Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Riscuri achizitie telefon daca nu mai plateste abonamentul

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Sa zicem ca iau un smartphone de top de pe olx sigilat, cu factura si garantie, verificate la vodafone,orange,telekom.

Daca de exemplu l-a luat gratis la abonament mare si nu il mai plateste.

Exista vreun risc sa mi-l blocheze prin imei sa nu il mai pot folosi?

De furat e greu sa zica pentru ca vin cu cutia,actele si print screen de pe olx.

#2
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Da, poate fi blocat imei-ul.

#3
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Nu stiu sincer in privinta IMEI-ului, iti pot da insa ceva sfaturi juridice>

Contractul pe care il semnezi cu operatorul GSM are caracter executiv...asadar in ipoteza in care cineva ar dori sa eludeze clauzele acelui contract, riscul e ca o sa-ti fie poprit lunar un procent din salariu pana cand datoria se va stinge. Poti desigur sa depui actiune in instanta sub forma unei contestatii la executare care suspenda caracterul executoriu al acelui contract, pana la momentul in care se emite o decizie civila definitiva a ultimei instante ierarhic superioare.
Daca nu esti tu cel in cauza, nu ai de ce sa-ti faci probleme, litigiul va fi exclusiv intre clientul de la care ai cumparat terminaul pe OLX si operator. Bunul este acum al tau, obtinut pe cai legale, conf. codului civil.
Nu stiu insa daca poti sa prezinti inscrisuri care sa dovedeasca buna ta credinta de cumparator, siturile gen OLX sunt considerate parte a economiei gri, din pacate aici s-ar putea sa intampini probleme.

Edited by doxan, 02 May 2019 - 21:57.


#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Nu o sa il blocheze nimeni prin imei, odata luat, telefonul nu mai are aceeasi valoare ca de nou. Ei o sa urmareasca sa isi scoata banii prin alte mijloace, poprire de exemplu decat sa umble dupa un smartphone care deja e folosit si posibil sa nu mai fie impecabil.

#5
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu, nu va fi blocat. Nu exista asa ceva la noi in tara.

 cccrys, on 02 mai 2019 - 21:37, said:

De furat e greu sa zica pentru ca vin cu cutia,actele si print screen de pe olx.
De curand au primit unii de la un amanet condamnare pentru ca au dat o spargere la un magazin IT si au vandut telefoanele sigilate la amanetul lor. Deci se poate si sa fie furate... sunt grupari specializate in spargeri de tipul asta... de unde crezi ca au toti semianalfabetii bani de bmw-uri?

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Nu-l blocheaza, vor incerca sa recupereze datoria de la cel care a contractat telefonul.

Sa nu incerci ceva "inteligent"! Nu merita sa tepuiesti un operator pentru un amarat de telefon. Daca-l iei cu acte de la altul, este treaba lui si a operatorului. Vezi ca facturile se pot falsifica. Cauta ca stampila sa fie reala, magazinul sa existe in realitate si datele de pe factura sa fie valide (IMEI, cumparator, etc).

Edited by connectorxp, 02 May 2019 - 22:11.


#7
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Eu înțeleg că cu tu vrei să cumperi un telefon care bănuiești că a fost achiziționat de la un operator, la preț mic ori gratis, dar un abonament mare.

Păi, atâta timp cât nu e pe numele tău, nu ai nicio problemă, doar achiziționezi un produs, ești cumpărător de bună credință.

Dacă produsul se dovedește a fi furat și mâna lungă a justiției ajunge la tine, atunci cam rămâi fără produs deoarece este confiscat. Atunci tu-l arăți cu degetul pe vânzător, se deschide dosar penal, te constitui și tu parte civilă în proces și ceri returnarea banilor dacă vinovatul este solvabil.

Dacă știi că produsul este furat, mai bine o lași baltă.

Edited by aiulianctin, 02 May 2019 - 22:18.


#8
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Nu e furat, iti dai seama ca am verificat dupa imei la operator sa ma asigur ca factura e autentica, nu e prima data cand am luat un telefon asa.
Am patit sa mi se dea si negatie pe produs, chiar daca factura nu era pe numele meu, cei de la esd m-au trecut pe mine pe negatie.
Voiam doar sa mai cer si alte pareri. Si vad ca cea ce banuiam se adevereste ca nu prea exista riscuri.

#9
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
IMEI-ul nu se blochează.
Operatorul o sa încerce să-și recupereze prejudiciul de la titular (prin recuperatori, executori, etc).

Edited by Nimcid25, 02 May 2019 - 22:28.


#10
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008

 bobo323, on 02 mai 2019 - 21:49, said:

Da, poate fi blocat imei-ul.

Arată-mi un caz în România care a pățit asta!

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
A scris doar ca se poate, nu ca se si face.Posted Image

Edited by myshyk, 03 May 2019 - 03:55.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,323
  • Înscris: 01.12.2001
A scris "da" doar pt a contoriza un post in plus.
Nu se blocheaza IMEI la operatorii din Ro. Nu cred ca se face asa ceva undeva in lume.
Telefonul poate fi vandut in secunda doi de primul proprietar.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 dorin_2k, on 03 mai 2019 - 06:48, said:

Nu se blocheaza IMEI la operatorii din Ro. Nu cred ca se face asa ceva undeva in lume.

se face prin multe tari. Australia cica a fost prima : https://en.wikipedia..._stolen_devices
America de Sud, daca nu ma insel, are o baza comuna pentru toti operatorii locali

#14
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Da domnule, dar noi nu suntem Australia sau America. Noi suntem România,tara unde NU se blochează IMEI-ul.

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cum zice si Doxan, contractul devine executoriu pentru cel care a semnat abonamentul. Daca vinde aparatul (telefonul) operatorul ii poate bloca IMEI-ul pentru recuperare (vanzare ca resigilat) si ar deveni inutilizabil, asa ca abonatul isi poate lua a doua teapa: e dat in judecata si de cel care i-a cumparat telefonul pentru inselaciune.

Deci, daca vrei sa dai teapa operatorului, mai bine stai in banca ta. Mai bine un noia 1, decat S10 si bube la cap.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,323
  • Înscris: 01.12.2001
Nu blocheaza operatorul niciun imei in Ro.

#17
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Vezi sa nu fie pe factura pretul de achizitie 1 Leu sau pe acolo, fiindca daca se strica si vei primi negatie la service, aceea va fi suma pe care o vei primi inapoi.

#18
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Alta intrebare:
Daca iau de la o firma mai de cartier, imi trimite factura stampilata tot, cum o verific daca e valabila sau nu? Pot sa dau mail la Samsung?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate