Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Ce parere aveti de noile teste

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am si eu o intrebare la voi, ce parere aveti despre faza ca se dau teste si la sfarsit de clasa 2-a, 4-a, 6-a ?!

Eu am parerea ca i-a zapacit pe copiii astia, notele de peste an spun pregatirea elevului, ce rost are sa mai dai si testele alea ?!
Sau fa ca la facultate, la sfarsit de semestru sa dea examene in fiecare an si gata, dar nu-i freci si la ascultare, la tabla mereu, si sa le dai si teste.

Le da la teme pe vacanta de i-a zapacit, in alte tari nu e asa, fraieri parintii aia care permit, pe copilul meu nu l-as lasa sa faca teme in vacanta, e ca si cum in concediu ai munci.
Ca daca invata ok pe timpul anului, ce poate sa zica invatatoarea sau profa cand vine cu tema nefacuta de vacanta ? Nu are ce mai ales daca ma duc si ii zic asta. Si daca multi parinti fac asa, s-ar rezolva si asta, dar...

Insa multi parinti sunt dusi cu tramvaiu, le tin isonul la profi, dar ei cand erau copii ce faceau ? Abia asteptau sa nu aiba teme.
Oricum uitam, oricum multe nu ne folosesc, insa sa invete in an, nu in vacante.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca pana acuma nu se invata nimic, doar se tocea pentru note, acum se va toci si pentru teste. Si tot aceleasi subiecte inutile si nefolositoare in viata se vor folosi.

#3
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Asta cu „multe nu ne folosesc” eu nu o înţeleg! Practic tot ce ai învăţat în scoală te ajută în viaţă! Îţi formezi gândirea, înţelgi lucrurile, nu te uiţi „ca curca în lemne” când întâlneşti o problemă dificilă. Şi, nicio problemă, că practic tot „prost” o să mori, şcoala face „diferenţa” între viitoarele elite şi cei care vor munci fizic si care nu au nevoie să cunoască prea multe, părerea mea.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003

View PostSidorin, on 03 mai 2019 - 05:49, said:

Asta cu „multe nu ne folosesc” eu nu o înţeleg! Practic tot ce ai învăţat în scoală te ajută în viaţă! Îţi formezi gândirea, înţelgi lucrurile, nu te uiţi „ca curca în lemne” când întâlneşti o problemă dificilă. Şi, nicio problemă, că practic tot „prost” o să mori, şcoala face „diferenţa” între viitoarele elite şi cei care vor munci fizic si care nu au nevoie să cunoască prea multe, părerea mea.
Asta e o tampenie crasa, care e folosita pt a sustine un sistem cu rezultate dezastruoase.
E ca si cum te-as pune pe tine sa spargi pietre in fiecare zi, pt ca intr-o zi asta iti va dezvalui scopul vietii pe pamant.

E nevoie de cunostiinte de baza utile si specializare.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La fel cum rezolvarea unei probleme cu n´spe necunoscute, te va ajuta in viata sa-ti calculezi ratele la banca.Sau sa economisesti.

#6
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostMinettoMatoi, on 03 mai 2019 - 00:59, said:

Am si eu o intrebare la voi, ce parere aveti despre faza ca se dau teste si la sfarsit de clasa 2-a, 4-a, 6-a ?!

Eu am parerea ca i-a zapacit pe copiii astia, notele de peste an spun pregatirea elevului, ce rost are sa mai dai si testele alea ?!
Sau fa ca la facultate, la sfarsit de semestru sa dea examene in fiecare an si gata, dar nu-i freci si la ascultare, la tabla mereu, si sa le dai si teste.

Le da la teme pe vacanta de i-a zapacit, in alte tari nu e asa, fraieri parintii aia care permit, pe copilul meu nu l-as lasa sa faca teme in vacanta, e ca si cum in concediu ai munci.
Ca daca invata ok pe timpul anului, ce poate sa zica invatatoarea sau profa cand vine cu tema nefacuta de vacanta ? Nu are ce mai ales daca ma duc si ii zic asta. Si daca multi parinti fac asa, s-ar rezolva si asta, dar...

Insa multi parinti sunt dusi cu tramvaiu, le tin isonul la profi, dar ei cand erau copii ce faceau ? Abia asteptau sa nu aiba teme.
Oricum uitam, oricum multe nu ne folosesc, insa sa invete in an, nu in vacante.
draga MinettoMatoi...nu vreau sa fiu rau, dar vazand textul tau eu zic sa lasi copilul sa faca ce se cere la scoala si sa nu iti mai faci atatea griji pentru el....

Edited by alexpet, 03 May 2019 - 07:50.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca materia este predata corespunzator, sa dea teste in fiecare an. Nu mai sunt actualizat cu materia din scoala generala, dar acum aproape 30 de ani, in clasa a doua aveai, ca noutate, inmultirea si impartirea, in clasa a patra istoria, in a sasea fizica si, sa zicem, ar avea o logica o testare recapitulativa a ultimilor doi ani.

Temele de vacanta au un rol. Daca ai copii pe langa tine (nu neaparat ai tai, dar ai vecinilor, copii pe care ii poti vedea zilnic), uita-te sa vezi cati din ei se uita peste materia din anii trecuti, macar pentru o lectura in diagonala, peste vara (nu vorbesc de vacantele de iarna sau de Paste). Fara exercitiu, se uita, in special cand materia este o noutate (nu noua, ci se preda pentru prima data, fara a avea o baza anterioara, cum ar fi, in clasa a doua, inmultirea si impartirea, in clasa a patra istoria, etc.

Nici eu nu as vrea sa le umplu toata vacanta copiilor cu teme, dar, degeaba te pui cu burta la capacitate sau la Bac, daca nu intelegi logica materiei. Crezi ca bunicii nostri degeaba mai fac o integrama, sau mai citesc o carte sau un ziar? E o activitate pasiva a memoriei.

Eu nu le-am avut niciodata cu literatura, dar am citit o mare parte (si specific doar o parte, nu toata) literatura scolara obligatorie (atat pentru capacitate, cat si pentru Bac), dar stau si ma uit la clasa scolara (in general, la cei de liceu) cum au lacune in construirea unei fraze (in sensul ca nu au un vocabular conturat si e destul de minimalist in cuvinte).

Sa zicem ca nu citesc Eminescu (stiu, se da la Bac...), dar pot citi Jules Verne (in special cand pleaca cu parintii in concedii la munte sau la mare), Victor Hugo, Alexandre Dumas, Calistrat Hogas, poate un Petre Ispirescu. Stii cat dezvolta autorii astia creativitatea de vacanta?

#8
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View PostMinettoMatoi, on 03 mai 2019 - 00:59, said:

Am si eu o intrebare la voi, ce parere aveti despre faza ca se dau teste si la sfarsit de clasa 2-a, 4-a, 6-a ?!
O MARE PROSTIE. In loc sa reduca programa ca generatia asta tanara este orientata pe tehnologie si este autodidacta dand 2 bani pe scoala si materia care se invata in ea... cei din minister complica lucrurile. Mai au oleaca or sa le dea examen si copiilor care intra in grupa mica la gradinita.... cum se aseaza corect pe olita si cum se deseneaza un ghiocel. Prea multe pretentii de la cei din minister sa nu te astepti, se plictisesc pe acolo ca doar nu sunt prosti sa se apuce de masuri de reforma reale in invatamant.... si ca sa zica lumea ca muncesc "intens" le mai vin idei dinastea "nastrusnice". In loc sa reduca cu 50% TOATA programa, ei complica lucrurile bagand examene daca s-ar putea la fiecare sfarsit de an.... or sa se aleaga cu niste copii sictiriti de scoala si cu niste parinti amendati ca nu-si trimit copii la scoala. Sa fim seriosi... in viata capacitatea si bacalaureatul sunt egale cu zero, adica inveti ca "prostul" 80% din materia invatata nu-ti ajuta cu nimic in viata... iar examenele astea intermediare sunt zero absolut.... complica lucrurile din toate punctele de vedere si sunt doar o sursa de venit ilicit pe seama meditatiilor.

Edited by tico18, 03 May 2019 - 08:52.


#9
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017

View PostAdm, on 03 mai 2019 - 07:16, said:

E ca si cum te-as pune pe tine sa spargi pietre in fiecare zi, pt ca intr-o zi asta iti va dezvalui scopul vietii pe pamant.

Fara sa vrei ai spus un mare adevar. Vezi ce fac ucenicii la budisti sau la calugari si ai sa intelegi asta.

#10
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
alexpet, de ce sa las copilul sa fie traumatizat, stresat, sa faca iditotenii puse de niste tampiti ? De ce sa nu mai aiba si timp de joaca ca in Germania, tarile nordice ?! Ce, aia nu uita ? Dar e in asa fel facut ca ce ai inteles sa nu uiti ! Uiti ce tocesti doar. Ca de aia ministerul isi bate joc, ca noi ii lasam tot asa "lasa-i...sa.faca...".
Ai dracu romanii daca nu fac teme in vacanta uita, iar nemtii au facut video, camere video, merzane fara sa lucre in vacanta, deci se poate.

Sidorin, eu daca vreau sa fiu prof de mate la liceu nu ma int sa invat geografia cu depresiuni, podisuri si alte alea care nu ma vor ajuta, aaa, sa stiu ce trebe sunt deacord, sa stii tarile, capitalele, locatia lor, populatie, suprafata, resurse, sitem politica conducere, distante intre tari, orase, puncte cardinale este cu totul necesar ! Dar de la asta si pana la cartile alea de geografie groase e cale lunga.
La istorie pune-o pe aia de dupa 1900 si atat ! Cine vrea mai amanunte si vrea sa dea la istorie, acolo bag-o pe toata !
Biologia sa ma lase cu genetica care e rupere de grea cand eu vreau sa ma fac....economist sau programator ori prof de fizica sa zicem.
Sa prezinte corpul uman, anumite animale despre ele, ceva plante si cam atat.
Deci se poate, nu am zis sa nu stim absolut nimic in afara de ce vrem sa facem in vata, dar nu amanunte complet inutile care deranjeaza si ia unui copil din timpul pregatirii ptr ce vrea sa faca in viata, ca se vad inclinatiile de mic...pe alea sa se axeze.

In clasa 7-a parca la muzica faceam istoria muzicienilor x si y, ce ma int pe mine  ? Sa faca asta cine da la muzic.
Si multe din astea.

Daca eu vreau sa fiu prof de mate, apai fa nene mate la greu, profi, lucrezi, studiezi ca si asa e f greu si foarte mult si acolo, restu facem ca mai sus.
Eu asa zic.

In Germania e asa:
Scoala generala 10 clase, notele si testele din timpul anilor spun tot, nu se dau examene.., cine are cap si simte ca poate se duce la liceu fara examen.
Sunt trei feluri, uman 2 ani, real 2 ani si general 3. cu unul din primele nu poti da la facultati care au profil opus, cu ultimul da.
La liceu note si teste in ani si bacul la sfarsit.
Dupa aia fara examen te duci la facultate in functie de notele de bac (mai ales ca-s putini care se duc, din 100 elevi cam 20 dau bacu si din aia cam 5-6 la fac), acolo iar, examene de an si examenu de diploma si atat !
Si uite unde au ajuns.
Ca acolo merge mai departe cine se simte in stare, automat, nu se screm sa faca o fac aiurea...si sa fraudeze sa treaca.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMinettoMatoi, on 03 mai 2019 - 00:59, said:

Am si eu o intrebare la voi, ce parere aveti despre faza ca se dau teste si la sfarsit de clasa 2-a, 4-a, 6-a ?!

Eu am parerea ca i-a zapacit pe copiii astia, notele de peste an spun pregatirea elevului, ce rost are sa mai dai si testele alea ?!
Sau fa ca la facultate, la sfarsit de semestru sa dea examene in fiecare an si gata, dar nu-i freci si la ascultare, la tabla mereu, si sa le dai si teste.

Le da la teme pe vacanta de i-a zapacit, in alte tari nu e asa, fraieri parintii aia care permit, pe copilul meu nu l-as lasa sa faca teme in vacanta, e ca si cum in concediu ai munci.
Ca daca invata ok pe timpul anului, ce poate sa zica invatatoarea sau profa cand vine cu tema nefacuta de vacanta ? Nu are ce mai ales daca ma duc si ii zic asta. Si daca multi parinti fac asa, s-ar rezolva si asta, dar...

Insa multi parinti sunt dusi cu tramvaiu, le tin isonul la profi, dar ei cand erau copii ce faceau ? Abia asteptau sa nu aiba teme.
Oricum uitam, oricum multe nu ne folosesc, insa sa invete in an, nu in vacante.

Daca vrei sa stii parerea mea unica si sincera,este ca ar trebui date acele teste odata la trei luni.Sincer.Si ar trebui verificat stadiul de spalare al creierilor.La fiecare trei luni,cu siguranta.
Pentru ca,cu siguranta,creierii romanilor sunt spalati si manipulati in mod sistematic si ireversibil.
Dovada?Pe acest forum,incepand de la proprietari (admini?),apoi la supermoderatori,moderatori,unii moderatori,majoritatatea ex-moderatorilor se practica acest lucru.

#12
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostMinettoMatoi, on 03 mai 2019 - 14:13, said:

De ce sa nu mai aiba si timp de joaca ca in Germania,
Din cate am inteles, in Germania ar fi doar 6 saptamani de vacanta destinate verii...

Edited by YourFan, 03 May 2019 - 20:52.


#13
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.04.2017
Germania, Olanda ( unde vacanta de vara e de 6 saptamani) nu au clima Romaniei unde prin mai deja e foarte cald in multe judete. Avantajul  lor e ca au materia mai aerisita fiindca au acel timp extra. Nu va amagiti, detalii inutile se invata si afara,  ca astfel au suficiente ore profesorii .

#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
adis, moderatorii okey sunt ok ca asa sunt ei ca oameni, ceilalti care nu sunt, nu ca le-a spalat cineva creierul, asa sunt ei ca oameni.
Teste sunt deacord, dar nu la trei luni, insa fara sa-i mai asculti ptr nota, ii scoti la tabla adica seminar cum s-ar spune, sa exerseze, apoi test la sfarsit de semestru si atata, e f okey.

In germania da, au 6 luni vacanta vara si nu se ia odata in toata tara, se ia pe landuri, un land ia intre data aia si aia, alt land in alta perioada, cica sa decongestioneze traficul, dar asta e doar asa o parere a unui localnic, nu ceva oficial ca motiv.
Dar si daca s-ar face ceva inutil si acolo, nu au atatea examene.

Dupa mine ar trebui ca odata descoperite aptitudinile si inclinatii-le copilului, dar si dorintele lui, sa fie canalizat pe acel drum si facute clase cu elevi cam de acelasi fel, si sa se insiste pe ce trebuie la fiecare tip de clasa.

#15
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

View PostMinettoMatoi, on 03 mai 2019 - 00:59, said:

Am si eu o intrebare la voi, ce parere aveti despre faza ca se dau teste si la sfarsit de clasa 2-a, 4-a, 6-a ?!

Eu am parerea ca i-a zapacit pe copiii astia, notele de peste an spun pregatirea elevului, ce rost are sa mai dai si testele alea ?!
Sau fa ca la facultate, la sfarsit de semestru sa dea examene in fiecare an si gata, dar nu-i freci si la ascultare, la tabla mereu, si sa le dai si teste.

Le da la teme pe vacanta de i-a zapacit, in alte tari nu e asa, fraieri parintii aia care permit, pe copilul meu nu l-as lasa sa faca teme in vacanta, e ca si cum in concediu ai munci.
Ca daca invata ok pe timpul anului, ce poate sa zica invatatoarea sau profa cand vine cu tema nefacuta de vacanta ? Nu are ce mai ales daca ma duc si ii zic asta. Si daca multi parinti fac asa, s-ar rezolva si asta, dar...

Insa multi parinti sunt dusi cu tramvaiu, le tin isonul la profi, dar ei cand erau copii ce faceau ? Abia asteptau sa nu aiba teme.
Oricum uitam, oricum multe nu ne folosesc, insa sa invete in an, nu in vacante.
Inca o dovada de tampenie in partea Ministerului Educatiei,doar ca sa i zapaceasca pe elevi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate