Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

Mai aveți încredere în produsele de azi?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Ținând cont de faptul că mai apar unele scandaluri legate de produse, că unele produse sunt manufacturate de alții care pun doar eticheta firmei pentru care produc, de diversele deficiențe ce le pot conține unele produse, mai aveți (așa de multă) încredere în produsele noi?
Prostii se făceau și în trecut, dar parcă acum s-au amplificat.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Comparativ cu care produse ?

View Postdjl, on 01 mai 2019 - 11:44, said:

Prostii se făceau şi în trecut, dar parcă acum s-au amplificat.
Ia dă un exemplu te rog.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Exemplu de prostii care se făceau în trecut sau exemplu de care s-au amplificat?

În rest, comparativ cu produsele aceleiaşi mărci.

Edited by djl, 01 May 2019 - 11:58.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 25.01.2007
Si daca nu am incredere, ce sa fac? Ma mut in pestera, imi cioplesc sulita si fug dupa iepuri?

#5
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Care sunt cele din trecut ?

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postdjl, on 01 mai 2019 - 11:44, said:

Mai aveţi încredere în produsele de azi ?
Nu, eu nu mai am incredere.

#7
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Nu stiu diferenta dintre produsele din trecut si produsele din ziua de azi.

Dar iti spun sigur ca e o diferenta ca de la cer la pamant intre produsele din vest si cele din Romania.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004

View Postslai, on 01 mai 2019 - 11:58, said:

Si daca nu am incredere, ce sa fac? Ma mut in pestera, imi cioplesc sulita si fug dupa iepuri?

Eşti neîncrezător când alegi, nu te mai poţi lăuda aşa de mult cu produsul, poate alegi ceva mai ieftin sau ceva de la concurenţă.

View PostKLMN, on 01 mai 2019 - 11:58, said:

Care sunt cele din trecut ?

Haine în lohn. Aici chiar s-a amplificat fenomenul.
În rest, am un radio "National-Panasonic" (circa 1978-1980) care să vezi ce "Mitsubishi" e pe dinăuntru   :lol:   Posted Image   Şi de la roata de căutare la condensatorul variabil, transmisia e cu curea, nu cu roţi dinţate, precum te-ai aştepta la un radio care nu era tocmai ieftin (ce-i drept, au pus o curea de calitate bună).

Edited by djl, 01 May 2019 - 12:06.


#9
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postcarturarulobosit, on 01 mai 2019 - 11:59, said:

Nu stiu diferenta dintre produsele din trecut si produsele din ziua de azi.

Dar iti spun sigur ca e o diferenta ca de la cer la pamant intre produsele din vest si cele din Romania.
Te cred ,desi nu am fost in vest.
Nu ,nu mai am incredere, majoritate sunt lucruri proaste parca se vede ca suntem romani
multe si proaste.

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdjl, on 01 mai 2019 - 12:05, said:

am un radio "National-Panasonic" (circa 1978-1980) care să vezi ce "Mitsubishi" e pe dinăuntru   Posted Image   Posted Image
National Panasonic era marca a firmei Matsushita. De 10 ani si firma se numeste Panasonic.
(poate confunzi putin numele...)

In 1920 s-au intalnit producatorii de becuri si s-au inteles sa faca becuri mai proaste, pt a le inlocui mai repede....
Acum si obiectele mai scumpe, ca masinile premium, sunt facute cu materiale mai proaste.... din acelasi vechi motiv...

E o chestie generalizata acum in a face produse tehnologic avansate, dar din materiale care imbatranesc rapid...
(trece garantia, trebuie sa cumperi altul)

(exemplu: becuri led, garantate 15 ani, 15.000 ore, bla-bla, tin 2-3 luni, in regim de folosinta acasa...)

Edited by Quantum, 01 May 2019 - 12:51.


#11
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Nu
Fac pariu ca daca s-ar testa in laborator ar fi diferente mari intre ce scrie pe eticheta si ce contine.
Oricum la noi se vand produse diluate fata de alte tari mai dezvoltate.
Am vazut la TV un magazin deschis in Ro care aduceau produse fabricate pentru Germania, mult mai calitative fata de aceleasi produse care se vand in Ro.
Tin minte acum 10 ani pana si cola avea alt gust, acum este oribila, nu pot sa o mai consum.

#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Let me tell you something .Mi s-a dus LG ul, de 4 ani luat .Am si postare pe Electronica . S-au dus ledurile backlight de pe stanga .Vede doar juma de ecran .Partea dreapta .
Acum vin de la LG .340 de lei vor costa, ca sa schimbe toate benzile led  .In acelasi timp am la mama dus un CRT Panasonic .
Nu are decat 65 de canale, dar merge impecabil .Si e luat dupa revolutie, in 90 . Insa e Made in Japan, nu in Ciuri buri, ca LG -ul !
Asa ca...vax calitate astazi fata de ieri .

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
De ce nu ai oprit crt-ul tu?Diferenta e ca evolueaza si nu mai renteaza sa fie facut sa mearga 30 de ani.

Edited by ionutz_joe2009, 01 May 2019 - 12:59.


#14
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Hane,la tv-uri merg pe Sony,la restul casnicelor pe Samsung,(aspirator Hoover),auto germane(sh),la portofel merg pe noutati-ceva ani,multi,pe euri/ ceva ani recenti pe quids.   Singurul lucru ,,vechi,, e sotia!  E cum tre sa fie.   La fel si eu. 23 ani uzura cotidiana.In sensul bun.

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,487
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcarturarulobosit, on 01 mai 2019 - 11:59, said:

Nu stiu diferenta dintre produsele din trecut si produsele din ziua de azi.

Dar iti spun sigur ca e o diferenta ca de la cer la pamant intre produsele din vest si cele din Romania.
poti da 6-7 exemple concrete!?? preferabil constatate de tine, nu povesti cu babauri de pe internet!

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View Postionutz_joe2009, on 01 mai 2019 - 12:58, said:

De ce nu ai oprit crt-ul tu?Diferenta e ca evolueaza si nu mai renteaza sa fie facut sa mearga 30 de ani.
Cum sa-l opresc adică ? E al meu da nu aveam ce face cu el  .O să-l  aduc acasă  acum, până fac aia LG -ul .

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,487
  • Înscris: 02.09.2006

View PostQuantum, on 01 mai 2019 - 12:35, said:

National Panasonic era marca a firmei Matsushita. De 10 ani si firma se numeste Panasonic.
(poate confunzi putin numele...)

In 1920 s-au intalnit producatorii de becuri si s-au inteles sa faca becuri mai proaste, pt a le inlocui mai repede....
Acum si obiectele mai scumpe, ca masinile premium, sunt facute cu materiale mai proaste.... din acelasi vechi motiv...

E o chestie generalizata acum in a face produse tehnologic avansate, dar din materiale care imbatranesc rapid...
(trece garantia, trebuie sa cumperi altul)


(exemplu: becuri led, garantate 15 ani, 15.000 ore, bla-bla, tin 2-3 luni, in regim de folosinta acasa...)
inseamna ca sint eu fermecat, am o gramada de electronice care au iesit de muuuult din garantie si nu s-au defectat! si nici la job nu am auzit prea des colegii ca au avut probleme! chestia asta ca defectarea la iesirea din garantie este doar o alta poveste conspirationista! cel putin electronicele si electrocasnicele sint mult mai fiabile ca cele de acum doua-trei decenii!

#18
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Posttytysor, on 01 mai 2019 - 13:24, said:

poti da 6-7 exemple concrete!?? preferabil constatate de tine, nu povesti cu babauri de pe internet!
Desigur.

In 2015 mi-am luat o pereche de Nike-uri.Am platit 30-40 euro, nu mai stiu exact.Ii am si acum. Dupa mi-am cumparat o  pereche de Nike-uri din RO, am platit 200-300 lei.M-au tinut 1 an si jumatate.
In 2017 mi-am luat o pereche de la Adidas.Tot asa, maxim 40 euro am dat.Inca ii am. Prin comparatie, alti papuci de la Adidas cumparati din RO nu ma tin aproape niciodata 2 ani.

Am cumparat Grana Padano, Barilla sau Parmigiano Reggiano din Italia.Dupa am zis sa cumpar si din Romania.Nu aveau treaba una cu alta.
Am cumparat prosciutto.Ulterior am luat si din Ro.La fel, nu avea legatura.  De precizat ca nu cumpar ce e ieftin, chiar am luat cel mai scump produs.

Cand mergeam in Italia nu trebuia sa caut cel mai bun pepene, cele mai bune rosii, cele mai bune mere.Luam fix ce-mi venea la mana si aveau gust de fructe adevarate.
In RO din 6 pepeni abia 2 sunt cat de cat buni.

Incearca o ciocolata Milka din Ro si una Milka din vest, ai sa vezi o diferenta destul de mare.



Am auzit de la rude ca si cafeaua Lavazza sau uleiul de masline sunt total diferite.La astea nu ma pricep, nu ma pronunt.


Nu stiu daca e relevant, dar uita-te pe eticheta unui salam din Ro si dupa pe eticheta unui salam din Vest.Voiam sa-mi iau zilele astea un salam si avea cel puin 5 E-uri.Sau salam cu 60% procent carne.

Vrei exemplu?Salam de Sibiu.80 lei kg.
Contine nitrit de sodiu care e interzis in Germania, Norvegia, Suedia pe motiv ca e cancerigen.
Acid ascorbit ce produce diaree.

Edited by carturarulobosit, 01 May 2019 - 14:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate