Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 

Casa Nationala de Pensii Publice - Cont online

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Deci am facut o cerere pe https://www.cnpp.ro/...re-acces-online
Si acum trebuie sa ma duc sa o activez la ghiseu.

Fiind Vineri nu vreau sa deranjez prea mult, asa ca o sa intreb pe forum?
1 - Cat dureaza sa activeze contul online?
1.1 - Este ca la ANAF de mi-au activat pe loc cererea si am primit pe email codul?

Cam atat, in mare parte sunt interesat de procedura, cat dureaza, daca de obicei este coada pe acolo, daca au ghiseu special?
Treburi umane de la cei care au activat conturile online la CNPP.

#2
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
De ce să-ți faci cont online la ăștia?
Vezi cât ai pensia, sau ce?

Edited by Nimcid25, 03 May 2019 - 07:32.


#3
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Vechimea.

#4
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
"Cererea va fi procesată şi aprobată la nivelul casei teritoriale de pensii. După aprobare vor fi transmise datele de acces (nume utilizator şi parolă) solicitantului, pe e-mailul specificat de acesta în cerere" - site CNPP.

Cred ca o să-mi fac și eu un cont.

#5
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Dragut, o sa mergem sa stam impreuna la coada.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pana cererea nu ajunge la ghiseu (la registratura oricarei Casei de Pensii municipale sau judetene), nu se intampla nimic.

La mine a durat cateva zile pana mi-a venit mail-ul de activare a contului, dar la o colega tot dureaza de aproape doua luni (am o vaga impresie ca are mail-ul gresit, dar, neavand o copie, nu stiu sigur).

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Cum ti-ai facut cont?

Eu nu pot, pt ca drop-down-ul de la tip act si de la Judet nu merg.

http://www.cnpp.ro/w...de-acces-online

#8
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Pololica - Te intreb in mare?
A fost coada?
A durat mult?
Adica cei de la ghiseu stiau treburile astea sau atunci le-au aflat?
Au ghiseu separat pentru online?
Treburi de genul asta.

Intreb asta din cauza ca la ANAF cand am activat contul online(cand au dat ei drumul la conturile online) era teren nou si aia de ghiseu se uitau ciudat.

 Adm, on 03 mai 2019 - 07:43, said:

Cum ti-ai facut cont?
Chestie faina.
Intri pe https://www.cnpp.ro/home si dai click pe autentificare din dreapta sus https://www.cnpp.ro/...t/autentificare si apoi dai click pe cont nou https://www.cnpp.ro/...ura_cont_online si apoi pe completeaza formular.

Nu da click direct, urmeaza etapele alea.

Edited by Argent, 03 May 2019 - 07:43.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Hai ma, crezi ca e nevoie de traseu ca sa accesezi un formular ce nu pare a merge?

Vezi atasamentul, tie ACUM iti merge lista de judete?

Attached Files



#10
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Si sa nu ai deschise mai multe adrese de cnpp.
Pe bune ca am experientele cu adresele online ale statului.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu, doar depui cererea si pleci. Ti se va da un numar de inregistrare (un post-it/hartie dintr-un cub de hartii cu stampila de intrare si numar de inregistrare) si gata. Eu am mers la prima ora si nu era nimeni (la momentul respectiv, in 2013, se intampla sa fie si vijelie in dimineata aia de iarna si am stat mai mult sa deschida usile).

Registratura este ghiseu unic, practic stai la coada doar dupa cei care au de depus documente (dosare de pensionare sau alte cereri).

Pentru SPV (spatiul personal virtual) nu stiu sa-ti fac comparatie deoarece nu am si nici procedura n-am urmat-o (ma batea gandul la un moment dat, dar m-am luat cu alte treburi si n-am mai fost, desi am mai trecut pe la sediile ANAF cu treburi de servici).

#12
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Adm, on 03 mai 2019 - 07:48, said:

Hai ma, crezi ca e nevoie de traseu ca sa accesezi un formular ce nu pare a merge?
Tu stii ca eu tin la tine si cand vine vorba de treburi de bugetari, sa ma crezi ca ma pricep si eu.

Inchide astea si cauta pe google cnpp, intra pe adresa, autentificare cont si iti merge.
Ca asa face si la mine daca intru direct.

Edited by Argent, 03 May 2019 - 07:53.


#13
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Eu am completat cererea doar cu Nume,adresa de mail si CNP.
Am dat ”Finalizeaza si transmite formular”,a dat eroare si vad ca acum merge.

Attached Files

  • Attached File  cNP.png   38.43K   65 downloads

Edited by Nimcid25, 03 May 2019 - 07:55.


#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Hai ca mers, insa doar in mod incognito pe browser :o

#15
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
deci este cont online dar "solicitantul se va prezenta personal cu cererea semnată la oricare casa teritorială de pensii" pai ce drac de online e asta ? nu mai bine mergi direct la casa de pensii, bagi cererea si iei ce ai nevoie ?

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La momentul actual, sistemul nu permite verificarea online a petentului (sunt date cu caracter personal). Poate vor baga si ei semnatura digitala si scanarea de documente pentru probare (desi si asa s-ar putea evita verificarea).

PS: crearea contului nu poate fi verificat ca la operatorii de telecomunicatii (unde ei au un cod de client si numar de telefon de retea, adica se pot lega de cele declarate, la ghiseu, de catre client).

#17
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Adm, on 03 mai 2019 - 08:02, said:

Hai ca mers, insa doar in mod incognito pe browser Posted Image
Asa este cu adresele de la stat, le fac fel si fel de firme si trebuie sa te prinzi cum merg.
Oricum felicitari.

Chestia este ca inainte vedeai pe pagina anaf la ce firme ai lucrat, perioade, sumele platite, ma intelegi ca puteai calcula vechimea.

 karapok, on 03 mai 2019 - 08:11, said:

deci este cont online dar "solicitantul se va prezenta personal cu cererea semnată la oricare casa teritorială de pensii" pai ce drac de online e asta ? nu mai bine mergi direct la casa de pensii, bagi cererea si iei ce ai nevoie ?
Ca la anaf, din motive ciudate te duci la ghiseu si ai la tine copie dupa buletin si o hartie, pe pagina anaf era un cod, atat.

Ca la Bucuresti hai fie mai multe persoane care verifica treburile astea online, in provincie? Se uitau si aia de la ghiseu ciudat, bine ca o duduie de acolo a dat un telefon unei sefe si i-a zis ca "a venit un domn sa activeze un cont online" si cred ca l-a activat tipa respectiva prin telefon sau asta de la ghiseu, oricum era chestie ca nici ei nu stiau prea bine cum este cu conturile online.

Edited by Argent, 03 May 2019 - 08:31.


#18
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 Argent, on 03 mai 2019 - 07:22, said:

Cam atat, in mare parte sunt interesat de procedura, cat dureaza, daca de obicei este coada pe acolo, daca au ghiseu special?
Treburi umane de la cei care au activat conturile online la CNPP.
Depui cererea, merge repede, dupa cateva zile vine activarea.
E util sa ai un cont, vezi tot felul de rapoarte, iti calculeaza si punctajul lunar, vezi ce au depus angajatorii, etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate