Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Probleme legile lui Kirchhoff

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
xfaiter02

xfaiter02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2019
Hristos a inviat! Voi posta 2 probleme in speranta ca cineva se va incumeta sa ma ajute:

(1) Rezistentele rezistoarelor din circuitul din figura au valorile R=10 ohmi, R1 = 2.5 ohmi, R2=7.5 ohmi. Intensitatea curentului prin rezistorul R este I1 = 1A cand comutatorul K este deschis si I2 = 0.8 A cand comutatorul este inchis. Sa se afle t.e.m si rezistenta interioara a generatorului.
Attached File  IMG_20190501_194446.jpg   239.52K   71 downloads

(2) Doua rezistoare cu rezistentele R1=R2=1 ohm si un reostat cu rezistenta R3=2 ohmi sunt montate ca in figura si alimentate de la o sursa cu rezistenta interioara r=0.5 ohmi.Atunci cand cursorul resortului se afla la jumatatea acestuia(in punctul A), voltmetrul indica o tensiune U=13V.Care va fi indicatia voltmetrului atunci cand cursorul se afla la extremitatea dreapta a reostatului(in punctul B)?
Attached File  IMG_20190501_194458.jpg   225.41K   66 downloads

in cazul primei probleme nu stiu ce se intampla mai exact cand intrerupatorul este inchis -- in ochiul ala in care este cuprins rezistorul R2 si intrerupatorul cum aplic Kirchhoff iar in cea de-a doua nu am intampinat probleme cu cursor si nu stiu exact cum se procedeaza.

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Legile astea sunt doar doua, pt noduri si retele, citeste-le pana intelegi, apoi rezolvi. Daca tu ai pretentia ca altii sa rezolve problmele in locul tau, nu ajungi nicaieri, lasa-te de scoala, nu te mai chinui, mergi direct la stana sau capsuni.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
La 1:
Conform legii lui Ohm în primul caz ai 10V la bornele R1, iar deoarece R = R1 + R2 acelaşi curent trece şi prin cele 2 rezistenţe înseriate. Deci avem 10V şi 2A la bornele exterioare ale sursei.
În al doilea caz sunt 0,8A prin R deci 8V la borne. În acest caz tot 8V se aplică la bornele R1, rezultând un curent de 3,2A deci un total de 5,2A din sursă.
Acuma putem vedea că la o creştere a curentului din sursă cu 3,2A tensiunea a scăzut cu 2V, deci rezistenţa internă a generatorului este de 0,625 ohmi.
Folosind primul caz vedem că la curentul de 2A avem o cădere de 1,25V pe rezistenţa internă a generatorului, deci TEM este de 11,25V.
Ştiind rezulatul îţi las plăcerea să introduci datele în formulele lui Kirchhoff.
În a doua problemă e cam dubios, am impresia că lipseşte punctul la intersecţia firului voltmetrului cu divizorul de tensiune, altfel schema nu are sens, voltmetrul fiind permanent la masă prin reostat.

#4
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Comutatorul inchis are rezistenta RKI=0, cind e deschis RKD=infinit.

La a doua problema eu zic ca e schema fara puncte de intersectie, doar intersectii. E o retea complet conectata.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă R3 e paralel cu R1 se formează un divizor variabil de tensiune acolo, ca urmare indicaţia voltmetrului va fi maximă când reostatul e la maxim.

#6
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Cu adevarat a inviat!

In prima problema:

Cand este inchis K R2 este scurtcircuitat, ca si cum nu ar mai fi in circuit, adica punctul de la mijloc este la baza (ochiul acela nu mai exista); in consecinta, circuitul exterior devine constituit din R si R1 in paralel. Sursa alimenteaza R in paralel cu R1. Aplici legea lui Ohm.

In a doua problema:

Cursorul este un contact electric alunecator pe o pista rezistiva.
Cand cursorul este la jumatatea pistei (ca in desen) jumatatea din dreapta a pistei R3 este in aer, nu conteaza, nu este parcursa de curent, astfel ca circuitul exterior este constituit din rezistenta (R3)/2 in paralel cu rezistenta R1 si acest grup paralel este in serie cu R2.
Cand cursorul este in dreapta intreaga R3 este in paralel cu R1 si noua grupare paralel este in serie cu R2.

Deseneaza separat schemele corespunzand celor doua situatii si fa calculele (merge si legea lui Ohm, ai un singur generator).

Voltmetrul nu conteaza in scheme si calcule (are rezistenta enorma, nu absoarbe curent semnificativ)

Edited by Anca12, 01 May 2019 - 21:13.


#7
xfaiter02

xfaiter02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2019

View Postmihaicozac, on 01 mai 2019 - 19:47, said:

La 1:
Conform legii lui Ohm în primul caz ai 10V la bornele R1, iar deoarece R = R1 + R2 acelaşi curent trece şi prin cele 2 rezistenţe înseriate. Deci avem 10V şi 2A la bornele exterioare ale sursei.
În al doilea caz sunt 0,8A prin R deci 8V la borne. În acest caz tot 8V se aplică la bornele R1, rezultând un curent de 3,2A deci un total de 5,2A din sursă.
Acuma putem vedea că la o creştere a curentului din sursă cu 3,2A tensiunea a scăzut cu 2V, deci rezistenţa internă a generatorului este de 0,625 ohmi.
Folosind primul caz vedem că la curentul de 2A avem o cădere de 1,25V pe rezistenţa internă a generatorului, deci TEM este de 11,25V.
Ştiind rezulatul îţi las plăcerea să introduci datele în formulele lui Kirchhoff.
În a doua problemă e cam dubios, am impresia că lipseşte punctul la intersecţia firului voltmetrului cu divizorul de tensiune, altfel schema nu are sens, voltmetrul fiind permanent la masă prin reostat.
in culegere la prima problema rezultatele dau E=12V si r=1 ohm iar partea fizica : E = [RR1+ r(R+R1)]I2/R1 si cred ca in primul caz sunt 10V la bornele lui R si nu la R1

View Postxfaiter02, on 01 mai 2019 - 18:56, said:

Hristos a inviat! Voi posta 2 probleme in speranta ca cineva se va incumeta sa ma ajute:

(1) Rezistentele rezistoarelor din circuitul din figura au valorile R=10 ohmi, R1 = 2.5 ohmi, R2=7.5 ohmi. Intensitatea curentului prin rezistorul R este I1 = 1A cand comutatorul K este deschis si I2 = 0.8 A cand comutatorul este inchis. Sa se afle t.e.m si rezistenta interioara a generatorului.
Attachment IMG_20190501_194446.jpg

(2) Doua rezistoare cu rezistentele R1=R2=1 ohm si un reostat cu rezistenta R3=2 ohmi sunt montate ca in figura si alimentate de la o sursa cu rezistenta interioara r=0.5 ohmi.Atunci cand cursorul resortului se afla la jumatatea acestuia(in punctul A), voltmetrul indica o tensiune U=13V.Care va fi indicatia voltmetrului atunci cand cursorul se afla la extremitatea dreapta a reostatului(in punctul B)?
Attachment IMG_20190501_194458.jpg

in cazul primei probleme nu stiu ce se intampla mai exact cand intrerupatorul este inchis -- in ochiul ala in care este cuprins rezistorul R2 si intrerupatorul cum aplic Kirchhoff iar in cea de-a doua nu am intampinat probleme cu cursor si nu stiu exact cum se procedeaza.
Raspunsul la problema cu voltmetru : U' = 16 V iar partea fizica U' = [R1R3+(R2+r)(2R1+R3)]U/R1R3+(R2+r)(R1+R3)

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

View Postxfaiter02, on 01 mai 2019 - 21:25, said:

in culegere la prima problema rezultatele dau E=12V si r=1 ohm iar partea fizica : E = [RR1+ r(R+R1)]I2/R1 si cred ca in primul caz sunt 10V la bornele lui R si nu la R1
Da, am greşit la calcul, în al doilea caz curentul e de 4A şi nu de 5,3A cum am scris eu.

#9
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 04.02.2006
Raspuns cat mai sincer: Citeste lectia de atatea ori pana o intelegi! Iar daca ai inteles-o, te vei descurca! De asemenea, asa sa faci si cu formulele, scrie-le de mai multe ori! Lenea nu ajuta cu nimic!
Sau ai avut neclaritati la cerinta?

Edited by ssss, 01 May 2019 - 22:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate