Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Placa grafica nu ar trebui sa fie la 100% utilizare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Homo_Forumus

Homo_Forumus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 03.05.2019
Test la extrema cealalta, cu procesor overkill pentru placa video (i5 7600 + GT1030), fix cu setarile tale (1080p, ultra, msaa 4x).

Attached File  grid 2.jpg   267.53K   7 downloads

1. Benchmark
2. Onlline

Aproape ca nu sunt diferente intre benchmark si online, poate fps-ul cu 2-3 mai mic in online. Dar in ambele moduri procesorul tine placa video la blana.

Benchmark
Attached File  GRID 2 5_4_2019 6_17_10 PM.png   2.34MB   7 downloads


FX-urile alea dau chix si in jocurile tinute la zi cu optimizarile, iar 1050Ti are totusi nevoie de un procesor mai potent.

Edited by Homo_Forumus, 04 May 2019 - 17:45.


#20
Homo_Forumus

Homo_Forumus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 03.05.2019

View PostRemicade, on 01 mai 2019 - 17:36, said:

Nu am precizat ca problema apare in GRID2 online.
Am facut un test in modul Cariera care nu este online si surpriza GPU este la 100% de aici rezultand o medie FPS mare de ~ 150 FPS.
Pana la urma franturile de informatii (lipsa acestora, mai exact) nu au legatura cu nestiinta configurarii corecte a lui MSI Afterburner pentru a reda si fps-ul, ci tine cu totul de altceva. Nu pot intelege aceasta atitudine, oferind informatii inexacte pe o arie unde ceri ajutor.

Ma indoiesc ca poti atinge un average ~ 150fps cu GTX1050 la setari ultra si msaa 4x, in oricare mod de joc vrei tu. Abia am depasit acest prag, offline, cu rtx 2060 si 7700k.

Test cu GTX1050Ti + i3 7100. La placa video am adaugat 100Mhz peste overclockingul din fabrica, plus oc la memorii, adica minim 10% extraperformanta peste referinta.

Attached File  grid 2 gtx1050ti afterburner.jpg   359.89K   5 downloads

1. Benchmark
2. Sesiuni online

Este evident dropul la GPU Usage in modul online, impactul resimtindu-se si la fps, media estimata de mine find de cca. 75 in acest mod.

Benchmark:
Attached File  grid 2 gtx1050ti bench.jpg   61.02K   5 downloads

Problema tine fara doar si poate de optimizarea de rahat a jocului, iar astia au nesimtirea sa ceara 35$ pentru o licenta la 6 ani de la lansare.

Edited by Homo_Forumus, 05 May 2019 - 02:47.


#21
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am configurat serverul Riva, îmi apar pe OSD FPS care e exact cel arătat de setările din Steam, GPU nu atinge 100% la fel si Cpu poate fi și din cauza driverelor video deși folosesc din anul ăsta.
150 fps avea în joc pe cariera într-un anumit traseu cu o singura mașina, poate pe alta nu atinge valoarea asta oricum ideea nu e de cifra ,poate fi și 100 fps ci că pe fx6300 și 1050gti nu am maximul de potențial. Oricum jocul merge perfect, era o să-i zicem curiozitate de a mea.

Găsești jocul mult mai ieftin pe g2a, instant gaming, eu nu cumpăr nimic de pe Steam unde toate sunt mai scumpe.

#22
Homo_Forumus

Homo_Forumus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 03.05.2019
L-am prins "giveaway" pe Steam.
Acum e Grid Autosport gratuit pe Game Sessions (doar modul offline), insa te costa 10$ cheia steam si accesul online.

Ideea cu fps-ul e ca drop de la 150 fps, cat ai sustinut tu ca ai, la 50-60 inseamna 60% si nu era deloc in regula. Drop de 10-15%, cat am sesizat eu in timpul testelor off si online, nu e un dezastru si nici nu este caz singular. Daca si GT1030 asigura o oarecare cursivitate a jocului in 1080p + setari ultra + MSAA 4x (se poate juca relativ ok, minimum si AVG fiind acceptabile) iti dai seama ca baietii au stopat de ani buni optimizarile.

Edited by Homo_Forumus, 05 May 2019 - 10:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate