Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Salariu fix + comision

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015
Se mai practica metoda de salarizare bazata pe salariu fix la care se adauga un procent din castigurile realizate !?

Este aceasta viabila din punct de vedere juridic?

#2
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Unde lucrez momentan am prima de progres la 3 luni pe baza cresterii vanzarilor (se calculeaza in functie de progresul cifrei de afaceri si a cheltuielilor influentabile) (companie multinationala). Presupun ca e viabila.

#3
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Negociezi un salariu fix plus alte bonificații; în ștat suma în plus calculată conform cu negocierea se pune sub titulatura de alte drepturi salariale.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 CTP2016, on 30 aprilie 2019 - 21:05, said:

Se mai practica metoda de salarizare bazata pe salariu fix la care se adauga un procent din castigurile realizate !?

Este aceasta viabila din punct de vedere juridic?

E viabila,e legala dar nu este favorabila salariatului.Salarul nu-i totuna cu venitul.Poti sa ai salar minim si venit net de 10.000 de lei pe luna,la banca nici de portar nu te primeste,darmite sa-ti mai dea vreun credit amarat.

#5
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015
Eu ma gandeam la cei care lucreaza pe marketing la un procent de 15-20% din vanzari. Considerati oportuna o astfel de salarizare !?

#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
in primul rand fa diferenta intre parte fixa + bonusuri trecute pe fluturasul de salariu SI parte fixa + bonusuri date la NEGRU care nu apar NICAIERI in acte.

in al doilea rand nu ai ce face, daca jobul tau e de asa natura incat angajatorul vrea sa iti dea un bonus nu se poate face altfel decat sa ti-l dea ca si bonus nu poate sa iti mareasca salariul de baza luna de luna sau sa il scada.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008

 CTP2016, on 30 aprilie 2019 - 21:42, said:

Eu ma gandeam la cei care lucreaza pe marketing la un procent de 15-20% din vanzari. Considerati oportuna o astfel de salarizare !?
15-20%???m-ai facut curios,despre ce domeniu de activitate e vb,cu un astfel de adaos

#8
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 ceanu1980, on 30 aprilie 2019 - 22:51, said:

15-20%???m-ai facut curios,despre ce domeniu de activitate e vb,cu un astfel de adaos

Aplicatii software
Cursuri de specializare
Marketing online

Ti se pare un procent mare ?

Edited by CTP2016, 30 April 2019 - 22:57.


#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
cam da,dar ce stiu eu?

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
CTP2016, decat sa inunzi forumul cu tot felul de intrebari, care de care mai graitoare pentru stilul in care ai vrea sa fii sef si nu lider, nu mai bine ti le scrii pe o foaie si te duci cu ea la un avocat?
Da, salariul fix si comisionul este legal si se practica cel mai des in vanzari, nu in marketing.

#11
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
Este perfect legal. Acum depinde si in ce domeniu si ce produse oferi la vanzare. De exemplu in sistemul bancar nu este o afacere. Pe langa ca este suprasaturat ai o luna , doua , trei in care poti vinde produse la cunoscuti , prietenii cunoscutilor dupa care ramai cu salariu de baza si cu reprosuri ca nu mai reusesti sa vinzi. Acolo nu mai sunt sigur cum mai este deoarece am iesit din sistem acum 8 ani. Dar aveam comision doar la client nou. Daca clientul ramanea in portofoliul firmei 2 luni sau 10 ani castigul era doar al firmei .Daca de exemplu vinzi mezeluri acei clienti castigati au cumparaturi de la ''tine'' in fiecare luna. DAR depinde cum ai contractul incheiat cu patronul referitor la comision. Pe client nou adus  sau pe produse vandute. Si incearca ca relatia client - firma sa fie facuta doar prin tine. Daca cumva pleci dupa anumita perioada la alta firma concurenta dar pleci si cu un portofoliul de clienti altfel negociezi cu noua firma.

Edited by Epidaurus, 01 May 2019 - 09:19.


#12
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 AlexEn, on 01 mai 2019 - 07:35, said:

CTP2016, decat sa inunzi forumul cu tot felul de intrebari, care de care mai graitoare pentru stilul in care ai vrea sa fii sef si nu lider, nu mai bine ti le scrii pe o foaie si te duci cu ea la un avocat?
Da, salariul fix si comisionul este legal si se practica cel mai des in vanzari, nu in marketing.

Ajung si la avocat , dar trebuie vazute si multiplele variante inainte. O informare apriori nu strica niciodata :)

 Epidaurus, on 01 mai 2019 - 09:13, said:

Daca cumva pleci dupa anumita perioada la alta firma concurenta dar pleci si cu un portofoliul de clienti altfel negociezi cu noua firma.

La asta m-am gandit si eu ... la o clauza de concurentialitate: adica sa prevad in contract ca este motiv de actionare in judecata daca:
  • X vinde baza de date cu clientii la plecarea din firma,
  • isi deschide firma cu profil de activitate asemanator si "uzeaza" clienti de la mine
  • etc


#13
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Inca se mai practica. Am lucrat asa acum cativa ani si n-am auzit sa se elimine. Dar pentru a fi benefica angajatului, este de preferat ca in contractul de angajare sa fie specificat modul in care se acorda comisionul, in functie de ce indicatori si ce procent. Altfel, cum majoritatea firmelor scriu in contract " Firma isi rezerva dreptul de a modifica sau elimina comisionul." nu este atractiv pentru candidati.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Da,da.Intai blindeaza-te cu hartii,contracte,etc.,prin care orice miscare gresita a amarastenilor care vor ajunge pe mana ta,sa fie actionata in instanta.
Daca tot esti asa de meticulos,de ce nu amintesti aici pe forum si despre anumite drepturi si libertati pe care te gandesti sa le acorzi angajatilor care vor deveni sclavi in adevaratul inteles al cuvantului.
Se pune patronache la adapost,da' si prostimea are anumite drepturi.
Sunt curios cat de disperat/disperati vor fi cei care vor semna cu tine dupa ce le vei pune in fata tonele de interdictii dublate de spectrul puscariei.Un om normal la cap,evita angajatorii de teapa ta.
Printre altele,am impresia ca de-a lungul carierei tale ai avut o gramada de frustrai si angoase,cu foarte putine satisfactii.Pesimismul te caracterizeaza si....frica aproape endemica de a fi furat.

ps.
Nu cred ca voi mai comenta pe acest subiect,dar voi mai urmari totusi raspunsurile si parerile tale.
Cu toate ca as vrea,dar nu pot sa-ti urez succes.Pentru ca,pur si simplu,dupa parerea mea nu meriti acest lucru.

#15
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
1. Cine lucreaza in vanzari nu are salariul fix mare. Castigurile vin din comision. Si un vanzator nu va sta niciodata pe un salariu fix (doar daca-i place sa o bata'n cap).
2. Sunt mai multe variante de comisionare:
- din total vanzari
- din marja de profit neta
- din total incasari (majoritatea acest sistem il au implementat) cu diferite variatiuni: praguri valorice cu procentul aferent, praguri valorice cu bonusare, etc.
- combinatii de clienti noi, reactivari, bonus pe atingere tinta incasari si vanzari, pe grupe de produse, etc etc.
3. Cu hartiile prin care impiedici vanzarea bazei de date te poti sterge la... (asta daca alegi niste hartie mai moale).
Ti-o spune unu care a fost dat in judecata de 2 firme (cand eram angajat) pe clauza de neconcurenta si confidentialitate.
Confidentialitatea si neconcurenta se considera in vigoare cat timp esti sub contract. Daca iti divulga informatii cat timp este sub contract cu tine poti sa-l dai afara si sa-l dai in judecata si poate vei avea castig. Ceva simbolic pentru ca trebuie sa dovedesti cu acte paguba produsa (putin cam complicat).
Clauzele de confidentialitate si neconcurenta dupa ce s-a terminat contractul intre parti trebuie platite (la mine nu au fost platite - au incercat un artificiu in contracte cum ca s-ar plati trimestrial/semestrial si daca nu primesti banii dupa prima perioada te poti duce la concurenta - o aberatie), lunar conform legii (atunci parca era minim 50% din media venitului brut pe ultimele 6 luni - daca-mi plateau sa fiu a naibii daca ma angajam undeva ca-mi permiteam sa stau cu burta la soare si sa vina banii). Daca nu au platit e liber ca pasarea cerului si succes in a cere despagubiri.
Despagubirile se cer pe acte si dovezi nu pe o suma trecuta in contract de'ampulea (eu aveam 100k euro Posted Image  despagubire).

Comisionul se aduna la salariul brut si se impoziteaza. Deci nu e dezavantajos pentru angajat decat din perspectiva ca plateste o caciula de bani la stat si primeste o mare... inapoi.

#16
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003

 adisz, on 01 mai 2019 - 21:03, said:

Da,da.Intai blindeaza-te cu hartii,contracte,etc.,prin care orice miscare gresita a amarastenilor care vor ajunge pe mana ta,sa fie actionata in instanta.
Daca tot esti asa de meticulos,de ce nu amintesti aici pe forum si despre anumite drepturi si libertati pe care te gandesti sa le acorzi angajatilor care vor deveni sclavi in adevaratul inteles al cuvantului.
Se pune patronache la adapost,da' si prostimea are anumite drepturi.
Sunt curios cat de disperat/disperati vor fi cei care vor semna cu tine dupa ce le vei pune in fata tonele de interdictii dublate de spectrul puscariei.Un om normal la cap,evita angajatorii de teapa ta.
Printre altele,am impresia ca de-a lungul carierei tale ai avut o gramada de frustrai si angoase,cu foarte putine satisfactii.Pesimismul te caracterizeaza si....frica aproape endemica de a fi furat.

ps.
Nu cred ca voi mai comenta pe acest subiect,dar voi mai urmari totusi raspunsurile si parerile tale.
Cu toate ca as vrea,dar nu pot sa-ti urez succes.Pentru ca,pur si simplu,dupa parerea mea nu meriti acest lucru.

Trebuie sa fiu de acord cu acest punct de vedere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate