Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Pocaitii si alcoolul - rog o parere din partea unui pocait

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#91
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

View Postheart_of_ice, on 04 mai 2019 - 17:23, said:

Mă lasă rece creștinii României! Dacă un ateu este vegetarian și are principii de viață sănătoase, nu produce suferință altor ființe, nu se atinge de dreptul de viață al altor ființe, etc
Aha, deci tu esti religios vegan! :lol:

E greu sa te ia in serios chiar si confratii tai crestini! :lol:

View Postheart_of_ice, on 04 mai 2019 - 17:17, said:

Extraordinar, de parcă îți trebuiește zece facultăți ca să-ți dai seama ce e moral și ce nu! Să tai un miel nevinovat și să te hrănești cu el, că așa a înțeles nu știu cine din ce scrie în Biblie, acum în secolul XXI, e strigător la cer! La voi la atei nu se pune, voi sunteți imorali, sau mă rog, aveți o moralitate relativă, după cum bate vântul!
Nu-ti "trebuieste" facultate, iti trebuie inteligenta pentru a intelege faptul ca ideile despre ce e bine si ce rau(aka moralitatea) difera de la om la om, si intr-un sens mai larg de la societate la societate. Ca sa nu difere, ar trebui sa aiba o baza obiectiva - adica sa fie un adevar verificabil independent de opinia umana. Am putea probabil construi un set de idei cu baze obiective(spre exemplu sa nu cauzezi vatamari confirmabile medical, sa nu cauzezi prejudicii evaluabile financiar samd) - eu chiar as milita pentru o societate cu astfel e baze, insa cei mai multi oameni au pretentia sa opineze despre bine si rau pe arii mult mai largi, unde nu exista adevaruri obiective, ci doar opinii, preferinte(bazate pe cultura, indoctrinare, sau pur si simplu "asa imi place mie")

Noi ateii, nu avem in comun decat faptul ca nu credem in entitati a caror existenta nu o putem verifica. In rest, suntem fix ca voi religiosii: avem opinii ce difera de la individ la individ in ce priveste ce e bine si ce e rau.

#92
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

View PostDemocracySucks, on 04 mai 2019 - 18:35, said:

Noi ateii, nu avem in comun decat faptul ca nu credem in entitati a caror existenta nu o putem verifica.
Cei mai multi atei au o credulitate iesita din comun.
Sunt o multime care cred ca a existat un stramos comun al soarecelui si al pisicii.
Nu l-au vazut niciodata, nu exista niciun fel de evidenta ca ar fi existat, nu pot sa verifice nicicum dar ar fi in stare sa-si dea viata pentru el.
Pentru acest soricel, pisic, ce-o fi el. Stramos cu totul si cu totul inexistent, desigur. Dar este factor al unitatii unei secte majore a ateilor.

Uite-l aici pe golan. Dormaalocyon latouri in cheama.

Attached Files


Edited by Alireza, 04 May 2019 - 19:14.


#93
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postheart_of_ice, on 04 mai 2019 - 18:02, said:

1. De ce să se considere cel mai mare păcătos și ultimul om, dacă el nu este așa?! Adică să aibă o viziune eronată asupra propriei persoane și a vieții lui?!

2. Nu doar ateii pot hulii împotriva DS, ci și așa-zișii credincioși, religioși, agnostici, etc! De ce neapărat ateii?!
Studiază crestinismul. În crestinism ești păcătos din mimentul în care te-ai născut.

Io încă habar n-am ce înseamnă hula împotriva duhului sfânt.
Asta nu înțeleg și pilda cu cel care merge la nuntă și e dat afară. Cel mai simplu e să cred că Isus n-a zis așa ceva și sunt invenții ale cronicarilor.



#94
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

View PostAlireza, on 04 mai 2019 - 18:51, said:

Cei mai multi atei au o credulitate iesita din comun.
Sunt o multime care cred ca a existat un stramos comun al soarecelui si al pisicii.
Nu l-au vazut niciodata, nu exista niciun fel de evidenta ca ar fi existat, nu pot sa verifice nicicum
In primul si in primul rand, teoriile cu stramosul comun sunt la nivel speculativ. Nimeni nu pretinde adevaruri absolute, asa cum fac religiosii. Dar asta e ceva ce religiosii nu pot intelege!

Apoi, diverse astfel de animalute din trecut, au o baza, spre deosebire de bazaconiile religiosilor: fosile care dovedesc existenta unor animale in trecut!

Insa absolut nimeni nu-si face biserici in numele acestor descoperiri si teorii!

View PostAlireza, on 04 mai 2019 - 18:51, said:

dar ar fi in stare sa-si dea viata pentru el.
Pentru acest soricel, pisic, ce-o fi el. Stramos cu totul si cu totul inexistent, desigur. Dar este factor al unitatii unei secte majore a ateilor.
Uite-l aici pe golan. Dormaalocyon latouri in cheama.
Acum sa vedem dovezile cu existenta ateilor care "ar fi in stare sa-si dea viata pentru el." - sa vedem ca nu esti un religios mincinos, care acuza aiurea!

Edited by DemocracySucks, 04 May 2019 - 19:48.


#95
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDemocracySucks, on 04 mai 2019 - 19:47, said:

In primul si in primul rand, teoriile cu stramosul comun sunt la nivel speculativ.
Aha. Teoriile voastre sunt la... "nivel speculativ". Asa zici dumneata. Cand iti convine.
Si eu, care credeam ca evoluția este un fenomen fundamental în biologie si ca teoria evoluției constituie o teorie științifică, care a fost deja dovedită.

Somez toti ateii de pe forum sa se hotarasca, odata pentru totdeauna:

- transformarea ratustelor in oameni e o teorie stiintifica sau o speculatie de joasa speta? Posted Image


Edited by penticostalul, 06 May 2019 - 09:02.


#96
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

View Postpenticostalul, on 06 mai 2019 - 09:02, said:

Aha. Teoriile voastre sunt la... "nivel speculativ". Asa zici dumneata. Cand iti convine.
Si eu, care credeam ca evoluția este un fenomen fundamental în biologie si ca teoria evoluției constituie o teorie științifică, care a fost deja dovedită.

Somez toti ateii de pe forum sa se hotarasca, odata pentru totdeauna:

- transformarea ratustelor in oameni e o teorie stiintifica sau o speculatie de joasa speta? Posted Image

Evolutia este un fenomen confirmat.

Ideea ca nu stiu care animal pentru care s-au gasit fosile ar fi stramosul pisicilor si soarecilor e o idee speculativa(poate sunt si alti stramosi).,

Idea ca ratustele se transforma in oameni, e o prostie debitata de religiosii care incearca sa combata "evolutia" dar nu stiu cum... :D

Daca ati avea capacitatea necesara pentru a intelege subectul ... nu ati mai fi religiosi... asa ca discutiile cam sunt pierdere de vreme cu voi.. ;)

#97
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Teoria Evolutiei este un fenomen confirmat stiintific doar ca stramosul comun, care sta la baza teoriei, e o pura speculatie :lol:

#98
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDemocracySucks, on 06 mai 2019 - 09:08, said:


Evolutia este un fenomen confirmat.

Ideea ca nu stiu care animal pentru care s-au gasit fosile ar fi stramosul pisicilor si soarecilor e o idee speculativa(poate sunt si alti stramosi).,

Idea ca ratustele se transforma in oameni, e o prostie debitata de religiosii care incearca sa combata "evolutia" dar nu stiu cum... :D

Daca ati avea capacitatea necesara pentru a intelege subectul ... nu ati mai fi religiosi... asa ca discutiile cam sunt pierdere de vreme cu voi.. ;)

TE nu are fundament, până nu stabilești clar cum a apărut viața, viul din neviu, este apă de ploaie! No offence!
Interpretările sunt atât de sensibile, încât dacă faci o mică schimbare în interpretarea datelor evoluționiștilor, iasă un talmeș-balmeș... :)

#99
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Ai tu o teorie mai plauzibila decat TE?

#100
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postheart_of_ice, on 06 mai 2019 - 10:42, said:



TE nu are fundament, până nu stabilești clar cum a apărut viața, viul din neviu, este apă de ploaie! No offence!
Interpretările sunt atât de sensibile, încât dacă faci o mică schimbare în interpretarea datelor evoluționiștilor, iasă un talmeș-balmeș... :)
Ce e asa greu de inteles ca TE nu are treaba cu aparitia vietii.
Chiar daca inorogul roz ar fi creat viul din neviu nu ar afecta validitatea TE.

Cum cucurigu gagu ajung toate topicurile la TE ?

Edited by idaho333, 06 May 2019 - 17:00.


#101
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Adevarul absolut pe care il cred adventistii, extras tot din biblie (cumva toti extrag adevaruri diferite...):

- ziua de odihna este sambata, nu duminica, pacat mare daca lucrezi

- nu se mananca carne

- nu exista notiunea de coliva, oua rosii, cruce

- nu se face cruce pe strada, pai isus a fost rastignit pe cruce si noi o celebram??

etc, nu le stiu pe toate, doar ce mi-a zis un recent convertit. Apropo, la adventisti se da "zeciuiala", fiecare credincios da bisericii 10% din venituri

#102
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postunbrutus, on 06 mai 2019 - 17:02, said:

etc, nu le stiu pe toate, doar ce mi-a zis un recent convertit. Apropo, la adventisti se da "zeciuiala", fiecare credincios da bisericii 10% din venituri
Ți-a zis și ce se întâmplă cu cei 10%?

#103
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postcirus6, on 06 mai 2019 - 23:05, said:

Ți-a zis și ce se întâmplă cu cei 10%?
salariul preotului nu vine de la statul roman ca in cazul ortodoxilor, plus tot restul, biserica etc

#104
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Ce de mesaje la subiect! Nu-mi vine sa cred cat de uniti suntem noi, softpedistii. Mi-a revenit increderea in umanitate.

#105
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postpenticostalul, on 06 mai 2019 - 09:25, said:

Teoria Evolutiei este un fenomen confirmat stiintific doar ca stramosul comun, care sta la baza teoriei, e o pura speculatie Posted Image
ca orice teorie, in stiinta ai voie sa o confirmi sau infirmi, in timp ce in religie, trebuie sa dai doar din cap si sa nu cercetezi, sa pupi moaste etc
deci hai sa nu comparam... nu despre asta e topicul, nu crezi?

ceva despre alcool la pocaiti? esti pocait?

#106
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postunbrutus, on 08 mai 2019 - 23:38, said:

ca orice teorie, in stiinta ai voie sa o confirmi sau infirmi, in timp ce in religie, trebuie sa dai doar din cap si sa nu cercetezi, sa pupi moaste etc
deci hai sa nu comparam... nu despre asta e topicul, nu crezi?

ceva despre alcool la pocaiti? esti pocait?

La nivel fundamental adevărul este dogmatic (neschimbător), au și religioșii dreptate într-o anumită măsură...
Știința îl tot caută, îl caută de zor... dar nu-l mai găsește... :)

#107
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postheart_of_ice, on 09 mai 2019 - 00:01, said:

Știința îl tot caută, îl caută de zor... dar nu-l mai găsește... Posted Image
stii cate adevaruri si teoreme stiintifice au fost gasite, demonstrate si confirmate pt ca tu sa imi poti trimite raspunsul tau de la sute de km in cateva secunde, pe o platforma asa eleganta, si eu sa il receptionez pe laptopul meu fara nici un fir?
ai putea tu sa explici cum se transmite fara fir informatia? dar cum functioneaza pc ul tau? Dar de ce au paratraznete bisericile?

totusi, te intrebasem daca esti pocait si care e parerea ta despre alcool la pocaiti?

#108
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postunbrutus, on 09 mai 2019 - 00:10, said:

1. stii cate adevaruri si teoreme stiintifice au fost gasite, demonstrate si confirmate pt ca tu sa imi poti trimite raspunsul tau de la sute de km in cateva secunde, pe o platforma asa eleganta, si eu sa il receptionez pe laptopul meu fara nici un fir?

2. ai putea tu sa explici cum se transmite fara fir informatia? dar cum functioneaza pc ul tau? Dar de ce au paratraznete bisericile?

3. totusi, te intrebasem daca esti pocait si care e parerea ta despre alcool la pocaiti?

1. N-are nici o legătură ceea ce prezinți matale, cu originea și natura universului sau a vieții... se pare că nu știi să delimitezi știința aplicativă de știința istorică...

2. Astea sunt chestiuni de fizică aplicată, întreabă inginerii, ce mă întrebi pe mine!

3. Nu pe mine m-ai întrebat, ci pe @penticostalul... așa repede uiți?! :)
Părerea mea este că alcoolul este permis cu moderație... părere personală! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate