Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Plata cu ora ... contract !?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Marius2017

Marius2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.05.2017
Mi-am facut un mic SRL pentru a tine cursuri de engleza si germana pentru adulti si copii. Din iarna predau doar eu singur.

Vreau sa incep sa angajez si alte persoane care sa tina cursuri, dar ma gandesc cum sa-i angajez, ma refer la modelul de contract pe care sa il folosesc. In invatamant exista asa zisa "plata cu ora" in care profesorul primeste bani in plus pentru orele care le tine, undeva pe la 30 de lei pe ora.

La un SRL pot angaja traineri care sa lucreze in regim de plata cu ora? Se poate face un astfel de contract de munca !?

#2
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Conform cu Codul Muncii  în CIM timpul de lucru poate fi: 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 ore pe zi sau n ore pe lună; mai trebuie menționat și zilele+perioada(ore) în care este prestată munca. Într-un CIM cu timp parțial trebuie menționat expres că angajatul nu poate efectua ore suplimentare, altfel se consideră cu normă întreagă.

Edited by jobist, 30 April 2019 - 19:34.


#3
Marius2017

Marius2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.05.2017

View Postjobist, on 30 aprilie 2019 - 19:30, said:

Conform cu Codul Muncii  în CIM timpul de lucru poate fi: 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 ore pe zi sau n ore pe lună; mai trebuie menționat și zilele+perioada(ore) în care este prestată munca.

Si ce fac eu daca trainerului respectiv nu i se strange grupa de studenti pana la data prevazuta de incepere a contractului de munca ?
Caci nu m-as pune sa fac publicitate pentru un curs pana nu am un acord clar si scris cu un profesor ...

#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dumneata îi dai să facă altceva sau îl treci în CFP/CFS!

LE: de ce vrei neapărat profesor? iei un meseriaș priceput ca lector!
scuze! am recitit și am văzut că e cu limbi străine.

Edited by jobist, 30 April 2019 - 19:43.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMarius2017, on 30 aprilie 2019 - 19:35, said:

Si ce fac eu daca trainerului respectiv nu i se strange grupa de studenti pana la data prevazuta de incepere a contractului de munca ?
Il patesti conform CIM.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Ii pui sa-si faca fiecare PFA si faci contract de colaborare cu ei.

#7
Marius2017

Marius2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.05.2017

View Postjobist, on 30 aprilie 2019 - 19:40, said:

Dumneata îi dai să facă altceva sau îl treci în CFP/CFS!

Pe perioada concediului fara plata sau fara salar trebuie sa platesc pentru el contributii la stat ?

#8
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Pai majoritatea nu vor tocmai ca timpul sa treaca si plata sa mearga.

View PostMarius2017, on 30 aprilie 2019 - 19:41, said:


Pe perioada concediului fara plata sau fara salar trebuie sa platesc pentru el contributii la stat ?
Cum adica concediu fara plata ? Concediu este doar cu plata.Fara plata doar daca doreste angajatul.

#9
Marius2017

Marius2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.05.2017

View PostMizu, on 30 aprilie 2019 - 19:40, said:

Ii pui sa-si faca fiecare PFA si faci contract de colaborare cu ei.

M-am gandit si la varianta asta ... dar aia inseamna de fapt sa umblu eu sa le deschid PFA, caci profesorii respectivi de la scoala nu au chef de asemenea complicaciuni ... mai bine s-ar lasa pagubasi.

Totusi nu inteleg de ce statul, adica ministerul educatiei poate face asemenea contracte si eu, ca SRL, nu pot !?

View Postpasilla, on 30 aprilie 2019 - 19:40, said:

Il patesti conform CIM.

Este o aberatie sa platesc o persoana care nu munceste !

Este totusi cineva avizat pe aici care poate sa ma lamureasca !?

Edited by Marius2017, 30 April 2019 - 19:46.


#10
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostMarius2017, on 30 aprilie 2019 - 19:41, said:


Pe perioada concediului fara plata sau fara salar trebuie sa platesc pentru el contributii la stat ?
În CFP trebuie să-l suspenzi în Revisal; nu-l plătești deloc(deci nici contribuții/impozit). Și nu-i merge nici vechime.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMarius2017, on 30 aprilie 2019 - 19:41, said:

Pe perioada concediului fara plata sau fara salar trebuie sa platesc pentru el contributii la stat ?
Nu. Dar te-ai gandit ca ei, poate nu pot fi disponibili atunci cad vrei tu, daca nu ai un contract ferm ?

Orice afacere comporta riscuri. Tu  vrei ceva.... 120 % sigur.

Edited by pasilla, 30 April 2019 - 19:50.


#12
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Practic ți-ai făcut un SRL pentru meditații; să nu te miri când îți vor pleca profesorii cu elevi cu tot.

#13
Marius2017

Marius2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.05.2017

View Postpasilla, on 30 aprilie 2019 - 19:47, said:

Nu. Dar te-ai gandit ca ei, poate nu pot fi disponibili atunci cad vrei tu, daca nu ai un contract ferm ?

Orice afacere comporta riscuri. Tu  vrei ceva.... 120 % sigur.

Pai am discutat cu ei ... si au fost de acrod ca atunci cand se formeaza grupa sa dam drumul la curs.

View Postjobist, on 30 aprilie 2019 - 19:50, said:

Practic ți-ai făcut un SRL pentru meditații; să nu te miri când îți vor pleca profesorii cu elevi cu tot.

Pai la mine eu le ofer si o diploma la final, si mai ales am si o platforma de e-learning ... si o mare parte din cursanti sunt adulti

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Le faci in momentul ala  CIM.
Numai ca nu esti sigur:

View PostMarius2017, on 30 aprilie 2019 - 19:35, said:

Caci nu m-as pune sa fac publicitate pentru un curs pana nu am un acord clar si scris cu un profesor ...

Edited by pasilla, 30 April 2019 - 19:56.


#15
Marius2017

Marius2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.05.2017

View Postpasilla, on 30 aprilie 2019 - 19:55, said:

Le faci in momentul ala  CIM.

Pai daca eu la fiecare inceput de curs voi face contracte de munca, inseamna ca trebuie sa angajez pe cineva sa se ocupe de contractele de munca ... prea multa bataie de cap !

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dureaza 2 minute.
Daca ai de incheiat peste 100 de contracte zilnic, inceamna ca iti poti permite un angajat, care sa faca asta.

Edited by pasilla, 30 April 2019 - 20:02.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Marius2017, toate dilemele tale își găsesc răspunsul la oamenii spacializați cu care ești obligat să lucrezi în urma înființării srl-ului. Se pare că ai luat decizii fără să ai habar despre ce înseamnă activitatea unei firme.

#18
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Păi dacă le oferi ceva atestat cursanților nu trebuie să ai lectori/profesori cu atestat? Că așa poți lua niște studenți care să-i învețe acolo un auf wiedersehen.

View PostMarius2017, on 30 aprilie 2019 - 19:57, said:


Pai daca eu la fiecare inceput de curs voi face contracte de munca, inseamna ca trebuie sa angajez pe cineva sa se ocupe de contractele de munca ... prea multa bataie de cap !
Un contabil trebuie; poți găsi unul care să-ți tină și activitatea de personal/salarii(contracte, revisal, ștate).
Dacă pentru un lector nu mai ai grupă îl vei ține cu contractul suspendat până apar clienți.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate