Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Plinta flexibila pentru pereti curbati?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008
As avea nevoie de o plinta mai flexibila, pentru niste pereti curbati (asa a fost facuta bucataria). Parchetul e taiat un pic "brut" si nu ajunge ceva simplu si subtire.

In restul apartamentului am pus asa si speram ca pe peretii curbati, sa pot prinde fara suportul din spate si sa fie destul de flexibil, dar nu e. Ar trebui taiat multe V uri ca sa pot lua curba. Ar fi 2 curbe interioare si 2 curbe exterioare (daca zic corect..) Am cumparat si asa ceva dar sincer e cam degeaba. Nu acopera aprchetul jos cat trebuie, si nici nu arata bine. O sa revin cu poze

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai incercat sa incalzesti suportu de prindere plinta si sa-l fixezi cand e cald ?

Il prinzi pe perete si pe masura ce inaitezi pe zonele curbate il incalzesti cu o lampa de gaz si-l fixezi in dibluri si holsurub.

Banuiesc ca fata va fi mai flexibila si va sta in prinderi.

Edited by keta, 03 May 2019 - 11:06.


#3
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008
din partea mea nu am nevoie de suport, e plinta in sine, se indoaie urat partea de sus cand o pun asa la perete.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar cât de strâmb e peretele de arată urât plinta prinsă ?
Poți să pui o poză te rog ?

Uite și două soluții

Quote

Se poate proceda in doua moduri.
Unul mai simplu,d ar destul de eficient, consta in montarea plintelor drept, in sensul ca nu vom monta diblurile de prindere in cavitati. asigurand liniaritatea plintei.
Se incarca apoi cu glet spatiille dintre perete si plinta, se slefuiesc usor si apoi se aplica vopseaua lavabila pe aceste portiuni, culoarea din camera. Va asigur ca numai un ochi atent va observa.
A doua metoda este sa aplicam un strat de glet inainte de montare a plintei, la baza peretelui, de egalizare pe o incaltime de 20 de cm.
Va fi slefuit, amorsat si aplicata vopseaua lavabila, dupa care se monteaza plinta . Rezultatul va fi mai bun.
Alexandru

https://www.renovat....bi-ipr-3818.php

Edited by waterman, 03 May 2019 - 11:14.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.dedeman....22-mm/p/4014559
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/1000x1000/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/4/0/4014559_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


si o prinzi des (20-30cm)

#6
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
dar cat de curbat este peretele ala ca sa nu poata sa se muleze o plinta pvc pe el?
nu era mai simplusa cumperi niste placi de rigips si sa le lipeste pe perete sa il faci drept, daca zici ca a fost lenea mare sa tai parchetul cum trebuie dupa conturul peretelui si ai lasat spatii prea mari intre perete si parchet?

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tu-ți dai seama că e numai valuri dacă arată plinta urât pe el ?

I-am dat soluție

Quote

Se poate proceda in doua moduri.
Unul mai simplu,d ar destul de eficient, consta in montarea plintelor drept, in sensul ca nu vom monta diblurile de prindere in cavitati. asigurand liniaritatea plintei.
Se incarca apoi cu glet spatiille dintre perete si plinta, se slefuiesc usor si apoi se aplica vopseaua lavabila pe aceste portiuni, culoarea din camera. Va asigur ca numai un ochi atent va observa.
A doua metoda este sa aplicam un strat de glet inainte de montare a plintei, la baza peretelui, de egalizare pe o incaltime de 20 de cm.
Va fi slefuit, amorsat si aplicata vopseaua lavabila, dupa care se monteaza plinta . Rezultatul va fi mai bun.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postketa, on 03 mai 2019 - 11:04, said:

Ai incercat sa incalzesti suportu de prindere plinta si sa-l fixezi cand e cald ?

Il prinzi pe perete si pe masura ce inaitezi pe zonele curbate il incalzesti cu o lampa de gaz si-l fixezi in dibluri si holsurub.

Banuiesc ca fata va fi mai flexibila si va sta in prinderi.
Asta cam cere "mana" nu prea e la indemana unuia care n-a mai deformat plastic la cald.
Cum e curbat, in interior, spre camera sau in exterior, spre perete?  Sau si incolo si incoace?Ca solutiile de rezolvare difera

Edited by myshyk, 03 May 2019 - 11:59.


#9
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008
nu e peretele stramb. sutn curbe de 90 de grade, dar curbate, gen stil vechi de apartament.

Ma referam ca e urata plinta daca incerc eu sa curbez dupa alea 90 de grade. o sa revin cu poze dupamasa

Ama tasat si o poza, unde se vede cat de cat "curbele" . o sa fac poza dupamasa mai exact la perete.

Attached Files


Edited by ferydaboss, 03 May 2019 - 12:11.


#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cam nasol din ce-mi dau seama .Sunt raze de curbura destul de stranse.

https://floor-qualit...-for-the-floor/

Edited by keta, 03 May 2019 - 12:18.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu as incerca cu o plinta din plastic...

#12
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu cred ca poate cu plinta din plastic sa o indoaie la unghiul ala, cel putin nu fara sa faca niste taieturi pe canal in forma de V ca sa ii permita sa indoaie la unghiul ala.

in plus el mai are si problema parchetului taiat prost, la distanta prea mare de perete si care nu poate fi acoperit de plinta.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sau niste mici crestaturi simple pe spate.
Sau n-ai gasit in magazine elemente de imbinare a plintei in curbe, colturi?
Ceva de genul, pe care sa le prelucrezi puti si sale imbini?
https://www.leroymer...an-girona/15401

Edited by myshyk, 03 May 2019 - 12:35.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
aia pe care am postat-o eu cred ca poate, eventual incalzita un pic cu un pistol cu aer cald....

e 15lei bagheta, eu as incerca

eu am pus asa ceva pe niste pereti super valurati si la final parea ireal cum se asezase.

Edited by arg, 03 May 2019 - 12:40.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu de valuri e vorba, ci de curbe stranse la 90°. E altceva.

#16
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Ce are el nu e val, e curba deosebit de periculoasa semnalizata ca atare :D

#17
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
E tare nasol ce ai acolo.
Nu e simplu dar sunt solutii.
Trebuie sa fi DIY hotarat sau apelezi la un tamplar.

1. Faci matrite din lemn/mdf  cu dimensiune curbei,  matritele profilate cat mai aproape de forma plintei de plastic.. incalzesti plinta  si o bagi in matrita sa se indoaie. din aproape in aproape. e unghi mare si curba destuld e stransa.

2.MDF, si tai mai multe piese care iau curba, le suprapui, le lipesti pana ajung la inaltimea dorita si apoi te apuci de sculptat... preferabil cu niste sabloane si freza.
La sfarsit chit, grund, vopsea si gata ..ai facut curbele...portiunile drepte le faci cu plinta pe care o ai.

3.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sDO8D4h4Bl8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/55kXHDoURmc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

4. poti face o curba din mai multe segmente (poti face asa dar cu mai multe segmente):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5cz-23ji3TU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aurick86, 03 May 2019 - 13:53.


#18
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Exista plinte flexibile din spuma. Sunt accesorii plintelor din Duropolimer, toate astea lipindu-se cu silicon de perete

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate