Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Prevenirea plecarii angajatilor

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Dupa ce am citit topicul, pot spune doar ca initiatorul are o abordare complet gresita. Abordarea lui ar trebui sa fie fondata pe urmatoarele principii:

1. Sa fie lider pentru cei pe care ii angajeaza. Sa ii conduca spre un viitor profesional atragator.
2. Sa fie mentor pentru oamenii din firma.
3. Sa angajeze macar un senior, dar unul autentic, cu care sa imparta activitatile operationale, asa incat 50% din timp sa poata face business development.
4. Sa aiba drept principiu calauzitor faptul ca daca va avea grija de angajati, acestia vor avea grija de business.
5. Sa angajeze juniori cu foame de cunoastere, cu atitudinea potrivita pentru invatare si cu capacitatea sa invete rapid si bine.
6. Sa plateasca cel puțin decent, asa incat sa nu riste sa aiba atritie mai mare de 5% pe an.
7. Cei care dovedesc ca au rezultate sa fie sustinuti sa creasca. Si in pozitie dar si salarial.
8. Sa nu pună conditii care duc spre o relatie de servitute. Este anacronic si probabil ilegal si nu va functiona. Ba chiar se va intoarce impotriva lui cand i se va duce buhul in piata.

#74
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cam târziu, da' poate ajută altora.

View PostCTP2016, on 29 aprilie 2019 - 14:24, said:

Pot trece in contractul de munca faptul ca daca X doreste sa plece din firma sa plateasca despagubiri de 12.000 de lei sa zicem (pentru 6 luni de internship) ?
AI trece-o degeaba. Ce zici tu se numește clauză penală (de la penalizare) și n-are nicio valoare.  
ÎCCJ tocmai a dat o decizie în care scrie așa:

Quote

Prin Decizia nr. 19/2019, ÎCCJ (Complet DCD/C) (...) a stabilit că: „(...) stipularea clauzei penale în contractul individual de muncă sau într-un act adițional al acestuia, prin care este evaluată paguba produsă angajatorului de salariat din vina și în legătură cu munca sa, este interzisă și este sancționată cu nulitatea clauzei astfel negociate”.


#75
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Printr-o astfel de experienta am trecut si eu. Am fost angajat la o firma care ma platea cu 2200 lei bani net + 400 lei prima loialitate net. Deci 2600 ron. Dar in contract scria ca daca plec, trebuie sa dau inapoi toate primele de loialitate. Adica daca plec dupa 3 luni sa dau inapoi 1200 lei, daca plec dupa 10 luni sa dau inapoi 4000 de lei!!! Dupa 2 luni si trei zile lucratoare (exact dupa ce am luat lichidarea, care se platea pe dat de 5 ale lunii urmatoare), am depus la resurse umane o notificare de intrerupere a contractului de munca in perioada de proba. Conform legislatiei, in perioada de proba (3 luni) poti pleca printr-o simpla notificare fara sa astepti preaviz. Si a doua zi am plecat. M-au amenintat ca ma dau in judecata daca nu le platesc cei 800 de lei. Au trecut doi ani si nu am patit nimic, desi semnasem contractul cu aceea clauza. Singura paguba care am avut-o au fost cele trei zile neplatite ... atat.

Edited by XL700VA, 23 May 2019 - 19:47.


#76
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Dar eu nu inteleg de ce ai vrea sa tii cu obligatul sau forta un angajat

#77
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Pai este foarte simplu, este o criza de forta de munca majora si daca pleca poti ramane cu lucrari neexecutate pentru care poti plati daune contractorilor.
Daca pleca la firma concurenta se dubleaza paguba, pentru ca poate pleca cu clienti, adica nu numai ca nu mai poti face treaba, dar o fac altii.
Nu in ultimul rand este foarte posibil sa fi investit timp si bani in pregatirea profesionala a angajatului iar acesta foloseste asta in avantajul altora, prin plecare.

#78
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019

View Postalthea, on 23 mai 2019 - 19:31, said:

Cam târziu, da' poate ajută altora.

AI trece-o degeaba. Ce zici tu se numește clauză penală (de la penalizare) și n-are nicio valoare.  
ÎCCJ tocmai a dat o decizie în care scrie așa:
Forma propusa de initiator nu e ok, dar se poate face act aditional de formare profesionala prin care se poate solicita costul formarii profesionale in cazul in care angajatul pleaca mai devreme de o anumita perioada. Evident, trebuie sa poti justifica acea suma, nu pui 100kEur din burta.

#79
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 06.02.2008
Și dacă ar fi pus clauza respectivă un angajat isteț știe cum să plece fără să-i plătească nimic. A prezumat că ăla își dă demisia și-i poate imputa suma. Dar ce faci dacă angajatul care vrea să plece și i-ai pus clauza aia se hotărăște să-ți dea o lecție și se apucă să-și bată joc de muncă, să facă pe incompetentul? O să ajungi să-l dai tu afară, nu să-și dea el demisia. Și atunci nu cred că mai poți să-i ceri ceva.

Edited by caiuscorneliu, 24 May 2019 - 07:30.


#80
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbim11, on 24 mai 2019 - 07:07, said:

Forma propusa de initiator nu e ok, dar se poate face act aditional de formare profesionala prin care se poate solicita costul formarii profesionale in cazul in care angajatul pleaca mai devreme de o anumita perioada. Evident, trebuie sa poti justifica acea suma, nu pui 100kEur din burta.
Act adițional de formare profesională se face când angajatul parcurge un program în sensul ăsta la un furnizor de formare profesională acreditat, unde dă examen când îl termină și de la care pleacă cu o calificare din COR + primește o diplomă în sensul ăsta, pe care o poate folosi la orice alt angajator.
Dacă îi trimiți la un astfel de curs da, poți să pretinzi toate cheltuielile pe care poți dovedi că le-ai făcut cu ocazia aia: ai plătit costul cursului, i-ai dat diurnă, i-ai plătit transportul, cazarea etc.  

Nu poți cere despăgubiri angajaților care învață ce au de făcut de la șefi sau de la colegi și pleacă după un an.
Sau mă rog, poți da' nu ai nicio șansă să le obții în instanță - de bunăvoie nu cred că plătește cineva orice îi trece patronului prin cap.

Edited by althea, 24 May 2019 - 11:31.


#81
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Eu nu am vazut sa fie specificat in lege nevoia ca formarea profesionala sa fie facuta de furnizori acreditati. Sunt traininguri sau conferinte in afara tarii care costa mult si din cate stiu intra la categoria de formare profesionala.

#82
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbim11, on 24 mai 2019 - 16:12, said:

Sunt traininguri sau conferinte in afara tarii care costa mult si din cate stiu intra la categoria de formare profesionala.
Intră, da, însă în general astea sunt specializări sau perfecționări.

El a pus problema ca și cum i-ar califica în jobul pe care îl vor presta în firma lui, ceea ce nu e cazul:

View PostCTP2016, on 29 aprilie 2019 - 14:24, said:

Adica Ionescu a beneficiat de pregatire profesionala, training, si acesta este evaluat la suma de 12.000 sau 15.000 lei. Iar in caz ca pleaca sa plateasca suma cuvenita pentru perioada cat a fost pregatit.
Care sumă cuvenită? Le cere salariul înapoi, sau cum?

Am răspuns strict la subiect :)

#83
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Toate cursurile, autorizate sau nu, acreditate sau nu, sunt facturate catre companie deci nu trebuie evaluare costuri, totul este contabilizat si fiscalizat.

#84
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007

View PostFC72, on 24 mai 2019 - 06:58, said:

Pai este foarte simplu, este o criza de forta de munca majora si daca pleca poti ramane cu lucrari neexecutate pentru care poti plati daune contractorilor.
Daca pleca la firma concurenta se dubleaza paguba, pentru ca poate pleca cu clienti, adica nu numai ca nu mai poti face treaba, dar o fac altii.
Nu in ultimul rand este foarte posibil sa fi investit timp si bani in pregatirea profesionala a angajatului iar acesta foloseste asta in avantajul altora, prin plecare.

Pai si nu mai bine ca angajator te gandesti ce sa faci sa nu plece angajatii si sa se simta bine si sa fie bine pentru toata lumea decat sa il tii cu forta si sa nu dea niciun randament ?

#85
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
una din cele mai eficiente metode (care mi s-a si a aplicat o data) e sfarmarea increderii, si demoralizarea angajatului astfel incat sa creada ca nu se descurca profesional si ca ii e mai bine aici, unde e tolerat.

angajatul il ti cu grija, pe scurt: nu-ti bati joc de el.

Edited by arg, 25 May 2019 - 11:33.


#86
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Un articol recent care clarifica modul in care se pot recupera cheltuielile cu formarea profesionala: https://www.avocatne...a-salariat.html

#87
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostFC72, on 25 mai 2019 - 08:10, said:

Toate cursurile, autorizate sau nu, acreditate sau nu, sunt facturate catre companie deci nu trebuie evaluare costuri, totul este contabilizat si fiscalizat.
Exact. Nu poți băga sume din burtă: 12.000, 15.000 sau cât îți trăznește prin cap.

#88
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
La cum a pus problema initiatorul si corelat cu celelalte posturi ale lui legate de subiectul asta, am impresia ca asa ar fi vrut :))

#89
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
S-o fi luminat între timp :)

#90
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
Sper, pentru binele potentialilor viitori angajati.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate