Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Casa Nationala de Pensii Publice - Cont online

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View PostArgent, on 03 mai 2019 - 07:22, said:

Deci am facut o cerere pe https://www.cnpp.ro/...re-acces-online
Si acum trebuie sa ma duc sa o activez la ghiseu.

Fiind Vineri nu vreau sa deranjez prea mult, asa ca o sa intreb pe forum?
1 - Cat dureaza sa activeze contul online?
1.1 - Este ca la ANAF de mi-au activat pe loc cererea si am primit pe email codul?

Cam atat, in mare parte sunt interesat de procedura, cat dureaza, daca de obicei este coada pe acolo, daca au ghiseu special?
Treburi umane de la cei care au activat conturile online la CNPP.
Eu am fost pentru activare la casa de pensii de pe Calea Vitan. Am avut "noroc" ca la registratura era doar un mosulet în fata mea. Dar era era genul de nebun care își ducea viata enervand funcționarii de acolo cu tot felul de nimicuri. Și de obicei sunt doi trei pe acolo permanent formându-se imediat cozi din casa lor. În fine cu cererea respectiva și copie de pe CI mi s-a activat contul. Și dezamăgire totala. Nu exista mai nimic folositor, ce am găsit a fost doar Declarațiile 112 date de angajatorii mei.
Care anul trecut dintr-o data s-au oprit în iunie. Am întrebat la noi la HR ce se intampla și fetele mi-au spus ca ele trimit declarațiile asa cum cere legea nu e vina lor ca cine întreține acest site nu își face treaba.

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pentru a verifica stadiul cotizatiilor, trebuie sa verifici mai intai declaratiile anuale si apoi cele lunare. N-am inteles de ce, dar in fine.

#21
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
am cont de cativa ani deja acolo...
periodic ma uit sa fie corect totul.

#22
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Am depus cererea de dimineata, nu era coada, am stat fix 2 minute cat a verificat  tanti de la ghiseu datele.
A spus ca in cateva zile vine ok-ul pe e-mail.

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
am incercat si eu acum vreo 2 ani tot in urma unui topic de pe forum... de atunci nu mi-am facut timp sa duc hartia la registratura

sa faci cont si apoi sa duci o hartie fizic... pare incredibil, dar iata ca in Ro e posibil

#24
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postunbrutus, on 03 mai 2019 - 11:55, said:

sa faci cont si apoi sa duci o hartie fizic... pare incredibil, dar iata ca in Ro e posibil
totusi niste date personale nu le poti da orisicui care pune o copie de CI pe un site.

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
ba da, poti, te asigur ca in alte tari nu te duci cu o hartie la ghiseu

gandeste-te ca si la spatiul virtual iti cerea hartie la ghiseu si acum nu iti mai cere

#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View PostPololica, on 03 mai 2019 - 08:18, said:

La momentul actual, sistemul nu permite verificarea online a petentului (sunt date cu caracter personal). Poate vor baga si ei semnatura digitala si scanarea de documente pentru probare (desi si asa s-ar putea evita verificarea).

PS: crearea contului nu poate fi verificat ca la operatorii de telecomunicatii (unde ei au un cod de client si numar de telefon de retea, adica se pot lega de cele declarate, la ghiseu, de catre client).
nu poate prostia din capetele lor si grija de a avea de invirtit hirtii, altfel chestii de zeci de ori mai importante se pot face on line!

in alta ordine de idei, mie mi s-a spus ca activarea contului va dura citeva ore, dar peste mai putin de o ora cind am verificat era functional! nu stiou in alte parti cum este, dar in Craiova am lasat formularul la un birou unde nu mai astepta nimeni, nu la registratura!

View PostTheWarrior, on 03 mai 2019 - 12:01, said:

totusi niste date personale nu le poti da orisicui care pune o copie de CI pe un site.
desigur! datele personale se dau doar celor mai obscure magazine on line sau la cele mai dubioase tombole, carduri de fidelitate la farmacii si alte asemenea! in nici un caz unei institutii a statului!

Edited by tytysor, 03 May 2019 - 13:50.


#27
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Apropos de institutiile statului: mi-am pierdut cardul de sanatate si luna trecuta mi-am facut unul nou. A trebuit sa ofer 3 acte: fotocopie dupa CI, copie dupa OP (15 lei si ceva, taxa de reemitere card) si un formular privind declararea nulitatii cardului (adica pentru distrugere/pierdere/furt). Aveam de ales sa merg sa depun dcumentele sau sa trimit cu Posta (cea mai ieftina solutie platita). Am ales varianta a doua (dar trimiterea se face la adresa din buletin, deci riscul sa ajunga la altcineva e cam minim, doar sa ajunga la alta adresa).

In principiu ar fi putut sa faca si juvetii acelasi lucru, tot acelasi grad de birocratie ar fi (sa nu mai spun ca mi-a venit adeverinta de inlocuire in maxim o saptamana, iar cardul in vreo 3).

#28
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Am fost să depun astăzi cerere pentru taicamu; am parcurs peste 100km și am consumat jumătate de zi pt asta. Noroc că n-am durat mai mult de un minut. Aveau un ghișeu special pentru asta! Mi se pare de noaptea minții in 2019 să nu poți face asta de la distanță. La instituții private se poate. Exemplu compania de electricitate, băncile... nu mai vb deja au trecut la videoconferință.
LE
Mi-a zis că primeste astăzi "un link". Aștept minunea...

Edited by PostacheNegrutzi, 09 August 2019 - 11:49.


#29
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Mă așteptam să ofere mai multe posibilități și informații acest cont. Posibilitatea de a vedea sumele de bani, data la care sunt curate, posibilitatea de comunicare, etc.

#30
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Cunoașteți pe cine care s-a pensionat "online"?! Mă uit în cont și văd că există și cererea și posibilitatea de upload a documentelor necesare. Apropos de cont se poate face acum și fără prezența fizică la Casa Teritorială; trimiteți cererea scanată și semnată, copie CI la email Acum merge de făcut cont și prin email la [email protected] sau la mailul vreunui consilier de la casa voastră teritorială. Sunt curios dacă a depus care până acum dosarul online; aș vrea să scutesc pe cineva din familie de un drum la Casă.

#31
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Am incercat in fel si chip(browsere diferite) sa fac cererea de solicitare cont online, la adresa https://www.cnpp.ro/...e-acces-online.
Fara succes.
Apare mesajul ,,504 Gateway Time-out".
Sa inteleg ca un server este oprit sau nefunctional?
A reusit cineva in ultimul timp sa faca cererea?

#32
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
mie imi merge login-ul fara nici o problema....
o fi o problema doar la sectiunea aia.

#33
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003
Acum se pot activa conturile daca se semneaza digital declaratia. Incercati si alt browser daca nu va merge site-ul.
https://www.cnpp.ro/web/10180/211

#34
nicuc1

nicuc1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2023
Este o aplicație de toată jena, adică are foarte puține utilități/aplicații. Eu am cont din 2019 dar nu i-am găsit nicio utilitate. Acum in decembrie am reușit prin intermediul contului să completez și transmit cererea pentru transmiterea documentului de informare (cuponul de pensie) cu toate că încerc din primăvară de la activarea aplicației. Dar a trecut mai bine de o luna de la aprobarea cererii și nu vad niciun document de informare în contul meu. Am solicitat info despre asta dar se mișcă greu, termenul de răspuns e 30 zile!!! Speram că lipsa de reacție a angajaților va fi suplinită de acest sistem online dar .....nicio șansă ! In concluzie,contul nu-mi este util...și am 3 ani de când îl utilizez!!!

#35
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001
De o bucata de vreme nu mai pot accesa site-ul. Am incercat si cu edge si cu mozilla si cu chrome si am dat si clear cache la fiecare. mereu imi apare asa :

Pagina ceruta nu a fost gasita

Daca incerci sa accesezi zona securizata a Portalului si constati ca au intervenit probleme, incearca sa remediezi eroarea urmand acesti pasi:
1. Verifica daca adresa web este corecta;
2. Asigura-te de functionarea normala a conexiunii la internet;
3. Efectueaza stergerea fisierelor temporare (clear cache) de la nivelul browser-ului folosit
4. Utilizeaza ca alternativa un alt browser (de ex. Mozilla Firefox)
5. Contacteaza proprietarul site-ului.

Nu mai stiu ce sa fac  altceva ...

Edited by nucutza, 11 January 2023 - 22:13.


#36
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 21.02.2022
N-ai ce sa faci...Asta este statul roman....
LE
Astia n-au nici un fel de responsabilitate...

Edited by echoshoworacle, 12 January 2023 - 13:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate