Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi cumparare apartament Bucuresti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

#181
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Nu mai așteptați criza că sunt 15 agenții pe un apatrament care iese la vânzare în București, bun sau rău nu contează.

Are lumea BANI (cash sau credite) azi față de acum 10 ani și nu are ce cumpăra în zone bune din București în blocuri vechi făcute după cutremur. Nu pe CÂMPURI, prin boscheți.

Site-ul anunturiparticulari.ro este pentru PROȘTII de cumpărători care cred că numai ei ajung la vânzătorii ăia fără agenții dacă plătesc taxa de PROST pe care o cere site-ul ăla.

Ce apartament BUN ca zonă și bloc vechi apare în București, inclusiv pe anunturiparticulari.ro, ZBOARĂ în aceiași zi cum apare.

Anunțurile mai vechi de MAXIM o săptămână care apar și pe anunturiparticulari.ro și nu s-au dat sunt neinteresante ca zonă sau preț și sunt preluate de TOATE agențiile dar ele sunt trecute ca vândute numai de particulari de site-ul ăla ca să plătească PROȘTII taxa pe care o cer ăia.

Cine așteaptă CRIZA poate va ajunge să ia pe CÂMPURI la prețuri de centru dacă tot așteapă criza mult și bine.

Edited by MARlNMembruAnonim, 21 May 2019 - 07:30.


#182
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 MembruAnonim, on 21 mai 2019 - 06:00, said:

Deci tu vrei sa dai 84-86k pe un aprt de 2 cam in zone ca Gorjului? Au cam crescut preturile
Nu, Iancului sau Tineretului, la Gorjului un apartament relativ bine finisat/amplasat (de care am spus) e 72k.

 MARlN_ION, on 20 mai 2019 - 22:31, said:

Întreabă și tu agenții ăia ce tipuri de blocuri sunt. Care nu știe să-ți răspundă cum este făcut blocul evită-i că habar nu au pe ce lume trăiesc.
Adica sa elimin 99,9%? Posted Image
Eu sunt multumit daca are habar cum e proprietarul sau zona (alba/gri), de restul m-am convins ca e mai greu sa am informatii.
Ca amuzament, avand in vedere ca intai o trimit pe fiica mea sa vada daca-i place inainte sa vad si eu, am facut si aici o procedura: caut agentul/poza, referinte si cand se duce fiica mea stie cum arata, daca vede unul care arata altfel/mai dubios decat in poze i-am spus sa-l evite...

#183
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Hansolo, on 21 mai 2019 - 10:34, said:


Nu, Iancului sau Tineretului, la Gorjului un apartament relativ bine finisat/amplasat (de care am spus) e 72k.


Aaa bun. Unul la uverturii/lujerului vechi cu 2 cam bloc inainte de 77 cam cu cat se da?

#184
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Hansolo - Nu înțeleg de ce o trimiți pe fata ta mai întâi, puteți merge amândoi că de OCOLIT agenția nu o ocoliți chiar dacă nu e EXCLUSIVITATE.

Treaba de care zici tu cu ăia mai dubioși este valabilă la ÎNCHIRIERI când merge o chiriașă cu 1.200 de euro la ea, adică chiria pe 2 luni + garanția o lună să vadă un apartament pentru închiriat și este așteptată în stradă de unii care dau anunțuri false.

Este bătută și i se fură banii.  Ăștia sunt chiriașii TÂMPIȚI care caută să închirieze fără agenții pe care le consideră hoațe pentru comisionul de 200 de euro, jumate din chiria pe o lună pe care trebuie să-i dea agenției.

Edited by MARlNMembruAnonim, 21 May 2019 - 11:06.


#185
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 MembruAnonim, on 21 mai 2019 - 10:41, said:

Aaa bun. Unul la uverturii/lujerului vechi cu 2 cam bloc inainte de 77 cam cu cat se da?
Inainte de 77 am exclus automat, chiar daca e posibil sa fie si blocuri bune. Amuzant ca unul la oferta scris bloc rusesc din 55, an constructie 2016. L-am intrebat daca nu-i e rusine cu anuntul ala, ca ala e anul cand s-a reabilitat (nu spunea decat de fatade). Dar ce sa-i fie rusine daca sunt si constructii publicate ca 2018 sau 2017 si cand suni spun ca inca nu sunt gata.

Lujerului apartament 1978 finisat bine 2 camere 55mp e 74k. Preturile variaza extrem de mult in functie de zona si de cum arata, asa am gasit in Apusului 4 camere 1978 utilat/mobilat/centrala termica la 77k (etaj 4/4). Pentru unii o fi bun, eu ca sa nu pierd timp am pus criteriile de filtrare 2 camere si pret intre 75k si 90k.

 MARlN_ION, on 21 mai 2019 - 10:54, said:

Hansolo - Nu înțeleg de ce o trimiți pe fata ta mai întâi, puteți merge amândoi că de OCOLIT agenția nu o ocoliți chiar dacă nu e EXCLUSIVITATE.
Stiu ca nu ocolesc agentia (a semnat deja acorduri de vizionare), trimit pe intai pe fiica mea ca tot e in Bucuresti, tot trebuie sa-i placa ei zona/apartamentul si daca spune ca e ok atunci vin si eu cu sotia si fac verificarea mai detaliata si daca mi se pare ok bat palma.
N-am timp nici bani sa verific personal tot. Sa fi lucrat la un servici lejer/de stat in Bucuresti puteam sa casc gura la zeci de apartamente luni de zile pana gaseam un ,,chilipir". Si cu vanzarea din Tg-Jiu am preferat sa platesc agentia sa se ocupe tot din motive de timp.

Edited by Hansolo, 21 May 2019 - 11:47.


#186
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Citez dintr-un anunt, e vorba de un apartament : "intr-un imobilat finalizat in anul 1979 si dat in folosinta in 1981" . Mie mi se pare o gaselnita inteligenta de a pacali cumparatorul.
Cum poate sa probeze afirmatia asta ?

Edited by caesar_sw, 21 May 2019 - 16:07.


#187
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Pt cei care vor blocuri după 1977, ca sa fie siguri ca s a schimbat normativul, căutați mai bine informații când s au început lucrările, nu când s au finalizat😂😂😂
S ar putea sa aveți surpriza chiar bloc finalizat prin 78, 79  sau chiar 80 sa fie început chiar in 77 cu vechile normative..
Cel mai sigur bloc după 80 , ca atunci au intrat in vigoare absolut toate normativele

#188
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
No, am ajuns si la un epilog. Am cumparat pana la urma in zona asta https://www.google.r...!7i13312!8i6656
84k negocierea, agentul a negociat cu proprietarul pana la suma maxima dispus sa o dau (ma asteptam la asta, probabil sa fi fost o greseala de abordare din partea mea).
Probabil va fi anul acesta sau urmatorul anveloparea desi primaria cica nu mai are bani.
Mobila si electrocasnicele au ramas in apartament, n-a plecat nimeni cu ele (masina de spalat rufe, vase, cuptor electric, aer conditionat, etc). Mai au un an garantie.
Nu are centrala proprie, dezavantajul fiind nu atat la consum (ca n-am idee cat e gigacaloria subventionata vs gazul nesubventionat) cat confortul ca nu depinzi de Radet.
In we am mutat si ce era la garsoniera la care statea fiica mea, plus transferuri de cablu/curent.

Mega Mall la 10min de mers pe jos si probabil 15min cu masina. Lidl/Megaimage la 5min.
Personal pana acum sunt multumit, sunt convins ca se putea si mai bine daca aveam timp sa tot caut/vizitez insa se putea si mai prost. Nu-s adeptul blocurilor comuniste inalte (as fi preferat un et. 1) dar in conditiile respective bugetul necesar ar fi fost mai mare.

#189
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
84k 2cam sau 3? Ce suprafață?

#190
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
2 camere 58mp

#191
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Sa mai zici ca au scăzut preturile sau ca sunt mici..

#192
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018

 Bobitoi, on 12 iunie 2019 - 17:02, said:

Sa mai zici ca au scăzut preturile sau ca sunt mici..

Da, circ, la 3 km de Dobroiești.

#193
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Hansolo, on 12 iunie 2019 - 16:59, said:

2 camere 58mp

Ai zis 84k? Sigur?

 Bobitoi, on 12 iunie 2019 - 17:02, said:

Sa mai zici ca au scăzut preturile sau ca sunt mici..

Nu, chiar deloc zic. Per total sunt super fericit, imi dau seama ca de fapt pot vinde si mai scump!

Bloc din prefabricate... Mda. Mdaaaaa!

Mai asta e prețul
Cine are cere

#194
Mistky

Mistky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.03.2019
58mpu ? Balcoane ?

#195
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
58mp total, pentru util se scade 1 balcon 4mp.

#196
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Deci peste 1500 de euro mpu bloc vechi .. frumos 😂😂😂
Și voi vreți ieftiniri..😂😂😂unde?

#197
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Ăla este bloc MONOLIT din beton armat și plăcile care se văd pe exterior sunt prinse de structura monolit, ăla numai cu dinamita cade.

Acolo ăsta e prețul, e bună zona, peste Dristor și departe rău de Berceni ca zonă sau de Militari, este mai proastă decât Moșilor și Mihai Bravu dar sunt prețurile și mai mari.

Eu estimez că pe Moșilor 2 camere identic cu ăla din Iancului cum am eu și 2 apartamente acolo fără 95.000 de euro nu se vând dacă s-a dat ăla 84.000 de euro.

Asta înseamnă o creștere cam cu 20.000 de euro din vara trecută până acum.

Începe să se vadă efectul că nu se mai construiesc blocuri noi și lumea cumpără apartamente vechi, de unde și creșterea asta de prețuri la blocurile vechi.

Edited by MARlNMembruAnonim, 12 June 2019 - 21:43.


#198
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Hansolo, on 12 iunie 2019 - 20:21, said:

58mp total, pentru util se scade 1 balcon 4mp.

1500 mp util in bloc comunist
De curiozitate, cat cerea pe el?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate