Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

1 cablu FTP la 2 camere IP?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ticker4

ticker4

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.08.2015
Salutare,

Am un sistem de supraveghere video la o casa, si cum ce e in realitate e altfel decat in plan, mi-am dat seama ca ar mai merge montata o camera, doar ca as face-o langa una existenta. NVR-ul imi mai duce 3 camere IP alimentate POE, doar cà am o problema cu firele.

Care ar fi solutia ca 2 camere sa imparta un cablu FTP cat5?

2 switchuri? (Unul la NVR si unul la camere)
2 splittere uPOE RJ45?
Alte idei ieftine, fara gauti in pereti?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
2 splittere uPOE RJ45. Zic eu pe nevăzute așa.
Dacă nu merge, pune mâna pe bormașină.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Teoretic, pana la 100mb ai nevoie doar de 4 fire pt net, deci ai putea folosi dablul pt 2 camere, dar nu stiu cum rezolvi cu alimentarea.

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 rumegus, on 01 mai 2019 - 12:03, said:

Teoretic, pana la 100mb ai nevoie doar de 4 fire pt net, deci ai putea folosi dablul pt 2 camere, dar nu stiu cum rezolvi cu alimentarea.
[ https://wiki.spoje.net/lib/exe/fetch.php?tok=0c061c&media=http%3A%2F%2Fwww.infocellar.com%2Fnetworks%2Fnew-tech%2FPoE%2Fcable2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://wiki.spoje.net/lib/exe/fetch.php?tok=0e10d9&media=http%3A%2F%2Felectronicdesign.com%2Fsite-files%2Felectronicdesign.com%2Ffiles%2Fuploads%2F2014%2F01%2Ffig1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
NVR-urile fara POE au un singur port care se leaga la un sw sau mai multe si de acolo la camere.
NVR-urile cu POE au predefinite porturile de camere, daca este cu 8 iesiri va suporta doar 8 camere, fiecare pe portul ei. Din cate stiu nu poti conecta mai multe camere pe acelas port, mai ales ca NVR-ul aloca doar un singur IP /camera/port.

Cel mai simplu e tot cablul.

Deoarece nu sunt sigur chiar 100% verifica intai ce poate face NVR-ul.

#6
ticker4

ticker4

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.08.2015
NVR-ul are 3 porturi libere acum, si da, e cu POE si camerele sunt alimentate asa.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 rumegus, on 01 mai 2019 - 12:03, said:

Teoretic, pana la 100mb ai nevoie doar de 4 fire pt net, deci ai putea folosi dablul pt 2 camere, dar nu stiu cum rezolvi cu alimentarea.

     Cel mai probabil are camera alimentata prin acelasi cablu UTP/FTP.
      4 fire pentru semnal, 2+2 pe alimentare.
      Cat mai e pretu pe metru de cablu ?

#8
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

 bumpocbum, on 01 mai 2019 - 12:52, said:

Cel mai simplu e tot cablul.
Dar si cea mai ieftina solutie tot cablul ramane,e sfant.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Probabil nu costul cablului e problema, ci pozitionarea, poate cablul e tras prin perete, nu mai e loc pt inca unul.

#10
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Si daca ar pune in locul unde sunt (vor fi) camerele un switch POE cu 5 porturi apoi sa lege camerele la el? Nu stiu, zic si eu...

#11
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006
eu am ceva de genul:
HIKVision in rack pus la switch iar firul de la camere pe langa ca e impartit in 2 e crestat si am si alimentarea pe el. dar a trebuit sa tai alimentatorul si sa-l leg la ftp. la camera am capatul alimentatorului legat pe aceleasi fire ca la capatul din switch. si astfel am si rx-tx si alimentare pe ftp.
problema e ca facand asa trebuie sa ai camerele puse aproape.
am folosit crestatul ftp-ului ca sa nu mai trag un fir de alimentare si unde nu am 2 camere una langa alta merg cu alimentarea pe 4 fire.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Singura necunosca ar fi daca porturile POE de pe NVR pot sa suporte mai multe canale.

Eu am un NVR cu POE din gama semiprofesionala cu 16 porturi si 16 canale dar nu pot sa conectez mai mult de o camera pe port. Pot sa pun pana la 16 camere dar fiecare in mufa ei. Nu stie sa gestioneze 2 sau mai multe canale pe port.

Am ales acest sistem ca sa evit traficul generat de camere in reteaua locala.

Edited by bumpocbum, 01 May 2019 - 21:43.


#13
ticker4

ticker4

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.08.2015
Nu cred ca duce NVR-ul 2 camere in acelasi port.

Splitul trebuie facut si la camere - fir comun de transport date si POE - apoi alt split la NVR.

Ma gandeam la ceva de genul solutiei lui VipeR85. Cert e ca nu gasesc o solutie 100% OK plug in si cu cosuri decente. probabil voi trage un cablu nou, dar asta inseamna spart vreo 15-20 de m de rigips si o gaura noua in peretele exterior (pe care nu mi-o doresc). Restul firelor sunt trase prin Copex si nu am cum sa mai trag un cablu ftp prin el.

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Incearca sa tragi cablul fara mufa, mufezi ulteior. Poate un cablu utp, mai subtire, bagi mai intai o sarma, apoi legi cablul de el si tragi, poate mai ai atata loc in copex. Eventual, daca pica mult alimentarea din cauza firelor mai subtiri, poate poti alimenta de la cealalta camera.

#15
ticker4

ticker4

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.08.2015
Nu am nici o sansa sa trag prin Copex. Am prea multe coturi si lungimea dupa cum ziceam e de 15-20m

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca e loc suficient pt cablu, cauta o sarma mai oteloasa, indoi capatul, sa fie rotunjit sa nu agate, usurel o impingi prin copex. daca agata, mai misti putin inapoi-inainte, eventual rasucesti, ca si cu spiralul pt desfundat chiuveta, ar trebu sa mearga, 12-20 m nu e chiar asa mult.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Solutia ar fi urmatoarea. Dar e cam carpaceala.

Pentru transmisie-receptie trebuiesc 4 fire pe camera. Pentru alimentare doar 2 fire. Cel mai probabil portul de POE suporta alimentarea pe 2 camere. Folosesti 4 fire pentru tx-rx pentru o camera si celelalte 4 pentru camera suplimentara (conectare intr-un port liber), renunti la alimentare. De la alta camera folosesti restul de 4 fire pentru a alimenta cele 3 camere, eventual 2 fire din cele 4 de alimentare le legi in portul in care ai pus camera suplimentara.

Firele pentru date se pot prelungi cu I-uri, mai profi, sau pur si simplu le legi intre ele, eventul si cositorite. Pentru 100mbps merge.  Mai sunt ceva si conectoare cu gel pentru solutia cu legat firele (eu am mers 7 ani cu fire innadite si conectoare cu gel la de la RDS fara probleme).

Edited by bumpocbum, 02 May 2019 - 15:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate