Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Defect cartilaj genunchi

  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
DANIEL2019

DANIEL2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.05.2019
Vreau si eu sa impartasesc experienta mea legata de defectul meu de cartilaj la genunchi.

Am fost dignosticat  cu defect de cartilaj osteocondral genunchi drept de vreo 5 ani prin 2013, am consultat multi medici din tara si afara, am facut infiltratii cu PRP , acid hialuronic,  inclusiv debridare artroscopica , dar toate au fost asimptomatice intrucat cartilajul nu se regenereaza si am fost convins de asta pana sa ajung la Timisoara la Prof Jenel Patrascu la clinica de ortopedie din incinta spitalului judetean  unde am primit raspunsuri la toate intrebariile mele ( aceasta vizita a fost aproape in carje intrucat aveam o durere extrema inc are urcatul , coboratul scarilor era apraope imposibil.

Domnul profesor mi a expus variantele de tratament ale momentului si , mentionand ca in caz de degenerare accentuata voi ajunge la proteza de genunchi ( eu avand 32 de ani) era sa lesin!
Deci dupa ani de incercari cu toate posibilele tratament si bani cheltuiti ( bani multi) am fost convins ca voi ajunge la proteza.
insa:
Cei de acolo au un proiect sponsorizat in care se foloseste ceva implant biocompatibil ce se pune in locul defectului de cartilaj. Am facut aceasta operatie fiind convins ca este ca oricare alta , dar acum  dupa 20 de luni vreau sa spun ca, cartilajul s a regenerat perfect ne mai avand dureri , iar in ianuarie am fost chiar la ski , am reluat fotbal si tenis. Pot spune ca ce s a intamplat este ceva wow sa nu mai ai dureri dupa atata  timp si sa te vezi facand lucruri normale. Am inteles ca este singurul in tara ce face aceasta procedura si este singurul ce stie sa foloseasca acest implant avand peste 100 de cazuri implantate in baza proiectului.

Va las si un link ce am gasit pe net despre acest implant poate va ajuta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IWKCLMoMtko?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am inteles ca scopul acestui implant este sa regenereze cartilajul folosind stimularea celulelor stem deja aflate in articulatie.
In prisma acestui poriect nu am fost nevoit sa platesc nimica intrucat totul a fost finantat
Am fost la 18 luni post operator la vizita ( revizie sa vad cum e starea genunchiului intrucat nu intelegeam si nu imi venea sa cred ca am scapat, cartilajul este 100%.
Am intrebat pe Prof daca mai este inca valid programul acesta intentionand sa impartasesc cu lumea poate mai sunt persoane ca si mine ,dar informatia nu a ajuns inca , iar acesta mentionand ca pana la sfarsit de IULIE 2019 proiectul este inca finantat integral.
eu sper postarea mea sa va ajute pe cei ce aveti aceasta problema  intrucat eu am avut aceasta sansa.

multa sanatate

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Bravo.
Daca e asa cum spui ma bucur.
Ai fost alergator de perfomanta\ciclist sau ceva de genul?
Adica cum de ti s-a deteriorat asa mult cartilajul?

#3
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Niste date legate de operatie? Cat a durat recuperarea, cat ai stat imobilizat etc?

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Bravo! Mai statuie trebuie sa-i ridici "domnului profesor".

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 jeffy86able, on 02 mai 2019 - 17:58, said:

Bravo.
Daca e asa cum spui ma bucur.
Ai fost alergator de perfomanta\ciclist sau ceva de genul?
Adica cum de ti s-a deteriorat asa mult cartilajul?
Probabil avea ceva kg in plus....

#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Cate, daca la 32 de ani se punea problema de proteza?

#7
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Daca ai trecut printr-un traumatism, se poate.

#8
DANIEL2019

DANIEL2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.05.2019

View Postjeffy86able, on 02 mai 2019 - 17:58, said:

Bravo.
Daca e asa cum spui ma bucur.
Ai fost alergator de perfomanta\ciclist sau ceva de genul?
Adica cum de ti s-a deteriorat asa mult cartilajul?


SAlut,

da am facut handbal 15 ani si probabil din cauza rariturilor sa deteriorat.
acest defect sa zicem ca are cauze necunoscute, poate fi un traumatism pe care sa nu il fi bagat in seama, uzura sau cine stie.
ideea este ca acum e acolo.

View Postoaspetele, on 02 mai 2019 - 18:21, said:

Niste date legate de operatie? Cat a durat recuperarea, cat ai stat imobilizat etc?


Operatia a durat circa 40 de minute,la 2 zile am fost externat si am si inceput recuperarea.Nu am stat imobilizat si din prima zi am stat in picioare.
post opertie aprox 4-5 sapt am mers in carje , ideea era sa nu calc si sa ma las cu toata greutatea pe genunchi.
recuperare fac si acum insa nu mai fac la un cabint specializat si fac acasa 10-15 minute la 2 zile-cam 3-4 ori pe sapt,dar primul an am fost la cabinete de kineto, inot, plus acasa.

View PostYourFan, on 02 mai 2019 - 22:12, said:

Probabil avea ceva kg in plus....

nu am depasit niciodata un indice de masa corporala de 25.
cum ziceam am facut 15 ani de handbal , aveam o forma fizica extraordinara, dar se pare ca uzura si a lasat urme adanci in cartilaj

View PostIon_de_la_Raion, on 02 mai 2019 - 18:22, said:

Bravo! Mai statuie trebuie sa-i ridici "domnului profesor".

Nu am de ce sa ii ridic statuie , eu voiam sa punctez ca numai acolo am gasit solutia la el, iar in comparatie cu alti doctori din tara este high-class, iar pentru asta da, as ridica statuie pentru ca bunul simt in tara asta e cam pierdut.

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Hrana tata,de acolo pleacă tot
Ce mâncăm noi acum nu mai au nutrientiii care-i aveau acum 100 de ani
Celula nu mai e hrănită corespunzător și începe să se degradeze
Acum toate produsele sunt frumoase la exterior dar sărace în nutrienti

#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Stiti ca, cel mai probabil, avea anomalia asta din nastere. Cu timpul s-a agravat.

Cinste initiatorului ca a postat! Pacat ca forumul are din ce in ce mai putini utilizatori care sa vada si sa bage la cap.

#11
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Eu as baga la genunche, nu la cap.

#12
cryyysss

cryyysss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2019
mie mi se pare ca este o descoperire formidabila si sincer ma mir ca aud atat de putin despre ea! Felicitari doctorului Janel Patrascu pentru curajul de a intra in program! M-as fi asteptat sa intre mai multe clinici in program, cel putin cele private! Sper sa fie aplicabila metoda si artrozelor degenerative care afecteaza persoanele varstnice! Sper sa nu intre pe piata cu niste preturi astronomice, pentru ca asa cum suna acum, ar ajuta pe foarte foarte multi oameni, indeosebi pe cei peste 50 ani si nu numai sportivii sau pe cei cu defecte de cartilaj. Sper ca regenerarea cu agility c sa fie definiva si sa nu te trezesti dupa 5-6 ani cu vreo problema!

#13
DANIEL2019

DANIEL2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.05.2019

 cryyysss, on 20 mai 2019 - 14:51, said:

mie mi se pare ca este o descoperire formidabila si sincer ma mir ca aud atat de putin despre ea! Felicitari doctorului Janel Patrascu pentru curajul de a intra in program! M-as fi asteptat sa intre mai multe clinici in program, cel putin cele private! Sper sa fie aplicabila metoda si artrozelor degenerative care afecteaza persoanele varstnice! Sper sa nu intre pe piata cu niste preturi astronomice, pentru ca asa cum suna acum, ar ajuta pe foarte foarte multi oameni, indeosebi pe cei peste 50 ani si nu numai sportivii sau pe cei cu defecte de cartilaj. Sper ca regenerarea cu agility c sa fie definiva si sa nu te trezesti dupa 5-6 ani cu vreo problema!



Si eu sper sa nu ma trezesc peste 5 -6 ani cu probleme:) , dar nu cred, ce l putin pana in acest moment este totul ok si nu sunt semne sa se deterioreze,  zic din imagini RMN facute ,dar si la cum ma simt eu acum.
daca ar trebuii sa iau la alegere acum 2 ani sa raman cu durerile acelea  sau sa fac aceasta operatie plus sa fac recuperare chiar si 4-5 sau chiar o viata iar dupa sa se deterioreze la anul 6 tot nu mi ar parea rau, si tot as avea de castigat .

#14
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Acum care este nivelul de efort la care îți expui genunchii? Care este cel mai intens exercițiu pe care au voie sa îl faci? Ce ti-a promis doctorul legat de calitatea cartilajului nou care se formeaza?

#15
DANIEL2019

DANIEL2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.05.2019

 mihhay, on 24 mai 2019 - 09:23, said:

Acum care este nivelul de efort la care îți expui genunchii? Care este cel mai intens exercițiu pe care au voie sa îl faci? Ce ti-a promis doctorul legat de calitatea cartilajului nou care se formeaza?

cum spuneam mai sus, am facut ski, merg la tenis de camp periodic si fotbal.pot face orice in weekend am fost la semimaraton 15km  off-road si nu am avut probeleme.
nu cred ca se mai pune problema acum ce am voie sa mai fac si ce nu, ca in orice, nu fa ceva ce nu esti conforatbil sau unde apare durere. ( spre exemplu daca merg la sala si fac presa cu 200kg este posibil sa am dureri in tot piciorul nu numai genunchi , dar prefer sa fac cu 100 kg presa si nu ma doare). cam asa trebuie procedat.
Domnul dr, nu a promis nimc legat de calitatea cartilajului format, nu cred ca are cum, numa daca ia o proba , biopsie sau ceva , dar nu prea ai cum ca daca iei il lezezi din nou. Nu stiu daca cel nou format este la fel ok ca si ce l "Original" sper sa nu aflu niciodata.

ca si sfat , ce nu am apucat sa spun pana acum, daca apare orice durere si dureaza mai mult de 2 saptamani fara sa te accidentezi ( dai cu genunchiul de pat etc) mergeti la medic pentru a avalua si eventual trata pana nu e prea tarziu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate