Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cand se catiga un proces, al cui este meritul...? al adevarului, sau al avocatului ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postvio69a, on 29 aprilie 2019 - 16:31, said:

Intrebarea este

"adevarul a iesit la lumina in mod incontestabil, sau avocatul a facut ca parte de adevar sa para neadevar" ?
si bineinteles nu e locul pentru procese politice si achitari din acest domeniu


Greseala pleaca de la ideea e ca justitia e facuta pentru dreptate si adevar... FALS! Toata lumea tia ca Al Capone e un infractor periculos, dar chiar daca era adevarat si  dreptatea cerea sa fie inchis, nu s-a intamplat asta pentru ca nu se putea dovedi.... La fel si in cazul altor mari infractori de pretutindeni, inclusiv de la noi.

#20
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postursamajor, on 29 aprilie 2019 - 16:21, said:

E cusută cu ață albă. Șofer>vinovat>știi că alcoolul agravează culpa>tu bei alcool... meh!

Ar avea sens sa bei alcool, sau cel putin sa declari ca ai baut dupa accident, asta daca ai consumat alcool inainte de a conduce Posted Image...ca deh Posted Image...omul e istet Posted Image).

PS. op e vechea faza asta, toti spun asta, ca au baut dupa accident :)..si eu cunosc un astfel de caz, dar fara victime ;)

View PostBogdansv1, on 29 aprilie 2019 - 17:19, said:



Greseala pleaca de la ideea e ca justitia e facuta pentru dreptate si adevar... FALS! Toata lumea tia ca Al Capone e un infractor periculos, dar chiar daca era adevarat si  dreptatea cerea sa fie inchis, nu s-a intamplat asta pentru ca nu se putea dovedi.... La fel si in cazul altor mari infractori de pretutindeni, inclusiv de la noi.

E foarte corect sistemul din SUA...bine, acolo si primesti ani grei...la noi, nu e diferit :)..

Edited by jimi91, 29 April 2019 - 17:27.


#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007
La americani merge cu "settled out of court". Adica se " mediaza" , cu akte cuvinte, pentru o suma de bani nedivulgata si niste clauze de confidentialitate, partile se inteleg intre ele.
Nu functioneaza  schema cand pagubitul este statul.

#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postvio69a, on 29 aprilie 2019 - 16:08, said:

Vreau sa va rog sa dezbatem putin acest aspect.
procentul in reusita finala a unui proces al adevarului, fata de talentele avocatului apararii...
pai de ex in cazul membrilor PSD care scapa de dosare cu chichite avocatesti, sau anulandu-si ei insisi (!!) inregistrari audio si video in care se aude/vede furtul, mai e cazul de intrebare?

ce e de dezbatut? Se stie, nici un sistem nu e perfect, avocatii pot scapa multi vinovati de pedeapsa

uneori avocatul observa o litera gresita in decizia tribunalului... procesul e pierdut pt viciu de procedura.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In Romania, avocatii partilor (aici intrand si procurorii - in cauzele penale) sunt cei care "spun " judecatorului cum sa judece.
Poti sa ai dreptatea de partea ta, daca avocatul nu stie cum sa ii arate asta judecatorului, ai pierdut procesul. E valabil si invers (cand nu ai dreptatea de partea ta).

#24
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postvio69a, on 29 aprilie 2019 - 16:18, said:

Cazul este real.
Procesul este real.
Ca si sentinta.
Afirmatia a fost ca clientul era zduncinat de soc , a stat in masina si a baut cele doua beri
Acuzarea nu a gasit martori ca nu a fost asa.....
Unde in Absurdistan s-a intamplat asta?
Asa... prost ala, putea sa afirme si ca l-au imbatat extraterestrii, nu ca a baut el de bunavoie - cine putea sa dovedeasca contrariul?

Edited by BlueKing-69, 29 April 2019 - 19:53.


#25
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postvio69a, on 29 aprilie 2019 - 16:18, said:

Cazul este real.
Procesul este real.
Ca si sentinta.
Afirmatia a fost ca clientul era zduncinat de soc , a stat in masina si a baut cele doua beri
Acuzarea nu a gasit martori ca nu a fost asa.....
Nu a fost in Romania, cel putin nu in ultimii 3-4 ani 1 an. Pentru ca la noi e interzis sa bei alcool si dupa accident, pina iti face toate testele. Altfel se considera real rezultatul testelor.

Edited by Dihorul Razboinic, 29 April 2019 - 20:00.


#26
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postvio69a, on 29 aprilie 2019 - 16:34, said:

Pai cusuta, necusuta, avocatul apararii a sustinut ca alcolemia a aparut dupa accident si nu a fost cauza.
Gasesc ca tipul a avut i idee bestiala......si a scapat clientul de  8-10 ani puscarie
Baga speta aici, m-as mira sa nu fi aparut ceva in vreo presa la cum suna de absurd.

#27
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Avocații știu sau intuiesc soluția unui proces și în funcție de cine judecă.

#28
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postvio69a, on 29 aprilie 2019 - 16:08, said:

Ucidere din neglijenta s-a transformat in vatamare simpla
adica i-a dat mortului una, dar saracul a murit de infarct?

#29
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
.

Edited by MARlNMembruAnonim, 29 April 2019 - 20:54.


#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View Postmarcusdefeis, on 29 aprilie 2019 - 20:11, said:

adica i-a dat mortului una, dar saracul a murit de infarct?
L-a otrăvit cu respiraţia...

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

View Postunbrutus, on 29 aprilie 2019 - 18:22, said:


pai de ex in cazul membrilor PSD care scapa de dosare cu chichite avocatesti, sau anulandu-si ei insisi (!!) inregistrari audio si video in care se aude/vede furtul, mai e cazul de intrebare?

ce e de dezbatut? Se stie, nici un sistem nu e perfect, avocatii pot scapa multi vinovati de pedeapsa

uneori avocatul observa o litera gresita in decizia tribunalului... procesul e pierdut pt viciu de procedura.
pai aici se vorbeste despre cazul ideal  sau despre justitia de la noi, care este subjugata politic?

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,853
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvio69a, on 29 aprilie 2019 - 16:08, said:

A castigat.

View Postvio69a, on 29 aprilie 2019 - 16:08, said:

a scapat cu 1 an cu suspendare

Nu a scapat ci A FOST CONDAMNAT, unde vezi tu ca a scapat?

Probabil ca nu i-a luat in seama ca a baut dupa accident, i-a luat alcoolemia si a fost condamnat

#33
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iJ-japrUMXs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YdQUK2kAkg4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jimi91, 29 April 2019 - 21:05.


#34
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Avocatii sunt buni doar sa-ti ia banii. Eu am avut angajat un avocat in 2 procese diferite. In ambele si-a luat banii si de la partea adversa. Adica mi-a dat teapa de 2 ori. Asta la prima vedere, intrucat am studiat bine spetele respective si nu l-am lasat sa ma duca in directii gresite. Cand venea cu vreo intampinare, i-o modificam si ii replicam ca e procesul meu si banii mei. I-am platit 15 % la semnarea contractului, urmand ca in caz de reusita sa-i dau diferenta. Da, a acceptat, pentru ca mi-a cerut 1500 lei/proces, i-am dat 500 lei si i-am promis in final 4000 lei daca castig.  Primul l-am castigat, dar in total i-am platit doar 1000 lei. A acceptat suma, intrucat l-am prins cu mana in buzunarul partii adverse. La al doilea process, deocamdata nu si-a dat silinta sa-mi dovedeasca ca merita vreun leu.

#35
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View Postvio69a, on 29 aprilie 2019 - 16:08, said:

Ucidere din neglijenta s-a transformat in vatamare simpla si la acordul intre parti, baiatul a scapat cu 1 an cu suspendare si munca obsteasca......
Esti sigur ca sunt reale si nu luate de pe vreun site de scandal? Ai cumva numarul dosarelor?
Cum adica "acord intre parti" cand vorbim de "ucidere"? Cum vine asta - a depus marturie vreun parapsiholog care a confirmat acordul cu cel decedat? Sau a fost intelegere anterioara ca sa il ucida cu neglijenta???
Ce e aia "ucidere din neglijenta"?

Nu ca apar eu acum justitia, dar nu putem chiar arunca aberatii de genul asta..

Edited by zoom0mooz, 29 April 2019 - 23:59.


#36
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View Postvio69a, on 29 aprilie 2019 - 16:08, said:

Vreau sa va rog sa dezbatem putin acest aspect.
procentul in reusita finala a unui proces al adevarului, fata de talentele avocatului apararii...

Spun asta din mai multe motive
-desi mijloacele tehnice sunt mult superioare fata cele de acum 40 de ani, adunarea probelor este greoaie si nu totdeauna corecta
-usurinta alarmanta cu care se propune si se accepta acea "intelegere de recunoastere" in care se face un acord intre acuzare si acuzat privind diminuarea pedepsei
-chichitele gasite de avocati abili care pot rasturna complet finalul unui proces si nu in favoarea adevarului

sa va dau un exemoplu de acum 2 luni

Accident de circulatie cu victime,
soferul aflat la volan a fost gasit cu procent mare de alcool in sange.
La proces, avocatul lui a afirmat ca este adevarat ca avea alcool, dar asta pentru ca in timpul cat a asteptat sa vina politia a baut 2 beri ce erau in masina........
A castigat.
Ucidere din neglijenta s-a transformat in vatamare simpla si la acordul intre parti, baiatul a scapat cu 1 an cu suspendare si munca obsteasca......

Interesant daca se mai cunosc exemple de avocati ai apararii sau ai acuzarii care au intors verdictul in favoarea celor ce ii reprezinta

In ce țară s a întâmplat chestia asta ?
Știu că tu vrei sa o fredonezi politic, de fapt, dar așa a fost unde ?
In Israel ?
in Grecia ?
In Romania ?

Dacă vb de România bați câmpii și minți !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate