Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare service montare GPL

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare.

Am un Duster 2012, 1.6, 105, motor K4M-A6 si doresc sa il trec (si) pe GPL.

Rog o  recomandare pentru montare GPL in Ploiesti. Merita un drum la Vernesti/Buzau sau gasim si in Ploiesti calitatea si profesionalismul de acolo ? Instalatia cel mai probabil va fi Landi-Renzo cu rezervor toroidal.

Multumesc.

Edited by bumpocbum, 30 April 2019 - 17:19.


#2
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Dacă găsești in Ploiești service care sa facă și calibrarea in mers cu laptop conectat la ecu Gpl și făcut modificări asupra curbei de injecție atunci da merita. Altfel îți recomand Vernești .

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
A inceput sa nu mai fie rentabil doar pe benzina , Duster-ul ?

#4
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
am instalatie BRC Secvential montata la Vernesti acum 6 ani....am aprox 80 000 km facuti fara absolut nici o problema...siiii am mers de la Iasi si Vernesti...deci DA dpmdv merita.... Faza cea mai tare pe care am patit-o anul trecut la un service din Cluj unde am fost sa fac revizia la GPL: Ma intreaba mecanicul de acolo ..Asa-i ca e montata in strainatate instalatia? Posted Image
Masina e o Kia ceed cu motor de 1,4 109 CP...consum pe GPL (mixt) 9-10 % ...cu 100 RON (plinul) fac aprox 400 km.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBaxon, on 30 aprilie 2019 - 17:34, said:

A inceput sa nu mai fie rentabil doar pe benzina , Duster-ul ?

La 6 lei litrul de benzina merita sa te gandesti si la alternative. Mai ales motorul care il am eu se intelege foarte bine cu GPL-ul.

Edited by bumpocbum, 30 April 2019 - 18:29.


#6
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 03.11.2012
La  Vernesti ,Landi Renzo cu rezervor toroidal 59  litri ,150000 km  cu reglaje la termen si bujii de la ei Nk ?  la doua masini NU AM AVUT PROBLEME niciodata

#7
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
@marian Bujii ngk iridium sau simple ?

#8
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Problema nu este neaparat cat costa benzina ,ca ar fi scumpa , ci mai degraba cat consuma acel motor. Se stie ca motorizarea asta este puturoasa si consuma de rupe pe Duster, cel putin in oras. Intre 13-15% , daca te dai la ea sa simti ca ai motor se duce si in 17%. Nu incerca sa negi ca am condus ani de zile Duster cu motorizarea asta si aveam si la munca o flota intreaga deci nu este caz izolat. Dar nu asta este problema. Sunt motoare tepene si fiabile daca li se ofera o intretinere minima si corecta, Slava Domnului. Intrebarea si problema este : de ce nu ai facut pasul asta sa o treci pe GPL pana acum? Imediat cum a iesit din garantie trebuia facut lucrul asta sau daca te descurcai cu reprezentanta cat era in garantie si sa nu o pierzi , sa montezi de la inceput cu atat mai bine. Economiseai juma de masina pana acum din consum.

On : Eu pot sa-ti recomand in BUcuresti un service foarte foarte bun. Omul este profesionist si monteaza GPL de cand a aparut la noi in tara. Daca esti dispus sa vii pana in Buc iti dau datele lui. Spor!

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am consum in Ploiesti 12 max 13 iarna, condus linistit. Vara e mai mic.  Probabil ca in Bucuresti ajungi mai sus. Nu m-a deranjat pana acum deoarece pretul la benzina a fost mai mic si fac doar 12km pe zi in oras in medie. Si traficul aici a luat-o razna de tot, am ajuns sa fac 6km in 30 minute dimineata.  Extern Dusterul meu are un consum decent, intre 7 si 8 mers normal.  In afara de asta am avut si un Logan care acoperea in mare parte drumurile prin oras. Dar acum ca loganul a "migrat" la copii si pretul la benzina a ajuns astromomic am zis ca e vremea pentru GPL.

Multumesc pentru oferta din Bucuresti dar am ales Vernesti, respectiv Pro-gaz. Am inteles ca mai exista un montator foarte bun, ceva cu Sebigaz tot in Buzau, dar majoritatea recomandarilor au fost pentru Vernesti.

Ciudat este ca in Ploiesti sunt multi montatori de GPL dar nu am primit nici macar o singura recomandare despre ei.

PS: Eu unul schimb la 2500-3000 RPM, in depasiri ajung la 5000-6000. Pana acum nu mi s-a parut puturoasa, doar consumul e ceva cam mare.

Edited by bumpocbum, 30 April 2019 - 21:04.


#10
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Cine îți va face montajul sa le explici ca schimbi la 5000-6000 pentru ca acolo rămân deschise injectoarele. Eventual sa treacă pe benzina la 4500 sa faci depășirea fără probleme.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Bine de tinut minte, multam, nu stiam ca GPL-ul poate functiona si asa.

#12
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Eu am tot LandiRenzo, insa FSI, ca e pusa pe 1.6 FSI (Octavia 2).
Si nu mi-a sarit niciodata pe benzina, chiar daca am ajuns cu ea si in 7000 de turatii.
Pusa la Pitesti, la ProSperanta2002, pentru ca la Vernesti era mai scumpa cu vreo 100 de euro.
In rest, a mers impecabil pana acum.

Edited by shymano, 01 May 2019 - 09:45.


#13
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
De acord cu tine shymano dar e de preferabil sa termini depășirea cu 1-2 secunde mai repede dacă e posibil nu? Oricum puterea se c-am termina pe la 4500-6000 și coboară la majoritatea mașinilor.

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dar merita sa pui instalatia de gaz ca pret total versus amortizare ( poate azi maine dai masina ca e veche ) ?
Cam la ce suma se ajunge cu totul ( intreb de curiozitate )?

Edited by Baxon, 01 May 2019 - 13:50.


#15
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Instalatia o amortizezi in aprox. 20k km, daca tine masina mai mult de 3 ani merita, daca nu - nu.

#16
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
De acord cu realthing, majoritatea Instalatiilor se amortizează pe la 15-20000 , depinde de talpa , de oraș sau extern și de cât mergi.
@baxon dacă te ajuta
https://www.spritmon...il/1026251.html
La ultima masina am putini km dar pana acum prețul pe km e 2.82, asta include toate consumabilele, masina și instalația noua de Gpl.
La veche masina prețul pe km era 0.37 lei parca, tot cu Gpl. merita după 4 ani 0.37 lei pe km ?

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBaxon, on 01 mai 2019 - 13:49, said:

Dar merita sa pui instalatia de gaz ca pret total versus amortizare ( poate azi maine dai masina ca e veche ) ?
Cam la ce suma se ajunge cu totul ( intreb de curiozitate )?

Costuri ar fi urmatoarele: 2550 RON Instalatia, 180 RON omologare instalatie la RAR, 37 RON talonul nou. La 15 mii km revizia este 100 RON, la 10 ani in jur de 700 RON butelia noua plus 180 RON reomologarea RAR.
Masina o sa mai stea la mine cel putin pana la butelia urmatoare, deci aprox 100 mii km.

Cheltuielei necunoscute probabil un set de bujii mai bune.

@4di la drpciv cand ai facut programarea online ce serviciu ai ales ? Ca nu am gasit nimic referitor la schimbare talon.

Edited by bumpocbum, 01 May 2019 - 22:06.


#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Numa am intrebat de curios .
Desi fac multi km ( e drept ca cu 2 masini ) nu ma atrage solutia . Imi plac chestiile simple chiar daca costul de exploatare e mai mare Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate