Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Am genunchii blocati si dupa mai bine de jumatate de an de la intreruperea tratamentului psihiartric

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
iion_vasile

iion_vasile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.04.2019
Am fost pe Olanzapina 10 ani din care cei mai multi, ultimii, pe 2.5 grame. De mai bine de jumatate de an, cu acordul medicului psihiatru am intrerupt tratamentul. Recent am fost la neurolog iar aceasta a sesizat ca am genunchii blocati ca si cum as lua tratament pshiatric.
Stie cumva cineva de ce persista efectul?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Zicea Dragonu':
"Olanzapina-i la sfarsit, ca un dric
Da' pana atunci Zoloft mult, fi fericit".

#3
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Parkinsonism indus de medicamente antagonisti ai dopaminei (nu-i totuna cu boala parkinson) . Poate persista pana la 2 ani dupa intreruperea medicamentului in unele cazuri mai rare, 60% din pacientii afectati isi revin dupa 2 luni.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
Fa fizioterapie, daca ai fost la neurolog ar fi trebuit sa-ti dea el ceva indicatii.

#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 iion_vasile, on 30 aprilie 2019 - 06:26, said:

Am fost pe Olanzapina 10 ani din care cei mai multi, ultimii, pe 2.5 grame. De mai bine de jumatate de an, cu acordul medicului psihiatru am intrerupt tratamentul. Recent am fost la neurolog iar aceasta a sesizat ca am genunchii blocati ca si cum as lua tratament pshiatric.
Stie cumva cineva de ce persista efectul?
Nu o lua drept recomandare medicala !
Stiu pe cineva care ajunsese la consumat Fasconal , o cutie pe zi . Cind a renuntat la medicament , brusc , intr-o zi , in citeva ore a suferit un blocaj  motor , a ramas intepenit , lemn .
Solutia , dupa spitalul de urgenta , a fost un tratament similar celor ce sint la recuperare dupa renuntarea la droguri .
Poate acolo trebuie sa cauti si tu ajutor .

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Metadona scrie pe tine.

#7
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Acolo a fost altceva fara legatura cu olanzapina. Fasconal are in el codeina, un opiod ce se metabolizeaza in corp la morfina. A devenit dependent de codeina(morfina) de a ajuns la o cutie pe zi.

#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
sigur nu ai luat 2.5 grame!
mai calculeaza odata.

#9
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Ca o curiozitate... ce are a face tratamentul psihiatric cu genunchii?

#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Receptorii de dopamina din neuronii sistemului nervos ce controleaza miscarea . Olanzapina are un efect antagonic pe unii din receptorii aia.

#11
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Handicarpati, on 30 aprilie 2019 - 08:46, said:

Acolo a fost altceva fara legatura cu olanzapina. Fasconal are in el codeina, un opiod ce se metabolizeaza in corp la morfina. A devenit dependent de codeina(morfina) de a ajuns la o cutie pe zi.
Tu vorbești serios ? N-am vrut sa sperii , dar doza pe zi era de fapt spre doua cutii  
.zilnic Devaliza farmaciile .
....
Acum , e dependent de antinevralgic , ceva 1 cutie pe zi .
Motivul este durerea de cap persistenta de peste 30 de ani ...
Asta ce mai face in corp ?

#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Interesant de aflat dacă blocarea articulațiilor, deci scăderea mobilității este obținută în mod voit.

#13
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010

 86-APP, on 30 aprilie 2019 - 10:45, said:


Tu vorbești serios ? N-am vrut sa sperii , dar doza pe zi era de fapt spre doua cutii  
.zilnic Devaliza farmaciile .
....
Acum , e dependent de antinevralgic , ceva 1 cutie pe zi .
Motivul este durerea de cap persistenta de peste 30 de ani ...
Asta ce mai face in corp ?
Bineinteles ca am vorbit serios. Antinevralgic ca si denumire comerciala sunt vreo 3 feluri, dar nici unul n-are ceva asemanator cu codeina, deci probabil din cauza durerii e nevoit sa ia , e o combinatie de paracetamol cu cafeina , aspirina , si fenilefrina(un fel de adrenalina) .

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Folosește antinevralgic clasic .

#15
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010

 paco rabanne, on 30 aprilie 2019 - 11:18, said:

Interesant de aflat dacă blocarea articulațiilor, deci scăderea mobilității este obținută în mod voit.
Nici vorba. Blocarea genunchilor si tremuratul mainilor sunt efecte secundare adverse nedorite. N-ai auzit de boala Parkinson? Pai cine ar vrea ca un medicament care se da pentru boli mintale sa cauzeze inca o boala.

Ca sa-l "blochezi" sunt o droaie de alte clase de medicamente , sedative, tranchilizante, anestezice etc ...

 86-APP, on 30 aprilie 2019 - 11:46, said:

Folosește antinevralgic clasic .
Pai o fi ala cu aspirina cafeina si paracetamol. Dintre astea doar paracetamolul in doza mare e periculos, din cauza toxicitatii asupra ficatului. Daca doar asa ii trece durerea ...asta e. Ar trebui sa incerce doar aspirina cu cafea sa vada cum e.

#16
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Am vazut discutia si nu stiu daca are legatura dar o sa cer si eu o informatie. Bunicul are probleme cu mersul si printre alte probleme (gonartroza; hernie de disc, dar la spusele medicului nu este asa de avansata sa fie problema principala), si printre alte pastile, ia si Lyrica, duloxetina, anxiar. Aceste medicamente ii pot afecta mobilitatea?

#17
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Handicarpati, on 30 aprilie 2019 - 12:00, said:

... Ar trebui sa incerce doar aspirina cu cafea sa vada cum e.
Multumesc de informatie .

#18
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010

 Salieri99, on 30 aprilie 2019 - 12:35, said:

Am vazut discutia si nu stiu daca are legatura dar o sa cer si eu o informatie. Bunicul are probleme cu mersul si printre alte probleme (gonartroza; hernie de disc, dar la spusele medicului nu este asa de avansata sa fie problema principala), si printre alte pastile, ia si Lyrica, duloxetina, anxiar. Aceste medicamente ii pot afecta mobilitatea?
Da , in special combinatia anxiar cu lyrica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate