Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Expertiza judiciara auto, nelamurirea mea

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Trebuie sa fie efectuata o astfel de expertiza, in urma unui accident de circulatie intre doua masini. Expertiza este dispusa de catre judecator intr-un proces civil de contestare a unui PV al politiei. Accidentul e fara victime, produs cu ceva timp in urma.

Daca e necesar, trebuie ca expertul auto sa vizioneze si masina-masinile accidentate, sau se poate baza doar pe pozele de la locul respectiv?

Ma gandesc sa vand masina accidentata mai repede si sa nu mai astept desfasurarea intregului proces, care poate dura mult. Nu ma intereseaza nici sa o repar. Momentan o tin in conservare si se depreciaza desigur.

Multumesc anticipat!

Edited by arab, 01 May 2019 - 07:37.


#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Expertul decide.

#3
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
am trecut si eu prin asa ceva in 2010 si expertul nu a vrut sa vada masinile. la mine trebuia calculata viteza de deplasare functie de masuratori. cu toate ca am avut o roata rupta si nu am franat deloc , mi-au calculat 160 km/h(asiguratorul) si 85 km/h in expertiza judiciara. real era pe la mijloc Posted Image

eu am tinut 1 an epava pana am executat silit asiguratorul vinovatului. am avut oferta de 6 mii euro dupa accident si am vandut-o cu 4 mii dupa fix 1 an. dupa 6 luni era la vanzare pe autovit cu 13999 , primul proprietar, fara accident Posted Image

Edited by csi1, 01 May 2019 - 08:18.


#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Deci eventual o pot duce in service, sa imi faca si o evaluare a pagubelor. Asta presupune o demontare a masinii in parte. Trebuie sa stiu la cat se ridica o reparatie, pentru a cere daunele in proces.

Edited by arab, 01 May 2019 - 08:19.


#5
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
eu am cerut o evaluare de la dealerul din judet(masina avea 11 luni) si au scos-o dauna totala. airbagurile, bordul si volanul costau doar ele vreo 55000 lei.

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Asiguratorul celuilalt sofer, daca decide instanta ca e vinovat, va trebui sa vada si el masina? Cam multe vizionari pana la urma...

View Postcsi1, on 01 mai 2019 - 08:21, said:

eu am cerut o evaluare de la dealerul din judet(masina avea 11 luni) si au scos-o dauna totala. airbagurile, bordul si volanul costau doar ele vreo 55000 lei.
Ai castigat procesul deci?

Edited by arab, 01 May 2019 - 09:14.


#7
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
am fost lovit in lateral fata de o masina de pe contrasens care facea stanga si soferul a declarat pur si simplu ca nu m-a vazut. politia i-a suspendat permisul 3 luni si i-a deschis dosar penal(sotia usor lovita). asiguratorul vinovatului a facut investigatii si a decis ca daca as fi avut viteza legala(100 km/h) puteam evita accidentul. i-am dat in judecata si i-am executat silit dupa 1 an(am castigat fond+recurs).

#8
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006

View Postcsi1, on 01 mai 2019 - 09:26, said:

am fost lovit in lateral fata de o masina de pe contrasens care facea stanga si soferul a declarat pur si simplu ca nu m-a vazut. politia i-a suspendat permisul 3 luni si i-a deschis dosar penal(sotia usor lovita). asiguratorul vinovatului a facut investigatii si a decis ca daca as fi avut viteza legala(100 km/h) puteam evita accidentul. i-am dat in judecata si i-am executat silit dupa 1 an(am castigat fond+recurs).

Cine era asiguratorul carcotas ?
Sa-l evit cu viteza maxima cand imi asigur masinile .

#9
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
asiguratorul era carpatica, am impresia ca in prezent nu mai exista(faliment in 2016 parca).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate