am intors in vazul celor de acolo si am mai parcurs o data tunelul fara sa platesc. Au trecut 2 respectiv 1 an si nu am primit nicio amenda.

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
funny traseul. arata a sens giratoriu cum arat eu a rambo

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Daca am inteles bine, camerele sunt astea. https://www.google.i...12!8i6656?hl=it


Destul de uratele. Cineva din zona ar trebui sa stie ce e cu ele. Tu mai esti in oras ?

#13
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 jj1411, on 03 mai 2019 - 18:26, said:

uite:
Posted Image

am urmat traseul marcat cu rosu de mn, si eram in pozitia masinii rosii din imagine.

Posted Image

si am mers cam toata distanta asta, pana am luat-o la stanga. Am incercuit si camerele.
Se vede destul de clar ca nu e sens giratoriu.
Ma mir cum de ai luat-o pe contrasens, cum de era liber contrasensul, ca e bulevard si cu de nu ti-a dat prin cap ca e contrasens.

 zile_san, on 03 mai 2019 - 18:59, said:

funny traseul. arata a sens giratoriu cum arat eu a rambo
E un semi sens giratoriu. O jumatate de sens giratoriu Posted Image

Edited by projectfp, 03 May 2019 - 19:10.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
Nu sta nimeni sa se uite pe camere si nici sa vizioneze inregistrarile. Daca se cunoaste exact ora infractiunii atunci da. Dar cum nimeni nu stie ca ai facut-o groasa, va ramane in anonimat forever.
Asta daca nu se sesizeaza colegul nostru de forum care e la rutiera in Buzau.

#15
jj1411

jj1411

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2019

 projectfp, on 03 mai 2019 - 19:10, said:

Se vede destul de clar ca nu e sens giratoriu.
Ma mir cum de ai luat-o pe contrasens, cum de era liber contrasensul, ca e bulevard si cu de nu ti-a dat prin cap ca e contrasens.

Am fost foarte ingenios, stiu. Presupun ca din cauza ca nu am vazut pe nimeni venind din contrasens, am zis ca e sens unic??? nici nu pot sa ma gandesc ce a fost in capul meu atunci.

 Paz, on 03 mai 2019 - 19:07, said:

Daca am inteles bine, camerele sunt astea. https://www.google.i...12!8i6656?hl=it


Destul de uratele. Cineva din zona ar trebui sa stie ce e cu ele. Tu mai esti in oras ?

Nu, am fost doar in trecere. Prin uratele vrei sa spui ca s-ar putea sa fie ale politiei?

#16
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 Bursul, on 03 mai 2019 - 19:21, said:

Nu sta nimeni sa se uite pe camere si nici sa vizioneze inregistrarile. Daca se cunoaste exact ora infractiunii atunci da. Dar cum nimeni nu stie ca ai facut-o groasa, va ramane in anonimat forever.
Asta daca nu se sesizeaza colegul nostru de forum care e la rutiera in Buzau.
Cred ca camerele nu apartin de rutiera, ci de primarie, astfel de sisteme exista in toate orasele din tara.
In teorie sunt supravegheate de cineva, cred ca de cei de la ordine publica, posibil echipe mixte dintre politia locala si nationala/jandarmerie.

Oricum nu cred ca au surprins numarul de inmatriculare dupa pozitia lor, par mai degraba indreptate sa supravegheze zona cladirii din fata, care e gara si sa supravegheze trecerile de pietoni din stanga si dreapta.

#17
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 jj1411, on 03 mai 2019 - 19:25, said:


Nu, am fost doar in trecere. Prin uratele vrei sa spui ca s-ar putea sa fie ale politiei?
Evident ca sunt ale Politiei ca doar nu ale scolii din comuna,vestea buna e ca nu te va amenda nimeni folosindu-se de ele,ai scapat de data asta.

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,439
  • Înscris: 24.02.2017
Nici camerele de pe DN1 nu mai functioneaza demult iar tu te temi de alea din Buzau ??? :)  Sa fim seriosi. Nu se va intampla nimic...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate