Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prevenirea plecarii angajatilor

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 AlexEn, on 29 aprilie 2019 - 14:37, said:

Mai bine gandeste-te ce masuri poti lua pentru a face locul de munca unul placut si platit corect, astfel incat sa nu vrea sa plece.
Sclavia nu este legala, nu poti impiedica un om sa plece de la tine. Dpdv juridic are la dispozitie demisia, prin care se instiinteaza angajatorul despre intentia de a pleca din firma de la data de ...
desigur ca poate depune demisia si pleca la data de ... totodata cum poate plati pentru cursurile de calificare.

#20
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Nu ma pricep la legislatie, dar eu zic ca solutia este nu sa-i impiedici sa plece, ci sa-i faci sa nu-si doreasca alt loc de munca.

Caci pana la urma, si daca vor sta termenul limita si apoi pleaca, vei fi tot intr-un curs de pregatire permanent cu aia altii si altii care tot vin la angajare.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 CTP2016, on 29 aprilie 2019 - 15:02, said:

Da, mi -am facut si un PFA pentru cursuri. Sunt in discutii cu cei de la ORACLE cu privire la un parteneriat. De asemenea sunt si in procedura de certificare la MEN, dar dureaza si costa o groaza de bani.

Desi tu nu cred ca ai inteles problema: eu nu vreau sa devin producator de programatori pentru altii, eu vreau sa imi dezvolt propriul bussiness
Ba da, am inteles-o. ma inveti, ma folosesti atat timp cat e nevoie ca sa-mi rambursez suma investita, dar, poti oferi si conditii de ascensiune profesionala? Ca daca nu, sigur nu voi iesi la pensie programator din firma ta. Si-atunci am nevoie ca timpul petrecut la aceasta firma sa-mi fie recunoscut ca atare. Ce zici de punctul de vedere din aceasta parte, a angajatului si nu doar a angajatorului?

Edited by myshyk, 29 April 2019 - 15:41.


#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 MarianG, on 29 aprilie 2019 - 15:31, said:

desigur ca poate depune demisia si pleca la data de ... totodata cum poate plati pentru cursurile de calificare.
pleaca cand vrea. calificarea aia tre' sa o demonstrezi cu dovezi pana la ultimul leu. atat a costat cursul la firma x, cazarea la hotelul y, biletul de avion, etc. nu merge sa-i spui judecatorului ca ai stat tu cu el de la 1 la 3 sa-i explici ceva, si vrei bani pe timpul pierdut. si cum vad io, initiator cam asta vrea, bani pe timpul lui.

si oricum, in ziua de azi, spui saru'mana daca angajatul sta macar termenul de preaviz, ca de obicei te suna "vezi ca de ieri nu mai vin la munca".

#23
ovi_dyu

ovi_dyu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2019

 slai, on 29 aprilie 2019 - 15:43, said:

pleaca cand vrea. calificarea aia tre' sa o demonstrezi cu dovezi pana la ultimul leu. atat a costat cursul la firma x, cazarea la hotelul y, biletul de avion, etc. nu merge sa-i spui judecatorului ca ai stat tu cu el de la 1 la 3 sa-i explici ceva, si vrei bani pe timpul pierdut. si cum vad io, initiator cam asta vrea, bani pe timpul lui.

si oricum, in ziua de azi, spui saru'mana daca angajatul sta macar termenul de preaviz, ca de obicei te suna "vezi ca de ieri nu mai vin la munca".


Ar fi interesanta abordarea !

Edited by ovi_dyu, 29 April 2019 - 15:52.


#24
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 slai, on 29 aprilie 2019 - 15:43, said:


pleaca cand vrea. calificarea aia tre' sa o demonstrezi cu dovezi pana la ultimul leu. atat a costat cursul la firma x, cazarea la hotelul y, biletul de avion, etc. nu merge sa-i spui judecatorului ca ai stat tu cu el de la 1 la 3 sa-i explici ceva, si vrei bani pe timpul pierdut. si cum vad io, initiator cam asta vrea, bani pe timpul lui.

si oricum, in ziua de azi, spui saru'mana daca angajatul sta macar termenul de preaviz, ca de obicei te suna "vezi ca de ieri nu mai vin la munca".
Plus amortizarea, ca nu pleaca in ziua in care a terminat cursul. Iar amortizarea asta... hm, s-ar putea sa duca suma datorata de junior pe minus

#25
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Studiaza codul muncii, art 196-198. Pentru orice formare profesionala trebuie sa faci act aditional la contractul individual de munca si poti solicita contravaloarea formarii profesionale daca angajatul pleaca mai repede de o anumita perioada.
Tot la firma de IT lucrez si eu si contractele cu proaspat absolventii au o astfel de clauza deoarece participa la traininguri specifice cand incep munca la noi. Evident, trebuie sa poti justifica suma pe care o ceri. Pe langa asta, suma scade in timp, asa ca dupa 2 ani de la finalizarea trainingurilor suma de plata e 0.

#26
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016

 CTP2016, on 29 aprilie 2019 - 14:24, said:


Pot trece in contractul de munca faptul ca daca X doreste sa plece din firma sa plateasca despagubiri de 12.000 de lei sa zicem (pentru 6 luni de internship) ?


asta se numeste sclavie  ....... a fost interzisa prin 1833

Edited by truthwarrior, 29 April 2019 - 19:23.


#27
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 CTP2016, on 29 aprilie 2019 - 14:48, said:


Totusi , voi daca atti vedea asta intr-un contract de munca ati mai face pasul sa va angajati la acea firma ?

Depinde de interesul juniorului si de celelalte variante pe care le are. Gandeste-te ca oricine la inceput incearca sa-si faca un CV si sa aspire spre mai bine.
Tu in locul lor ce ai alege - o firma necunoscuta care te tine legat de glie sau una cunoscuta de la care poti eventual migra la mai bine, fara complicatii?

Pe de alta parte iti inteleg punctul de vedere. Cel mai cinstit ar fi sa-i intrebi pe acei oameni daca sunt de acord cu targul, respectiv cu varianta asta de contract.

Lumea e mai materialista ca niciodata pentru ca, ai ghicit, chiriile capitalistilor si cistul vietii sunt mai enorme ca niciodata.

Edited by Kres, 29 April 2019 - 19:34.


#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si un alt aspect: il angajezi, il scolarizezi, ii dai o diploma, el isi plateste a doua zi scolarizarea si a plecat fluierand. Care ar fi avantajul tau?Ai perdut cu el 6 luni in care nu ti-a produs nimic, ti-ai scos doar banii investiti, si?

#29
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
tu din prima m i se pare că vrei ca tinerii aia dupa cele 6 luni de pregătire sa ti faca treaba pe salarii probabil la jumatate față de unul gata învățat. cred ca din cauza asta cauti solutii pentru ai obliga sa munceasca un numar de ani obligatoriu. deci tu asa vrei sa faci bani din afacere. nu e in regula.

#30
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

 CTP2016, on 29 aprilie 2019 - 14:48, said:



Ma gandeam si la asta. Abia ce mi-am luat contabila Posted Image
Mai jurist imi trebuie acum Posted Image


Totusi , voi daca atti vedea asta intr-un contract de munca ati mai face pasul sa va angajati la acea firma ?

Eu categoric nu accept asa ceva ... dar lumea este mare si nu s putini fomistii care sa accepte.

#31
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 silesax, on 29 aprilie 2019 - 19:43, said:

tu din prima m i se pare că vrei ca tinerii aia dupa cele 6 luni de pregătire sa ti faca treaba pe salarii probabil la jumatate față de unul gata învățat. cred ca din cauza asta cauti solutii pentru ai obliga sa munceasca un numar de ani obligatoriu. deci tu asa vrei sa faci bani din afacere. nu e in regula.

Nu e vorba de asta ... ci doar de timpul meu pierdut ... eu efectiv toata luna aprilie nu am facut aproape nimic ... doar am chemat oameni la interviuri si apoi am chemat cativa sa si lucreze cateva zile sa vad cum se descurca. Imi asum si faptul ca va trebui sa o fac pe didacticul cu ei, dar nu mi se pare onest sa stau si sa imi pierd apoi timpul degeaba.

 myshyk, on 29 aprilie 2019 - 19:33, said:

Si un alt aspect: il angajezi, il scolarizezi, ii dai o diploma, el isi plateste a doua zi scolarizarea si a plecat fluierand. Care ar fi avantajul tau?Ai perdut cu el 6 luni in care nu ti-a produs nimic, ti-ai scos doar banii investiti, si?

Stiu ca asta nu este de dorit ...

Ma gandesc sa merg pe o forma in care sa acord zile de munca de acasa, cam 4-5 zile de munca pe luna. Ma gandesc si la o zi libera complet fara recuperare pe care sa si- o ia omul cand doreste pentru rezolvarea diferitelor probleme personale.

Iar pana acum am aplicat tehnica cu fructe si fresh-uri proaspete din partea firmei pentru cei care au venit cateva zile.

Problema aceasta a motivarii insa nu prea tine de acest topic.

Edited by CTP2016, 29 April 2019 - 20:22.


#32
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai daca le oferi după ce invata salarii corecte pentru munca prestata nu cred ca trebuie sa ti faci griji ca pleaca. în br santierul naval face pregatire cu clauza cum zici tu dar sincer clauza este mai mult de forma, pentru ca cine vrea sa plece pleacă si oricum nu recupereaza aia nici un ban.. pentru ca in general tinerii nu au bunuri pe numele lor pentru a fi executate. asa ca tot spre un salariu corect trebuie sa te orientezi pentru a-ți face oamenii sa nu plece.

#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 CTP2016, on 29 aprilie 2019 - 15:02, said:

Desi tu nu cred ca ai inteles problema: eu nu vreau sa devin producator de programatori pentru altii, eu vreau sa imi dezvolt propriul bussiness

Ba eu cred ca a inteles foarte bine problema.
Pe scurt,tu esti exact precum majoritatea angajatorilor autohtoni,adica vrei sa fii si cu sula-n cur si cu sufletul in rai,nu angajezi seniori ca aia costa,da mai bine angajezi juniori cu care-ti pierzi timpul si banii ca sa-i inveti.
Iar legarea de glie pe care o tot amintesti cu obstinatie aproape in fiecare postare,are si reversul ei.
Intr-o firma,totii caii trag intr-o singura directie caruta.Daca nu se ajunge aici,atunci cu siguranta va fi ca la firma ta.Pe deasupra,am impresia ca esti si un pic ingamfat.Sau infatuat,cum vrei sa-i zici.
Dupa 10 ani in spate ar trebui sa gandesti mult mai deschis.Dar te gandesti prea mult la bani si la profit ca sa poti sa o faci.

Edited by adisz, 29 April 2019 - 20:27.


#34
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 Kres, on 29 aprilie 2019 - 19:31, said:

Depinde de interesul juniorului si de celelalte variante pe care le are. Gandeste-te ca oricine la inceput incearca sa-si faca un CV si sa aspire spre mai bine.
Tu in locul lor ce ai alege - o firma necunoscuta care te tine legat de glie sau una cunoscuta de la care poti eventual migra la mai bine, fara complicatii?

Pe de alta parte iti inteleg punctul de vedere. Cel mai cinstit ar fi sa-i intrebi pe acei oameni daca sunt de acord cu targul, respectiv cu varianta asta de contract.


Pai evident ca va trebui sa fim de acord ambele parti, caci in definitiv omul va semna un contract de munca, unde isi va exprima in clar acest agreement.
DAR nici nu ma pot inhama la proiecte de zeci de mii de euro pentru ca apoi sa nu le pot duce la final, sau sa le intarzii.

 adisz, on 29 aprilie 2019 - 20:26, said:

Pe scurt,tu esti exact precum majoritatea angajatorilor autohtoni,adica vrei sa fii si cu sula-n cur si cu sufletul in rai,nu angajezi seniori ca aia costa,da mai bine angajezi juniori cu care-ti pierzi timpul si banii ca sa-i inveti.

Momentan nu am bani de angajat seniori. Banii pe care i-am avut i-am investit in cladirea pe care am achizitionat-o, in amenajari si achizitionarea de statii de lucru si mobilier.
Am vrut chiar sa aplic si pe start-up nation dar am renuntat din motive foarte obiective.

#35
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si ce faci cu cei care dupa 6 luni, n-au reusit sa asimileze cunostintele necesare pentru a-l angaja definitiv? Pentru ca si situatia asta trebuie avuta in vedere. Sincer, cred ca in situatia ta trebuie sa-ti asumi  un procent destul de mare de riscuri. Nu poti miza doar pe scolarizare, fara sa ai sprijinul unor seniori care, la cazuri de "forta majora" sa poata suplini lipsa cadrelor cu pregatire sau sa suplineasca si orele de scolarizare. Doar ca toate astea, costa.
Poate te-ar ajuta o asociere,....

Edited by myshyk, 29 April 2019 - 20:49.


#36
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 myshyk, on 29 aprilie 2019 - 19:33, said:

Si un alt aspect: il angajezi, il scolarizezi, ii dai o diploma, el isi plateste a doua zi scolarizarea si a plecat fluierand. Care ar fi avantajul tau?Ai perdut cu el 6 luni in care nu ti-a produs nimic, ti-ai scos doar banii investiti, si?

Nu stiu daca un tanar programator are de unde sa scoata 3000 de euro dupa 6 luni de munca, eventual daca il ajuta tata si mama.

 myshyk, on 29 aprilie 2019 - 20:49, said:

Si ce faci cu cei care dupa 6 luni, n-au reusit sa asimileze cunostintele necesare pentru a-l angaja definitiv? Pentru ca si situatia asta trebuie avuta in vedere. Sincer, cred ca in situatia ta trebuie sa-ti asumi  un procent destul de mare de riscuri. Nu poti miza doar pe scolarizare, fara sa ai sprijinul unor seniori care, la cazuri de "forta majora" sa poata suplini lipsa cadrelor cu pregatire sau sa suplineasca si orele de scolarizare. Doar ca toate astea, costa.
Poate te-ar ajuta o asociere,....


Si la asta ma gandesc ... de asta am si deschis forumuri. Iau in calcul si varianta in care sa imi angajez pe cineva cu un minim de 5-6 de experienta :)
Dar pentru asta trebuie sa mai stau sa mai strang bani  si sa nu mai imi pierd timpul angajand juniori sau barmani de Starbucks :)))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate