Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recomandare service montare GPL

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exceptand roata de rezerva la care nu am gasit o rezolvare care sa ma multumeasca in rest lucrurile sunt foarte simple. O instalatie gpl functioneaza fara nici un fel de probleme daca a fost montata si reglata de la inceput cum trebuie. In rest este un pic de umblat pe la politie si RAR dar cu programarile online lucrurile au devenit foarte simple si acolo.

Cel putin asta e parerea mea.

PS: daca benzina era la 4, 4.5, 5 lei nu ajungeam aici....

Edited by bumpocbum, 01 May 2019 - 22:46.


#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Succes ! Nu am nimic de obiectat Posted Image

#21
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
@bumpocbum Nu te duci la directia regim permise ci la RAR adica aici http://pro.rarom.ro/.../programari.asp , ei adauga in cartea masini instaltia de gaz nu in talon. Talonul ramane curat

#22
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
O sa ramai surprins dar se trece si in talon obligatoriu.

#23
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Au, .... ms , nu stiam , de la RAR nu au spus nimic... ma duc sa ma interesez si fac programare , alte cozi, iar timp pierdut ...

#24
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

 eolianu, on 02 mai 2019 - 07:00, said:

O sa ramai surprins dar se trece si in talon obligatoriu.
Nu se trece nimic in talon.
Nici la mine, nici la alti cunoscuti cu gpl, nu s-a trecut nimic in talon.
Cat despre trecutul pe benzina ... cel putin la mine, la FSI, cam aia e plaja de cuplu/putere maxima, 4000/6000.
In plaja asta, masina masina merge foarte bine, chiar nu necesita trecerea pe benzina. Pana sa am parte de niste reglaje care nu prea m-au multumit in totalitate, iti spun sincer ca nu simteam absolut nicio diferenta intre mersul pe benzina si si cel pe gpl. Ba, chiar, de multe ori am tot zis ca pe gpl mi se pare ca merge mai frumos decat pe benzina, la ralanti, asa de frumos mergea.
Acum as vrea sa ajung iar la Pitesti cu ea, sa mi-o regleze asa cum au facut-o initial; dupa ce si-au bagat nasul in ea niste Dorei, ca am zis sa fac revizia/verificari aici, in Bucuresti, parca nu mai sunt asa de multumit, in totalitate, de mersul ei.

Edited by shymano, 02 May 2019 - 10:39.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din pacate ..
Ordinul nr. 1501 din 2006 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii și eliberarea autorizației de circulație provizorie sau pentru probe a vehiculelor
Art. 14. - (1) Eliberarea unui nou certificat de înmatriculare ca urmare a modificării unor date înscrise ............

Ca exemplu:

Attached Files



#26
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Voi ati fost intotdeauna mai speciali, in Arges ... Posted Image
Si eu am anvelopele (mai multe dimensiuni) trecute in talon, dar instalatia pusa in 2014 - nu.
Din cate am inteles, nici alte dimensiuni pentru anvelope nu s-ar mai trece acum in talon, ci doar in carte ... nu stiu exact, dar asa am auzit.

Edited by shymano, 02 May 2019 - 10:43.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E luat de aici https://www.politist...-inmatriculare/

LE:
Aici insa scrie pe dos..https://monteazagpl....se-omologheaza/

"De cativa ani nu mai este nevoie sa trecem instalatia de GPL in talon pentru ca talonul este cel al soferului, in timp ce cartea masinii este a masinii, adica nu se trece instalatia pe proprietar ci doar pe masina."

Edited by bumpocbum, 02 May 2019 - 10:49.


#28
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
De-acolo nu se intelege decat ce acte trebuiesc duse pentru eliberarea unui nou certificat, ca urmare a schimbarii unor date trecute in el.
Nu rezulta ca aceste date, despre instalatia gpl, trebuiesc trecute in talon.
In ultimul post de-acolo, chiar spune cineva ca i-a fost preschimbat talonul in care era trecuta instalatia, cu unul nou in care nu mai este trecuta.
Atata timp cat instalatia este trecuta in carte, RAR-ul are automat evidenta ei, nu-i vad necesitatea trecerii in talon.

Edited by shymano, 02 May 2019 - 10:54.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Titlul topicului este "
Instalaţia GPL de pe maşină trebuie menţionată şi în certificatul de înmatriculare?"


Am intalnit in mai multe locuri ca este obligatoriu trecerea in talon. Probabil ca s-a schimbat legislatia, oricum trebuie lamurita.


LE: in 2016
https://www.libertat...iei-gpl-1221374

1. După montarea instalaţiei GPL vei primi din partea firmei respective certificatul de garanţie şi cel de conformitate. 2. Mergi la RAR cu cartea maşinii (original şi copie), cu cartea de identitate (original şi copie) şi cu certificatul de înmatriculare al maşinii (original şi copie). 3. RAR va efectua testul de emisii, iar mai apoi va trece pe cartea maşinii menţiunea GPL. 4. Acum trebuie să schimbi certificatul de înmatriculare, lucru pentru care vei merge la poliţie. Pentru înscriere ai nevoie de cartea maşinii (original şi copie), certificatul de înmatriculare (original şi copie), cartea de identitate (original şi copie), asigurarea RCA (original şi copie) şi dovada plăţii taxei de eliberare a certificatului de înmatriculare. 5. Depune aceste acte la secţia de poliţie şi vei primi noul certificat de înmatriculare.

Edited by bumpocbum, 02 May 2019 - 11:16.


#30
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Da, am mai citit si eu si am observat doar ca, peste tot unde se spune ca ar trebui trecuta si in talon, nu se face decat un copy-paste la actele ce trebuiesc duse in cazul schimbarii unor date din talon, nicidecum obligativitatea trecerii acestor date in talon.
Si pe alte forumuri mai sunt oameni care au pus instalatii gpl pe masini si la fel li s-a spus de la RAR, ca politia n-are nicio treaba cu trecerea instalatiei in talon.

Apoi, ma gandesc eu, daca era articol special in lege in care sa fie trecuta aceasta obligativitate, la revizie nu te trecea daca nu aveai talonul conform.

Attached Files


Edited by shymano, 02 May 2019 - 11:22.


#31
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Am montata instalatia de 3 ani, mi-au trecut-o doar in CIV nu si in talon. Cum la ITP n-au marait aia nimic, e ok.

#32
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
si mie mi-au trecut doar in CIV instalatia dar pe talon apare "Mentiuni in CIV" ... sooo...de fiecare data cand ma opreste Garcea imi cere si CIV-ul Posted Image

#33
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010

 brawnie, on 02 mai 2019 - 15:37, said:

si mie mi-au trecut doar in CIV instalatia dar pe talon apare "Mentiuni in CIV" ... sooo...de fiecare data cand ma opreste Garcea imi cere si CIV-ul Posted Image

Pai vedeti.....normal si legal asa trebuie. Daca nu v-a informat nimeni asta nu inseamna ca nu se face asa. Normal trebuiau cei de la service de unde ati montat instalatia sa va puna in vedere acest aspect. Eu am GPL de 3 ani aproape si am in talon trecuta instalatia. Nenea politistul asa vede daca instalatia este omologata si montata legal , pe baza talonului. Ca sincer nu sta nimeni cu CIV dupa el nu? Nici nu esti obligat conform legii. Daca nu, patiti precum colegul de mai sus. Cazurile mai nasoale pot fi cu cei de la ISCTR , ca ei practic asta fac verifica starea tehnica a masinii si se leaga de orice daca vor. Noroc ca se intalnesc mai rar pe sosele.  Si la ITP de asemenea pot stramba din nas cei de acolo daca vor. Legal o pot face. Dar stim cu totii cum e cu ITP ul nu? Ia sa vedeti daca faceti ITP ul vreodata nu la cunoscuti ci in alta parte random , nu o sa mai fiti asa relaxati. In fine , eu l-am sfatuit pe colegul initiator sa procedeze cum trebuie legal , mai departe este treaba lui. Banuiesc ca nu este moarte de om ca se pierd cateva ore la DRPCIV si o suma de 40 lei.

Edited by eolianu, 02 May 2019 - 16:12.


#34
rambo200

rambo200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 30.12.2015
Eu sint la a 2-a masina cu instalatie GPL si la amindoua a fost trecuta instalatia in talon.Am fost si oprit special de politie pentru a verifica daca este si in talon.Sint curios cit ar fi amenta pentru asta.
@bumpochum daca montezi instalatie Italieneasca nu ai sa poti face singur reglajele,si am inteles ca si montatori GPL sint putini care se baga la ele.
In Romania majoritatea au STAG (poloneza),gasesti serviceuri peste tot consumabile si injectoare mult mai ieftine.La STAG recomand QBOX sau QBOX-plus cu conectare la OBD-ul masinii.

#35
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Cat timp instalatia este trecuta in cartea masinii, la controalele RAR din trafic nu vei avea probleme, pentru simplul motiv ca deja apari in baza lor de date cu instalatia ca fiind autorizata.
La niciun ITP nu am avut probleme, si nu, nu le-am facut la neamuri sau prieteni care au statii ITP ...

#36
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 eolianu, on 02 mai 2019 - 16:10, said:



Pai vedeti.....normal si legal asa trebuie. Daca nu v-a informat nimeni asta nu inseamna ca nu se face asa. Normal trebuiau cei de la service de unde ati montat instalatia sa va puna in vedere acest aspect. Eu am GPL de 3 ani aproape si am in talon trecuta instalatia. Nenea politistul asa vede daca instalatia este omologata si montata legal , pe baza talonului. Ca sincer nu sta nimeni cu CIV dupa el nu? Nici nu esti obligat conform legii. Daca nu, patiti precum colegul de mai sus. Cazurile mai nasoale pot fi cu cei de la ISCTR , ca ei practic asta fac verifica starea tehnica a masinii si se leaga de orice daca vor. Noroc ca se intalnesc mai rar pe sosele.  Si la ITP de asemenea pot stramba din nas cei de acolo daca vor. Legal o pot face. Dar stim cu totii cum e cu ITP ul nu? Ia sa vedeti daca faceti ITP ul vreodata nu la cunoscuti ci in alta parte random , nu o sa mai fiti asa relaxati. In fine , eu l-am sfatuit pe colegul initiator sa procedeze cum trebuie legal , mai departe este treaba lui. Banuiesc ca nu este moarte de om ca se pierd cateva ore la DRPCIV si o suma de 40 lei.

ITP il fac unde apuc, iese din discutie faza cu facutul la cunoscuti. Instalatia am pus-o la Vernesti, in afara de trecut in CIV nu mi-au zis nimic, nici cei de la RAR. La ITP te duci cu CIV (iti verifica seria la butelie si data expirarii). Nu prea inteleg unde e obligativitatea cu trecutul in talon, n-am o problema sa o fac dar...cei de la RAR mi-au zis ca nu mai este necesar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate