Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Ajutor, va rog frumos, prelucrare blat PAL

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
Salut, am si eu un blat de masa pal lemn 80 x 80 nou cumparat din dedeman, problema e ca nu are canturile puse si nici gaurile facute cu freza speciala pentru suruburi (e masa pliabila in 2)

trebuie in termen de urgenta sa rezolv problema asta, pana luni, nu am idee unde sa ma duc, blatul e si el f greu iar eu nu am masina.. imi puteti da un sfat va rog ? undeva unde as putea sa ii pun canturi , sa gasesc si canturi asemanatoare cu celelalte de la celalalt blat si sa ii faca si gauri cu freza ?


..ms mult

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce oraș ?

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poti incerca in Dubai, prima la dreapta, a treia casa e unul care cantuieste si face gauri in orice.

#4
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Eu mi-am pus niste rafturi in debara (sipci de lemn pe pereti si bucata mare de pal care sa stea pe ele) si canturile mi le-am facut singur. Cel pe care l-am luat a fost un pic mai mare decat grosimea PAL-ului. Am luat cant de la un magazin specializat si l-am aplicat cu fierul de calcat apoi am taiat excesul cu un cutter. Zici ca-i facut profesionist si nu s-a dezlipit deloc. La o masa s-ar putea sa fie alta treaba (mai atingi marginile, etc.).

Gaurile alea de suruburi ti le poate da cineva care are o bormasina si niste accesorii potrivite.

#5
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
rogi un prieten care are masina sa te repeada cu blatu inapoi la dedeman, si ceri inlocuirea acestuia..dar totusi tu cand l ai cumparat nu te ai uitat la el? sau cumva era in cutie?Posted Image si chiar daca era puteai sa il scoti sa il verifici ochiometric".

Edited by CostyNn96, 02 May 2019 - 11:16.


#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 alexander11, on 02 mai 2019 - 11:00, said:

Salut, am si eu un blat de masa pal lemn 80 x 80 nou cumparat din dedeman, problema e ca nu are canturile puse si nici gaurile facute cu freza speciala pentru suruburi (e masa pliabila in 2)

trebuie in termen de urgenta sa rezolv problema asta, pana luni, nu am idee unde sa ma duc, blatul e si el f greu iar eu nu am masina.. imi puteti da un sfat va rog ? undeva unde as putea sa ii pun canturi , sa gasesc si canturi asemanatoare cu celelalte de la celalalt blat si sa ii faca si gauri cu freza ?

Trebuie intr-un atelier dotat cu ce trebuie, crezi ca poti incerca peste drum?  Cand ai cumparat nu ti-ai pus problema ca ma e ceva de lucrat la blat?
Daca nu ai masina cum o sa pleci cu el... in spate?  Chiar si 80x80 cm e incomod de transportat.. e blat de masa totusi...  adica think about it...

Edited by Kres, 02 May 2019 - 11:18.


#7
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Acasă, daca ești mai îndemânatic, la un atelier de mobilă daca nu.  Pt deplasat ai varianta taxi.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La Dedeman. 80 x 80 nu are cum să fie așa greu.

E lemn sau PAL ?

#9
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013

 CostyNn96, on 02 mai 2019 - 11:14, said:

rogi un prieten care are masina sa te repeada cu blatu inapoi la dedeman, si ceri inlocuirea acestuia..dar totusi tu cand l ai cumparat nu te ai uitat la el? sau cumva era in cutie?Posted Image si chiar daca era puteai sa il scoti sa il verifici ochiometric".

L-a taiat din lemn de acelasi model, mi-a spus ca nu se pun canturi acolo si ca nu stie unde as putea sa ii fac nici gauri cu freza speciala in modelul acela de surub

 Kres, on 02 mai 2019 - 11:15, said:

Trebuie intr-un atelier dotat cu ce trebuie, crezi ca poti incerca peste drum?  Cand ai cumparat nu ti-ai pus problema ca ma e ceva de lucrat la blat?
Daca nu ai masina cum o sa pleci cu el... in spate?  Chiar si 80x80 cm e incomod de transportat.. e blat de masa totusi...  adica think about it...

Cautam acelasi model, am gasit modelul, l-a taiat 80x 80 insa nu are canturi

E pal

Edited by alexander11, 02 May 2019 - 11:25.


#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mai bine cauți în localitate pe cineva care se ocupă de asta. Dar mai bine comandai palul gata prelucrat decât să te duci cu placa asta. De multe ori manopera e mult mai mare decât materialul brut

#11
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
la blaturile astea se da si furnirul pentru cant. ala ti-l lipesti singur, cu fierul, cum zicea cineva mai sus.

Daca nu esti in stare, ia mobila gata montata, nu te mai baga la operatiuni din astea.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu nici n-am înțeles ce-a luat și de ce.

#13
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
Bai nene, nu am lucrat cu mobilier in viata mea,  ... sunt din Bucuresti, nu stiu unde as putea sa gasesc ?

E lemn presat 80 x 80 din dedeman, taiat din mare model de 2 m, canturi lipsa, si trebuie sa fac si gauri pt suruburi in stil arc de cerc mic

Edited by alexander11, 02 May 2019 - 11:26.


#14
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Pedalam in gol.
Ori și l face singur și atunci să pună niște poze pt indicații mai la subiect ori spune de unde e pt a i se putea recomanda unde sa se ducă.

Aha, a revenit cu detalii.
Ok, cauți un atelier de mobilă și duci piesa acolo cu un taxi.
N am înțeles ce naiba șuruburi ar fi alea, dar se descurcă băieții.

Edited by Amaryl, 02 May 2019 - 11:30.


#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 alexander11, on 02 mai 2019 - 11:25, said:

...si trebuie sa fac si gauri pt suruburi in stil arc de cerc mic
Mai exact cum arata suruburile? Ai o poza?

Edited by Hider141, 02 May 2019 - 11:31.


#16
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
Suruburile sunt normale 3 cu 3 adica 6 , insa nu sunt fix pe lemn placa ci au o denivelare ce trebuie facuta cu freza, tip arc de cerc de 2-3 cm sau semiluna, unde intra suruburile

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pune poză cu ce aveai.

Faci singur o masă sau cum ?

#18
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 alexander11, on 02 mai 2019 - 11:25, said:

Bai nene, nu am lucrat cu mobilier in viata mea,  ... sunt din Bucuresti, nu stiu unde as putea sa gasesc ?

E lemn presat 80 x 80 din dedeman, taiat din mare model de 2 m, canturi lipsa, si trebuie sa fac si gauri pt suruburi in stil arc de cerc mic

Ar trebui sa pui o poza sa vedem ce fel vine imbinarea cu picioarele sau cu cadrul de masa... ca asa sa ne apucam sa vorbim pe aici...
Pentru canturi iti trebuie furnir pe care il gasesti tot prin Dedeman si trebuie sa te apuci sa-l aplici cu fierul de calcat ... nu stiu insa cat de estetic va iesi...

 alexander11, on 02 mai 2019 - 11:34, said:

Suruburile sunt normale 3 cu 3 adica 6 , insa nu sunt fix pe lemn placa ci au o denivelare ce trebuie facuta cu freza, tip arc de cerc de 2-3 cm sau semiluna, unde intra suruburile

Numa la atelier.. nene... Trust me!

Edited by Kres, 02 May 2019 - 11:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate