Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Caini de paza.

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
immkole

immkole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 02.01.2012
Buna seara. Caut sa cumpar 2 caini de paza. Pentru o curte de 2000m2. In principiu imi doresc 2 cane corso. Ce parere aveti?
Ce alte rase recomandati?
Multumesc anticipat.
O seara buna!


#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postimmkole, on 29 aprilie 2019 - 20:34, said:

Buna seara. Caut sa cumpar 2 caini de paza. Pentru o curte de 2000m2. In principiu imi doresc 2 cane corso. Ce parere aveti?
Ce alte rase recomandati?
Multumesc anticipat.
O seara buna!
Ca-i posibil sa nu mai intri nici tu pe teren
Daca nu sti sa-i educi

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cane corso....dificila rasa ti-ai ales...rea si dificila

#4
immkole

immkole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 02.01.2012

View Postkarax, on 29 aprilie 2019 - 20:45, said:

cane corso....dificila rasa ti-ai ales...rea si dificila

In cel mai rau caz, daca nu ma pot "intelege bine" cu ei ii duc la un dresor.

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Cunosc pe unu care și-a luat Ciobanesc german tot așa pt paza in Pipera

Pe la urma l-a dat a zis că mai bine ii vine hoți decât să stea să gătească pt câine și să-i adune căcatul

Vezi sa nu pățești la fel cu caini astia

#6
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Am doi maidanezi dar nu o sa ma vezi la stiri ca au intrat hotii.
Daca esti de vita nobila ..... ma scuzi .

#7
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Ce poti avea pe proprietate ca sa ti se merite sa cumperi, si sa intretii doi caiini de cate cel putin 40 kg fiecare? Nu astept raspuns, doar gandeam scriind.

#8
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
ce experienta ai cu cainii? cane corso chiar nu sunt pt incepatori si risti sa fii primul mancat de ei cu tot dresajul din lume...

personal pt paza as lua rottweiller desi rasa e din ce in ce mai degenerata in ro. dar nici asta nu e rasa pt incepatori...

Edited by belogerer, 29 April 2019 - 21:18.


#9
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Ciobanesc german sau daca stai bine cu timpul liber si te poti ocupa de ei malinois  sunt rasele nr 1 ca eficienta
Toate rasele din grupa 2 si o mare parte din ciobanestii grupei 1 fac paza dar nu toti la fel de eficient .
Daca vorbim cu adevarat de paza  
Solutia cu  2 maidanezi care latra la gard sau un cane corso care se impune prin prezenta dar poate intra un intrus experimentat cu mansonul la el in curte, e pt oamenii care cred ca daca se uita pe discovery de pricep la caini.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Uita de cainii de rasa, de fite, crescuti de multe generatii in puf, pt concursuri si expozitii, astia nu mai sunt caini, mai bine o pisica. Daca vrei caine de paza, mergi la un cioban, sa-ti dea un pui de ciobanesc autentic. Ala nu mai trebuie dresat, a mostenit de la parinti, nu e sensibil la frig, boli, capuse. Nu au fost dresati veci, cand ciobanul fluiera si-l trimite sa faca o treaba, intelege si se duce, numara oile, daca una lipseste, mege si o cauta.

#11
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
da...asa e
in balada miorita probabil
in realitate din 100 de dulai de stana cam 1 sau 2 corespund baladei
ca si ciobanul roman generatia actuala e un specimen aparte super educat in ale oieritului si mai ales in selectia cinilor de paza ceva de speriat .

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cane Corso nu suporta bine frigul. Rasa provine din sudul Italiei si nu rezista vine la gerul si viscolele de la noi. Nu e o rasa dificil de dresat. Cei pe care i-am vazut eu, unul al verișoarei si trei ai unui prieten erau mai docili si mai placizi ca schnauzerul meu. Pe cainele verișoarei il plimba matusa-mea de 80 de ani si nu a avut nici un incident neplăcut, de genul sa o traga, sa se ia de oameni sau alti caini. Numai ca trebuie sa te ocupi de ei, sa interacționezi mereu, nu sa-i lasi izolați fiindca se vor prosti si înrăi de asa natura ca nu te vei mai intelege cu ei.
Pana si lupii pot deveni extrem de sociabili daca sunt crescuți sa fie blânzi. Mai jos e un clip care pe mine m-a uimit.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyZNLOHPk2E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Postrumegus, on 29 aprilie 2019 - 21:46, said:

...intelege si se duce, numara oile, daca una lipseste, mege si o cauta.
si daca nu lipseste niciuna stie sa factorizeze numarul oilor in factori primi?

#14
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Postrumegus, on 29 aprilie 2019 - 21:46, said:

Uita de cainii de rasa, de fite, crescuti de multe generatii in puf, pt concursuri si expozitii, astia nu mai sunt caini, mai bine o pisica. Daca vrei caine de paza, mergi la un cioban, sa-ti dea un pui de ciobanesc autentic. Ala nu mai trebuie dresat, a mostenit de la parinti, nu e sensibil la frig, boli, capuse. Nu au fost dresati veci, cand ciobanul fluiera si-l trimite sa faca o treaba, intelege si se duce, numara oile, daca una lipseste, mege si o cauta.
Deci in viziunea ta un caine de stana e o incrucisare de recuperator si abac cu blana? :D
Nu  tine nici figura cu mersul la cioban. Poate-ti da niste branza din stocul personal, dar un caine bun n-ai sa vezi. Au niste criterii de selectie prin care-si opresc cainii cei mai buni, e discutie lunga.

Eu am doi maidanezi imperiali, isi fac foarte bine treaba. Nu i-am dresat. Nici musca nu zboara neautorizata prin curte. Pe bune, am vazut cum au prins ciori din zbor, daca au zburat prea jos. In schimb se fac pres daca apare fiica-mea prin curte, numai sa-i bage-n seama. Nu spun ca asta-i reteta universala, depinde de noroc...

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca un ciobanesc romanesc corb ar fi mai bun decat un Cane Corso.
https://www.infocain...c-romanesc-corb

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostFreddy12, on 29 aprilie 2019 - 22:03, said:

Cane Corso nu suporta bine frigul. Rasa provine din sudul Italiei si nu rezista vine la gerul si viscolele de la noi. Nu e o rasa dificil de dresat. Cei pe care i-am vazut eu, unul al verișoarei si trei ai unui prieten erau mai docili si mai placizi ca schnauzerul meu. Pe cainele verișoarei il plimba matusa-mea de 80 de ani si nu a avut nici un incident neplăcut, de genul sa o traga, sa se ia de oameni sau alti caini. Numai ca trebuie sa te ocupi de ei, sa interacționezi mereu, nu sa-i lasi izolați fiindca se vor prosti si înrăi de asa natura ca nu te vei mai intelege cu ei.
Pana si lupii pot deveni extrem de sociabili daca sunt crescuți sa fie blânzi. Mai jos e un clip care pe mine m-a uimit.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyZNLOHPk2E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ce limbi i-a dat lupul :))...

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Postpimi, on 29 aprilie 2019 - 21:31, said:

Solutia cu  2 maidanezi care latra la gard sau un cane corso care se impune prin prezenta dar poate intra un intrus experimentat cu mansonul la el in curte, e pt oamenii care cred ca daca se uita pe discovery de pricep la caini.
da, foarte eficienta solutia asta cu javroi mici si activi si unul - doi caini de talie mare care sa dea "greutate" demersului. nemtii aveau doua rase care le combinau in stilul asta pt paza. dar javroii mici nu trebuie sa fie de rasa, poti lua maidanezi mai isteti. cainii oricum cand sunt mai multi formeaza o mica haita si au mai mult curaj si sunt si mai teritoriali.

#18
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Ciobanesc german !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate