Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Cand se catiga un proces, al cui este meritul...? al adevarului, sau al avocatului ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Cand castigi un proces meritu' ii al avocatului. Nu prea inteleg care-i faza cu adevaru', nu prea se lucreaza cu alb sau negru prin instanta.

Faza cu accidentu' si berile ii mega vrajeala. Si io stiu pe un betiv care o avut accident fara victime si aia o chemat politia, prostu' si-o luat un pet de bere sa bage duma asta proasta. Doar ca inaintea politiei o ajuns nevasta-sa, "ce-ai facut mah betivule!!" si i-o ascuns pet-u' la prost. :D

#38
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

 KLMN, on 29 aprilie 2019 - 21:33, said:

Avocatii sunt buni doar sa-ti ia banii. Eu am avut angajat un avocat in 2 procese diferite. In ambele si-a luat banii si de la partea adversa. Adica mi-a dat teapa de 2 ori. Asta la prima vedere, intrucat am studiat bine spetele respective si nu l-am lasat sa ma duca in directii gresite. Cand venea cu vreo intampinare, i-o modificam si ii replicam ca e procesul meu si banii mei. I-am platit 15 % la semnarea contractului, urmand ca in caz de reusita sa-i dau diferenta. Da, a acceptat, pentru ca mi-a cerut 1500 lei/proces, i-am dat 500 lei si i-am promis in final 4000 lei daca castig.  Primul l-am castigat, dar in total i-am platit doar 1000 lei. A acceptat suma, intrucat l-am prins cu mana in buzunarul partii adverse. La al doilea process, deocamdata nu si-a dat silinta sa-mi dovedeasca ca merita vreun leu.
nu sustin ca tu ne minti dar ce pot sa iti spun ca la onorarii de 1500 de lei /proces cu avans de 150 lei nu ma mir ca ii corectai tu intampinarile. cine stie ce avocat de mana a 18-a ai prins.

#39
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 business11, on 29 aprilie 2019 - 17:15, said:

Fost coleg de facultate care profeseaza ca si avocat, a reusit sa il scoata pe unul de la bulau dupa ce a facut niste smecherii in zona milioanelor de euro, si l-a scos cu 3 ani cu ankle monitor la picior
Mi se pare si normal, nu esti din neam, treci la beci.

#40
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cand am revazut procesul lui O.J.Simpson
am revazut si replica...

"dreptatea se castiga cu bani"



Cand am revazut  Runaway Jury,
mi-am amintit ca nu poti fi sigur pe juriu nici in cea mai democrata tara......!!!

Edited by vio69a, 30 April 2019 - 23:49.


#41
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
@zile_san: Avansul a fost de 500 lei, nu 150 lei. Avocatul era deja pensionar si obisnuia sa "ia" si de la partea adversa (cum probabil obisnuiesc multi), de aceea intampinariile lui nu prea erau la obiect, redactate astfel sa nu ma pot intinde prea mult.

@tumoareaungi: L-am pastrat pentru al doilea proces intrucat am crezut ca o data "prins" nu v-a mai repeta indeletnicirea. Si poate ca nu o repeta, daca partea adversa nu lucrase candva in acelasi domeniu. La deschiderea procesului nu am stiut istoricul partii adverse, contestasem o amenda rutiera, iar instanta a introdus fortat un intervenient.  De comun accord am reziliat intelegerea si ma reprezint singur. Nu-i pot da numele, nu vreau sa risc un al treilea proces.

@ Daca aveti procese pe rol, fiti atenti la propriul avocat. Nu strica sa consultati legile si sa urmariti si alte spete asemanatoare. Nu va bazati pe avocati. La final v-a ridica din umeri, va spune ca a incercat si v-a pleca cu banii vostrii, desi dreptatea poate ca a fost de partea voastra.

Edited by KLMN, 01 May 2019 - 14:09.


#42
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
In concluzie, nu aveti prea mare incredere in avocati. Recunosc ca sunt si avocati buni, dar e greu sa-i deosebesti de ceilalti. Daca unii dintre avocati se cumpara, sa stiti ca sunt si judecatori care dau dreptatea celor care ofera mai mult.

#43
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011
in tarile latine in special prin Italia, multi judecatori de garda veche (astia noi nu mai sunt asa corupti) au legaturi foarte stranse cu avocatii. Mai ales cand vorbim de avocatii mafiei italiene, atunci cand se judeca un caz, libertatea personajului este cumparata de avocati prin judecatori.

Edited by business11, 29 May 2019 - 12:14.


#44
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Acum nu s-a castigat un proces...
S-a pierdut un proces....
Stim al cui....

Meritul este al justitiei in plen de data asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate