Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mercedes clk 270

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
AngellaCiriello

AngellaCiriello

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.08.2018
Salut!
Vă rog dacă mă puteți ajuta cu un răspuns la următoarea întrebare.

Am un Mercedes clk 270 volan stânga și doresc să schimb farurile.
Am găsit la cineva in țară mai exact Craiova (Eu acum locuiesc la IT) faruri de clk dar 220 cu volan pe dreapta. Persoana la care am găsit farurile se ocupă cu vândutul pieselor din dezmembrări.
El zice că farurile de la clk 220 sunt aceleași cu cele de la 270 și că se potrivesc chiar dacă mașina are volanul pe dreapta, că nu contează asta.
Chestia este că eu nu prea mă pricep și vreau să vă întreb pe voi dacă are dreptate ceea ce spune omul... Farurile de la clk 220 se potrivesc și la 270? Dar asta cu volanul pe dreapta sau stânga nu contează pentru faruri? Întreb! Chiar nu mă pricep, nu râdeți de mine:)..
Am mai întrebat de închizătoarea de la torpedou și aici mi-a spus că nu se potrivesc de la mașinile cu volanul pe dreapta la cele cu volanul pe stânga că aru nu știu ce mufe diferite.

Va mulțumesc și aștept un ajutor din partea voastră să știu dacă le cumpăr sau nu.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vezi ca la alea cu volan pe dreapta bate invers lumina .
Ce drk nu gasesti in toata Italia niste faruri pt vechitura aia de masina ?!

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
pe romaneste se potrivesc, dar daca mergem legal nu ai voie pentru ca lumina bate altfel. Trebuiesc adaptate si nu prea este chiar asa usor.

Farurile de pe volan dreapta si stanga au si numere de identificare diferite, asta si pentru ca ele sunt diferite.

Nu te baga.

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
È più costoso in Italia ...

#5
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
Daca pui faruri de ''Anglia'' o sa iti iei carne fara s-o ceri de la cei de pe contrasens plus inspectia tehnica o pici garantat daca o faci pe bune.

#6
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
NU lua de Anglia, e ilegal!

Motivatia:
Nu se potrivesc. Farurile nu dau lumina egal. La masini cu volan pe stanga farul din dreapta bate mai tare si mai lung pt a lumina marginea drumului mult mai bine iar cel din stanga mai putin pt a nu orbi soferii din contrasens.
La farurile din anglia lumineaza fix invers. Prin urmare la itp sau daca te opreste politia pe strada fie nu treci itp-ul fie ramai fara talon de pui de anglia.
Oglinzile din interiorul farului (dispersoarele) sunt cele care dau aceste caracteristici, asa incat nu poti modifica usor un far.

https://images.app.g...NG4C4JGieLvLmL9


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate