Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Pocaitii si alcoolul - rog o parere din partea unui pocait

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#37
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu inseamna ca daca esti din alta religie decat cea clasica romaneasca "ortodoxa" , nu bei. Sunt destui "pocaiti" care beau ca porcii, insa cunosc si pocaiti care nu au baut niciodata, nici macar de curiozitate. La fel, cunosc ortodocsi care nu consuma alcool decat la anumite ocazii (o nunta, un botez, o petrecere) insa si atunci cu masura.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PISmOqwRo08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aparuta acum 6 zile Posted Image

Edited by TruculMagic, 03 May 2019 - 16:38.


#38
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

 TruculMagic, on 03 mai 2019 - 16:43, said:

Nu inseamna ca daca esti din alta religie decat cea clasica romaneasca "ortodoxa" , nu bei. Sunt destui "pocaiti" care beau ca porcii, insa cunosc si pocaiti care nu au baut niciodata, nici macar de curiozitate. La fel, cunosc ortodocsi care nu consuma alcool decat la anumite ocazii (o nunta, un botez, o petrecere) insa si atunci cu masura.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PISmOqwRo08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aparuta acum 6 zile Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cnS3M6GUoD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Multumesc pentru lamuriri tuturor.

#40
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Sabinatu, on 03 mai 2019 - 13:40, said:

Tot ce nu le placea era considerat unealta Diavolului. Aveau un maxim dispreț pentru ortodocși.
si ortodocsii au un dispret maxim fata de ei... fiecare se considera "alesii"

pocaitii nu au voie sa bea alcool, dar nici sa se uite la tv, asa era la mine cand eram copil, la bunici

se uitau si la tv si mai si beau, doar ca mai pe ascuns

#41
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 Bursul, on 03 mai 2019 - 17:05, said:

Multumesc pentru lamuriri tuturor.

Unde pleci? Treci încoace, că nu am terminat!

 unbrutus, on 03 mai 2019 - 17:09, said:

pocaitii nu au voie sa bea alcool, dar nici sa se uite la tv, asa era la mine cand eram copil, la bunici
se uitau si la tv si mai si beau, doar ca mai pe ascuns

Tot copil, la bunici eram și eu. Doar că ai mei erau mai penticostali decât ai tăi, că tvul era unealta Diavolului. Aveau doar un radio Gloria, care intra în priză doar seara ca să audă știri meteo, parcă. Singura carte permisă era Biblia.
Vacanța de iarnă la ei era tortură curată.

Dar alcool se bea, dar numai acasă. Făcea bunicul un vin de să dai cu bereta de pionier în Dumnezeu. Aveam și noi, copiii, porție, fiert cu zahăr. Incredibil de bun era...

Apoi a venit revoluția, au început unchii să facă avere, așa că au dispărut din lista cu Uneltele Diavolului următoarele: mașina, videoul, tv-ul color, haina de firmă, vila. Verii au plecat la Italia, acum și-au trântit toți vile, unul are afacere: cică aduce niște produse made in Italy, jde ani de experiență italiană, dar mie mi-a spus o sursă din interior :D că aduce din China cu containerul și pune eticheta cu made in Italy.
Are produsele expuse la mall la mine în oraș, are chiar și site. Probabil ai voie să păcălești oamenii Satanei, cine știe?

Aceeași sursă îmi zicea cum beau în mod profesionist verii mei penticostali în Italia. Moldoveni la bază ce vreți...

Ce am observat, nici un penticostal pe care-l știu, și sunt destui, nu fumează.


#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
O alta problema cu alcoolul e asocierea cu: fumatul, cluburile, petrecerile. Sa bei un vin la masa cu familia e altceva decat sa o arzi cu shoturi intr-un club cu dansatoare.

#43
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 Bursul, on 03 mai 2019 - 13:23, said:


Care e explicatia pentru care nu se bea vin.


Hai mai Bursulica.
Explicatia-i foarte simpla.Oamenii aia beau tuica si bere,Nu le place vinu'.E chiar asa de greu de inteles?

#44
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Bursul, on 03 mai 2019 - 13:23, said:

Astept o clarificare de la un pocait (daca avem asa ceva printre noi).
Tu te-ai pocăit?

 unbrutus, on 03 mai 2019 - 17:09, said:

si ortodocsii au un dispret maxim fata de ei... fiecare se considera "alesii"

pocaitii nu au voie sa bea alcool, dar nici sa se uite la tv, asa era la mine cand eram copil, la bunici
Bunicii mei au fost baptiști, televizor aveau în casă, ba chiar color înainte de '89.
Avea tataie al meu și răchie în casă, dar gusta arare ori.
Ideea e că poți bea băutură alcoolică, dar să nu te bea ea pe tine.

Acum nu știu cum era la tine, 1000 de cazuri = 1000 de probleme.

Edited by ericmario, 03 May 2019 - 20:44.


#45
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ericmario, on 03 mai 2019 - 20:37, said:

Ideea e că poți bea băutură alcoolică, dar să nu te bea ea pe tine.
nu e chiar asa, e ca la musulmani, nu au voie sa bea/fumeze. Deloc
Chestiile astea cu "poti bea dar..." sint ajustari ulterioare

Asa cum nimeni nu respecta cele 10 porunci dar spun ca sint "credinciosi"

#46
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 unbrutus, on 03 mai 2019 - 21:16, said:

nu e chiar asa, e ca la musulmani, nu au voie sa bea/fumeze. Deloc
Chestiile astea cu "poti bea dar..." sint ajustari ulterioare

Asa cum nimeni nu respecta cele 10 porunci dar spun ca sint "credinciosi"

Nu e vorba de nici o ajustare ulterioara, evreii au consumat vin de secole...

1. Binecuvanta, suflete, pe Domnul! Doamne Dumnezeule, Tu esti nemarginit de mare! Tu esti imbracat cu stralucire si maretie!

....

13. Din locasul Tau cel inalt Tu uzi muntii; si se satura pamantul de rodul lucrarilor Tale.

14. Tu faci sa creasca iarba pentru vite, si verdeturi, pentru nevoile omului, ca pamantul sa dea hrana:

15. vin, care inveseleste inima omului, untdelemn, care-i infrumuseteaza fata, si paine, care-i intareste inima.


DAR, dar, in Israel erau si anumite restrictii, de ex. levitii nu aveau voie sa consume vin inainte de a intra in templu, sau evreul care intra intr-un legamant de nazireat (deci inchinat Domnului), la fel, nu avea voie sa consume vin:

2. "Vorbeste copiilor lui Israel si spune-le: "Cand un barbat sau o femeie se va desparti de ceilalti, facand o juruinta de nazireat, ca sa se inchine Domnului,

3. sa se fereasca de vin si de bautura imbatatoare; sa nu bea nici otet facut din vin, nici otet facut din vreo bautura imbatatoare; sa nu bea nicio bautura stoarsa din struguri si sa nu manance struguri proaspeti, nici uscati.

4. In tot timpul nazireatului lui, sa nu manance nimic care vine din vita, de la samburi pana la pielita strugurelui.



#47
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Va dau un indiciu: Philadelphia.

#48
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Tu ai consumat ceva astăzi?!

#49
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
.

Edited by YourFan, 03 May 2019 - 22:34.


#50
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Sabinatu, on 03 mai 2019 - 19:12, said:

Verii au plecat la Italia, acum și-au trântit toți vile, unul are afacere: cică aduce niște produse made in Italy, jde ani de experiență italiană, dar mie mi-a spus o sursă din interior :D că aduce din China cu containerul și pune eticheta cu made in Italy.
Are produsele expuse la mall la mine în oraș, are chiar și site. Probabil ai voie să păcălești oamenii Satanei, cine știe?
Si in Italia nu-i merge smecheria de le vinde in Romania?

Edited by YourFan, 03 May 2019 - 22:39.


#51
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
În Italia a lucrat la același patron de prin '92.
Poate că de la italian o fi învățat șmecheria, cine știe...poate că fac aceeași înșelătorie și acolo.

Din păcate nu pot să-l întreb, căci nu socializez cu rudele mele penticostale.



#52
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 unbrutus, on 03 mai 2019 - 21:16, said:

nu e chiar asa, e ca la musulmani, nu au voie sa bea/fumeze. Deloc

Total fals.
Dar na, tu ști mai bine.

#53
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
48. Dar daca este un rob rau, care zice in inima lui: "Stapanul meu zaboveste sa vina!"
49. Daca va incepe sa bata pe tovarasii lui de slujba si sa manance si sa bea cu betivii,
50. stapanul robului aceluia va veni in ziua in care el nu se asteapta si in ceasul pe care nu-l stie,
51. il va taia in doua, si soarta lui va fi soarta fatarnicilor; acolo va fi plansul si scrasnirea dintilor.

9. Nu stiti ca cei nedrepti nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu? Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii,
10. nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici hraparetii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu.

13. Dar ingerul i-a zis: "Nu te teme Zahario; fiindca rugaciunea ta a fost ascultata. Nevasta ta Elisabeta iti va naste un fiu, caruia ii vei pune numele Ioan.
14. El va fi pentru tine o pricina de bucurie si veselie, si multi se vor bucura de nasterea lui.
15. Caci va fi mare inaintea Domnului. Nu va bea nici vin, nici bautura ametitoare si se va umple de Duhul Sfant inca din pantecele maicii sale.


ioan botezatorul nu a baut vin, alcool si a fost cel mai mare nascut din femei...Dumnezeu nu incurajeaza bautul dar este constient ca se bea...iar pavel spune ca betivii nu vor intra in imparatia lui Dumnezeu

#54
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

 Sabinatu, on 03 mai 2019 - 19:12, said:

Ce am observat, nici un penticostal pe care-l știu, și sunt destui, nu fumează.
Mda, buna observatie. Si eu stiu mai multi penticostali, unii mai beau poate o bere, dar cam toti sunt contra imbatatului. Iar de fumat, intr-adevar, cred canu am vazut pe nimeni. Cu toate biblia nu zice nimic de fumat.

 legit10, on 04 mai 2019 - 06:23, said:

Dumnezeu nu incurajeaza bautul dar este constient ca se bea...iar pavel spune ca betivii nu vor intra in imparatia lui Dumnezeu
Daca n-ar fi biblia o porcarie contradictorie, evident conceputa de oameni care nu s-au pus de acord la timp.. :D (da, stiu, stiu, n-am prins "contextul" :roflmao: )

Eclesiastul 9:7
Du-te dar de mănâncă-ţi* pâinea cu bucurie şi bea-ţi cu inimă bună vinul, căci de mult a găsit Dumnezeu plăcere în ce faci tu acum.

Psalmi 104:14-15
14 Tu* faci să crească iarba pentru vite şi verdeţuri pentru nevoile omului, ca pământul să dea hrană**:
15 vin*, care înveseleşte inima omului, untdelemn, care-i înfrumuseţează faţa, şi pâine, care-i întăreşte inima.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate