Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pocaitii si alcoolul - rog o parere din partea unui pocait

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Din cate stiu eu penticostalii si baptistii nu beau alcool. De ce? Cica ar fi pacat.

Insa exista un pasaj in Biblie in care la o nunta, dupa ce s-a terminat tot vinul (vreo cateva damigene), Isus a mai facut facut vin din apa. Deci Isus nu era impotriva alcoolului si ma gandesc ca si nuntasii erau piliti, daca s-a baut tot vinul.

Care e explicatia pentru care nu se bea vin.

Astept o clarificare de la un pocait (daca avem asa ceva printre noi).

!!! Stiu ca vor fi multi bagatori de seama p'aici, insa eu am sa-i ignor cu desavarsire. Eu vreau doar o explicatie, pe care o voi accepta asa cum este!!!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Nu știi bine. Am văzut câțiva ce drojdeau bine de tot.

#3
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Bursul, on 03 mai 2019 - 13:23, said:

Din cate stiu eu penticostalii si baptistii nu beau alcool. De ce? Cica ar fi pacat.

As zice ca e un mit (partial).

Sunt biserici neoprotestante unde in statutul de membru este stipulata interzicerea consumului de bauturi alcoolice... motivele fiind mai mult bazate pe argumentul biblic "feriti va de orice pare rau", si mai putin pe o interdictie expresa in Scriptura.

Este mai mult o chestiune de incredintare.

Sunt si baptisti/penticostali care (ocazional) consuma bauturi alcoolice.

Edited by Silika, 03 May 2019 - 13:38.


#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
eu sunt ceea ce unii ar numii pocait. desi nu sunt baptist si nici pesticostal(am fost la biserici atat baptiste cat si penticostale), sunt evanghelic. nu vad nici o interdictie in a bea alcool. vad o interdictie in ce priveste imbatarea. si sunt un om care studieaza biblia destul de mult.
de ce nu vor unii dintre noi sa bea:
1.oamenii o sa comenteze ca de ce beau? chiar si o bere si o sa faca misto de ei. iar omu poate o sa se simta naspa ca il face de ras pe Dumnezeu. si crede ca poate o sa fie o piedica pentru altii in al accepta pe Isus.
2.nu stiu daca pot sa se opreasca la timp sau daca nu va deveni o obisnuinta.
3.poate nu le place
4.poate au inteles gresit anumite pasaje biblice.
5.o sa-ti zica ca la nunta din Cana, nu era vin cum il intelegem noi azi. era foarte diluat.

Edited by bobitad, 03 May 2019 - 13:39.


#5
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Rudele lui taică-meu sunt toți penticostali. Au trecut la respectiva sectă în anii '80. Totul se făcea pe ascuns, nu aveau ,,casă de adunare", se adunau pe la câte unul, aveai impresia de dizidență.
Când mă trimiteau ai mei să mai stau prin vacanțe pe la ei îmi tot spălau creierul cu ,,nu te da cu lumea", ,,noi suntem aleși" , se salutau cu ,,Pacea Domnului, frate XY/soră XX" etc.
Tot ce nu le placea era considerat unealta Diavolului. Aveau un maxim dispreț pentru ortodocși.
Dar...
...vinul era supt cu aceeași plăcere, doar că se bea acasă, cumva pe ascuns. Și țuica, bineînțeles.



Verii mei sunt la a doua generație de penticostalii. Soțiile nu prea mai poartă batic pe cap, iar de băut se bea ,,la lumina zilei".
Probabil că următoarea generație va fi și mai...diluată.

Edited by Sabinatu, 03 May 2019 - 13:45.


#6
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 bobitad, on 03 mai 2019 - 13:38, said:

vad o interdictie in ce priveste imbatarea.

Excesul de alcool (si nu numai) este un pacat, intr-adevar.

#7
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 Silika, on 03 mai 2019 - 13:41, said:

Excesul de alcool (si nu numai) este un pacat, intr-adevar.
Unde anume e menționat acest fapt?

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Cam toti consuma.Ce este interzis este excesul.In plus, consumul il fac toti acasa, nu la petreceri

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,853
  • Înscris: 20.10.2015

 Bursul, on 03 mai 2019 - 13:23, said:

Eu vreau doar o explicatie, pe care o voi accepta asa cum este!!!

Nu cred

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

 Tsunnnami, on 03 mai 2019 - 13:48, said:


Nu cred
Crede si nu cerceta!

 bobitad, on 03 mai 2019 - 13:38, said:

eu sunt ceea ce unii ar numii pocait. desi nu sunt baptist si nici pesticostal(am fost la biserici atat baptiste cat si penticostale), sunt evanghelic. nu vad nici o interdictie in a bea alcool. vad o interdictie in ce priveste imbatarea. si sunt un om care studieaza biblia destul de mult.
de ce nu vor unii dintre noi sa bea:
1.oamenii o sa comenteze ca de ce beau? chiar si o bere si o sa faca misto de ei. iar omu poate o sa se simta naspa ca il face de ras pe Dumnezeu. si crede ca poate o sa fie o piedica pentru altii in al accepta pe Isus.
2.nu stiu daca pot sa se opreasca la timp sau daca nu va deveni o obisnuinta.
3.poate nu le place
4.poate au inteles gresit anumite pasaje biblice.
5.o sa-ti zica ca la nunta din Cana, nu era vin cum il intelegem noi azi. era foarte diluat.
Deci sa inteleg ca doar unii iau decizia personal de a nu mai bea alcool. Credeam ca este ceva regula generala. 'srna!

#11
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 Bursul, on 03 mai 2019 - 13:23, said:

Din cate stiu eu penticostalii si baptistii nu beau alcool. De ce? Cica ar fi pacat.

Americanii au un banc care zice că
există 2 locuri în care baptiştii  fac că nu se văd şi nu se ştiu:

magazinul de băuturi alcoolice şi sex shopul.

Sunt foarte păcătoşi şi perverşi pocăitii ăştea.
Un pastor penticostal din SUA, unul din diaspora românească pe nume Ion Buia
a fost acuzat de vreo 5 femei care susţineau că el le violase atunci când ele erau minore.

Edited by JJackFLASH, 03 May 2019 - 13:53.


#12
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Adventiștii și adepții acestor aiureli, susțin că acolo nu era vin, ci must. Cu alte cuvinte, deși evangheliștii vorbesc de vin, de fapt a fost o confuzie de termeni, cu alte cuvinte evangheliștii erau beți pe când scriau Biblia. Cam asta e pe scurt teoria (fantasmagoria) lor.

Acum, va veni un altul, Paco, care va susține că de fapt nici vorbă nu era de vin acolo, ci diavolul le-a întunecat mințile evangheliștilor și copiștilor și tuturor, să insereze acel cuvânt tenebros, în Biblie. Asta e o teorie proprie și dacă-l iei la bani mărunți va susține că de fapt a fost inspirat divin de un alt nene, pe nume Butoi. Acest Butoi este singurul ce a primit revelația de la Sfântul Duh, prin mijloace miraculoase și doar el și nimeni altul, deține adevărul. Nici Hristos nu-l deținea, ci numai Butoi.

Alte teorii deocamdată nu știu, dar, pe măsură ce pe acest forum apar tot felul de ipochimeni, care mai de care mai aiuriți, îmi voi îmbogăți și eu bagajul de cunoștințe.

Edited by mario_bril, 03 May 2019 - 13:58.


#13
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 cleopatra00, on 03 mai 2019 - 13:44, said:


Unde anume e menționat acest fapt?

       Curvia, vinul si mustul iau mintile omului. - Osea 4:11

       Vinul este batjocoritor, bauturile tari sunt galagioase; oricine se imbata cu ele nu este intelept. - Proverbe 20:1

#14
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
De remarcat că Biblia nu interzice berea, slavă Domnului!

#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Motivul pentru care sunt interzise se refera la ideea ca trupul este templul Duhului Sfant. Avand in vedere ca alcoolul afecteaza judecata, Duhul Sfant nu poate locui intr-un atfel de templu.
Biserica nu are dovezi biblice pentru a deomnstra ca un consum moderat de alcool este pacat - avand in vedere ca alcoolul in canitati mici nu afecteaza ratiunea.
Mai e si textul lui Pavel: Să nu mai bei numai apă, ci să iei şi câte puţin vin din pricina stomacului tău şi din pricina deselor tale îmbolnăviri. 1 Timotei 5:23

Referitor la textul tau cu schimbarea apei in vin - pozitia oficiala a bisericii este aceea ca Isus nu a schimbat apa in vin ci in suc de struguri. Evident, sunt speculatii, dar asta este pozitia oficiala.

Edited by PlatonX, 03 May 2019 - 14:04.


#16
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 mario_bril, on 03 mai 2019 - 13:57, said:

Adventiștii și adepții acestor aiureli, susțin că acolo nu era vin, ci must. Cu alte cuvinte, deși evangheliștii vorbesc de vin, de fapt a fost o confuzie de termeni, cu alte cuvinte evangheliștii erau beți pe când scriau Biblia. Cam asta e pe scurt teoria (fantasmagoria) lor.

Acum, va veni un altul, Paco, care va susține că de fapt nici vorbă nu era de vin acolo, ci diavolul le-a Ă®ntunecat mințile evangheliștilor și copiștilor și tuturor, să insereze acel cuvânt tenebros, Ă®n Biblie. Asta e o teorie proprie și dacă-l iei la bani mărunți va susține că de fapt a fost inspirat divin de un alt nene, pe nume Butoi. Acest Butoi este singurul ce a primit revelația de la Sfântul Duh, prin mijloace miraculoase și doar el și nimeni altul, deține adevărul. Nici Hristos nu-l deținea, ci numai Butoi.

Alte teorii deocamdată nu știu, dar, pe măsură ce pe acest forum apar tot felul de ipochimeni, care mai de care mai aiuriți, Ă®mi voi Ă®mbogăți și eu bagajul de cunoștințe.

Lasă bre, că ești matale mai breaz!

#17
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Ce e ala suc de struguri?

Fanta?

 PlatonX, on 03 mai 2019 - 14:03, said:

Referitor la textul tau cu schimbarea apei in vin - pozitia oficiala a bisericii este aceea ca Isus nu a schimbat apa in vin ci in suc de struguri. Evident, sunt speculatii, dar asta este pozitia oficiala.


#18
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Chiar şi animalele din sălbăticie se îmbată după ce consumă fructe fermentate.
Uneori plătesc cu viaţa pentru că şi-au pierdut vigilenţa.

În ceea ce ţine de reprezentaţii speciei umane,
oamenii încă din preistorie au descoperit fermentaţia alcoolică.
Mai întâi preparau sucuri din pomuşoare, care apoi fermentau.
Arheologii au descoperit jgheaburi de piatră în care se mai păstraseră seminţe de struguri sălbatici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate