Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Ce stiti de ATM-urile de criptomonede?

  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ba da... este chiar cel mai simplu in REVOLUT dar acolo ai doar conturi/depozite in crypto iar Revolut este intermediarul (care Revolut colaboreaza cu un Exchange)
Deci nu poti sa muti/scoti crypto in portofel extern... eu vad solutia Revolut ca pe o banca unde ai depozite la termen dar nu ai termene - scoti cand vezi ca iti convine profitul obtinut.
In Revolut am si eu majoritatea investitiei... pe ultimul Revolut creat am profit chiar frumos deoarece am luat cand a fost groapa cea mai mare (BTC era sub 3.4K)
Imi place pentru ca este foarte safe - fac totul din aplicatie fara a mai apela la ceva extern

Edited by rz, 30 April 2019 - 19:52.


#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007
bravo rz, ma bucur pentru tine ca ai scos ceva, ca acum cateva luni stiu ca erai cu morcovu-n cur. :lol:

#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu am scos efectiv... poate pe la 7 sau 8K o sa scot din ce am luat la 3.3K
A fost o perioada mai incordata atunci deoarece nu se stia pana unde se duce in jos... eu totusi am riscat si am luat (la ETH si LTC am profit si mai mare caci pe ele am pariat atunci)
Acum, cand stiu cum este mersul, stau foarte relaxat... deja incepe profitul si pe contul din vara/toamna 2018 (pe Litecoin)
Ma gandesc chiar sa las in joc pana bubuie calumea piata... la un 15K!

Edited by rz, 30 April 2019 - 20:37.


#22
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 rz, on 30 aprilie 2019 - 16:52, said:


Dar te-ai gandit ca unii au luat si teren si 2-3 bitcoini... si mai au ceva pe langa (venituri) deci pot sa astepte 2-3-4 ani pana creste cursul la peste 50K... e misto sa bagi acum 6-7K si sa scoti 100K+ in cativa ani
Bula s-a spart de mult timp... Baietzii destepti cu specula au facut bani garla in timp ce restu' au ramas rupti in coor de foame dupa ce si-au vandut pana si casele pentru a cumpara bitcoinul la un curs de 15k+

#23
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Isi merita soarta!
Au fost cumva obligati sa faca asta?
De ce au vandut in pierdere?
BTC o sa ajunga si la 30K si la 50K!
Bula noua este pe drum... respectivii (aia care stiu ca isi pierd mintile si isi baga averile in jocuri de noroc) si cei cu venituri mici (salariu minim/mediu) mai bine sa se abtina in a intra in joc - este un sfat 100% pietenesc!
In jocuri de noroc bagi bani pe care esti pregatit sa-i pierzi... nu bagi, ca tantalaul, banii de paine,

Edited by rz, 01 May 2019 - 13:15.


#24
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Omu pusese o intrebare despre ATM ....voi iar cu speculatiile de pe topicul principal Posted Image

#25
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pai romanii, ca mentalitate,  sunt inca la stadiul de tepe, caritas, fni, speculanti, operatori mobili tepari... asta pentru ca cer de la 5 euro in sus pentru servicii (doar aia care se incadreaza pana in 2 euro sunt cei mai buni de pe planeta)
Se duce grija altuia dar nu se priveste in propria ograda... si multe alte aspecte invechite (parca venite din secolul trecut) sunt inca prezente in mintea multora.

Edited by rz, 01 May 2019 - 15:07.


#26
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 Aldulescu, on 30 aprilie 2019 - 16:15, said:

Am vazut prin cateva mall-uri din Constanta ca au aparut bancomate ce se lauda ca poti sa vinzi si sa cumperi bitcoini la ele. Am cautat ceva informatii despre ele, si am aflat ca pentru vandut bitcoin, trebuie sa iti bagi buletinul sa fie scanat plus numarul de telefon pentru confirmare si prevenit fraudele.
Stie cineva daca e sigura treaba asta, sau te poti trezi dupa ceva timp cu vreo scrisoare de la ANAF prin care esti obligat sa platesti taxe, impozite, amenzi sau mai stiu eu ce, se pare ca e foame mare de bani in ultima vreme si s-au trezit o gramada de insi cu tot soiul de amenzi pentru tot felul de tampenii - ca nu au platit impozite pe castigurile de la pariuri, pe voucherele de biciclete, pe sume infime de la dobanzile din conturi, etc.
Pe langa compania Bitcoin Romania ce are aceste bancomate, am vazut ca mai este una bitMahavi, dar care are un site cam dubios si informatii putine, si inca una cu numele Shitcoins Club, care e si mai dubioasa, stiti mai multe despre ele, a vandut cineva de aici bitcoin prin aceste bancomate?
Eu de prin mai-iunie anul trecut am tot cumparat si vandut la bancomatul Bitmahavi si n-am avut probleme pana acum. Cand vindeam nu imi cerea nici un fel de acte daca vindeam de mai putin de 1000lei, dar prin septembrie m-am lasat de vandut pt ca nu era avantajos sa vand btc sub 7k, deci nu stiu daca s-a schimbat intre timp ceva pe partea de vanzare. In schimb de prin decembrie tot cumpar de 3-4 ori pe luna de la ei si n-am probleme, folosesc Enjin wallet si eth/litecoin imi intra in cateva minute, etc. Daca vrei sa vinzi bitcoin in functie de cat de aglomerata e reteaua si ce fee platesti la mineri ai de asteptat 5-30min pentru prima confirmare, dupa care poti scoate banii Posted Image Shitcoins Club intr-adevar suna cam dubios :))) Also, nu baga in seama trollii ariei, ca in afara de troleala nu stiu multe.

#27
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 rola_ocb, on 02 mai 2019 - 12:43, said:

Eu de prin mai-iunie anul trecut am tot cumparat si vandut la bancomatul Bitmahavi si n-am avut probleme pana acum. Cand vindeam nu imi cerea nici un fel de acte daca vindeam de mai putin de 1000lei
Am fost azi in mall la Bitmahavi, si am vazut ca cere numarul de telefon pentru confirmare, desi pe site-ul lor nu scrie nimic de asta.
Cum transferi bitcoin la ei insa, nu prea mi-e clar din filmuletul lor de prezentare, iti dau un tichet de remitere, si ce faci cu el apoi? N-am folosit bitcoin pana acum decat pe PC, l-am transferat din wallet pe alte adrese, aici cred ca iti trebuie un wallet pentru telefonul mobil, si din el probabil scanezi tichetul acela, sau ce trebuie sa faci?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i1Sle0y-k_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 Aldulescu, on 03 mai 2019 - 17:26, said:

Am fost azi in mall la Bitmahavi, si am vazut ca cere numarul de telefon pentru confirmare, desi pe site-ul lor nu scrie nimic de asta.
Cum transferi bitcoin la ei insa, nu prea mi-e clar din filmuletul lor de prezentare, iti dau un tichet de remitere, si ce faci cu el apoi? N-am folosit bitcoin pana acum decat pe PC, l-am transferat din wallet pe alte adrese, aici cred ca iti trebuie un wallet pentru telefonul mobil, si din el probabil scanezi tichetul acela, sau ce trebuie sa faci?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i1Sle0y-k_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da, folosesti walletul de pe telefon ca sa scanezi codul qr de pe ticket, asa iti selecteaza exact cat ai de platit si faci transferul, apoi dupa prima confirmare pe blockchain mergi la atm, selectezi ticket de remitere, scanezi codul qr de pe ticket la camera atm-ului si iti da banii. Eu din ce imi aduc aminte nr de telefon e optional, daca vrei sa-ti trimita sms cand poti ridica banii, dar alternativ te poti uita in wallet sa vezi cand ai prima confirmare a tranzactiei :)

#29
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Unde intervine buletinul in toata schema asta?

#30
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 ruzgar, on 05 mai 2019 - 07:19, said:

Unde intervine buletinul in toata schema asta?
Doar la bancomatele Bitcoin Romania iti cere buletinul, iar astea sunt cele mai raspandite, la Bitmahavi si Shitcoins nu zice nimic, dar nu se spunea nimic nici de telefon pe site-ul lor si totusi mi l-a cerut la bancomat.

#31
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 Aldulescu, on 05 mai 2019 - 08:47, said:

Doar la bancomatele Bitcoin Romania iti cere buletinul, iar astea sunt cele mai raspandite, la Bitmahavi si Shitcoins nu zice nimic, dar nu se spunea nimic nici de telefon pe site-ul lor si totusi mi l-a cerut la bancomat.
La Bitcoin Romania iti cer si sub 1000lei buletin? Daca da, fuck them.

#32
kidvic234

kidvic234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.05.2019
Salut! Nu folosesc softpedia si tocmai ce am dat un search pe google (ora 02:45 AM ) despre bitmahavi.com si am gasit acest topic deschis despre bitmahavi si atm-uri. Inainte sa trec direct la subiect, pot spune ca reprezint firma bitmahavi. Tocmai ma pregateam de ultima zi de expo la Bucharest Technology Week in Bucuresti si cand am vazut aceste discutii am renunat la somnul dulce pe care il am la ora aceasta tarzie si cu riscul de a fi super obosit la targul B. Tech week pentru a raspunde intrebarilor si a lamuri partea cu "dubios"

Cumpararile de Bitcoin sunt automatizate si sunt instant. In unele situatii primesti crypto cumparati chiar si in mai putin de 10 secunde sau pana la 1 min in functie de ce wallet folosesti.
Avem un numar afisat pe atm si pe aceasta cale indem toti utilizatorii sau viitorii utilizatori sa sune sau daca nu, sa scrie pe whatsapp si un coleg ii va raspunde imediat si il va indruma pe tot parcursul tranzactiei, indiferent ca e vanzare sau cumparare si indiferent de cat dureaza tranzactia.
Avem numar de telefon si pe site unde ne poti suna sau telegram unde unul din colegii mei iti va raspunde la orice intrebare legata de atm-uri sau de platforma de tranzactionare.
Anul trecut am fost prezenti la B. Tech Week si am fost la dispozitia celor care au fost interesati de crypto sau care au vrut sa afle mai multe informatii despre noi sau despre crypto. Bineinteles si anul acesta suntem prezenti la B. Tech Week si invitam pe orice vrea sa cunoasca echipa din spatele bitmahavi.com. Imi pare tare rau ca tocmai acum am dat de acest topic, si mai rau imi pare ca site-ul bitmahavi.com nu a fost pe plac. Ma bucur in schimb ca am am dat de acest "feedback" fie el si negativ si o sa ne axam mai mult pe partea de transparenta a firmei noastre. O sa incercam sa postam mai multe informatii pe social media cat si pe site-ul nostru pentru a face userii nostri sa se simta mai in siguranta. Am avut foarte mult de lucru la platforma motiv pentru care am neglijat partea de informatii. Ceea ce iti pot spune este ca bitmahavi este o firma 100% romaneasca fara investitori sau fara legaturi cu personae sau entitati din afara tarii. Pentru orice fel de informatii legate de bitmahavi sau de atm-uri, o sa las un link catre canalul nostru de telegram. Ne poti contacta si telefonic, facebook Instagram twitter ( cam tot ce tine de social media ). Suntem prezenti si pe bitcointalk si multe altele. Ceea ce iti pot recomada e ca niciodata sa nu vinzi sau sa cumperi bitcoin de la personae necunoscute sa te intalnesti la colt de bloc sa faci tranzactie sau mai stiu eu ce, risti sa ramaii fara bani sau fara btc. Aveti mare grija de la cine cumparati/vindeti pt ca se dau multe tepe. Intre timp poti vizita platforma noastra unde poti sa vinzi/cumperi btc sau sa tranzactionezi trade.bitmahavi.com

Telegram: t.me/bitmahavi

#33
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Cand implementati chestia aia cu "niste hacheri au introdus un virusache" si au golit banii si bitii clientilor? Toate firmele fara sediu care se respecta fac asta.

#34
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Am trecut si eu ieri pe la tech expo, am luat niste ETH daca tot aveau bancomatul acolo Posted Image

#35
DIY-MODDING

DIY-MODDING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.10.2012

 Jammalan-the-Prophet, on 01 mai 2019 - 14:19, said:

Omu pusese o intrebare despre ATM ....voi iar cu speculatiile de pe topicul principal Posted Image
Deocamdata , comisionul ATM la noi este NESIMTIT !!! 4.5-5% ; mi se pare NEOBRAZAT ! deci bagi in BTC 100 acum si daca vrei sa ii scoti trebuie sa astepti sa creasca 5% = 105 ; ca sa ai cu ce plati comisionul ATM !? Mai baieti, detinatori de ATM, la comisionul, asta o sa muriti cu ele in brate ! Dar e ca in Romania, investesti 20.000 si vrei sa ii amortizezi ieri !
Si eu am preobleme la revenire in fiat, dar se gasesc solutii mai ieftine decit ATM, burse kraken, revolut-dar este in stare incipienta si nu iti permite sa trimeti sau sa aduci crypto intr-un ledger de exemplu; se pare ca vor rezolva aceasta problema in viitor, cine mai are citeva luni rabdare si cont pe Binance va avea surpriza sa rezolve problema fiat, deocamdata Binance are o sucursala in Irlanda pt schimburi euro-crypto (ma rog putine monede), gurile rele spun ca ar fi in spate unii cam dubiosi din regat, dar asta e, incerci la inceput cu sume mici si apoi transferi sume mari.Deocamdata problema impozitarii este aproape imposibila in Ro pt ca ar trebui facuta o balanta la sfirsit de an din care sa reiasa ca ai avut intr-devar profit sau pierdere, nu am nimic impotriva platii de taxe (dar am un dinte mare cind vad cum sunt cheltuite...)
PS baietzii "heateri" de la pacanele mai stati pe bara, deocamdata crypto nu e pt voi...

Edited by DIY-MODDING, 12 June 2019 - 10:54.


#36
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Si de ce mi-ai dat mie quote?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate