Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Un Calendar Ateu

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#55
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Eu nu inteleg subiectul :(
1. Calendarul e numai partial religios, iar partea religioasa e pagana, invocand zei romani.
2. Sarbatorile religioase si de alta natura ar avea loc oricum, indiferent de calendarul oficial, Pastele fiind un exemplu.
In plus, Craciunul provine dintr-o sarbatoare pagana.

Poate ca initiatorul ar vrea sa renastem calndarul de la Stonehenge. Ar fi o chestie rationala sa stie omu' cand e solstitiul de vara (mai putin pentru cei de la ecuator).

#56
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postmoftware, on 30 aprilie 2019 - 16:54, said:

Poate ca initiatorul ar vrea sa renastem calndarul de la Stonehenge. Ar fi o chestie rationala sa stie omu' cand e solstitiul de vara (mai putin pentru cei de la ecuator).
22 iunie. Stie deja. :)

A propos: la noi echinoctiile sunt mai nasoale. Atunci ziua creste/scade cu viteza maxima; am asa o impresie personala ca asta poate da peste cap ceasul intern. Solstitiile sunt misto.

Schema (aproximativa) cu echinoctiile si solstitiile:
ziua: 21, 22, 23, 22, .... (dupa aia o ia de la capat)
luna: mar., iun., sept., dec. (inceputul anotimpurilor)

eroarea parca e de +/- 1 zi

#57
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Ce-i distractiv la calendarul asta?
[ https://cdn.stirimondene.fanatik.ro/wp-content/thumbnails/fGGkA2nWubFCNf44XW6maRem8Yo=/664x374/smart/filters:contrast(5):quality(50)/wp-content/uploads/2018/11/caalendar-ortodox-stefan-cel-nou-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postsam92, on 30 aprilie 2019 - 16:21, said:

Initiator, incep sa cred ca, de fapt, ideea nici nu iți aparține.Pe 29 Aprilie ai spus ca se sărbătorește " Ziua Internațională de Comemorare a Tuturor Victimelor Războiului Chimic,Ziua Internațională a Dansului".Ziua Dansului presupune sa dansezi, deci cum spui tu " sa te spargi in petreceri si carnavaluri prin cluburi".Cum faci asta,fără să-ți bați joc de memoria Victimelor Razboiului Chimic numai tu ne poti spune!
Păi na, macabritățile cu doză de cinism fac show, probabil e vorba de dans tehno în spasme în urma războiului chimic dintre amfetaminele și alte cele consumate Posted Image
Spoiler
#nuvămaidrogaț

Edited by benis, 30 April 2019 - 17:17.


#59
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Eu as vrea sa avem numai zile egale cu noaptea in zone temperate, insa asta nu se poate rezolva cu calendarul.

In privinta cunoasterii solstitiului, am glumit. Oricum, se misca intr-un interval chiar mai mare, iar apusul si rasaritul sunt derutante, fiindca nu variaza perfect simetric.

Da' pe mine ma enerveaza saptamana. De ce trebuie sa aiba 7 zile?

#60
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postmoftware, on 30 aprilie 2019 - 17:20, said:

Da' pe mine ma enerveaza saptamana. De ce trebuie sa aiba 7 zile?
Pentru ca ii zice saptamina. Daca ii zicea octomina avea 8 zile. :huh:

#61
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Neah, pentru ca 6 sunt prea putine si 8 sunt prea multe.

#62
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsmartmanx, on 30 aprilie 2019 - 13:45, said:

Eu unul m-am saturat de Craciun ,  Sfanta  Marie,  Paste si cei 1000 si 1 de sfinti. Imi doresc ca omenirea sa aniverseze altceva.De 2000 de ani tot sarbatorim Pastele si Craciunul si iata ca Mesia n-a revenit. Valabil si pentru musulmanii cu Ramadanul ,Eid al-Adha,  Umrah si si Haji, la fel si evreii cu  sabaturile, Hannukah , Yom Kippur, Purim  si Pessach. Si ei asteapta sa vina un mesia de mii de ani  si tot n-a venit.Sa mai sarbatorim si altceva.  Sa existe un calendar fara sarbatori religioase, ci cu sarbatori care sa celebreze personalitati marcante, democratia, stiinta, cultura, economia capitalista, tehnologia si natura. Tot cu festivitati, dar  fara ritualuri religioase, fara superstitii si traditii.
De asemenea, nu mai vreau sa fim in 2019, pentru ca istoria nu incepe si nu se termina cu Isus.  Nici in anul  1440 ca istoria nu incepe si nu se termina cu Mahomed.
Sa fie anul 12019, iar anul 1 sa fie anul in care omul a pus prima samanta pe pamant  si a  aparut agricultura!



....................

Nu e mai bine decat sa tot celebrezi Craciunul si Pastele anual ?

Au mai incercat comunistii, dar se pare ca au esuat lamentabil. Se pare ca nu poti pune sarbatorile cum ti se scoala, ci cum sunt trecute in Ordinea Universala si este aratat de religii. Dar, daca doresti neaparat, iti sugerez sa te muti in China! Este singura tara comunista care inca a mai ramas. Sau, ma rog, cea mai ”marcanta” dintre cele cateva ramase.

#63
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019

View PostDorel666, on 30 aprilie 2019 - 18:20, said:

Au mai incercat comunistii, dar se pare ca au esuat lamentabil. Se pare ca nu poti pune sarbatorile cum ti se scoala, ci cum sunt trecute in Ordinea Universala si este aratat de religii. Dar, daca doresti neaparat, iti sugerez sa te muti in China! Este singura tara comunista care inca a mai ramas. Sau, ma rog, cea mai ”marcanta” dintre cele cateva ramase.
Tu esti aievea?

Ce treaba are calendarul  laic  propus de ONU  cu COMUNISMUL?

Edited by smartmanx, 30 April 2019 - 18:23.


#64
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsmartmanx, on 30 aprilie 2019 - 18:23, said:

Tu esti aievea?

Ce treaba are calendarul  laic  propus de ONU  cu COMUNISMUL?

Cred ca dumneata nu stii ce inseamna ”laic”. Oricum, mi se pare interesanta informatia ca ONU ar fi propus un calendar ”laic”. Poti sa-mi dai mai multe informatii?

#65
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010

View Postsmartmanx, on 30 aprilie 2019 - 15:30, said:

E foarte bine asa.

Doar ca eu imi doresc sa eliminam in totalitate caracterul bisericos.

Sa nu mai existe slujbe  si ritualuri  la biserica. Toate bisericile sa fie inchise,  sa fie transformate in muzee si monumente ale primitivismului religios.  
Banii alocati lor sa fie date spitalelor si scolilor.
Popii sa fie toti concediati si sa mearga la munca! Ori sa ajute oamenii cu nevoi speciale!

Eu asta imi doresc!

Tu dragule, te-ai nascut prea tarziu. Daca te nasteai in urma cu vreo suta de ani, ai fi avut poate "placerea" sa pui umarul sa-ti indeplinesti visul. Ce insiri tu acolo, s-a mai facut. Bisericile au fost inchise, au fost transformate in muzee, biblioteci, case de cultura, discoteci sau ce mai visezi tu pe acolo. Ba inca si o gramada de preoti si calugari au fost inchisi sau impuscati pe loc, pentru simplul fapt ca erau credinciosi. Sau crestini de rand. La fel au patit, doar pentru ca erau credinciosi.

Hai sa-ti zic un secret: la toti tortionarii aia le-a iesit pe nas. Istoria e plina de Dorei din astia, ce stiu un singur lucru, sa de-a cu bata, fara sa conecteze si creierul si sa se intrebe, ba, dar totusi e bine ce fac eu aici?

Insa Biserica a iesit intotdeauna invingatoare si mai puternica. Pentru ca noi stim deja sfarsitul: indiferent ca-ti asupritori vor veni, si va fi unul mai al dracului ca altul (ai priceput aluzia, sa e prea fina pentru tine?), victoria e a noastra. Restul e gargara, a unora care au o singura grija, la ce se roaga vecinul lui.

#66
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Au incercat francezii dupa revolutia din 1789. Au dat nume lunilor dupa conditii meteo (brumaire, ventose, pluviose) sau activitati agricole (missidor, vendemiaire), au facut "dizaine" de 10 zile in locul saptamanii si ziua au impartit-o in 20 de ore. Ghici cat a rezistat minunatul calendar Posted Image

Edited by pufonel, 01 May 2019 - 00:25.


#67
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
foarte mult conteaza calendarul
ori e azi, ori e maine

#68
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 11.09.2017

View Postsmartmanx, on 30 aprilie 2019 - 17:10, said:

In capul tau, Calendarul Ortodox ar trebui sa fie distractiv?

#69
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View Postsmartmanx, on 30 aprilie 2019 - 13:45, said:

18 octombrie Ziua Mondială a Vasectomiei
Ce pacat ca parintii tai nu sarbatoresc asta..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate