Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Compatibilitate module DDR2 cu voltaje diferite

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 28.09.2008
Buna ziua.
Am un modul de 2 Gb ddr2, 800 Mhz, 1.8 V si 2 module A-DATA de 2 gb 800 mhz fiecare cu votaj 1.9v -2.1 v.
Le-am avut pana in prezent pe toate 3 montate pe placa de baza si nu am constat probleme. In bios toate setarile pt ddr2 erau pe auto.
Am placa de baza GA-EP43-UD3L v1.1.
Vreau sa fac overclocking la un procesor e7200 si nu stiu daca e bine sa las in continuare toate cele 3 module de memorie.
Gasisem un filmulet pe youtube in care era pus in bios voltajul pt module.
Beleaua e ca nu pot pune in bios 1.8v minimul necesar pt ca am modulele a-data care pleaca de la 1.9 v.
Sa las in continuare in bios setat pe auto la voltaje pt ddr2 ori sa scot modulul kingmax cu voltaj de 1.8?


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar de ce faci overclock ?

#3
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 28.09.2008

View Postwaterman, on 30 aprilie 2019 - 13:25, said:

Dar de ce faci overclock ?
Cand am timp mai joc world of warcraft. O sa duc procesorul la 2.85 Mhz si se simte diferenta la jocul ala. Mai sus de 2.85 ghz trebuie sa umblu la voltaje si nu vreau sa fac vreo prostie si sa ard placa de baza.

In ultima perioada am vazut ca sunt pline forumurile cu vanzari de pc-uri de gaming. Cica nu mai au timp de jocuri.
In realitate socul a fost mult prea mare pt ei odata cu aparitia placilor video din seria 2xxx. Din 1990 si pana in prezent am vazut ca nu se confirma regula cu achizitionarea unui pc de gaming care sa ruleze ultimele aparitii pe o perioada mai mare de 2-3 ani.
Acum pe bune dar preturile au ajuns atat de sus pt achizitionarea unui pc de gaming incat stai si te gandesti daca nu cumva satisfactiile sunt mai mari daca in loc sa alegi 2 ani de gaming pt 5000 lei mai bine alegi in schimb sa cheltui banii respectivi pe sex cu prostituate de lux.

Edited by mariusixy, 30 April 2019 - 14:04.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cine a zis că trebuie să overclockezi și memoria când faci OC la CPU? reduci multiplicatorul memoriei în așa fel încât să ajungi la frecvența nominală după overclock.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postmariusixy, on 30 aprilie 2019 - 14:04, said:

O sa duc procesorul la 2.85 Mhz si se simte diferenta la jocul ala.
N-aș preaș crede.

View Postmariusixy, on 30 aprilie 2019 - 14:04, said:

Acum pe bune dar preturile au ajuns atat de sus pt achizitionarea unui pc de gaming incat stai si te gandesti daca nu cumva satisfactiile sunt mai mari daca in loc sa alegi 2 ani de gaming pt 5000 lei mai bine alegi in schimb sa cheltui banii respectivi pe sex cu prostituate de lux.

Lasă că merge gheimingu și cu calculatoare mai vechi. E drept că dacă vrei calitate and shit e nevoie de bani.

Schimbă și tu placa de bază cu una cu socket mai nou, ia un măcar DDR3, treci pe un i5 și o să vezi diferență, nu ce faci acum.

#6
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 28.09.2008

View Postxeleron, on 30 aprilie 2019 - 14:13, said:

Cine a zis că trebuie să overclockezi și memoria cĂąnd faci OC la CPU? reduci multiplicatorul memoriei Ăźn așa fel ĂźncĂąt să ajungi la frecvența nominală după overclock.
Stiu asta insa azi am vazut ca modulele au voltaje diferite si nu stiu daca setand in bios voltajul pe auto se vor alimenta corespunzator fiecare modul.
Imi era teama ca nu cumva si modulele a-data sa fie alimentate la 1.8 v si implicit sa nu functioneze in parametri normali. Mai bine scot modulul de la kingmax si am 4 gb care merg cum trebuie decat 6 gb mutilati.
Asta era marea intrebare daca e setat in bios pe auto voltajul ce se intampla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate