Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Recomandare router Gigabit AC pentru RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
Salutare. Zilele astea ma uitam dupa un router pentru RDS. Vreau sa scap de wi-fi-ul de pe ONT-ul lor si sa pun un router in AP mode.

Ce vreau de la router:

- Sa fie AC 1200 sau 1900.
- Sa fie semnal bun si stabil. Nu vreau sa se deconecteze de la retea cand mi-e lumea mai draga.
- Sa suporte mai multe dispozitive conectate simultan.
- Sa mearga IPv6 pe AC.

Buget: 300 - 400 de lei


#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
IPV6 n-are nicio treaba cu 802.11ac - echipamentul ori stie ipv6 ori nu stie (nu e ca ar merge ipv6 pe fir si nu merge pe wifi, sau merge pe N si nu merge pe AC)
- ai echipamente ce stiu AC1900 ? adica turboqam pe 2.4 Ghz N? si 3x3:3 pe 5ghz? sau suna mai bine 1900 fata de altele numere mai mici? Intelegi ca 1900 inseamna 1300 pe 5ghz + 600 pe 2.4?
- restul cerintelor sunt neclare - ce inseamna mai multe conexiuni? 2? 20? 200?
- ce inseamna semnal prost? ca sa iti recomand un semnal bun
- daca vrei sa-l pui AP de ce ai nevoie de router? pune un AP => https://wifimag.ro/2...z/unifi-ac-lite dar din "pacate" e doar 1200

#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Daca tot faci o treaba foloseste-l ca router nu ca AP.

#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008

 ogo, on 02 mai 2019 - 17:56, said:

IPV6 n-are nicio treaba cu 802.11ac - echipamentul ori stie ipv6 ori nu stie (nu e ca ar merge ipv6 pe fir si nu merge pe wifi, sau merge pe N si nu merge pe AC)
- ai echipamente ce stiu AC1900 ? adica turboqam pe 2.4 Ghz N? si 3x3:3 pe 5ghz? sau suna mai bine 1900 fata de altele numere mai mici? Intelegi ca 1900 inseamna 1300 pe 5ghz + 600 pe 2.4?
- restul cerintelor sunt neclare - ce inseamna mai multe conexiuni? 2? 20? 200?
- ce inseamna semnal prost? ca sa iti recomand un semnal bun
- daca vrei sa-l pui AP de ce ai nevoie de router? pune un AP => https://wifimag.ro/2...z/unifi-ac-lite dar din "pacate" e doar 1200

1. Evident ca inteleg ca 1900 inseamna 1300 pe 5 GHz si 600 pe 2.4. Dar mai stiu si ca treaba asta se imparte la 2, si ca de fapt ai down de 600 max pe 5 si 300 pe 2.4. Am un telefon cu SD 845 si ma gandesc ca duce fara probleme download de macar 600 pe 5 GHz.
2. Sa suporte un TV smart, un telefon, o tableta, un laptop, un PC (pe asta mai fac si download de fisiere mari). Vreau sa pot face pe toate astea streaming fara probleme si sa nu pice. Am vazut routere mai ieftine care nu faceau fata.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Kaon de la ei nu e suficient? E 5 lei pe luna.

#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008

 arab, on 02 mai 2019 - 18:50, said:

Kaon de la ei nu e suficient? E 5 lei pe luna.

Nu, nu este suficient.

#7
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
TP-Link Archer C7. Il am, este exact ce ai descris

#8
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Miki tie iti trebuie un router bun pe wireless , daca scrii ca vrei sa conectezi mai multe device-uri fara sa iti pice
Pe cablu nu pica decat daca e vreo prb de la provider si cu aceasta ocazie te intreb la ce provider esti ab si la ce fel de ab ?
Idealul este ca toate device-urile detinute trebuie sa fie dual band , adica sa stie si 5Ghz , fiindca pe 2.4Ghz cu mai multe device-uri conectate.........
Din propie experienta pot sa iti raspund ca pe un Asus RT-AC56U care are si wifi ac/1200 nu am prb cu telefonul , tableta , laptopul pe 5Ghz
La router am conectat un hdd de 6Tb pe care am diferite fisiere multimedia , insa in practica nu pot sa folosesc decat un singur device pe care sa vizualizezi
Poate intr-o familie cu 4 membrii situatia de mai sus se schimba , insa cred ca un 450Mbps pe wireless in 5Ghz ajunge pt 3-4 device-uri conectate concomitent
Prb pot aparea de la distanta de la care vrei sa faci streaming , iar pt torenti cu pc-ul legatura clasica cu cablu e cea mai sfanta
Foloseste conexiunea wireless doar la device-urile care nu au port lan , asa vei avea viteza cea mai mare , chiar mai mare decat cea pe de wireless
Eu il am conectat dupa ont-ul lor cu un ab de 1Gb si crede-ma am 12 device-uri prin casa , insa doar vreo 3-4 sunt conectate pe wireless si ti-am zis in 5Ghz , in rest pe cablu cel sfant , asa ca.......

Edited by wather, 02 May 2019 - 19:31.


#9
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Folosesc de doi ani routerul ASUS RT-AC58U pe reteaua RDS. Sunt multumit de acest router dual band si-l recomand. Conteaza si unde este amplasat pentru a avea o acoperire foarte buna si cu semnal foarte bun. Mi-am instalat pe telefon un WiFi Analyzer si am masurat cu el semnalul in locurile cele mai indepartate unde am nevoie de semnal puternic (televizor, PC). Asa am stabilit locul pentru router de unde se propaga semnal bun in toata casa si la toate aparatele. Apoi am cautat pe care canale se propaga cel mai puternic semnal pentru aparatele fixe cele mai indepartate (televizor, PC) de router. Astfel am constatat ca cel mai puternic semnal se transmite pe canalul 13 in reteaua de 2,4 Ghz iar in reteaua de 5 Ghz pe canalul 112. La sfarsit am configurat routerul pe aceste canale si se comporta foarte bine (semnal puternic si stabil fara sa decupleze niciodata) chiar daca utilizez concomitent patru aparate (televizor, PC, laptop, tableta). Toate aparatele functioneaza pe Wi-Fi (fara cablu) si nu am probleme de semnal. Am avut si router TP-Link de care am fost multumit.

Edited by codesmm, 02 May 2019 - 20:10.


#10
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

 miki07, on 02 mai 2019 - 18:20, said:



1. Evident ca inteleg ca 1900 inseamna 1300 pe 5 GHz si 600 pe 2.4. Dar mai stiu si ca treaba asta se imparte la 2, si ca de fapt ai down de 600 max pe 5 si 300 pe 2.4. Am un telefon cu SD 845 si ma gandesc ca duce fara probleme download de macar 600 pe 5 GHz.
2. Sa suporte un TV smart, un telefon, o tableta, un laptop, un PC (pe asta mai fac si download de fisiere mari). Vreau sa pot face pe toate astea streaming fara probleme si sa nu pice. Am vazut routere mai ieftine care nu faceau fata.
Evident. Te-nseli un pic, dar e de apreciat ca nu cazi in capcana perfecta a “marketing-ului”, perfecta dpdv al standardului; ideea e ca nu se imparte nimic la 2, asta e un fel de rule of thumb pentru a “calma” oarecum spiritele fierbinti (din cauza de overhead: interferente/SIFS si interframe space/backoff sau CSMA-CA/PHY signaling/GI/etc-etc-etc).
Ideea e ca si pe echipamente dpdv tehnic similare dar avand producatori diferiti poti avea fluctuatii de throughput chiar si de 25% iar pe cele bune rule of thumb poate insemna si pana la 75-80% din data link. Si asta doar din motive de soft (vezi mai jos).

Revenind, ca un apropo, pt ce ai nevoie pe telefon de download de 600 Mbps? Iti zic din proprie experienta ca nu simti nicio diferenta intre 100 si 600. Poate doar asa, de hranit orgoliul.

Iar streaming-ul de care faci caz (up sau down, nu prea conteaza) nu inseamna throughput neaparat, 25 Mbps up/per device iti ajung pt streaming 4K. Banuiesc ca nu vrei sa faci stream la uhd bluray @128 Mbps de pe telefon nu? Ca o concluzie, echipamentul dorit are nevoie de ram cat mai mult  si cpu potent. De preferat fiecare banda cu cpu-ul ei iar upstream-ul catre CPE tot pe CPU separat. Offload total :)

Dupa cum vezi mai sus, problema ta tinde spre hardware dar in wifi de multe ori software-ul bate hardware-ul, therefore iti recomand (daca ai asa mari cerinte: latenta minima, throughput maxim si clienti “pretentiosi”) echipamente soho/mid-enterprise unde software-ul/firmware-ul e in prim-plan si dezvoltat/intretinut pe termen mediu (cel putin).  
Totodata, CPE-ul ala de la RDS este...cam petarda pentru multiplele stream-uri  pe care ti le doresti. Pt ca in video, audio (voip) si jocuri latenta este KING. Si degeaba ai tu un AP performant daca toate pachetele tale vor avea de suferit (grav), cateodata chiar (cazuri extreme dar posibile) pana la blocarea fizica a retelei din cauza de...router.
A se conspecta pt acasa: bufferbloat-ul.
Asadar, ia-o si tu de la capat-ul care conteaza, si incepe cu un router. Apoi AP (de preferat dedicat). Asta daca cerintele raman inalte si bugetul nu e un factor determinant.
Ca o recapitulare (TL;DR): power is nothing without control.


#11
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
https://www.mikrotik...tc-hap-ac2.html

Asta o fi bun?

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Miki zi și ce telefon ai. Prezența unui sd845 nu îți garantează mare lucru.

#13
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mikrotik sunt bune dar trebuie să te pricepi. Nu sunt pentru începători
Altfel un archer C9 ar trebui să fie cam ce îți trebuie
https://www.tp-link....product&s=MODEL

#14
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008

 BloodRa, on 03 mai 2019 - 07:10, said:

Mikrotik sunt bune dar trebuie să te pricepi. Nu sunt pentru începători
Altfel un archer C9 ar trebui să fie cam ce îți trebuie
https://www.tp-link....product&s=MODEL

Stiu ca Mikrotik nu sunt pentru incepatori, dar m-am jucat un pic cu unul (de fapt a trebuit sa il devirusez acum vreo cateva luni) si m-am uitat un pic prin WinBox, si nu e chiar atat de greu. Da, e greu, dar se invata. Mai ales ca nu vreau sa fac chestii super avansate cu el. Dar stiu ca sunt o firma OK, asta cand nu au vreo vulnerabilitate si iti baga vreun script cineva prin schedueler.

#15
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
...Mergi pe MikroTik! Astia chiar stiu retelistica, atat hard cat si soft. Mai multe nu spun,am spus in repetate randuri pe aria asta.MikroTik am si eu iar de acum incolo,merg numai pe brandul asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate