Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Sfat achizitie sistem 2.1/5.1 pt filme si muzica

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MrDroopy

MrDroopy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.08.2018
Salut,
Sunt in cautare de un sistem home cinema care sa poata reda continutul audio dintr-un film(dts, 5.1) si muzica (youtube, pc, bluetooth). Sistemul nu o sa il iau complet ci pe bucati in sensul ca, momentan detin niste boxe(bookshelf) mici jamo E700 legate la un receiver stereo sony. Aceste boxe le-as putea folosi ca boxe de surround. Subwooferul as dori sa il achizitionez ulterior(dupa ce ma hotarasc si cumpar restul de boxe, eventual cand mai strang bani). Deci as avea nevoie de fronturi, center si receiver. Ca si buget as dispune cam de 3000-3500 lei pt fronturi, receiver, center.
Am tot urmarit si cautat pareri pe forumuri, youtube, cautat preturi la diverse boxe/receivere pe diverse site-uri online multa vreme dar sunt tot nehotarat si nu stiu spre ce sa ma orientez ca sa fie bune si la filme si la muzica. Eu nu sunt audiofil dar nici nu vreau sa ascult muzica de la un logitech. Imi place sunetul curat cu bas echilibrat nu bubuit, cu inalte bune, etc. Nu ascult muzica flac sau cd, doar strict youtube sau poate redate prin bluetooth de la telefon.
Pentru sub as aloca un buget de maxim 2000 lei dar cum am zis, nu odata cu fronturile.
Camera unde vreau sistemul este de 5.5/4m.
Bun, acum vine nedumerirea mea... Sa merg pe un sistem 2.1 sau 5.1? Am vazut lume zicand ca receiverele multicanal de buget nu prea sunt in stare sa duca fronturi mari (gen boxe de podea cum ar fi magnat mms2002), alti zicand ca merg bine.
Ce am eu in cap sunt urmatoarele:
-fronturi: mms2002 sau 1002/ taga harmony tav 806f sau 606f/ klipsch r24f sau 26f/ heco victa prime 702.
-center:fie magnat fie taga (ambele sunt relativ ieftine la pret) insa nu stiu cum se imperecheaza cu klipsch in caz ca iau asa cv.
-sub: klipsch r 120sw, taga harmony tsw 200 sau jamo j12.
-receiver: ma gandeam la un denon avr x1500h sau x1300w. Initial ma uitam la x250bt sau x550bt dar par cam firave(totusi x550bt am gasit sh destul de ieftin, folosit doar la proba).
Boxele klipsch multa lume zice ca sunt usor de condus, nu e de mirare, au doar 100w si spl 96db ceea ce e super. Boxele taga au review-uri super bune, au difuri de 8 inch, sunt mari(deci ar trebui sa sune bine la muzica). Magnat ms 1000 am ascultat si mi-au placut, adica sunau ok doar ca au portul de bas reflex in spate si mi-e teama de asezarea lor in camera, sa nu fie una dificila.
In fine, am facut cam lung postul sper sa nu fie obositor /deranjant pt cititor dar as vrea niste pareri.

#2
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Pentru filme viitorul sună atmos.


#3
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Du-te si asculta. Aaaa...si ia urechile tale cu tine, nu povesti de forum ;)
Vezi sa testezi centerul cu text vorbit. Acolo iti trebuie ala, nu pentru muzica

#4
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010
Neavând mari pretenții îți faci treaba cu brio cu un sistem 5.0 de la oricare brand enumerat de tine.

#5
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Iti spun din experienta mea, fronturile mari nu merg cu receivere entry level, eu am x2400h si mms 2002, le tin pe small pentru ca nu redau frecventele corect pe modu large, ele fac galagie, dar nu mai ai inalte si medii placute, pentru ca receiver-ul se chinuie sa redea bas si se incalzeste foarte rau, dar la mine se compenseaza cu doua mms 302A, care sunt facute sa redea bas-ul cum trebuie in limita lor.

Nu amesteca boxele, poate nu o sa simti diferenta la boxele suround, dar asta e o regula sa nu ai sunet diferit, fiecare boxa suna in felu ei, timbru diferit, centru-l este foarte important, o mare parte din film se aude din centru, aici trebuie o alegere buna
Boxele nu au wati, iar mare, nu este o regula pentru muzica, cu niste boxe de raft si un subwoofer SVS PB12NSD faci un sistem perfect pentru camera respectiva
Asa ca, daca nu esti pretentios la muzica si asculti doar comerciala de pe youtube, mergi pe boxe de raft de la Magnat sau Taga, dar neaparat cu subwoofer, ori din gama lor, ori un SVS, doar asa ai sanse sa faci ceva echilibrat in bugetu alocat


Eu personal vreau sa trec pe Klipsch, dar in nici un caz boxe de podea, o sa iau RP-600M ca fronturi, RP-440C centru, si suround RP-400M, dar intr-un viitor indepartat, momentan doar pentru filme, sunt multumit.

#6
MrDroopy

MrDroopy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.08.2018
Iti multumesc Florin pentru comentariul detaliat si celorlalti pentru opinii.
Rasfoind magazinele online am dat peste promotia de la avstore cu un sistem 5.1 de la wharfedale crystal 4 la un pret de 1800 lei. Ei am vazut ca il imperecheaza cu denon x550bt sau un yamaha v385. Ma gandesc eu ca nu au "combinat" sculele alea aiurea, ci le-au gasit un echilibru bun, iar langa un x1500h sau un sony str dh 790 ar suna bine.
Probabil ar fi prea mult niste mms2002 sau ceva cu difuri mari pe impedanta mica pentru un receiver av, dar de combinatia asta (wharfedale) ce poti zice? Pe langa ele pot adauga un svs pb1000 sau pb12 nsd si ma gandesc ca nu ar suna rau nici la film3 nici la muzica.
Sunt putin paranoic in privinta incintelor cu multe difuri (mai ales cele mari de peste 6.5") si nu vreau sa se auda prost sau sa suprasolicit receiverul.
Cat despre sistem atmos...mda,e faina ideea insa voi depasi bugetul substantial. Totusi, daca voi lua un amplif 7.1/7.2,care sa stie reda atmos, in viitor poate voi opta si pt niste sateliti pt atmos.

#7
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Pachetul de la Wharfedale mult timp a fost redus la 1500 lei.

#8
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 MrDroopy, on 30 aprilie 2019 - 10:49, said:

Iti multumesc Florin pentru comentariul detaliat si celorlalti pentru opinii.
Rasfoind magazinele online am dat peste promotia de la avstore cu un sistem 5.1 de la wharfedale crystal 4 la un pret de 1800 lei. Ei am vazut ca il imperecheaza cu denon x550bt sau un yamaha v385. Ma gandesc eu ca nu au "combinat" sculele alea aiurea, ci le-au gasit un echilibru bun, iar langa un x1500h sau un sony str dh 790 ar suna bine.
Probabil ar fi prea mult niste mms2002 sau ceva cu difuri mari pe impedanta mica pentru un receiver av, dar de combinatia asta (wharfedale) ce poti zice? Pe langa ele pot adauga un svs pb1000 sau pb12 nsd si ma gandesc ca nu ar suna rau nici la film3 nici la muzica.
Sunt putin paranoic in privinta incintelor cu multe difuri (mai ales cele mari de peste 6.5") si nu vreau sa se auda prost sau sa suprasolicit receiverul.
Cat despre sistem atmos...mda,e faina ideea insa voi depasi bugetul substantial. Totusi, daca voi lua un amplif 7.1/7.2,care sa stie reda atmos, in viitor poate voi opta si pt niste sateliti pt atmos.

N-au cautat niciun echilibru, ci doar o metoda sa le vinda cit mai rapid. Sint chestii care tin de logistica si costurile unor depozite, nimic altceva.
In mod ideal incintele se asculta si se evalueaza acolo unde vor fi amplasate, adica acasa la tine. In marea majoritate a cazurilor reteta asta nu esta practicabila si atunci apelezi macar la o solutie de compromis. Te duci adica si le asculti acolo unde se vind.
Daca te orientezi la pachete, atunci vei iesi probabil mai ieftin. Este posibil, insa, sa nu te multumeasca la calitate si mai devreme sau mai tirziu vei cumpara iar. Nu este obligatoriu sa fie asa, dar exista acest risc. Daca vrei calitate, te orientezi la incinte prima data. La astea iti intra cea mai mare parte din buget. Abia pe urma si cu ce mai ramine cumperi un amplificator.
Nu-ti bate capul cu cifre si specificatii. Cine nu are treaba cu electronica, oricum nu pricepe mare lucru, ci doar da impresia. Si uita si treaba cu imperecheatul. Asa ceva nu exista.
Si inca ceva. Prin natura fizicii incintele mari au sanse mai bune sa se auda mai bine decit cele de raft. Evident cu conditia sa nu compari pocnitori cu game de virf

#9
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 18.08.2005
E complicat cu muzica+filme in buget redus.

Du-te si asculta muzica pe receiver multicanal entry si amplificator stereo dedicat. Este o diferenta mare, receiverul suna "lesinat".

Trebuie sa faci un compromis. Un receiver de calitate pe stereo potent costa de 2-3 ori mai mult. Eu as lua in calcul un receiver multicanal sh,depinde ce pretentii ai de la muzica. Daca asculti youtube si nu ai prea mai pretentii, posibil sa te satisfaca un receiver multicanal entry.

Edited by cccrys, 02 May 2019 - 11:35.


#10
MrDroopy

MrDroopy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.08.2018
Momentan detin  un Sony  F411R + 2x jamo E700, boxe de raft si sunt destul de multumit de calitatea sunetului exceptand joasele unde duce lipsa destul de mare in anumite zone din camera. Deci daca astea sunt cat de cat ok, ma gandesc ca sistemul de la wharfedale crystal ar fi mai mult decat decent(am dat un ex). Nu sunt foarte pretentios la sunet, doresc doar sa fie curat, cald sa nu fie boomy basul, sa aiba inalte bune, curate...sa nu te "zgarie" la urechi cand asculti muzica...Daca vor fi la fel de bune ca si ce am eu momentan la cat de curat se aude sunetul, eu ma declar multumit si cred ca asa o sa fie.
Problema mare cu auditiile este ca, la mine in zona nu sunt showroom-uri de scule hifi, adica este un partener avstore in zona (Cluj napoca) dar cred ca sunt limitati la modele de boxe. O sa dau o fuga si pana acolo sa vedem, insa partea cu ascultatul mai ramane de vazut.
La receivere SH e cam greu cu gasitul, majoritatea ce sunt de vanzare sunt modele vechi care ori stau prost la conetica ori duc lipsa de accesorii (gen telecomanda, microfon de calibrare) fie sunt in stare mai putin stralucita. Am gasit ceva modele gen yamaha rx v775/ v677, denon avr x550bt/ x1100/ x2300w/ x2400h, Sony str dh-520 7.1 sau ceva noi sony str dh 590, onkyo tx sr 373 la pret decent. Unele din SH-uri sunt la pret mai mare (gen 1800 lei) altele mai ieftine (1000).
Prin comentariile cumparatorilor de receivere lumea parea multumita de sunet si am gasit multe review-uri/comentarii oneste...la fel si la boxe.
Am ramas totusi, cum am mentionat in comentariu, decis la sistemul wharfedale crystal 4.3 +4c +4.1 (pentru moment, mai astept pareri) cu unul din amplif mentionate mai sus, iar in viitor (peste vreo 2-3 luni) achizitionarea unui sub decent, gen svs pb1000 sau echivalent. Ramane totusi sa gasesc undeva macar fronturile crystal 4.3 sa vad cum suna pe un receiver AV.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate